Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2017-11-29

908:392.4/.5(477.87)
Д 72
Драгун, Юлія Юріївна. Ой віночку з барвіночку : звичаї та обряди, коломийки Карпат / Ю. Драгун ; Обл. орг.-метод. центр. культури, Закарпат. обл. орг Нац. спілки краєзнавців України ; упоряд., підгот., матеріалів, вступ. ст., післямова, слов. І. В. Хланти; відп. за вип. Г. В. Дрогальчук, М. В. Делеган. – Ужгород : Патент, 2017. – 336 с. : іл. + ноти.

У книжці подано п’єси Ю. Драгун, написані на основі народних вечорниць, колядування та власних спостережень у с. Новоселиця Тячівського району Закарпатської області, опис народної звичаєвості села. Зокрема, досить повно представлено весільний обряд і записані письменницею коломийки від рідної матері, бабусі та односельчан, до яких уміщено музичний супровід Галини Гордійчук. В основному збережені лексичні та морфологічні особливості говірки села.

908:821.161.2(477.87)
М 90
Мулеса, Василь Васильович. Садинець : вибране / В. В. Мулеса ; вступ. ст. І. В. Хланта. – Ужгород : Патент, 2017. – 370 с. : іл
.

Від «Цвіту ялиці» до тривоги за долю України – «Яке АТО? Війна!»
Автор веде читача стежками Барнастого оленя й літає на крилах Білих Бузьків, переносить нас у той час, коли білі хорвати, пращури майбутніх українців, розпочинали боротьбу за самоутвердження в горах і долинах Карпат, до тривоги за непросте сьогодення.
Вибране В. Мулеси – це світ як уже відомих творів, так і нових, не менше цікавих образів з минувшини й сучасності.

908:821.161.2(477.87)
Н 84
Носа, Михайло. Високий храм незалежності / М. Носа. – Ужгород: [КАУ], 2017. – 96 с. : фот.

Це шоста книжка Михайла Носи. До неї увійшли публіцистика, мемуаристика, есеїстика, створена протягом періоду з кінця 80-х років XX ст. до літа 2016 року.
Червоною ниткою через усі твори проходить ідея незалежності, свободи, побудови своєї держави, навіть коли для цього доводиться переборювати неабиякі труднощі і долати штучні й об'єктивні перешкоди. Рутинний, здавалось би, матеріал автор викладає цікаво, з несподіваними переходами і паралелями, з відчутною дозою індивідуально-неповторного відображення, з ілюстраціями і прикладами з народного життя.

908:332.1(477.87)
П 27
Перспективи економічного розвитку територіальних громад Закарпаття в умовах децентралізації влади : монографія / Нац. акад. наук України, М-во освіти і науки України, Закарпат. регіон. центр соц.-екон. і гуманітар. дослідж. НАН України ; за ред. В. П.  Мікловди, С. С. Слави, С. В. Сембера – Ужгород : [РІК-У]. – 282с.

У монографії сформовано підходи до вироблення спільної політики економічного розвитку громад у межах кластерного групування, що даватиме можливість застосовувати найбільш підходящі інструменти відповідно до класифікованого рівня розвитку громади.
На основі отриманих результатів вироблено концептуалізовану модель економічного розвитку громад в умовах децентралізації; диференційовані моделі економічного розвитку громад Закарпатської області на основі їх групування за рівнем розвитку; модель економічного розвитку громад з прикладними сценаріями її реалізації залежно від спроможності громад.

908:75
С 75
Срібний мольберт : весна 2017. Ужгород, 25-29 квіт. 2017 р. = Silver Easel : Spring 2017. Uzhhorod, 25-29 april, 2017 : кат. конкурсу = contest catalogue / автори ідеї і вступ. слово : Р. Бровді, Н. Бровді ; ред. І. Дідик. – К. : Фамільна друкарня huss 2017. – 240 с. : іл.

Ілюстроване видання присвячене II Всеукраїнському студентському конкурсу з живопису «Срібний мольберт», що відбувся в Ужгороді 25-29 квітня 2017 року. Містить інформацію та фотозвіт про перебіг конкурсу, відомості про склад журі, партнерів й учасників, а також їхні відгуки та враження про захід. У каталозі вміщено фоторепродукції всіх творчих робіт, які учасники виконали в межах трьох конкурсних етапів: «Міський пейзаж», «Імпровізація», «Портрет».

908:821.161.2(477.87)
Т 56
Томенюк, Ганна. У рукавах, у кожусі, сховались віршики бабусі : вірші : для дітей дошк. та мол. шк. віку / Г. Томенюк ; передм. І. Хланти ; худ. оформл. О. Довженко. – Ужгород : Ужгород. міська друк., 2017. – 68 с. : іл.

Вірші для дітей, які представляє Г. Томенюк – світлі та радісні, випромінюють любов, ласку, сонячне сяйво. Надихають поетесу і троє її онуків, і, звичайно, усі добрі, гарні, милі діти, які колись зустрічались і нині стрічаються у її житті.

908:75(477.87)
Х 55
Хланта, Iван Васильович. Мелодії душі Василя Гангура : нарис життя і творчості / І. В. Хланта ; Обл. орг.-метод. центр. культури, Закарпат. обл. орг Нац. спілки краєзнавців України ; відп. за вип. Г. В. Дрогальчук, М. В. Делеган. – Ужгород : Патент, 2017. – 152 с. : іл. + ноти.

У книжці робиться спроба розглянути життєвий і творчий шлях художника Василя Гангура, подаються різноманітні відомості про його життя та творчість.

908:821.161.2(477.87)
Ч-25
Часто, Петро. Сьоза з Божих очей / П. Часто. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – 192 с.

Безнадійний той читач, який починає з оптимізму, – закінчить-бо він невиправним песимістом. Починати треба з сумнівів, з недовіри, з розчарування, з муки – щоб, продершись крізь ці болючі терни, зустріти на дорозі в будучність трьох святих Сестер – Віру, Надію і Любов.

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-04-12

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону. Провести фестиваль у своєму місті можуть всі охочі – до співпраці запрошено кураторів кіноклубів та активістів, які можуть запропонувати простір для показів. Для цього потрібно залишити заявку на сайті проекту «Кіноклуб. Всеукраїнська мережа». Права на фільми надаються для некомерційних показів.
До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

16 квітня запрошуємо вас на завершальний показ кіноклубного фестивалю стрічки "Стрімголов". Світова прем'єра мелодрами "Стрімголов" Марини Степанської відбулася в рамках конкурсної програми 52-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Стрічка досліджує стосунки молодої пари: в центрі сюжету опиняється "світовідчуття негероїв у героїчні часи" – у сучасному Києві після подій Майдану. У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-ту кінопремію „Оскар” Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії „Найкращий фільм іноземною мовою”. 

Початок о 17 год.

Вхід вільний

 

2019-04-12

У 18 квітня о 16:00 в читальній залі бібліотеки відбудеться презентація книги „Іван Мацинський – український поет, перекладач та словацько-українські літературні зв’язки” за участі  працівників Державної наукової бібліотеки в Пряшеві (видавці та редактори книги) та представників Спілки українських письменників Словаччини.

Іван Миколайович Мацинський (9 квітня 1922, Меджилабірці – 14 березня 1987, Пряшів) – український поет, перекладач та видавець у Словаччині, вчений-культуролог, журналіст. Історик словацької літератури. Громадський лідер українських поселень на Прящівщині. Народився у містечку Меджилабірці на Східній Словаччині в родині залізничника. Навчався в Руській учительській семінарії у Пряшеві, Вищій школі суспільних наук у Празі та на філософському факультеті Університету ім. П.Шафарика у Пряшеві, який не закінчив – з останнього курсу з політичних мотивів був виключений. Спочатку писав російською мовою, але під впливом української літератури перейшов на літературну українську мову. Працював директором Українського національного театру, завідував Відділом української літератури Словацького педагогічного видавництва у Пряшеві. Був одним з організаторів україномовного журналу «Дукля» та Української секції Спілки письменників Словаччини, яку довший час очолював. Активно працював в громадсько-культурному житті українців Пряшівщини. Автор шести поетичних збірок, прозових творів і наукових досліджень з карпатоукраїнської літератури, перекладів із словацької та чеської мов, Зокрема: автор збірок віршів «Білі хмари» (рос. м., 1949) «Наша мова» (укр. і рос., 1956), «Зимова ніч» (укр., 1961), «Карпатські акорди» (укр., 1962), «Вінки сонетів» (укр., 1986).

 

2019-04-04

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2019 р."

2019-04-02

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-03-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка, присвячена Міжнародному дню театра "Театр: вчора, сьогодні, завжди".

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".