Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Клара Ласлівна Лабик-Попович

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Лабик-Попович Клара Ласлівна

1944 – 2018 рр.

 
Біографія:

Лабик-Попович Клара Ласлівна  – українська співачка (мецо-сопрано),  народна артистка України.
Народилася Клара Ласлівна Лабик 22 січня 1944 року у м. Ужгороді в робітничій родині. З дитинства в неї була нестримна тяга до народної пісні, котру любили її батьки і сестра. Клара Ласлівна була незмінною учасницею художньої самодіяльності Радванської школи № 22 (нині – Ужгородська загальноосвітня середня школа № 7), брала участь у творчих оглядах і конкурсах, де завжди виборювала призові місця.
Ця пристрасна любов до пісні, до художньої творчості спонукала її після закінчення школи поступити на навчання до Ужгородського музичного училища на відділ хорового диригування, де її вчителями були І. Сопко, О. Левитська та інші талановиті педагоги. Закінчивши музичне училище, співачка в 1963 р. стає артисткою державного заслуженого Закарпатського народного хору, художнім керівником і головним диригентом якого в той час працював талановитий диригент і композитор М. Кречко. Митець багато уваги приділяв вихованню у хористів високої вокальної і сценічної культури, постановці голосу, виробленню чіткої дикції. Умінню обрано передавати зміст виконуваного твору, наполегливо домагався органічного поєднання академічного і народного стилів хорового співу загалом у колективі Закарпатського народного хору. Все це стало доброю школою вокальної і хорової майстерності для молодої солістки.
Після М. Кречка цю ж методику і практику творчої роботи з колективом хору успішно продовжували диригенти М. Попенко, З. Корінець, котрі також високо цінували її самобутній талант, а М. Попенко ставив К. Лабик в один ряд з такими відомими артистами, як Терезія Бартфай, Олена Поляк, Михайло Ходанич, Віра Баганич, Микола Форіш, Василь Минович, Віктор Даньо та іншими.
Солісткою хору К. Лабик спочатку виступала самостійно, а згодом – і дуетом з артисткою Ганною Лабанич, з якою виконувала закарпатські народні пісні „Тиха вода”, „Ой, у саду ружа посаджена” та ін. Понад чверть століття Клара Ласлівна  співала дуетом з соліткою Оленою Поляк. Разом з нею, чи самостійно, співачка виступала перед найрізноманітнішою публікою – на підприємствах, у сільських клубах, школах і профтехучилищах, військових частинах.
В середині 80-х років композитор і музикант М. Керецман створив при обласній філармонії естрадно-концертний ансамбль „Закарпаття” куди запросив  К. Лабик та О. Поляк. Та все ж понад півстоліття співачка присвятила натхненній творчій праці в заслуженому академічному Закарпатському народномі хорі та понад 20 років у ансамблі „Угорські мелодії”. Певний час виступала і в складі філармонійного музичного лекторію. З 1991 року викладала спів в Ужгородській лінгвістичній гімназії імені Т. Г. Шевченка, згодом в ЗОШ № 1.
В складі  заслуженого Закарпатського народного хору, а то й окремо від колективу співачка виступала в концертах у Словаччині, Угорщині, Румунії, Польщі, Хорватії, Канаді, Німеччині та інших країнах світу.
Шляхи її насиченої та захоплюючої творчої біографії на різних високих державних мистецьких  заходах перетинались з виступами знаменитих співаків – Євгенії Мірошниченко, Бориса Гмирі, Дмитра Гнатюка, Раїси Кириченко, Юрія Гуляєва, Костянтина Огнєвого, Анатолія Солов‘яненка та багатьох інших відомих і талановитих співаків.
Репертуар сольних виступив К. Лабик переважно складався з популярних закарпатських  народних пісень, хоча виконувала вона й угорські, словацькі, російські та білоруські пісні. Дуетом з О. Поляк доволі часто виступала з виконанням відомих і популярних пісень „Тече вода каламутна”, „Ой, засвіти, місяченьку”, „Серед села дичка”, „Ой, не сумуйте, дівчата”, „Ой, у саду ружа посаджена”, „Іванку, Іванку, з того боку ярку”, „Не спала я тої ночі”, „Ой, заграли музиченьки…” Всього ж у репертуарі Клари Лабик понад сотня народних і велика частина авторських пісень. Для неї писали обробки народних пісень і авторські пісні композитори С. Мартон, М. Попенко, П. Рак, в. Гайдук, В. Кобаль, В. Попович, В. Калинич, В. Олексин, Т. Минович та інші.
За високопрофесійне виконання, активну популяризацію творів українських композиторів і народної пісні К. Лабик стала лауреатом обласної комсомольської премії ім. Д. Вакарова (1972), їй присвоєно почесне звання заслуженої (1974) та народної (2004) артистки України, а в 2008 році  Клара Ласлівна була удостоєна звання Почесного громадянина м. Ужгорода.
Померла Клара Ласлівна  Попович-Лабик 19 вересня 2018 року.
Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Клара Лабик: „Доки Бог дає мені голос, я співатиму” : [розмова з нар. арт. України / вів В. Мишанич] / К. Лабик // Ужгород. –  2013. –  26 січ. – С. 12 : фот.
***
Лабик Клара Ласлівна : (р. н. 22.01.1944) : артистка // Висіцька, Т. Жіночі постаті в історії Закарпаття : кн. перша : наука, культура, мистецтво : біо-бібліогр. довід. / Т. Висіцька. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 171 : портр. – Бібліогр. наприкінці ст.
Габорець, В. Клара Ласлівна Лабик : [70-річчя від дня народж. нар. артистки України] / В. Габорець // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2014 рік. – 2013. – С. 89-92. – Бібл. наприкінці ст.
Росул, Т. Лабик-Попович Клара Ласлівна : [солістка заслуж. Закарпат. нар. хору] / Т. Росул // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття / Закарпат. обл. осередок наук. т-ва ім. Т. Шевченка, Карпат. ун-т ім. А. Волошина ; редкол. В. В. Бедь [та ін.]. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 184 : портр.
Габорець, В. С. Коли душа співає... : нар. артистці України К. Л. Лабик – 70! / В. С. Габорець // Культуролог. джерела. – 2014. –  № 1. –  С. 33-36 : фот.
„Доки Бог мені дає голос, я співатиму” : [некролог ; пішла з життя нар. артистка України, солістка Закарпат. нар. хору, Почес. громадянин Ужгорода К. Лабик-Попович] // РІО. –  2018. – 22 верес. – С. 4 : фот.
Некролог : [пішла з життя нар. артистка України, солістка Закарпат. нар. хору К. Лабик-Попович] // Ужгород. –  2018. –  22 верес. – С. 4 : фот.

Інтернет-ресурси:

Попович-Лабик Клара Ласлівна [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2RobhcE. – Назва з екрану.

Лабик-Попович Клара Ласлівна [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/2ER89Vj. – Назва з екрану.

Пішла з життя народна артистка України Клара Лабик-Попович [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/2Q3qBLv.  – Назва з екрану.

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день