Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2017-06-20

К 81
Б 45
Бембило, Михайло Михайлович. Словариць : говірка Синевирської Поляни / М. М. Бембило. – Ужгород : Ґражда, 2016. – 96 с. : іл.

У пропонованому виданні автор наводить і пояснює окремі слова та вирази, які вживалися чи побутують ще й нині в говірці Синевирської Поляни. Самозрозуміло, що в них віддзеркалюється давня історія села і краю, з них промовляють впливи та запозичення з різних мов народів-сусідів чи й чужинців, з якими доводилося ділити окраєць у різні періоди й епохи. Словник фіксує загалом ту частину живорозмовних одиниць, яка видається характеристичною, несе в собі додаткову інформацію. При укладанні словника автор керувався бажанням охопити якомога більше живорозмовної лексики, яка переважно не є літературною нормою, а якщо й зафіксована у словниках літературної української мови, то все ж не охоплює усіх семантичних відтінків, які в наших околицях побутують донині.

КОд
В 68
Волощук, Микола. Рахівщини славні імена : довід. персоналій Рахівщини / М. Волощук, О. Масляник. – Львів : Тиса, 2016. – 136 с.

Уперше здійснено спробу систематизувати розрізнені життєписи й упорядкувати книгу-довідник про знаних уродженців Рахівщини, які своїми діяннями прославили рідний край. Академіки й професори, письменники й журналісти, міністри й січовики, герої Небесної Сотні і господарники, визнані й не визнані державами, зате не забуті громадою, – кожен вписав славну сторінку  в тисячолітню історію цього самобутнього гірського куточка Закарпаття.

К 83.3
З-12
 "За всіх скажу, за всіх переболію..." : методико-бібліогр. та літ. матеріали до 75-річчя від дня народж. П. Скунця (1942-2007) / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Наук.-метод. від. ; уклад.: М. Б. Бадида, Н. М. Панчук, Г. М. Ростецька ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : [б. и.], 2017. – 60 с. : іл + ноти.

Методико-бібліографічні матеріали «За всіх скажу, за всіх переболію…», підготовлені на допомогу відзначенню 75-річчю від дня народження Петра Скунця (1942-2007), лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, включають оглядову статтю літературознавця Олександри Ігнатович, що розкриває роль і місце творчості та громадської діяльності Петра Скунця в літературному процесі та культурному житті нашого краю, а також сценарій літературно-музичного вечора «Я так хотів потрібним бути всім…», літературну вікторину, низку спогадів про ювіляра, добірку віршів-присвят П. Скунця побратимам по перу та віршів сучасних поетів Закарпаття, присвячених П. Скунцю, а також ноти пісень П. Рака на слова П. Скунця.

К 85.14
З-17
Зайцев, Олег Дмитрович. Художник театру Емма Зайцева : [монографія] / О. Д. Зайцев, Л. А. Попова. – Ужгород : Аутдор-Шарк, 2017. – 144 с. : іл.

У книзі на основі історико-архівних джерел, періодичних видань, експонатів музеїв та приватних колекцій досліджується творчість театрального художника Закарпаття, заслуженого діяча мистецтв України, головного художника Закарпатського академічного українського музично-драматичного театру імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв Емми Зайцевої. Книга багато ілюстрована авторськими ескізами костюмів, декорацій, макетами, театральними плакатами та фото з вистав.

К 83.3
З-18
 Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України : довідник / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. орг. Нац. спілки письменників України, Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; редкол.: В. П. Густі, О. С. Дурунда [та ін.] ; уклад. О. С. Ігнатович ; передм. В. П. Густі. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2016. – 56 с. : іл.

У новому довіднику «Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України», видання якого приурочене до 70-річчя закарпатського письменницького осередку, враховано зміни, що відбулись у його персональному складі та творчому житті, а також вперше подано список літературних премій, якими нагороджено письменників Закарпаття.

КОя2
К 17
 Календар "Просвіти" на 2017 рік : календарь / уклад.: П. М. Федака, П. П. Федака. – Ужгород : [б. и.], 2017. – 160 с. : іл.

Календар-альманах «Просвіти» на 2017 рік висвітлює пам’ятні дати історії Закарпаття, знайомить з визначними постатями вчених, письменників, художників, громадських, культурних, церковних і політичних діячів, пам’ятками історії і культури краю, подіями, що відбулися у житті «Просвіти», на громадській, культурній і політичній ниві області тощо.

К 91
К 53
 Книга Закарпаття: анотований каталог видань 2016 року : з фондів Закарпат. обл. універс. наук. б-ки ім. Ф. Потушняка. Річник 15 / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. Л. О. Падяк ; добір літ. угор. мовою: Є. Й. Слуцька, І. Р. Фофлак ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : Видавництво В. Падяка, 2017. – 80 с. : іл.

Видання вміщує короткі інформації про книжки та іншу друковану продукцію, що протягом 2016 року вийшли на Закарпатті. Бібліографічний опис та анотація супроводжується репродукцією обкладинки книжки.
Каталог формується з надходжень обов’язкового примірника видань до Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка як центральної книгозбірні регіону.

К 84
Л 93
Любар, Михайло Йосипович. Лиса гора : роман : у 2 кн. Кн. 1 / М. Й. Любар. – Ужгород : Патент, 2017. – 600 с.

У романі описані реальні події 1941-1944 років під час Другої світової війни із розповідей очевидців. Бої в тилу ворога на Вінниччині, будні партизанського загону, боротьба за визволення України від фашистських загарбників.

К 85.14
М 12
 Магія відданості рідній землі і світу : лауреати обл. мист. премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі 1995-2015 років / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. орг. Нац. спілки художників України ; упоряд., післяслово Б. І. Кузьма, вступ. ст. В. С. Габорець. – Ужгород : Карпати, 2016. – 216 с. : кол.іл.

Дане видання представляє усіх лауреатів обласної мистецької премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі за 20 літ її існування. У цьому вишуканому ряду – імена майже 80 майстрів пензля та різця різних жанрів образотворчого мистецтва, роботи яких складають нині золотий фонд художньої скарбниці Закарпаття і гідно представляють Україну, рідну землю, її красу і її людей як невичерпне, невмируще джерело гордості і мистецьких традицій, складових європейського культурного простору.

К 63.3
П 35
Пітра, Петро Юрійович. Білки. Славетне село славетних родин : іст.-краєзн. нариси / П. Ю. Пітра. – Ужгород : Карпати, 2016. – 282 с. : іл.

Історико-краєзнавчі нариси Петра Юрійовича Пітри про долю його рідного села і білківських родин продовжує серію видань про населені пункти нашого краю. Як наголошує сам автор, історія Білок – складна і в усі сторіччя драматична, як і всього Закарпаття. Тут живуть, мріють, і трудяться красиві душею, у всіх поколіннях віддані рідній землі люди, що завжди пам’ятають про своє родове, праотче, національне коріння. І усі при цьому з такими унікальними долями, що кожна з них заслуговує принаймні на окрему главу у літопису, про село над Боржавою.
Та й постать автора – дослідника минувшини, історика й краєзнавця, журналіста – знакова. Адже народився він і виріс, формувався характером у родині славетного двічі Героя соціалістичної праці, знатного кукурудзовода, академіка поля Юрія Юрійовича Пітри.
Сьогодні Петро Юрійович Пітра – хранитель історії села, продовжувач літопису Білок від імені свого покоління, якому випало діяти і працювати на славу рідній землі, задля тих поколінь, які прийдуть після нас.

К 85.14
С 75
 Срібний мольберт 2016 : каталог конкурсу, Ужгород, 18-22 жовт. 2016 р. / авт. ідеї: Р. Бровді, Н. Бровді ; вступ. сл. Р. Бровді. – К. : Фамільна друкарня huss, 2017. – 304 с. : іл.

Ілюстроване видання присвячене Всеукраїнському студентському конкурсу з живопису «Срібний мольберт», що відбувся в Ужгороді 18-22 жовтня 2016 року. Містить довідкову інформацію та детальний фотозвіт про перебіг конкурсу, відомості про склад журі й 44 учасників-конкурсантів. У каталозі вміщено фоторепродукції усіх творчих робіт, які учасники виконували в межах трьох конкурсних етапів: «Міський пейзаж», «Пейзаж», «Портрет».

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-12-10
16 грудня о 16.00 у читільній залі відбудеться вечір пам'яті "І вам слава, сині гори...", присвячений 110-річчю від дня народження Миколи Михайловича Бандусяка – відомого громадсько-політичного діяча Закарпаття, учасника українського національно-визвольного руху періоду Карпатської України та визвольних змагань за незалежність України, почесного просвітянина Закарпаття, сеньйора "Пласту".

 

2019-12-06
Найвідоміший український письменник Румунії Михайло Трайста презентує свою творчість в Ужгороді. У вівторок, 10 грудня, о 17.00 в Закарпатській обласній науковій бібліотеці імені Ф.Потушняка відбудеться зустріч із найвідомішим українським письменником Румунії Михайлом Гафією Трайстою. Пан Михайло є не тільки відомим літератором і журналістом, але й громадським діячем, активістом Союзу українців Румунії. Народився у 1965 році в селі Верхня Рівня на Мараморщині, неподалік Закарпаття. Пише українською та румунською мовами. Його п’єси ставлять відомі театри в Румунії. Кілька книжок Михайла Трайсти вже вийшли друком і в Україні. Зустріч в Ужгороді відбудеться в рамках літературного клубу «Читаємо разом» (модератор презентації – Олександр Гаврош).

 

2019-12-05

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Збирав я зорі і блакить...", яка присвячена 110-річчю від дня народження видатного українського поета, публіциста, вченого, культурно-освітного та релігійного діяча о. Степана-Севастіяна Сабола (Зореслава).

2019-12-05

Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2019 р.".

2019-12-02

В Ужгороді видали бібліографічний покажчик відомого літературознавця і письменника Василя Ґабора

До 60-річчя відомого пресознавця, новеліста, літературознавця та упорядника серії «Приватна колекція» літературної аґенції «Піраміда» Василя Ґабора Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека імені Федора Потушняка підготувала бібліографічний покажчик. Видання вийшло у серії «Культура краю в особах» і відкриває багатогранний та плідний світ науковця із Закарпаття. Детальніше...

 

2019-12-02

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Василь Ґабор – письменник, видавець, літературознавець", присвячення 60-річчю від дня народження.

2019-11-26

10 грудня в читальній залі відбудеться марафон написання листів-2019 в Ужгороді. Початок о 16.30.
Марафон — щорічна глобальна правозахисна подія, що проводиться напередодні Міжнародного дня прав людини та об'єднує мільйони небайдужих людей у всьому світі. Цього року марафон присвячений молоді, що змінює цей світ на краще і чиї права опинилися під загрозою.

 

2019-11-08

Для вас нова віртуальна виставка "Вони нас не бачать", присвячена Міжнародному дню сліпих.

2019-11-07

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "З рідним словом міцніє держава", присвячена Дню української писмемності та мови.

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".