Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Андрій Глуханич

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Глуханич Андрій

1921 – 2016 рр.

 
Біографія:
Народився Андрій Глуханич 20 березня 1921 року, у селі Мирча, Велико-Березнянської округи, на Закарпатті, пізніше, у 1940 році, закінчив Українську торговельну академію в Братиславі (Словаччина). Від 1937 року пан Андрій був членом підпілля ОУН, а у квітні 1941 року був одним із трьох представників Закарпаття на Другому великому зборі ОУН з-під стягу Степана Бандери у Кракові, а повернувшись на Закарпаття, увійшов до Крайової Екзекутиви цієї ОУН. У квітні 1942 року він був арештований угорцями в Мукачеві, звідки втік зі слідчої тюрми Ковнер на Словаччину.
Від 1948 року Андрій Глуханич перебував в еміграції – спочатку на теренах Західної Німеччини, а у 1950-му переселився до Австралії, спочатку мешкав у місті Перт, а від 1951 року – у Мельбурні, де одразу долучився до громадського й культурного життя. Упродовж тридцяти років був членом Управи Української громади Вікторії (УГВ), був її головою в роках 1964-1967 і першим заступником голови – від 1967 року. У початковий період перебування в Австралії пан А. Глуханич став відомим як організатор культурно-мистецької роботи, співорганізатор і член проводу хору «Чайка», як засновник і перший голова Комітету оборони прав людини при УГВ (1970-72). Він був головою Карпатського Союзу Австралії, відзначився при розбудові будинку для молоді Української громади Вікторії. У материковій Україні, а насамперед, на наддніпрянських і закарпатських теренах, не забули вірного сина України, видатного й успішного будівничого українського життя в Австралії Андрія Глуханича, останнього учасника Другого Великого збору ОУН (р.) (1941) та в’язня слідчої тюрми в мукачівському палаці Ковнера. 
У 2016 році після недуги в австралійському Мельбурні відійшов до свого Творця видатний український патріот й політичний діяч сл. пам. Андрій Глуханич, колишній голова Української громади Вікторії (УГВ), багаторічний член різних управ УГВ, голова комітету розбудови Народного дому, член хору «Чайка», провідний член Організації Українських Націоналістів за кордоном та делегатури закордонного представництва (середовища) УГВР.

Адреса матеріалу: Панченко, Олександр. Наддніпрянець про закарпатця Андрія Глуханича: погляд через спогади [Електронний ресурс] / О. Панченко. – Режим доступу : https://bit.ly/2Am7uJR. – Назва з екрана.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Глуханич, А. Лев Роман Ребет [Електронний ресурс] / А. Глуханич // Злочин  / упоряд. П. Кардаш. – К.; Мельбурн : Фортуна, 2003. – 556 с. : фот. – Режим доступу : http://shron1.chtyvo.org.ua/Kardash_Petro/Zlochyn.pdf. – Назва з екрана.

***

Андрію Глуханичу – 85! : [громад.-діячу, почес. члену т-ва "Просвіта"] // Календар "Просвіти" на 2006 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта", 2006. – С. 62.
Глуханич Андрій : громад.-політ. діяч // Енциклопедія Мукачева в іменах / М. Дочинець, В. Пагиря. – Мукачево : Карпат. вежа, 2006. – С. 16
Федака, П. Андрій Глуханич : [почесний член "Просвіти"] / П. Федака // Календар "Просвіти" на 1995 рік. – Ужгород : Ґражда, 1995. – С. 88-89.
Федака, П. Вітання "Просвіти" Андрію Глуханичу з нагоди 80-річчя від дня народження : [громад.-культ. і політ. діяча] / П. Федака // Календар "Просвіти" на 2001 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіта", 2001. – С. 84.
Худанич, В. Глуханич Андрій : [громад.-політ. діяч] / В. Худанич // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 93-94.
 
Інтернет ресурси:
 
Глуханич Андрій [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2ZQNeum. – Назва з екрана.
Глуханич Андрій [Електронний ресурс] // Енциклопедія Української Діяспори. Том 4 (Австралія – Азія – Африка). – Режим доступу : https://bit.ly/3e3atpn. – Назва з екрана.
Панченко, О. Пам’яті Андрія Глуханича [Електронний ресурс] / О. Панченко. – Режим доступу : https://bit.ly/3dktXp6. – Назва з екрана.
Панченко, О. Помер останній учасник Другого Великого Збору ОУН (б) [Електронний ресурс] : [посмертна згадка про А. Глуханича] / О. Панченко. – Режим доступу : https://bit.ly/37A9oTl. – Назва з екрана.
Вегеш, М. М. Глуханич Андрій [Електронний ресурс] / М. М. Вегеш // Енциклопедія Сучасної України. – Режим доступу : https://bit.ly/2ZtEhFo. – Назва з екрана.
Гаврош, О. Правда з Австралії [Електронний ресурс] : в Ужгороді відбулася презентація кн. «Злочин», яка побачила світ в Австралії. Серед авторів також є Андрiй Глуханич / О. Гаврош. – Режим доступу : https://bit.ly/2BedXXh. – Назва з екрана.
 
Підготувала: бібліограф М. Бадида                                                                                                                                                               

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день