Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 
Повернутись до списку

Музей лісу і сплаву

     Музей лісу і сплаву знайомить зі знаряддями праці лісорубів і плотогонів (бокорашів). У місці, де створено музей, в середині XIX ст. було побудовано унікальну гідротехнічну споруду — клявзу. Це була гребля з воротами для скидання води. Гребля функціонувала до 1960 р. У середині 1990-х рр. споруда відновлена, і на її основі створено музей, який входить до складу Національного природного парку «Синевир».
      У музеї лісосплаву можна ознайомитись з макетами вузлів, споруд і пристосувань всього технологічного процесу заготівлі, сортування, зберігання і транспортування деревини у вигляді плотів-бокорів. У доступній, наглядній формі відвідувачі можуть ознайомитись з інформацією про історію, життя наших предків, про важку працю бокорашів і нелегку долю їхніх сімей. Є тут й різні сокири, пили, що використовувались на різних ділянках заготівлі й переробки деревини. Починаючи від костюма та знарядь праці, закінчуючи макетом колиби (тимчасового житла лісорубів) – усе це експонує музей.Життя і побут горян досить своєрідні і цікаві, вже трішки, на жаль, призабуті, оживуть в уяві, коли познайомитесь з речами вжитку, посудом і всяким начинням, виготовленим з дерева.
      Різні коновки, коновці, гелетки, бочки, миски тощо – це лише незначна частина експозиції, що вражає своєю неповторністю, красою форм, способом виготовлення. Не менш цікаве взуття місцевих жителів: шкіряні й резинові постоли, чоловічі шкіряні топанки з дерев’яною підошвою на високому каблуку, старовинні бочкори, що вирізані різцем з цільного дерева.
     Свою історію мають презентовані тут вуйош з холошнями, гуня і кресаня. Не один десяток років пройшов з того часу, відколи їх в останній раз, відправляючись в небезпечну дорогу, одягали на себе сміливці бокораші, відколи вони в останнє змочувались бризами бурхливої річки і висихали під лагідним сонцем на водному шляху до Колочави.


Додаткові дані:

К 79.140.67
Б 18
Байрак, Ярослав Миронович.  Музей лісу і сплаву/ Я. М. Байрак, І. Д. Іванина. – Ужгород : Карпати, 1983. – 31 с.

К 79.1
З 18
Міщанин, В. В.  Музей лісу і сплаву: [на греблі р. Чорна Тиса] / В. В. Міщанин // Науковий збірник Закарпатського музею народної архітектури та побуту. – Ужгород : Вид-во О. Гаркуші, 2015. – Вип. 2: Дослідження, збереження, відтворення та популяризація культурної спадщини. – С. 45-49 : іл.

К 0
М 58
Музей Лісосплаву та озеро Синевир : [Міжгір. р-н] // Міжгірщина – край краси і туризму / авт. та упоряд. Н. П. Биба. – Ужгород : Ліра, 2008. – С. 30.

 

***

Музей лісу і сплаву

Музей лісу і сплаву на Чорній річці

Музей лісу та сплаву на Міжгірщині

Музей лісу та сплаву

Галерея

Повернутись до спискуНовини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-08-06

Пропонуємо вашій увазі хроніку культурного життя обасті за липень

2019-07-05

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за червень 2019 р.".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".