Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2017-06-20

К 81
Б 45
Бембило, Михайло Михайлович. Словариць : говірка Синевирської Поляни / М. М. Бембило. – Ужгород : Ґражда, 2016. – 96 с. : іл.

У пропонованому виданні автор наводить і пояснює окремі слова та вирази, які вживалися чи побутують ще й нині в говірці Синевирської Поляни. Самозрозуміло, що в них віддзеркалюється давня історія села і краю, з них промовляють впливи та запозичення з різних мов народів-сусідів чи й чужинців, з якими доводилося ділити окраєць у різні періоди й епохи. Словник фіксує загалом ту частину живорозмовних одиниць, яка видається характеристичною, несе в собі додаткову інформацію. При укладанні словника автор керувався бажанням охопити якомога більше живорозмовної лексики, яка переважно не є літературною нормою, а якщо й зафіксована у словниках літературної української мови, то все ж не охоплює усіх семантичних відтінків, які в наших околицях побутують донині.

КОд
В 68
Волощук, Микола. Рахівщини славні імена : довід. персоналій Рахівщини / М. Волощук, О. Масляник. – Львів : Тиса, 2016. – 136 с.

Уперше здійснено спробу систематизувати розрізнені життєписи й упорядкувати книгу-довідник про знаних уродженців Рахівщини, які своїми діяннями прославили рідний край. Академіки й професори, письменники й журналісти, міністри й січовики, герої Небесної Сотні і господарники, визнані й не визнані державами, зате не забуті громадою, – кожен вписав славну сторінку  в тисячолітню історію цього самобутнього гірського куточка Закарпаття.

К 83.3
З-12
 "За всіх скажу, за всіх переболію..." : методико-бібліогр. та літ. матеріали до 75-річчя від дня народж. П. Скунця (1942-2007) / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Наук.-метод. від. ; уклад.: М. Б. Бадида, Н. М. Панчук, Г. М. Ростецька ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : [б. и.], 2017. – 60 с. : іл + ноти.

Методико-бібліографічні матеріали «За всіх скажу, за всіх переболію…», підготовлені на допомогу відзначенню 75-річчю від дня народження Петра Скунця (1942-2007), лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка, включають оглядову статтю літературознавця Олександри Ігнатович, що розкриває роль і місце творчості та громадської діяльності Петра Скунця в літературному процесі та культурному житті нашого краю, а також сценарій літературно-музичного вечора «Я так хотів потрібним бути всім…», літературну вікторину, низку спогадів про ювіляра, добірку віршів-присвят П. Скунця побратимам по перу та віршів сучасних поетів Закарпаття, присвячених П. Скунцю, а також ноти пісень П. Рака на слова П. Скунця.

К 85.14
З-17
Зайцев, Олег Дмитрович. Художник театру Емма Зайцева : [монографія] / О. Д. Зайцев, Л. А. Попова. – Ужгород : Аутдор-Шарк, 2017. – 144 с. : іл.

У книзі на основі історико-архівних джерел, періодичних видань, експонатів музеїв та приватних колекцій досліджується творчість театрального художника Закарпаття, заслуженого діяча мистецтв України, головного художника Закарпатського академічного українського музично-драматичного театру імені братів Ю.-А. та Є. Шерегіїв Емми Зайцевої. Книга багато ілюстрована авторськими ескізами костюмів, декорацій, макетами, театральними плакатами та фото з вистав.

К 83.3
З-18
 Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України : довідник / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. орг. Нац. спілки письменників України, Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; редкол.: В. П. Густі, О. С. Дурунда [та ін.] ; уклад. О. С. Ігнатович ; передм. В. П. Густі. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2016. – 56 с. : іл.

У новому довіднику «Закарпатська обласна організація Національної спілки письменників України», видання якого приурочене до 70-річчя закарпатського письменницького осередку, враховано зміни, що відбулись у його персональному складі та творчому житті, а також вперше подано список літературних премій, якими нагороджено письменників Закарпаття.

КОя2
К 17
 Календар "Просвіти" на 2017 рік : календарь / уклад.: П. М. Федака, П. П. Федака. – Ужгород : [б. и.], 2017. – 160 с. : іл.

Календар-альманах «Просвіти» на 2017 рік висвітлює пам’ятні дати історії Закарпаття, знайомить з визначними постатями вчених, письменників, художників, громадських, культурних, церковних і політичних діячів, пам’ятками історії і культури краю, подіями, що відбулися у житті «Просвіти», на громадській, культурній і політичній ниві області тощо.

К 91
К 53
 Книга Закарпаття: анотований каталог видань 2016 року : з фондів Закарпат. обл. універс. наук. б-ки ім. Ф. Потушняка. Річник 15 / Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. Л. О. Падяк ; добір літ. угор. мовою: Є. Й. Слуцька, І. Р. Фофлак ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : Видавництво В. Падяка, 2017. – 80 с. : іл.

Видання вміщує короткі інформації про книжки та іншу друковану продукцію, що протягом 2016 року вийшли на Закарпатті. Бібліографічний опис та анотація супроводжується репродукцією обкладинки книжки.
Каталог формується з надходжень обов’язкового примірника видань до Закарпатської ОУНБ ім. Ф. Потушняка як центральної книгозбірні регіону.

К 84
Л 93
Любар, Михайло Йосипович. Лиса гора : роман : у 2 кн. Кн. 1 / М. Й. Любар. – Ужгород : Патент, 2017. – 600 с.

У романі описані реальні події 1941-1944 років під час Другої світової війни із розповідей очевидців. Бої в тилу ворога на Вінниччині, будні партизанського загону, боротьба за визволення України від фашистських загарбників.

К 85.14
М 12
 Магія відданості рідній землі і світу : лауреати обл. мист. премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі 1995-2015 років / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. орг. Нац. спілки художників України ; упоряд., післяслово Б. І. Кузьма, вступ. ст. В. С. Габорець. – Ужгород : Карпати, 2016. – 216 с. : кол.іл.

Дане видання представляє усіх лауреатів обласної мистецької премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі за 20 літ її існування. У цьому вишуканому ряду – імена майже 80 майстрів пензля та різця різних жанрів образотворчого мистецтва, роботи яких складають нині золотий фонд художньої скарбниці Закарпаття і гідно представляють Україну, рідну землю, її красу і її людей як невичерпне, невмируще джерело гордості і мистецьких традицій, складових європейського культурного простору.

К 63.3
П 35
Пітра, Петро Юрійович. Білки. Славетне село славетних родин : іст.-краєзн. нариси / П. Ю. Пітра. – Ужгород : Карпати, 2016. – 282 с. : іл.

Історико-краєзнавчі нариси Петра Юрійовича Пітри про долю його рідного села і білківських родин продовжує серію видань про населені пункти нашого краю. Як наголошує сам автор, історія Білок – складна і в усі сторіччя драматична, як і всього Закарпаття. Тут живуть, мріють, і трудяться красиві душею, у всіх поколіннях віддані рідній землі люди, що завжди пам’ятають про своє родове, праотче, національне коріння. І усі при цьому з такими унікальними долями, що кожна з них заслуговує принаймні на окрему главу у літопису, про село над Боржавою.
Та й постать автора – дослідника минувшини, історика й краєзнавця, журналіста – знакова. Адже народився він і виріс, формувався характером у родині славетного двічі Героя соціалістичної праці, знатного кукурудзовода, академіка поля Юрія Юрійовича Пітри.
Сьогодні Петро Юрійович Пітра – хранитель історії села, продовжувач літопису Білок від імені свого покоління, якому випало діяти і працювати на славу рідній землі, задля тих поколінь, які прийдуть після нас.

К 85.14
С 75
 Срібний мольберт 2016 : каталог конкурсу, Ужгород, 18-22 жовт. 2016 р. / авт. ідеї: Р. Бровді, Н. Бровді ; вступ. сл. Р. Бровді. – К. : Фамільна друкарня huss, 2017. – 304 с. : іл.

Ілюстроване видання присвячене Всеукраїнському студентському конкурсу з живопису «Срібний мольберт», що відбувся в Ужгороді 18-22 жовтня 2016 року. Містить довідкову інформацію та детальний фотозвіт про перебіг конкурсу, відомості про склад журі й 44 учасників-конкурсантів. У каталозі вміщено фоторепродукції усіх творчих робіт, які учасники виконували в межах трьох конкурсних етапів: «Міський пейзаж», «Пейзаж», «Портрет».

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-17

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.
До програми фестивалю «Нове українське кіно» увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/
 

21 березня запрошуємо на перегляд стрічки "Гірська жінка на війні". Початок о 17.30.
"Гірська жінка: на війні" – драма спільного виробництва України, Франції та Ісландії від режисера Бенедикта Ерлінгссона. Світова прем'єра стрічки відбулася в рамках Тижня критики Каннського кінофестивалю, де "Жінка на війні" удостоїлася призу за найкращу музику. Нещодавно сюжетом про екоактивістку зацікавилася Джоді Фостер – актриса планує зняти рімейк і зіграти в ньому головну роль.

Вхід вільний.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".