Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     >  Василь Васильович Белей

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Белей Василь Васильович

1922 – 2012 рр.

 
Біографія:
Василь Васильович Белей – відома постать в історії розвитку Закарпаття. Ця неординарна особистість перебуває водночас у декількох іпостасях: скромної, чудової Людини; доброго батька і чоловіка; великого патріота Срібної землі; громадського й політичного діяча; поширювача пластового руху; просвітянина.
Народився Василь Белей 1 березня 1922 р. в селищі Великий Бичків Рахівського району Закарпатської області в селянській родині. Ще змалку мріяв стати пластуном. Його захоплював і приваблював «Пласт». І ось настав час, і мрія збулась. ЗО вересня 1933 р. в одинадцятирічному віці Василь вступив до найчисельнішого й найулюбленішого на той час поміж дітей і молодцю об'єднання «Пласт». Його нове життя – життя пластуна Новика – було сповнене гри, романтики і реальних практичних справ. Розпочалось воно в пластовому відділі за номером двадцять три імені Михайла Драгоманова під проводом Василя Йосипчука-Шпунта. Зазначимо, що структурно цей відділ входив до куреня «Ведмідь», який очолював славнозвісний Юрій Августин Шерегій-Грім.
Пишалися своїм сином батьки Василь Белей та Ганна Белей (Павлюк), бо у «Пласті» Василь зростав і мужнів. Першу пластову пробу успішно презентував Новик 12 травня 1934 р. на березі річки Тиси під час проведення крайового Святоюрського пластування і став називатися Пластуном-учасником. Про цю подію 11-13 травня 1934 р. у Великому Бичкові зв'язковий Юрій Грім згадує: «У неділю рано, дня 12 мая, у таборі була збірка, піднесення пластового прапору, молитва і денний наказ. Після снідання відтак почалися пластові іспити, для яких були призначені окремі комісії».
Цілий рік він завзято і наполегливо готувався до пластової присяги. Так 12 травня 1935 р. в місті Тячеві на велелюдному святі- «Дні Матері» В. Белей склав присягу на вірність Богові, Батьківщині, пластовій ідеї. Присягу приймав відомий провідник старших пластунів Євген Шерегій за пластовим іменем Горішок. У цій урочистій обстановці Василя Белея привітав письменник Петро Пойда, а також пластова молодь.
У 1936 р. В. Белей поступив до державної фахової школи в Ясінях. Оскільки тоді в Ясінях «Пласт» ще не був створений, йому довелося продовжувати пластування у Великому Бичкові.
Складною виявилася життєва дорога В. Белея у роки угорсько-фашистської окупації Закарпаття, яка застала юнака в Ясінянській школі. Як і належало пластуну, у страждальні березневі дні 1939 р. В. Белей і його брат Михайло без вагань влилися до лав Карпатської Січі. Доручення і завдання зв'язкового Василь виконував з честю. Нелегко було молодим юнакам вистояти в непосильнім бою. А скільки їх полягло?... На щастя, Василю Белею судилося жити. В період окупації він працював на будівництві шосейних доріг. Був переслідуваний угорськими властями. 1 жовтня 1943 р. його призвали до мадярського війська, а згодом (квітень 1944 р.) відправили на фронт. В. Белей брав участь у військових операціях у Галичині. Захоплений 4 травня 1944 р. у полон Червоною Армією, В. Белей при обстрілюванні німецьких літаків був збитий на дорозі вантажівкою.
Двоє друзів Василя загинуло, а його, покаліченого, відвезли до Чортківської лікарні (Тернопільська область), звідси він був відправлений до Вінниці. Прохворів 64 дні. З Вінниці, ще не зовсім здорового, В. Белея транспортували на Урал у місто Луза Кіровської області. Прикро, що ні в чому не повинному Василеві Белею довелося частинку свого молодого життя провести у таборі за номером триста сім, четверте відділення для військовополонених.
До рідної домівки у Великий Бичків повернувся Василь після багатьох випробувань, пережитих у військових таборах, та численних переслідувань на початку 1947 р. Працював рахівником на тутешній хімічній фабриці, а відтак робітником у ліспромі.
У 1959 р. Василь Белей оженився. Подружжя переїхало жити до міста Мукачева. У цьому мальовничому місті в сім'ї Василя та Катерини Белеїв народилася донечка Катерина.
В умовах суверенної України він одним із перших виступив за І відродження самодіяльного дитячо-молодіжного об'єднання «Пласт» у Закарпатті. Став організатором створення «Пласту» в Мукачеві, Великому Бичкові, Ужгороді. Пластун-сеньйор зібрав чималий історико-краєзнавчий матеріал: фото, документи про життєдіяльність пластунів на Закарпатті і за його межами, особливо в 20-30-ті рр. ХХ-го ст., який поміщений у чотирьох об'ємних за обсягом альбомах.
Підготував до роботи в «Пласті» чимало юнаків та дівчат. Під його патронатом пройшли вишкіл пластового провідника – Іван Гуменюк, Михайло Митрович (пластове звання Горішок) та інші. Василь Белей мав, як і кожна людина, впродовж багатьох років одну потаємну мрію – розповісти громадськості, пластовій молоді І про свого брата Михайла Белея.
На шляху здійснення мрії виникало чимало об'єктивних перешкод: організаційних, методичних та матеріальних. Та пластунам притаманна висока цілеспрямованість. Як наслідок, Василь Белей підготував до друку працю «Щоденник Михайла Белея», який має історичну цінність та практичну значущість у навчанні та вихованні молодої генерації.
Адреса матеріалу: Баяновська, Марія. Василь Васильович Белей : 85-річчя від дня народж. просвітянина, громад. діяча (нар. 1922) / М. Баяновська // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2007 рік : рек. біобібліогр. посіб. / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2006. – С. 109-112. – Бібліогр. наприкінці ст.
 
В останні роки, незважаючи на поважний вік, проводив велику просвітницьку роботу, друкував статті з питань національно-культурного, морального і духовного виховання.
4 червня 2012 р. сидячи за власним робочим столом, на 91 році життя, відійшов на Вічну Ватру один з найстарших пластунів Закарпаття – пл.сен. Василь Белей.
 
Додаткова інформація:
Джерельні приписи:
Белей, В. Пласт на Закарпатті / В. Белей // Календар "Просвіти" на 1993 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород : ВВК "Патент", 1993. – С. 102-104.
Белей, В. Як заснувалося село Ясіня : [переказ ] / В. Белей // Календар "Просвіти" на 1993 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород : ВВК "Патент", 1993. – С. 109-111.
Белей-Могікан, В. Народження Пласту / В. Белей-Могікан // Календар "Просвіти" на 1994 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород : ВВК "Патент", 1994. – С. 88-90.
Белей-Могікан, В. Релігія і виховання в пласті / В. Белей-Могікан // Календар "Просвіти" на 1994 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород : ВВК "Патент", 1994. – С. 57-59.
Белей, В. Крихтинки-дробинки із хроніки комунопекла / В. Белей // Календар "Просвіти" на 1998 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород, 1998. – С. 132-133.       
Белей-Могікан, В. Леонід Бачинський – Прижмурене око: в 10-ту річницю смерті сеньйора Пласту / В. Белей-Могікан // Календар "Просвіти" на 1999 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород, 1999. – С. 188-189.
Белей-Могікан, В. Бути вірним Україні : [про орг. Пласт] / В. Белей-Могікан // Календар "Просвіти" на 1999 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород, 1999. – С. 120-122. ; Зоря Рахівщини. – 2008. – 6 груд. – С. 7.
Белей, В. Єпископ Діонісій Нярадій: сторінки життя і діяльності / В. Белей // Науковий збірник товариства "Просвіта" в Ужгороді. – Ужгород : Два кольори, 2000. – С. 236-238.
Белей, В. Без мови немає народу : [мовна пробл. на Україні] / В. Белей // Календар "Просвіти" на 2002 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород, 2002. – С. 122.
Белей, В. Тільки єдність побідить зло : [пробл. держави України] / В. Белей // Календар "Просвіти" на 2003 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта. – Ужгород, 2003. – С. 33-34.
Белей, В. Виховувати молодь у християнському дусі / В. Белей // Календар "Просвіти" на 2004 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта. – Ужгород, 2004. – С. 167.
Белей, В. Пізнай себе самого / В. Белей // Календар "Просвіти" на 2007 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта. – Ужгород, 2007. – С. 30-32.
Белей, В. Не мовчати, а домагатися справедливости / В. Белей // Календар "Просвіти" на 2008 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта. – Ужгород, 2008. – С. 55-56.
Белей, В. Де і як помер Іван Локота / В. Белей. – Мукачево : Карпат. вежа, 2009. –  20 с. : фот.
***
Белей, В. "Хочеться ще і ще раз прислужитися українському народові" : [інтерв`ю з нагоди 80-річчя від дня народження В. Белея / вела М. Баяновська] / В. Белей // Календар "Просвіти" на 2002 рік / Закарпат. крайове т-во "Просвіта ; упоряд. П. Федака. – Ужгород, 2002. – С. 36-38.
Баяновська, М. Р. Останній могікан : [з нагоди 75-річчя В. Белея] / М. Баяновська // Календар «Просвіти» на 1997 рік / упоряд. П. Федака. – Ужгород, 1997. – С. 51-53.
Василь Белей : [громад. діяч] // Від Карпат – до Дніпра. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 119-120 : портр.
Дочинець, М. Сеньор Могікан : [про пластуна В. Белея] / М. Дочинець // Дочинець, М. Душа Мукачева : силуети європейської провінції на тлі часу і простору. – Мукачево : Карпат. вежа, 2008. – С. 214-222 : фот.
Масляник, О. Василь Белей-Могікан : [громад. діяч] / О. Масляник, М. Ткач // Масляник, О. 300 імен Рахівщини / О. Масляник, М. Ткач. – Л., 2020. – С. 19-20 : портр. 
Останній Могікан : [про громад. діяча та просвітянина В. В. Белея] // Мукачево і Мукачівці. – Ужгород : Ґражда, 1994. – С. 189-193.
Пам’яті Василя Белея // Календар «Просвіти» на 2013 рік / Закарпат. крайове культ.-освіт. т-во «Просвіта» ; уклад. : П. М. Федака, П. П. Федака. – Ужгород, 2013. – С. 157 : фот.
Сеньйорові Пласту : вітання «Просвіти» Василеві Белею з нагоди 90-річчя від дня народження // Календар «Просвіти» на 2012 рік / Закарпат. крайове культ.-освітнє т-во «Просвіта» ; уклад. : П. М. Федака, П. П. Федака. – Ужгород, 2012. – С. 29-30.
У вічність відійшов один з останніх могікан Пласту тридцятих років : [некролог ; В. Белей] // Фест. – 2012. – 8-14 черв. – С. 10. ; Новини Закарпаття. – 2012. – 9 черв. – С. 23.
Федака, Павло. Василь Белей (1922–2012) / П. Федака // Федака, П. Закарпатська «Просвіта» у постатях її діячів (1920–2020). – Ужгород : TIMPANI, 2020. – С. 154-155 : фот.
 
Інтернет ресурси:
Ребрик, Андрій. Белей Василь – Могікан [Електронний ресурс] / А. Ребрик. – Режим доступу : https://bit.ly/3auaFxx– Назва з екрана.
Пластовий Архів Родини Белеїв [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3aQTPZX– Назва з екрана.
 
Підготувала бібліограф Маргарита Бадида.

Новини

2022-06-16

У неділю, 19 червня, в Україні відзначатимуть День батька – свято, покликане нагадати про важливість тата в житті кожної дитини. У нашій країні свято дуже молоде – офіційно його встановили лише у 2019 році. Згідно з Указом Президента України №274/2019 День батька відзначається в третю неділю червня кожного року. З нагоди цього свята пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Батько - засновник родини".

2022-06-16

26 травня 2011 р. за рішенням Закарпатської обласної ради Комунальному закладу «Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека» Закарпатської обласної  ради присвоєно ім’я видатного письменника, краєзнавця, етнографа та археолога Федора Михайловича Потушняка.
26 лютого 2021 р. у нашій бібліотеці відбулася презентація унікальної колекції цінних та рідкісних видань з особистої бібліотеки Ф. Потушняка.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "З особистої колекції Федора Потушняка".