Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     >  Степан Степанович Штефуровський

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Штефуровський Степан Степанович

1914 - 1996 рр.

Біографія:
Степан Степанович Штефуровський народився 16 січня 1914 року в Ужгороді в родині службовця лісової управи. Багато часу віддавав читанню книжок.Шахами захоплювався усе життя. “Шахи – це філософія, як і життя, незбагненна константа”,  – скаже він згодом.Після гімназії вступив на факультет філософії й германістики Празького університету. Згодом перевівся до Братиславського університету, який успішно закінчив  у 1937 році. Поміж тим у 1935-1936 рр. він поглиблює студії з філософії й германістики в Берлінському університеті. У червні 1937 року завершив університетське навчання, а його магістерську роботу   “Григорій Сковорода : життя і творчість” відзначили найвищою оцінкою. З вересня 1937 року Степан Штефуровський – професор філософії, психології і німецької мови Ужгородської гімназії. Молодий професор гімназії наполегливо продовжує дослідження спадщини Григорія Сковороди. У грудні 1942 року захищає докторську дисертацію  “Григорій Сковорода : філософ і громадсько-політичний діяч” в Дебреценському університеті. З 1945 по 1947 роки – викладач Ужгородського педагогічного училища, обирається депутатом і членом міськвиконкому м. Ужгорода. З вересня 1947 року – викладач Ужгородського державного університету. Але тодішня радянська влада (1944-1990), на жаль, не визнавала дорадянських наукових ступенів і звань учених краю. Серед таких був і Степан Штефуровський.Однак Штефуровський знаходить у собі силу волі і творчий інтерес. Він спрямовує свою увагу на діалектологію й першим започатковує  дослідження історії заселення, мови і духовної культури німецького етносу краю. Перша його розвідка на згадану тему “До питання німецької колонізації і німецьких діалектів на Закарпатті у XVIII-XIX ст.” ­–  і нині є відправною точкою кожного германіста-діалектолога. Він співавтор першого в Україні угорсько-українського словника (Будапешт-Ужгород, 1961). Степан Штефуровський – автор цілої низьки статей і розвідок із діалектології.Науково-педагогічна праця Штефуровського не пройшла непоміченою. У 1965 році йому присвоєно наукове звання доцента без захисту дисертації. У 1964 році в УжДУ вперше відкрито факультет романо-германської філології й кафедру німецької філології, а її першим завідувачем було обрано Степана Штефуровського, який керував нею упродовж 11 років (1964-1975). Помер Степан Штефуровський 16 березня 1996 року на 82-му році життя, залишив по собі добру наукову й просвітянську сторінку в історії краю. Похований в Ужгороді, в сімейному склепі на “Кальварії”.

 

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Штефуровський, С. С. До питання німецької колонізації і німецьких діалектів на Закарпатті у XVIII-XIX ст. / С. С. Штефуровський // Наук. зап. УжДу. Серія : Історична. Т. XXX. – Ужгород  Вид-во УжДУ, 1957. – С. 203-208.

***

Куля, Ф. А. Степан Штефуровський – дослідник і популяризатор спадщини Г. Сковороди в Закарпатті у міжвоєнний період / Ф. А. Куля, І. Кашула // Мандрівний Університет України : Тези доп. наук.-практ. конф., присвяч.. 200-річчю від дня смерті Г. Сковороди. – Ужгород, 1995. – С. 16-18.

Куля, Ф. Степан Штефуровський / Ф. Куля // Педагоги-науковці. Ч. 2. / Ужгород. держ. ун-т ; редкол. : В. Ю. Сливка, В. В. Туряниця, І. М. Сенько. – Ужгород, 2000. – С. 135-140.

Куля, Ф. А. Мудрість і краса : вченому Штефуровському ­ – 80 / Ф. Куля // Новини Закарпаття. – 1994. – 15 січ. – С. 4.

Куля, Ф. Степан Степанович Штефуровський: 90-річчя з дня народження вченого (1914-1996) / Ф. Куля // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2004 рік : рек. біо-біблогр. посіб. / Закарпат. обл. універ. наук. б-ка. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2003. – С. 43-45. – Бібліогр. наприкінці ст.

 

 

 

 

Новини

2022-06-16

У неділю, 19 червня, в Україні відзначатимуть День батька – свято, покликане нагадати про важливість тата в житті кожної дитини. У нашій країні свято дуже молоде – офіційно його встановили лише у 2019 році. Згідно з Указом Президента України №274/2019 День батька відзначається в третю неділю червня кожного року. З нагоди цього свята пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Батько - засновник родини".

2022-06-16

26 травня 2011 р. за рішенням Закарпатської обласної ради Комунальному закладу «Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека» Закарпатської обласної  ради присвоєно ім’я видатного письменника, краєзнавця, етнографа та археолога Федора Михайловича Потушняка.
26 лютого 2021 р. у нашій бібліотеці відбулася презентація унікальної колекції цінних та рідкісних видань з особистої бібліотеки Ф. Потушняка.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "З особистої колекції Федора Потушняка".