Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2018-01-04

908:784(477.87)
Б 61
Біляк, Степан Томович. Світу Божого принади : пісні / С. Т. Біляк, П. П. Матій. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2017. – 94 с.

Пісенник, мелодії якого на вірші С. Біляка зі збірки «У полоні щодення» належать композитору Петрові Матію.
В пісенник увійшли духовні пісні, твори патріотичного звучання, пісні про кохання і любов до рідного краю.

908(477.87)
Г 12
Гаврош, Олександр Дюлович. Дубрівка колись і тепер : іст.-краєзнав. нарис / О. Д. Гаврош. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2017. – 48 с. : фото.кол.

Серед закарпатських населених пунктів, яких нараховується понад 600, мальовнича Дубрівка нині вирізняється урочистою і радісною подією – 600-літтям, сповненим численними історичними подіями, соціально-економічними змінами в житті громади, славними традиціями, – з часу першої письмової згадки про село в 1417 р. й до сьогодення.
Книга містить багато архівних та сучасних світлин.

908:630:005(477.87)
Г 18
Гамор, Федір Дмитрович. Всесвітнє визнання букових пралісів Карпат: історія та менеджмент : матеріали з нагоди десятиріччя створення об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО "Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини" / Ф. Д. Гамор ; Карпат. біосфер. заповідник. – Ужгород : ФОП Сабов А. М. : Тиса, 2017. – 248 с. : іл.

У книзі розглядаються актуальні питання з історії створення транснаціонального серійного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Привертається увага до міжнародних наукових форумів, які започаткували підготовку цієї номінації та розгортання європейського процесу збереження старовікових букових лісів.
Аналізується стан виконання актів Президента та уряду України із питань збереження букових пралісів як об’єкта Спадщини та сталого розвитку й благоустрою гірських населених пунктів, що прилягають до них.
Подаються також основні міжніродні та українські нормативно-правові акти, які регламентують діяльність із збереження Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та деякі інші архівні матеріали.

 

908:784.4(477.87)
Г 74
 Володимир Гошовський і Закарпаття : зб. ст. і матеріалів. Вип. 1 / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Обл. орг.-метод. центр культури, Ужгород. муз. коледж ім. Д. Є. Задора ; упоряд., передм., прим. В. В. Мадяр-Новак. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2017. – 156 с. : іл.

Збірник наукових праць, присвячений 95-літтю від дня народження видатного українського фольклориста-музикознавця родом із Закарпаття.
Видання розширює сучасні уявлення про окремі віхи життя і наукові здобутки вченого, знайомить із новітніми дослідженнями музичного фольклору Закарпаття, порушує ряд актуальних питань. Деякі сучасні матеріали публікуються вперше. Вони стали втіленням в життя і продовженням наукових ідей вченого.
Збірник покликаний привернути увагу сучасників до постаті В. Гошовського в контексті Закарпаття.

 

908:821.161.2(477.87)
Г 96
Густі, Василь Петрович. Молитва грішника : оповідки / В. П. Густі. – Ужгород : Карпати, 2017. – 250 с. : портр.

Життя людське зазвичай сповнене випадковими епізодами – драматичними, комічними, сумними й веселими. Вони зникають у плині часу, але окремі з них виринають у спогадах, спонукаючи до роздумів про моральні цінності прожитого й пережитого.
Нову прозову книгу відомого українського поета із Закарпаття склали саме такі оповідки, з яких постає непроста мозаїка людського буття.

908:016:821.161.2(477.87)
Ґ 80
 Василь Ґренджа-Донський: до 120-річчя від дня народження : бібліогр. покажч. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., КЗ "Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка" Закарпат. облради ; уклад. М. Б. Бадида ; відп. за вип. О. А. Канюка ; вступ. ст. В. В. Барчан. – Ужгород : РІК-У, 2017. – 138 с. : іл.

Бібліографічний покажчик, приурочений до 120-річчя від дня народження цієї знакової для нашого краю постаті, продовжує серію "Корифеї Закарпаття: бібліографія".
Видання пропонує найповнішу на нині джерельну базу, яка стосується творчості та життєвого шляху поета, журналіста, громадського діяча, зачинателя української літератури на Закарпатті – Василя Ґренджі-Донського.

908:741(477.87)
Е 69
Ерделі, Адальберт Михайлович. Шаржі = Caricatures : альбом / А. М. Ерделі ; упоряд.: О. Гаркуша, М. Мейсарош ; пер. англ. М. Мельник. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2017. – 104 с. : іл. – Текст укр., англ. мовами.

У виданні, присвяченому ще одній грані творчості Адальберта Ерделі, художник-живописець вперше постає у новій іпостасі – як майстер шаржу. Значна колекція малюнків-портретів, які залишив по собі художник, свідчить про невпинний інтерес Ерделі до жанру, яким захоплювалися і майстри зі світовим ім’ям. Дружні шаржі А. Ерделі, створені простим олівцем на аркушах паперу, зрозумілі всім без слів і вражають своєю експресивністю, майстерністю, спостережливістю, іронією.

 

908:821.161.2(477.87)
К 37
Кешеля, Дмитро Михайлович. Дай сили заплакати : роман-видіння / Д. Кешеля. – К. : Академія, 2017. – 128 с.

Усе в них було гарно і красиво. А коли Віоланни трагічно не стало, світ очужів і життя втратило сенс. Але він уже володів даром відкриття інших світів. І переступив їхню межу, багато побачив, пережив, передумав і зрозумів. І зустрів Віоланну. І пізнав з нею ще не пізнане...
Про це – сповнена багатьох подій, глибоко лірична і філософська історія «Дай сили заплакати».

908:821.161.2(477.87)
К 37
Кешеля, Дмитро Михайлович. Помилуй і прости : роман-покаяння / Д. Кешеля. – К. : Академія, 2017. – 160 с.

Кров’ю впивався Василь Пастеляк і гнався за маєстностями, не думаючи про розплату за гріхи. А вона таки нагрянула погибеллю на війні і братовбивством синів, неминучістю безслівно просити в онуків прощення, жорстокою необхідністю травмованих дитячих душ переживати родинні трагедії.
І на останньому своєму рубежі він зі страхом і каяттям дивиться в очі скоєним гріхам...

908:821.161.2(477.87)
М 34
Матола, Микола Дионизійович. Петрик грушу малював : вірші для дітей / М. О. Матола ; худ. О. Ладижець. – Ужгород : Карпати, 2017. – 36 с. : кол.іл.

Тонкий лірик у поезії і житті М. Матола, чиє життя обірвалося зовсім рано, у сорок літ, залишив по собі вагому літературну спадщину, а в ній немало віршів, адресованих і найменшому читачеві. Сьогодні частинка цього доробку йде до дітей і дорослих, які шанують творчість Майстра, лауреата Всеукраїнської літературної премії ім. В. Симоненка.

908:821(477.87)
М 58
  Між Карпатами і Татрами / вступ. сл., упоряд. Т. В. Ліхтей, пер. пол. Т. Карабович, післямова Н. Науменко. – Ужгород : Timpani, 2017 –    
 Вип. 27 : Синя веселка: зелені етюди = Niebieska tęcza: zielone etiudy / М. І. Зимомря. – 2017. – 128 с. – Текст укр., пол. мовами.

27 випуск серії «Між Карпатами і Татрами» відриває читачеві нову грань творчості відомого літературознавця, критика, культуролога і перекладача, нашого земляка Миколи Зимомрі – його коротку прозу, вперше зібрану під однією обкладинкою у перекладі польською Тадея Карабовича, відомого польського літературознавця, дослідника українського літературного процесу ХХ століття.
Як зазначає автор передмови, засновник серії Т. Ліхтей, аналізуючи твори М. Зимомрі: «Економний на слово, митець вражає стислістю і водночас силою думки, збиває з ніг оголеною правдою..., відтворюючи найбільш драматичні колізії з життя верховиців».

 

908:94(477.87)
О-82
 Отець Августин Волошин в документах та пам’яті народній : наук.-попул. літ. / авт. упоряд. В. І. Матейко ; передм. І. Туряниця. – Ужгород : Ґражда, 2017. – 176 с. : іл.

Пропоноване видання є антологію документів, спогадів та інших матеріалів, які стосуються життя о. Августина Волошина – педагога, вченого, душпастиря та релігійного діяча, мецената, лідера патріотичного українського руху в місцевому та загальноукраїнському політикумі. Книга висвітлює маловідомі сторінки його життєвого шляху, зокрема – благодійної діяльності, заснування сиротинця «Свята родина» і т. д. Публікуються спогади трьох вихованок сиротинця, а також племінниці о. Волошина та спогади Оксани Ганич – сучасниці засідання Сойму Карпатської України, яка спілкувалася з ним у Празі за два тижні до його арешту. Вперше публікуються окремі, досі невідомі документи та фото. Вміщено матеріали щодо відкриття пам’ятника о. А. Волошина, створення меморіальної кімнати-музею в експозиції обласного Краєзнавчого музею.

 

908:75.05(477.87)"175/194"
П 75
Приймич, Михайло Васильович. Церковний живопис Закарпаття : станк. та муномент. живопис іст. Закарпаття до пер. пол. ХХ ст. : Історико-мистецтвознавчі нариси / М. В. Приймич. – Ужгород : Карпати, 2017. – 350 с. : іл.

Сьогодні можемо говорити, що мистецька школа Закарпаття сформувалася не тільки на основі народної культурної традиції, високоякісної європейської художньої освіти і модерних ідеалів основоположників, але значною мірою і завдяки існуванню попередніх місцевих живописних традицій, передусім церковного живопису. Професійне церковне малярство стало підвалиною розвитку образотворчого мистецтва, починаючи від другої половини XVIII ст., а відтак забезпечило його подальший розквіт упродовж XIX–XX століть.
Про це – історико-мистецтвознавчі нариси провідного дослідника сакрального мистецтва Закарпаття, кандидата мистецтвознавства Михайла Приймича.

908:398.3
П 75
 Прикмети та забобони ромів Закарпаття / Є. М. Навроцька [та ін.]. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші, 2017. – 40 с. : фото. – Текс укр., ромською мовами.

У пропонованій книжці зібрано найвідоміші повір’я, прикмети та забобони, які побутують серед poмів м. Ужгород, Ужгородського району та м. Чoп.
Завдяки глибокому змiсту, етнографічній caмoбyтнoсті, мовному колориту вони зберігаютъся у пам’яті поколінь як певний досвід життєвої мyдpocтi. В кожній ромскій poдині i нині з’являються та запозичуються нові звичаї i вірування, які відображають взаємовплив культур народів різних національностей, що проживали i проживають на теренах нашого краю.

 

908:784(477.87)
С 65
Сорока, Софія Степанівна. У моїх Карпатах : пісні / С. С. Сорока, П. П. Матій. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – 72 с.

Цей пісенник постав як результат творчої співпраці відомого співака і композитора Петра Матія та поетеси Софії Сороки, які пропонують його шанувальникам і виконавцям сучасної української авторської пісні.

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-04-12

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону. Провести фестиваль у своєму місті можуть всі охочі – до співпраці запрошено кураторів кіноклубів та активістів, які можуть запропонувати простір для показів. Для цього потрібно залишити заявку на сайті проекту «Кіноклуб. Всеукраїнська мережа». Права на фільми надаються для некомерційних показів.
До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

16 квітня запрошуємо вас на завершальний показ кіноклубного фестивалю стрічки "Стрімголов". Світова прем'єра мелодрами "Стрімголов" Марини Степанської відбулася в рамках конкурсної програми 52-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Стрічка досліджує стосунки молодої пари: в центрі сюжету опиняється "світовідчуття негероїв у героїчні часи" – у сучасному Києві після подій Майдану. У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-ту кінопремію „Оскар” Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії „Найкращий фільм іноземною мовою”. 

Початок о 17 год.

Вхід вільний

 

2019-04-12

У 18 квітня о 16:00 в читальній залі бібліотеки відбудеться презентація книги „Іван Мацинський – український поет, перекладач та словацько-українські літературні зв’язки” за участі  працівників Державної наукової бібліотеки в Пряшеві (видавці та редактори книги) та представників Спілки українських письменників Словаччини.

Іван Миколайович Мацинський (9 квітня 1922, Меджилабірці – 14 березня 1987, Пряшів) – український поет, перекладач та видавець у Словаччині, вчений-культуролог, журналіст. Історик словацької літератури. Громадський лідер українських поселень на Прящівщині. Народився у містечку Меджилабірці на Східній Словаччині в родині залізничника. Навчався в Руській учительській семінарії у Пряшеві, Вищій школі суспільних наук у Празі та на філософському факультеті Університету ім. П.Шафарика у Пряшеві, який не закінчив – з останнього курсу з політичних мотивів був виключений. Спочатку писав російською мовою, але під впливом української літератури перейшов на літературну українську мову. Працював директором Українського національного театру, завідував Відділом української літератури Словацького педагогічного видавництва у Пряшеві. Був одним з організаторів україномовного журналу «Дукля» та Української секції Спілки письменників Словаччини, яку довший час очолював. Активно працював в громадсько-культурному житті українців Пряшівщини. Автор шести поетичних збірок, прозових творів і наукових досліджень з карпатоукраїнської літератури, перекладів із словацької та чеської мов, Зокрема: автор збірок віршів «Білі хмари» (рос. м., 1949) «Наша мова» (укр. і рос., 1956), «Зимова ніч» (укр., 1961), «Карпатські акорди» (укр., 1962), «Вінки сонетів» (укр., 1986).

 

2019-04-04

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2019 р."

2019-04-02

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-03-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка, присвячена Міжнародному дню театра "Театр: вчора, сьогодні, завжди".

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".