Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Федір Корятович

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Корятович Федір

бл.1331 - 1414 рр.

Біографія:

Корятович Федір – князь, громадський і політичний діяч. Народився і виріс на Білій Русі. Племінник великого литовського князя Ольгерда. До 1393 року князював на Поділлі. Коли ж литовський князь Вітовт вигнав його з Поділля, той прибув із своїми людьми на Закарпаття, де одержав від угорського короля м. Мукачево та навколишні території, тодішні Березьку, Земплинську та  Марамороську жупи.  Згоди на переселення Корятовича в Мукачево від угорського короля домоглася його тітка – Анна Альдоні, дружина польського короля Казимира ІІ, яка мала маєток у Мукачеві. Дружина ж угорського короля була сестрою Казимира ІІ. Прихід Корятовича на Закарпаття із нібито 40  тисячами подільських селян значно зміцнив позиції русинського населення краю, тим більше, що він рішуче виступив проти закріпачення населення, його латинізації і мадяризації. З іменем Корятовича зв’язаний подальший соціально-економічний розвиток краю. Значно зросли Мукачево і Берегово, виникло багато нових поселень. Був добудований Мукачівський замок, а на Чернечій горі заснований монастир. Мукачево обнесено захисними валами, а замок – глибокими ровами, у дворі замку був викопаний  глибокий колодязь. Іменем Корятовича у Закарпатті названо багато вулиць і площ.

 

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Базилович, І. Про походження Федора Корятовича та його прихід на Закарпаття / І. Базилович // Карпатський край. – 1996. – № 1-4. – С. 28.

Горяйнов, В. Володар Карпат : [про князя Ф. Корятовича] / В. Горяйнов // Карпат. Україна. – 2004. – 15 трав. – С. 14.

Данилюк, Дмитро. Федір Корятович і Закарпаття : погляди істориків від далекого минулого до сьогодення / Д. Данилюк // Новини Закарпаття. – 2014. – 4 жовт. – С. 12.     

Кобаль, Й. Історія Закарпаття.  Закарпатський геродот : [про Ф. Корятовича] / Й. Кобаль // Екзиль. – 2002. – Ч. 1(4). – С. 6-11.

Кобаль, Йосип. Князь Федір Корятович і Європа  / Й. В. Кобаль // Фест. – 2010. – 26 серп. – 1 верес. –  С. 14. : фот.

Кобаль, Й. То яким насправді був наш князь? [про Ф. Корятиовича] / Й. Кобаль // Фест. – 2003. – 18-21 груд. – С. 14.

Копитчак, Олександр Олександрович. Федір Корятович. Видатний діяч історії Закарпаття доби середньовіччя / О. О. Копитчак; Закарпатське регіональне віділення МАН; Ужгородська міська філія; Секція "Історичне краєзнавство". – Ужгород : Гражда, 2003. – 92 с. : іл.

Офіцинський, Роман. Князь Федір Корятович у народних переказах і наукових працях  :  [до 600-річчя смерті, видат. гром. діяч середньовіччя] / Р. Офіцинський // РІО. – 2014. – 13 верес. – С. 18 : фот. кольор.

Поп, Иван. Корятович Федор ( ? -1414) / И. Поп // Поп, И. Энциклопедия Подкарпатской Руси. – Ужгород : Изд-во В. Падяка, 2001. – С. 220 : фот.

Пагиря, Василь. Князь Федір Корятович : до 600-річчя смерті : [видат. громад. діяч середньовіччя] / В. Пагиря // Срібна Земля. – 2014. – 18 квіт. – С. 7.       

Тімков, М. Князь Федір : історичний і легендарний : [минуло шість століть з часу приходу Ф. Корятовича на Закарпаття] / М. Тімков // Срібна Земля- Фест. – 1997. – 16-22 січ. – С. 12.

Філіппов, О. Вимисли і правда про князя Федора Корятовича / О. Філіппов //Старий Замок. Паланок. – 2005. – 21-27 лип. – С. 15.

Шабульдо Ф. М. Федір Коріятович / Ф. М. Шабульдо  // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. – К. : Наук. думка, 2013. – Т. 10 : Т – Я. – С. 274.     

Інтернет ресурси:

Данилюк, Дмитро. Федір Корятович і Закарпаття :погляди істориків від далекого минулого до сьогодення [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://novzak.uz.ua/news/fedir-koryatovich-i-zakarpattya – Назва з екрану.

Офіцинський, Роман. Князь Федір Корятович у народних переказах і наукових працях [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://www.rionews.com.ua/newspaper/all/now/n1425418252 – Назва з екрану.

Філіппов, Олексій. Князь Федір Корятович мав герб угорського короля [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.zakarpatia.com/?p=2041 – Назва з екрану.

 

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день