Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Йосип Іванович Архій

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Архій Йосип Іванович

1920 - 1996 рр.

 
Біографія:
Йосип Архій народився в Ужгороді, в родині муляра. Вже в початковій школі йому пощастило на вчителів. Одним з них був Йосип Бокшай, який згодом став відомим художником, одним з основоположників закарпатської школи живопису. Той, до речі, розгледів в учневі здатність до малювання. Але по закінченні Ужгородської гімназії та Будапештського університету Й.Архій став не майстром пензля, а вчителем російської, німецької та латини. Відтак були школа, робота літредактором у газеті «Закарпатська правда», Закарпатський облвно, знову школа, звідки він і пішов на пенсію.
Проте якщо вчителювання допомагало заробляти на хліб насущний, аби годувати родину, то душа його прагнула іншого – літературної творчості. Через це віршуванням захопився ще в гімназії. У 1940 році перші поезії юного дарування були опубліковані на сторінках газет «Карпаторусский голос» і «Русское слово», а невдовзі до читача дійшли і його оповідання – «Парцели» (1942) та «Петро Гринюк» (1943).
І хоч писати молодий автор почав російською, що не було дивним в умовах тих часів, але згодом приєднався до тих представників закарпатської інтелігенції, які послуговувалися рідним словом, і надалі відстоював право кожного закарпатця на це. А ще, як зауважив відомий літературознавець Іван Хланта, Йосип Архій мав загострене сприйняття суспільних негараздів, захищав людську честь та гідність, закликав боротися, аби викувати тверде, мов криця, слово, «щоб заіскрилося в борні».
Не дивно, що з такою життєвою позицією поет швидко розчарувався у радянській владі, ставши свідком того, як та запроторювала за грати порядних і невинних людей. Зате, коли Україна стала незалежною, уважно стежив за всім, що відбувалося, радів, що його Вітчизна вирвалася з московських пут.
Помер Йосип Архій в 1996 році, залишивши по собі добру пам’ять, талановиті й щирі поезії і сад на рідній Радванці, який був його чи не найбільшою радістю і втіхою.
Ганна Іваночко
Додаткова інформація:
Джерельні приписи:
Архій, Йосип. [Вірші] : [в т. ч. коротка біогр.] / Й. Архій // Віщий вогонь. – Ужгород : Карпати, 1974. – С. 73-86.
Архій, Й. І. Чуття вогненне молоде : Поезії. Оповідання. Літературно-критичні статті. Рецензії / Й. І. Архій ; упоряд. підгот. текстів, вступ. ст. та прим. І. В. Хланта. – Ужгород : Мист. лінія, 2005. – 220 c.
***
80-річчя з дня народження Йосипа Архія, поета (1920-1996) // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2000 рік. – Ужгород : Ліра, 1999. – С. 13. – Бібліогр. наприкінці ст.
Іваночко, Г. Йосип Архій приніс у поезію щось своє, неповторне... : [закарпат. поет] / Г. Іваночко // Новини Закарпаття. – 2015. – 28 лют. – С. 14.
Йосип Архій : поет // Літературне Закарпаття у ХХ столітті / І. Хланта. – Ужгород : Вид-во "Закарпаття", 1995. – С. 12-13. – Бібліогр. наприкінці ст.
Хланта, І. В. Архій Йосип Іванович : [поет] / І. В. Хланта // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 14-15.
Хланта, І. В душі – весняний поклик яснодзвонний : [про закарпат. поета Й. Архія] / І. Хланта // Хланта, І. Відлуння літературного Закарпаття: літ. портрети, літературознав. ст., інтерв’ю та рец. – Ужгород : Патент, 2017. – С. 22-45.
Хланта, І. Йосип Архій : поет / І. Хланта // Хланта, І. Народний літературно-мистецький музей Копашнівської ЗОШ I-III ступенів Хустського району : путівник. – Ужгород : ТДВ "Патент", 2018. – С. 241-242.
Хланта, І. Йосип Архій: "Іди вперед і світло сій!" : до 100-річчя від дня народж. письменника / І. Хланта // Вісті Ужгородщини. – 2020. – 29 лют. – С. 8.
Хланта, І. Йосип Іванович Архій : 85-річчя з дня народж. поета (1920–1996) / І. Хланта // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 86-88. – Бібліогр. наприкінці ст. 
Ходанич, Л. П. Архій Йосип Іванович : [письменник] / Л. П. Ходанич // Педагогічна енциклопедія Закарпаття. – Т. 1: А-Н. – Ужгород : Всеукр. держ. вид-во "Карпати", 2021. – С. 33.
 
Інтернет ресурси: 
Хланта, І. В. Архій Йосип Іванович [Електронний ресурс] / І. В. Хланта // Енциклопедія Сучасної України. Т. 8 : Дл – Дя ; Додаток : А – Ґ. – К., 2008.– С. 623. – Режим доступу : https://bit.ly/3sBbE8R. – Назва з екрана.
Хланта, І. Із радванської школи – до Будапештського університету: поету-освітянину Й. Архію виповнилося би сто років [Електронний ресурс] / І. Хланта // Новини Закарпаття. – 2020. – 22 лют. – C. 11. – Режим доступу : https://bit.ly/38JQv5k. – Назва з екрана.
 
Підготувала бібліограф Маргарита Бадида.

 

Новини

2023-02-06
10 лютого о 16:30 в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка (пр..Свободи,16) відбудеться презентація нових книг Наталії Дурунди «За брамою пекла» та «Під клеймом OST». Наталія Дурунда — українська письменниця, авторка шести повістей і шести романів, членкиня Національної спілки письменників України. Серед творів пані Наталії художні твори про сталінські репресії, події Другої Світової війни, російської агресії на Сході України та радянсько-афганської кампанії 1979-1989 рр. Роман «За брамою пекла» – творче полотно, зіткане з мозаїки реальних людських спогадів і гармонійно вплетене в цікавий сюжет. Художній твір веде читача сторінками Другої Світової війни, в яких ідеться про долі українців, вивезених на примусові роботи до фашистської Німеччини. Роман «Під клеймом «OST» – друга книга серії «За брамою пекла», що змальовує життя репатріантів у повоєнний період, Хрущовської відлиги, Горбачовської перебудови і аж до наших днів. 
2023-02-04
07.02.23   Творча майстерня:  "Креативна годівничка" - майстер клас  та цікава інформація від орнітолога з УжНУ, ідеї професійної художниці, поради майстра - дорослим та дітям. Виготовлені орнітологічні таблички будуть встановлені на набер. Незалежності ;  екологічні годівнички з дерева та кераміки - розміщені на території Скансену.  Для всіх учасників додатково б/о  екскурсія музеєм архітектури та побуту. Організатори заходу: волонтери, ГО "Неємія", ГО "АБЗ", ГО "Сінема Спейс"
2023-02-03

Шановні колеги, пропонуємо вашій увазі методико-бібліографічні матеріали "Василь Поп - фундатор закарпатського літературознавства", присвячені 90-річчю від дня народження кандидата філологічних наук, критика.

2023-02-02

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2023-01-25

Шановні користувачі! Пропонуємо вашій увазі нові надходження до Відділу краєзнавства.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день