Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Юрій Юрійович Пітра

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Пітра Юрій Юрійович

1914 - 2009 рр.

 
Біографія:

Пітра Юрій Юрійович відомий кукурудзовод, Герой Соціалістичної Праці. Народився 26 березня 1914 року в с. Білки. Батько багато трудився, але прогодувати  та одягти вісьмох дітей було нелегко. Позичене у багатіїв доводилося відробляти весною та восени, і так нескінченно. Із дванадцяти років маленький Юрко почав наймитувати. Спочатку пас свиней, потім корів.  У 1933 році Юрій Пітра дістався Праги, на околицях якої копав для цегельні глину в кар’єрі. Не витримавши цієї роботи, пішов найматися на будівництво залізниці у Південній Словаччині. Потім була військова служба. Не уникнув і примусових робіт в Матесалці, Ніредьгазі, Дебрецені, Мезевгедеші, де разом із іншими односельцями споруджував військові об’єкти. У 1936-1939 роках служив в Чехословацькій армії. Після демобілізації повернувся додому, наймитував. З 1941 року — робітник на будівництві залізниця. У 1943 році разом з іншими українцями був інтернований в робочий табір, восени 1944 року втік з нього. З приєднанням Закарпаття до України став одним з організаторів сільськогосподарської артілі “За нове життя” (потім радгосп) Іршавського району Закарпатської області. З 1948 року працював там беззмінним ланковим-кукурудзівником. Член ВКП(б) з 1951 року. У 1957 році його ланка виростила 100 центнерів кукурудзи на гектарі. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 лютого 1958 року за особливі заслуги в розвитку сільського господарства та досягнення високих показників з виробництва зерна, цукрових буряків, м'яса, молока та інших продуктів сільського господарства і впровадження у виробництво досягнень науки і передового досвіду Юрію Юрійовичу Пітрі присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі “Серп і Молол”. З 19666 року — керівник районної ланки кукурудзоводів. На початку 1970-х років закінчив курси механізаторів. У 1973 році організував механізовану ланка. Ланка, очолювана Юрієм Пітрою, протягом 30 років збирала в середньому по 112 центнерів зерна кукурудзи з 1 га (у 1974 році — по 124,7 ц (рекорд), в 1981 році — по 124,1 ц на кожному з 190 га плантацій). На базі його ланки працювала школа передового досвіду кукурудзоводів. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 грудня 1977 року Юрій Юрійович Пітра нагороджений орденом Леніна і другою золотою медаллю “Серп і Молот”. Обирався депутатом сільської, районної, обласної рад, Верховної Ради СРСР 6–11-го скликань (у 1962–1989 роках). Багато зробив для благоустрою рідного села. Був делегатом XXII з'їзду Компартії України і XXVI з'їзду КПРС.З 1984 року на пенсії. Жив у Білках. Помер Юрій Юрійович Пітра 4 березня 2009 року. Похований в Білках.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Грицищук, Т. П. Життєлюб Юрій Пітра : [про Героя Соціалістич. Праці. засл. працівника сіл. госп-ва УРСР, кукурудзовода] / Т. П. Грицищук // Грицищук, Т. П. Іду до людей / Грицищук, Т. П. – Ужгород : Мистецька Лінія, 2009. – С. 12-17. : фот.

Грицищук, Т. П. Великий життєлюб Ю. Ю. Пітра не дожив до 95–річчя всього 22 дні : [двічі Герой Соц. Праці, засл. прац. сіл. госп-ва] / Т. Грицищук // Карпатська правда. – 2009. – № 5-6. – С. 8. : фот.

Гудзоватий, І. Помер Юрій Юрійович Пітра : [некролог, двічі Герой Соц. Праці] / І. Гудзоватий // Голос України. – 2009. – 7 берез. – С. 6.

Двічі Героєві соціалістичної праці Юрію Юрійовичу Пітрі виповнилося 94! / Карпатська правда. – 2008. – № 3. – С. 4.

Кузан, В. На порозі дев’яносто п’ятої весни. 28 березня двічі герой соціалістичної праці Юрій Юрійович Пітра святкував своє 94–ліття / В. Кузан // Нове життя. – 2008. – 3 квіт. – С. 1.

Пітра, Ю. Ю. В майбутнє віримо, майбутнє творимо / Ю. Ю. Пітра. – Ужгород : Карпати, 1984, 1984. – 128 с. : фот.

Пітра, Ю. Ю. Вирощуємо кукурудзу за індустріальною технологією / Ю. Ю. Пітра; худож. С. Усик; ред. В. Панченко. – Ужгород : Закарпатське обласне книжково-газетне вид-во, 1961. – 32 с. : фот.

Пітра, Ю. Ю. Понад чверть віку в ланці / Ю. Ю. Пітра; ред. Е. В. Вагіна. – К. : Урожай, 1976. – 64 с. : фот., табл.

Пітра, Ю.  “На святковій вечері я так закрутив Катерину Фурцеву в танці, що її ноги замиготіли в повітрі…”. Про свої зустрічі з першими особами СРСР розповідає знаменитий кукурудзівник Юрій Пітра : [розмову / вів Я. Галас] / Ю.Пітра // РІО. – 2008. – 10 трав. – С. 16.

Пітра, Ю. Ю. Юрій Пітра щоразу піднімає чарку за журналістів. Легендарний кукурудзівник своє активне довголіття пов’язує з усякчасною працею : [інтерв`ю / вела Т. Грицущук] / Ю. Ю. Пітра // Трембіта. – 2008. – 19 січ. – С. 9.

Інтернет ресурси:

Папіш, Михайло. Ладані й Пітра — двічі Герої Соцпраці (ФОТО) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://transkarpatia.net/transcarpathia/social/44500-ladan-y-ptra-dvch-geroyi-socprac-foto.html. –  Назва з екрану.

Горзов, Віта. Народний академік з Іршавщини Юрій Пітра допомагав іршавським міліціонерам ([Електронний ресурс]. – Режим доступу : ФОТО https://zk.npu.gov.ua/uk/publish/article/116839. – Назва з екрану.

 

 

 

 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день