Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Тиводар Яношович Легоцький

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Легоцький Тиводар Яношович

1830 - 1915 рр.

 
Біографія:

Видатний закарпатський народознавець Легоцький Тиводар Яношович народився в с. Фужині, недалеко від сучасного м. Рієка (Югославія) в сім"ї словака-переселенця. Гімназію закінчив у м. Руженберок (Словаччина), а з 1847 року навчається на юридичному факультеті Кошицької академії, який закінчує в 1851 році. В період угорської революції –офіцер національної гвардії. З 1855 року аж до смерті постійно живе в Мукачеві, працює в судових органах, адвокатурі, а з 1865 року – головним прокурором в домінії Шенборнів. Після себе залишив велику наукову спадщину: монографії, статті, багаті колекції з археології, етнографії, нумізматики тощо.Тиводар Легоцький як дослідник займався вивченням минулого Березького комітату. В 1907 році було створене “Музейне товариство ім. Тиводара Легоцького”, якому він передав свою багату археологічну колекцію. Помер Тиводар Легоцький 25 листопада 1915 році в Мукачеві, де і похований. У 1994 році на будинку, де жив Тиводар Легоцький, було відкрито меморіальну дошку, яку, на замовлення Шандора Пака (батька відомого підприємця та мецената Імре Пака), виготовив український скульптор-монументаліст угорського походження Матл Петро Євгенович. У 1995 році в м. Берегово встановлена меморіальна дошка в пам'ять про Тиводара Легоцького. Ім'ям вченого названа вулиця в Ужгороді. Найважливіші публікації Тиводара Легоцького (всі угорською мовою): “Опис Березької області”, “Опис Березького комітату” в 3-х томах,“До археології нашої батьківщини, особливо Березької області та її околиць” в 2-х томах, “Березька область і Мукачівський замок у 1848-1849 рр.”, “Короткий нарис Мукачівського замку”, “Історія греко-католицької церкви Березької області до кінця ХІХ ст.”.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Івашкович, І. Дослідник нашої давнини : [про етнографа, історика Т. Легоцького] / І. Івашкович // Новини Закарпаття. – 2001. – 4 жовт. – С. 6.
Кобаль, Й. Зачинатель музейної справи : [Т. Легоцький] / Й. Кобаль // Закарпат. правда. –1995. – 25 лип. – С. 4. 
Кобаль, Й. Піонер закарпатської археології : до ювілею Т. Легоцького / Й. Кобаль // Закарпат. правда. – 1995. – 10 жовт. – С. 4.
Мазурок, О. Тиводар (Теодор) Янош Легоцький : 175-річчя з дня народження історика, археолога й музикознавця (1830-1915) / О. Мазурок // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік : реком. бібліогр. посіб. / ЗОУНБ ; автор-складач Т. Васильєва. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 259-262.
Малець, О. Тиводар Легоцький – засновник першого на Закарпатті Мукачівського історичного музею / О. Малець // Срібна Земля. – 1995. – 7 жовт. – С.14. : фот.
Пагиря, В. Археолог Тиводар Легоцький привідкрив завісу сивої давнини давнини нашого краю / В. Пагиря // Новини Закарпаття. – 2005. – 11жовт. – С. 6.
Пеняк, Павло. Тиводар Легоцький про слов`ян Верхнього Потисся : [археологія Закарпаття] / П. Пеняк // Срібна Земля. – 2010. – 17 груд. – С. 15.
Піскова, Е. М. Музей Легоцького в Мукачеві / Е. М. Піскова // Енциклопедія історії України. Т. 7 : Мл–О. – К. : Наук. думка, 2010. – С. 110. – Бібліогр. наприкінці ст.
Поп, Иван. Легоцький Тиводар Яношович (1830-1915) / И. Поп // Поп, И. Энциклопедия Подкарпатской Руси. – Ужгород : Изд-во В. Падяка, 2001. – С. 105. : фот.
Попп, Д. Тиводар Легоцький і “Мукачівське музейне товариство” / Д. Попп // Старий Замок. – 1998. – 26 лют. – С.6.
Фединишинець, В. "Історія Ужгорода" Мейсароша з автографом Легоцького : ["Ungvar tortenete" К. Мейсароша 1861р. вип.] / В. Фединишинець // Старий Замок. Паланок. – 2007. – 22-28 листоп. – С. 20.
 
Інтернет ресурси:
 
Тиводар Легоцький [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2PvOzRD. – Назва з екрана.
Тиводар Легоцький: засновник музейної справи на Закарпатті [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3MFDivF. – Назва з екрана.
Тиводар Легоцький та його унікальна колекція [Електронний ресурс] / YouTube. – Режим доступу : https://bit.ly/3InOJFP. – Назва з екрана.
Тиводар Легоцький [Електронний ресурс] / Інститут історії України. – Режим доступу : https://bit.ly/3IqxBz5. – Назва з екрана.
Пам’ятну дошку Тиводару Легоцькому – археологу, етнографу Закарпаття – відкрили у музеї його імені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3MiL2lY. – Назва з екрана.

Новини

2023-09-26
Капуркова книжка повертається!!! Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка запрошує дати новий подих своїй домашній бібліотеці, адже книга не повинна припадати пилом, її потрібно читати. У п’ятницю, 29 вересня, з 11:00 до 16:30 пропонуємо всім охочим завітати у вуличну книжкову ятку, що розташується біля воріт заднього дворику бібліотеки (пр.Свободи, 16), та безкоштовно обміняти будь-яку зі своїх прочитаних книг на нову! Прохання: приносити книги у хорошому стані, тільки художню літературу (бажано видання після 2000-х років) та виключно українською мовою! 
2023-09-25
Друзі, відзначайте Всеукраїнський день бібліотек разом з нами!   Ми з нашими партнерами підготували для вас насичену програму 29 вересня!!!  ⚡️11:00 - 16:30 - ваша улюблена акція з буккросингу "Капуркова книжка" та фотозона у дворику бібліотеки (пр.Свободи,16)  ⚡️ 12:00 - 15:00 - Літературне бібліокафе (вул.Капітульна,10)  ⚡️ 14:00 - Майстер-клас "Гачкуємо закладки в книжку"  за сприяння Карпатський Фонд / Carpathian Foundation (пр.Свободи, 16)  ⚡️День відкритих дверей в Tatohub.Ужгород (пр.Свободи,16) :      👉 11:00 - 16:30 - вулична презентація проєкту жителям міста      👉 17:30 - інтерактивна лекція про стосунки      👉 18:00 - розвантажувальний захід для всіх "Молодіжні вечорниці"  з Ужгородською молодіжною радою  🍩🍬☕️А ще ми будемо пригощати вас кавою та смаколиками увесь день!!!  ✅ Про кожен захід будемо писати детальніше окремими дописами. Тому стежте за оновленнями на нашій стрічці!!!
2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день