Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     >  Нандор Плотені

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Плотені Нандор

1844 – 1933 рр.

 
Біографія:

Нандор Плотені (1844–1933) народився у селі Великі Лази теперішнього Ужгородського району. У 1862 році молодий Нандор познайомився з відомим угорським скрипалем Еде Ремені, який став наставником талановитого юнака і взяв його як концертмейстера в світове турне. З гастролями музиканти відвідали Італію, Францію, Єгипет та інші країни. У 1864 році Плотені познайомився з видатним композитором та музикантом Ференцом Лістом, який проживав у Римі. Також підтримував контакти з іншими відомими композиторами — Ваґнером, Берліозом, Рубінштейном, Сен-Сансом та іншими. З 1870 року Нандор Плотені був скрипалем Національного театру в Будапешті. Певний час мешкав у Парижі, де одружився з англійкою у 1878 році. Свідком на весілля Нандор запрошував Ференца Ліста, з яким товаришував — останній прийняв запрошення, однак не зміг особисто приїхати. Перший великий сольний концерт Плотені відбувся у 1895 році в Празі під акомпанемент відомого піаніста Сметани. Нандор Плотені також був відмінним композитором. У його доробку численні скрипкові твори у супроводі фортепіано та оркестру. До 50-річного професійного ювілею Ференца Ліста Плотені написав спеціальний концерт для скрипки, який подарував видатному композитору. За високі заслуги у музичній сфері імператор Франц Йосиф I подарував Нандору Плотені дворянський титул. У 1896 році музикант побудував у Великих Лазах палац. Займався благодійництвом. Похований Нандор Плотені у Будапешті.

Джерело

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Богданов, О. Родина Плотені й Великі Лази / О. Богданов // Закарпат. правда. – 2009. – 4-10 квіт. – С. 13.
Росул, Т. Музика маестро Плотені знову звучала в стінах його родинного маєтку на Ужгородщині : [вечір в с. Великі Лази до 165-річчя скрипаля-віртуоза Нандора (Фердинанда) Плотені] / Т. Росул // Новини Закарпаття. – 2009. – 30 трав. – С. 22. ; Закарпат. правда. – 2009. – 30 трав. – 5 черв. – С. 5. ; Вісті Ужгородщини. – 2009. – 5 черв. – С. 7.
Росул, Т. І. Пам'яті маестро Плотені : [про Н. Плотені – скрипаля-віртуоза, комп., музич.-громад. діяча з с. Великі Лази Ужгород. р-ну] / Т. І. Росул // Культурологічні джерела. – 2009. – № 1. – С. 16-17.
На Закарпатті відкрили пам`ятну дошку відомому композитору Нандорові Плотені : [в с. Великі Лази Ужгород. р-ну] // Закарпатська правда. – 2010. – 29 трав. – С. 3.
Горват, М. Граф Плотені повертається... : [про відкр. скульптур графу Плотені та гостю маєтку Ф. Лісту в с. Великі Лази] / М. Горват // Вісті Ужгородщини. – 2010. – 28 трав. – С. 1.
Штефаньо, О. У "Короні" колись грав знаменитий угорський піаніст Нандор Плотені / О. Штефаньо // Новини Закарпаття. – 2012. – 29 верес. – С. 21.
Новак, В. Нандор Плотені (Плотеньі) : [про скрипаля-віртуоза, композитора, піаніста та педагога] / В. Новак // Професійна музична культура Закарпаття: етапи становлення. – Ужгород : Карпати, 2016. – С. 164-187
Росул, Т. Нандор (Фердінанд) Плотені : 175-річчя від дня народж. піаніста, скрипаля, композитора, культур.-громад. діяча (1844 – 1933) / Т. Росул // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2019 рік. – Ужгород : TIMPANI, 2018. – С. 172-174.
Літераті, Т. Як у місті з’явилася набережна Плотені / Т. Літераті // РІО. – 2020. – 27 черв. – С. 7.

Інтернет ресурси:

Палац Плотені у Великих Лазах [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/3pmLYJD – Назва з екрана.
Літераті, Т. Дворянське гніздо : маєток графів Плотені у Великих Лазах бачив скрипку Страдіварі, сімейні зради і рад. свавілля  [Електронний ресурс] : [про історію життя графа Ф. Плотені] / Т. Літераті // Старий Замок. Паланок. – 2012. – 26 квіт. – 2 трав. – С. 3, 14. – Режим доступу : https://bit.ly/3r7alux – Назва з екрана.
Село Великі Лази та сім'я Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/36qYQpr – Назва з екрана.
На Закарпатті відкрили пам'ятну дошку відомому композитору Нандорові Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3knka48 – Назва з екрана.
Втрачений Ужгород: як в місті з’явилася набережна Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/32Cgjdy – Назва з екрана.
Закарпаття відправить туристів на шлях Нандора Плотені [Електронний ресурс] : [на Ужгородщині, презентували новий туристичний маршрут]. – Режим доступу : https://bit.ly/2QkAIjU – Назва з екрана.
Кумгир-Новак, Вікторія. Творчі зв’язки Ференца Ліста і Нандора Плотені [Електронний ресурс] / В. Кумгир-Новак. – Режим доступу : завантажити
 
Підготувала бібліограф Маргарита Бадида

Новини

2022-06-16

У неділю, 19 червня, в Україні відзначатимуть День батька – свято, покликане нагадати про важливість тата в житті кожної дитини. У нашій країні свято дуже молоде – офіційно його встановили лише у 2019 році. Згідно з Указом Президента України №274/2019 День батька відзначається в третю неділю червня кожного року. З нагоди цього свята пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Батько - засновник родини".

2022-06-16

26 травня 2011 р. за рішенням Закарпатської обласної ради Комунальному закладу «Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека» Закарпатської обласної  ради присвоєно ім’я видатного письменника, краєзнавця, етнографа та археолога Федора Михайловича Потушняка.
26 лютого 2021 р. у нашій бібліотеці відбулася презентація унікальної колекції цінних та рідкісних видань з особистої бібліотеки Ф. Потушняка.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "З особистої колекції Федора Потушняка".