Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2015-08-21

К 84
З-62
Зимомря, Микола Іванович. Дзвін для ангелів : образки / М. І. Зимомря ; упоряд.: І. М. Зимомря, Р. Я. Жовтані ; передм. Л. Т. Сеник ; післямова Й. І. Фиштик. – Ужгород : ФОП  Бреза А. Е., 2014. – 148 с.

Крізь світ прозових мініатюр проступає художній ефект достовірного зображення довкілля в органічному поєднанні подій з життя реальних персонажів. Образки творять своєрідний універсам, який несе об’єктивну відкритість для сприйняття справжніх ідеалів. Таких справжніх, якими повинні бути дзвони для ангелів.

К 85
М 71
Мишанич, Володимир Васильович. Митці Закарпаття. Літературні портрети / В. В. Мишанич. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2014. – 424 с. : іл.

Тексти, зібраних у цій книзі публіцистичних і культурологічних статей, первісно побачили світ протягом 2002-2012 років. Їх подали регіональні друковані та електронні газети і журнали «Карпатська Україна», «Новини Закарпаття», «РІО», «Срібна Земля», «Ужгород», «Культурологічні джерела», Закарпаття online.
Матеріали дадуть змогу простежити культурно-мистецьке життя Закарпаття, ознайомитися з неординарними особистостями краю, зазирнути у їхню творчу майстерню, відкрити нові, досі незнані, сторінки життя відомих митців, які збагатять читачів емоційно, інформаційно, спонукатимуть до глибокого осмислення багатьох явищ у суспільному, духовному і культурному житті не лише Закарпаття.

28.08(4УКР)
О-75
 Основи управління біосферними резерватами в Україні : зб. нормат.-прав. актів та наук.-практ. ст., підготовлених у рамках проведення Міжнар. наук.-практ. семінару "Розвиток системи біосфер. резерватів в Україні" (01-03 жовт. 2014 р., Ужан. нац. природ. парк, Закарпат. обл.) / М-во екології та природ. ресурсів України, Карпат. біосфер. заповідник, Ужан. нац. природ. парк ; за ред.: Ф. Д. Гамор, Г. В. Парчук. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2014. – 320 с. : іл, табл.

В збірнику представлено основні нормативно-правові акти ЮНЕСКО та українського законодавства, що регламентують діяльність біосферних резерватів (заповідників).
Представлено також статті, які присвячені аналізу досвіду роботи з реалізації в Україні та за кордоном основних засад функціонування біосферних резерватів, зокрема виконання Статутних рамок про біосферні резервати, Севільської стратегії, Мадридського плану дій та Дрезденської Декларації про біосферні резервати та зміни клімату, окреслено перспективи розвитку мережі біосферних резерватів в Україні.
Особливий акцент зроблено на підвищенні ролі біосферних резерватів в розв’язанні проблем сталого розвитку.

К 83.3
О-91
Офіцинський, Роман Андрійович. Новітня література Закарпаття : літ. ст., нариси, рецензії, огляди / Р. А. Офіцинський. – Ужгород : Ґражда, 2015. – 120 с.

Художня література (красне письменство) – одна з найпрекрасніших можливостей вияву національної самобутності, утвердження і пропаганди етнічної приналежності серед найширших верств суспільства, завоювання міжнародних симпатій.
Літературний процес немислимий поза історією, поза політикою. Водночас – це динамічна система, яку складають мікрокосмоси (маленькі одухотворені світи) талановитих постатей.
У літературних змаганнях Закарпаття чітко прослідковується ряд послідовних епох, що, в основному, спів мирні з історичними періодами. Умовно можна виокремити п’ять важливих етапів розвитку закарпатського красного письменства ХХ століття: перше двадцятиліття – час «глухого провінціоналізму»; 20-30-ті роки – «літературне відродження»; 40-50-ті роки – період стагнації; 60-80-ті роки – «срібний вік»; 90-ті роки – доба добротного регіоналізму. Пропонований поділ обумовлений значною мірою історичними чинниками і характером літературної спадщини.
У цьому контексті автор пропонує збірку публікацій з різних років, які торкаються найповажніших літературних явищ, персоналій, подій.

К 28
П 77
 Природні скарби Чорної гори Карпатського біосферного заповідника [Текст] : справочное издание / Виноград. центр. район. б-ка, Метод.-бібліогр. та інформ. від. ; уклад. Р. П. Градинар ; відп. за вип. К. Г. Вашкеба. – Виноградів : [б. и.], 2012. – 24 с. : кол.іл.

Дане інформаційне видання містить інформацію про рідкісні та вимираючи рослини та тварини нашого краю, а також вас може зацікавити водоспад та загадкова печера на Чорній горі.

К 85.3
Т 89
Туряниця, Юрій Дмитрович. Співанки про ягнятко : 112 народних пісень Закарпаття про ягнятко та вівчарів / Ю. Д. Туряниця ; упоряд., вступ. ст. Ю. Д. Туряниця. – Ужгород : Краєвиди Карпат, 2014. – 156 с. : кол.іл.

До книжечки увійшли мистецько-своєрідні народні пісні про красу Закарпатських полонин і долин. Про ягнятко та овечку-білюшечку і вівчарів, що так люблять вівці пасти. Про дівчину-білявину, вівчареві милу. і трембіточку, що так красно трембітає, добрих людей, край наш рідний звеселяє. Ой немає краю, краю, як наші Карпати. Тут нас мамка породила, тут нам й помирати.
Це перше в Україні таке окреме видання народних співанок про ягнятко і пастирів.

К 91.9: 83.3
Ф 42
 Василь Фенич (1914-1949) : до 100-річчя від дня народж. : бібліогр. покажч. / Іршав. центр. район. б-ка ; уклад. М. М. Матішинець ; відп. за вип. А. І. Лакатош. – Іршава : [б. и.], 2014. – 20 с. : кол.іл.

У бібліографічному покажчику вперше подано зібраний матеріал та бібліографія про життя і творчість закарпатського письменника Василя Фенича.

К 63.3
Ц 75
Цмур, Юрій Юрійович. Сім чудес Ворочова : іст.-краєзнав. нарис / Ю. Ю. Цмур. – Ужгород : Карпати, 2015. – 96 с. : іл, табл., фото.кол.

У виданні йдеться про історію та сьогодення, унікальну природу, сім чудес Ворочева (або, як його офіційно називають із 1995 року за місцевою вимовою — ВОРОЧОВА) — неповторного села Ужанської долини із його сімома чудесами — загадковим Синім озером, Ведмежою горою, Криницею під скульптурними Ведмедями, горою Плішка, Малими полонинами, Золотою студньою, Ворочовськими скелями, які стали відомими усьому світу завдяки таланту народного художника СРСР Йосипа Бокшая тощо. А ще село, приязне для всього світу в усіх відношеннях, славиться своїми флорою та фауною, лісом і сріблястими водними багатствами, які благодатно впливають на здоров’я та настрій місцевих мешканців і гостей краю, забезпечуючи цілеспрямованих і випадкових мандрівників екзотичними і незабутніми враженнями. Саме для них Ю.Цмур детально описує туристичні маршрути околицями села Ворочово.

 Новини

2021-01-01
Шановні користувачі, до вашої уваги "Календар краєзнавчих па'ятних дат Закарпаття на 2020 рік".
Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2020 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2020 році громадськість світу та України.
 

 

2020-02-28
2-10 березня, бібліотека запрошує всіх охочих створити перформанс разом з художником Данилом Ковачем. Воркшоп має терапевтичний аспект естетично-психологічного досвіду, але водночас культурологічний і просвітницький.
Зустріч з художником і презентація воркшопу відбудеться 2 березня о 17:00 в Закарпатській Обласній Універсальній Науковій Бібліотеці ім.Ф.Потушняка. Деталі...

 

2020-02-04

Шановні користувачі! Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за січень 2020 р.".

2020-01-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Бій під Крутами - героїчна сторінка історії", присвячена Дню пам'яті Героїв Крут.

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".