Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2018-02-15

908:821.161.2(477.87)
А 66
Андрусів, Вікторія Ярославівна. Тринадцять жінок Івони : повість / В. Я. Андрусів. – К. : Укр. пріоритет, 2017. – 192 с.

Нова книга молодої і вже відомої письменниці Вікторії Андрусів «Тринадцять жінок Івони» – яскравий приклад, сучасної європейської прози. Головний герой роману Івона (так прозваний, аби не плутали з іншими Івонами!) – успішний в усіх відношеннях 33-літній парубок… Раптом він з жахом відчуває в собі нестримний потяг до … крові. Аби не втрапити в психушку, Івона звертається до екстрасенса й там дізнається, що порятувати його зможе тільки жінка. Тринадцята жінка…

908:821.161.2(477.87)
Д 84
Дурунда, Наталія. Коли відчинені ворота раю... : повісті / Н.  Дурунда. – К. : СІК ГРУП УКРАЇНА, 2017. – 130 с.

У двох повістях авторки розкрито дві жіночі особистості. Особистості абсолютно протилежні, мов полюси.
Перша – уособлює ідеал вірності, порядності, благородності, неймовірної витримки, незламності духу, любові. Здатність нести свій надважкий, майже нелюдський хрест, не нарікаючи на судьбу. У молодому віці доля вирвала її з рідного краю і не повертала довгих шістдесят два роки. Героїня пройшла звірські катування у радянських ГУЛАГах, переслідування, розлуку з коханим, втрату рідних їй людей. Але не озлобилася, не зламалася. На старості літ повернулася до отчого дому, аби попрощатися з рідною землею і відійти у Вічність.
У повісті «Коли відчинені ворота раю…» відображено період, починаючи з 1939 року, часів Угорщини на Закарпатті, аж до наших часів.
Твір «Благословенна ненависть» змальовує жорстоку, деспотичну, неймовірно егоїстичну, владну, грубу жінку, яка крім себе нікого не любила. Вона нещадно губила всіх, хто її оточював. Не жаліла навіть власних дітей. Та доля жорстоко покарала її. Вона дорого заплатила за все зло, яке посіяла.
У повісті також розкрито сучасні проблеми жебрацтва, яке, на жаль, сьогодні перетворилося у бізнес, питання сирітства, покинула дітей. Показано, наскільки сильною буває любов до матері у покинутої дитини, яка ніколи не відчувала ласки найріднішої.

908:015(477.87)"2018"
К 17
 Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2018 рік : рек. бібліогр. посіб. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад.: Л. О. Падяк, Г. М. Ростецька ; за участі М. Б. Бадида [та ін.] ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2017. – 240 с.

Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2018 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2018 році громадськість світу та України.

908:821.161.2(477.87)
К 80
Кречко, Михайло Васильович. Довга дорога до себе : новели, есеї / М. В. Кречко ; упоряд.: К. Кречко, Й. Кречко. – Ужгород : ІВА, 2017. – 128 с. : фот., портр.

Ім’я Михайла Васильовича Кречка (1946-2017), члена Національної спілки журналістів України, добре відоме закарпатцям старшого і середнього поколінь. Упродовж багатьох років він працював на відповідальних посадах в апараті Закарпатського облвиконкому. До того ж йому випало трудитись робітником, журналістом. Був активним учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Усе життя він писав оповідання, новели, публіцистичні матеріали, вірші.
Дане видання склали твори, які вдалося віднайти та упорядкувати його дружині Катерині Кречко. В окремому розділі вміщено спогади рідних та фотографії із сімейного архіву.

908:821.161.2(477.87)
М 34
Матей, Ольга. Одного разу в "Берегсасі"... : зб. п’єс / О. Матей, О. Матей ; пер. на угор. М. Матей. – Берегово ; Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2017. – 104 с. : фот. кольор.

Збірник п’єс драматургів та режисерів Ольги та Олександра Матеїв «Одного разу в «Берегсасі»…» – це дво- та багатоактні п’єси, розраховані як на професійні, так і на самодіяльні театри. До нього увійшли: драма «Лев у пастці», музична тримовна комедія «Одного разу в «Берегсасі»…», «Нереальна історія реального» та «Світло зачарованих Карпат».
Кожна із цих вистав випробувана сценою та представлена на суд глядачеві, у виконанні Берегівського українського Народного театру імені Ярослави Бандурович, за винятком вистави «Одного разу в «Берегсасі»…», яку зіграли два колективи, у тому числі і Берегівський угорський Народний театр.

908:398.3(477.87)
Н 72
 Нова радість стала : колядки українців, угорців, словаків, чехів, румунів, німців, поляків Закарпаття / упоряд., вступ. ст., прим. Ю. В. Туряниця, новий запис С. Арпа. – Ужгород : Карпати, 2017. – 316 с. : кольор. іл. – Текст укр., угор., словац., чес., нім., румун., пол. мовами.

«Нова радість стала…» – це унікальне зібрання пісень-колядок, які й сьогодні побутують серед українців, угорців, румунів, словаків, чехів, німців, поляків Закарпаття. Саме колядки є складовою і важливою часткою давньої народної новорічно-різдвяної святковості, які вони супроводжували й одухотворяли.

908:75(477.87)
С 36
Сільваші, Тіберій Йосипович. Реальність : альбом / Т. Й. Сільваші ; текст: Б. Філоненко, І. Курганська, О. Єгорушкіна ; упоряд. П. Гудімов ; пер. Д. Янковий ; фот. М. Бикова [та ін.]. – К. : Артбук, 2017. – 146 с. : фот. кольор.

Тіберій Сільваші добре відомий в Україні та за її межами як художник-абстракціоніст з власним творчим методом. У проектах останніх десятиліть художник працює переважно з просторовим виміром. У цьому виданні Сільваші розкривається як майстер інсталяцій, живописних об’єктів і самобутній фотограф. У книзі «Реальність» зібрано просторові проекти художника, кожна виставка супроводжується оглядовим текстом та проілюстрована фотографіями експозиції. Книга розпочинається вступною оглядовою статтею, а наприкінці подано детальну біографію художника з архівними фото.

908:016:929
С 64
 Мирослав Сополиґа : біобібліографія (1967-2017) / уклад. М. Д. Сополиґа ; вступ: Л. Белей, Й. Вархол, П. Федака ; післямова Г. Скрипник. – Ужгород ; Свидник : ТІМРАNІ, 2017. – 384 с. : фото. – Текст словац., укр. мовами
.

Біобібліографія укладена з нагоди 70-річчя від дня народження визначного вченого-історика, етнолога, музеолога, дійсного члена Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка, культурно-громадського діяча, довгорічного директора Словацького національного музею – Музею української культури у Свиднику (1986–2016), доктора історичних наук, доктора філософії, Почесного доктора Ужгородського національного університету, члена Спеціалізованої вченої ради Національної академії наук України Мирослава Сополиґи.
Біобібліографія містить відомості про багатий творчий професійний шлях Мирослава Сополиґи, підсумовує його розсяглий доробок в галузі науки та культури.

908:821.161.2(477.87)
С 75
Срібна, Ларі. Ad libitum : [зб. поезій] / Л. Срібна. – Ужгород : Ліра, 2017. – 112 с. : іл.

У книжці «Ad libitum» авторка дає відповіді на головні філософські питання життя і визначає шкалу етичних та естетичних цінностей людини, багатовекторно, багатогранно і цілісно розкриває дивовижний світ закоханої жіночої душі. Це поезія життєтворчого інтелекту, глибокої смислової прозорості, синтезу мистецтв і просто поезія життя.

908(477.87)
У-33
 Ужгород = Uzhhorod = Ushhorod : фотоальбом, путівник / ГО "Освіта майбутнього ХХІ" ; авт. проекту М. М. Басараб ; світлини: В. Балега, А. Герешко [та ін.] ; пер. англ. Н. Осадча ; пер. нім. Н. Головчак. – Ужгород : Карпати, 2017. – 96 с. : фот. кольор. – Текст укр., англ. нім. мовами.

Альбом та путівник знайомлять читача з древнім українським містом у центрі Європи, адміністративним центром Закарпатської області – Ужгородом.
На карті України Ужгород – лише маленька географічна точка. Найменший за площею регіональний центр. Найвіддаленіший західний пункт нашої країни.
Чому ж залишає це місто над річкою Уж такий яскравий слід у пам’яті кожного, хто хоч раз його відвідав?
Ужгород – горде місто. Із шанобою ставиться воно до колег-мегаполісів, але водночас завжди знало і знає собі ціну. Ціну свого інтелекту, своїх природою даних можливостей, свого економічного потенціалу. Ніде ви не знайдете ще одного такого міста, в якому органічно поєднуються старовинний спокій і сучасна бізнесова хватка. Воно може стати колискою душі для тих, хто прагне розпочати свою власну успішну справу.
Ужгород – місто, відкрите для всіх. Його називають перлиною Карпатського Єврорегіону. А ще – золотими воротами України в Європу.

908:016:821.161.2(477.87)
Ч-25
 Петро Часто: між Україною та Америкою : бібліогр. покажч. : до 40-річчя літ. діяльності / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., КЗ "Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка" Закарпат. облради ; уклад.: І. В. Когутич, О. В. Шмайда ; відп. за вип. О. А. Канюка. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – 184 с. : іл.

Бібліографічний покажчик «Петро Часто: між Україною та Америкою» – друге видання у серії "Закарпатська публіцистика в іменах: бібліографія". Покажчик, присвячений 40-річчю літературної діяльності автора, відображає художню та публіцистичну грані письменника із філософським світоглядом, журналіста з півстолітнім стажем, багаторічного редактора найстарішої україномовної газети Америки "Свобода" Петра Івановича Часта.

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-04-12

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону. Провести фестиваль у своєму місті можуть всі охочі – до співпраці запрошено кураторів кіноклубів та активістів, які можуть запропонувати простір для показів. Для цього потрібно залишити заявку на сайті проекту «Кіноклуб. Всеукраїнська мережа». Права на фільми надаються для некомерційних показів.
До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

16 квітня запрошуємо вас на завершальний показ кіноклубного фестивалю стрічки "Стрімголов". Світова прем'єра мелодрами "Стрімголов" Марини Степанської відбулася в рамках конкурсної програми 52-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Стрічка досліджує стосунки молодої пари: в центрі сюжету опиняється "світовідчуття негероїв у героїчні часи" – у сучасному Києві після подій Майдану. У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-ту кінопремію „Оскар” Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії „Найкращий фільм іноземною мовою”. 

Початок о 17 год.

Вхід вільний

 

2019-04-12

У 18 квітня о 16:00 в читальній залі бібліотеки відбудеться презентація книги „Іван Мацинський – український поет, перекладач та словацько-українські літературні зв’язки” за участі  працівників Державної наукової бібліотеки в Пряшеві (видавці та редактори книги) та представників Спілки українських письменників Словаччини.

Іван Миколайович Мацинський (9 квітня 1922, Меджилабірці – 14 березня 1987, Пряшів) – український поет, перекладач та видавець у Словаччині, вчений-культуролог, журналіст. Історик словацької літератури. Громадський лідер українських поселень на Прящівщині. Народився у містечку Меджилабірці на Східній Словаччині в родині залізничника. Навчався в Руській учительській семінарії у Пряшеві, Вищій школі суспільних наук у Празі та на філософському факультеті Університету ім. П.Шафарика у Пряшеві, який не закінчив – з останнього курсу з політичних мотивів був виключений. Спочатку писав російською мовою, але під впливом української літератури перейшов на літературну українську мову. Працював директором Українського національного театру, завідував Відділом української літератури Словацького педагогічного видавництва у Пряшеві. Був одним з організаторів україномовного журналу «Дукля» та Української секції Спілки письменників Словаччини, яку довший час очолював. Активно працював в громадсько-культурному житті українців Пряшівщини. Автор шести поетичних збірок, прозових творів і наукових досліджень з карпатоукраїнської літератури, перекладів із словацької та чеської мов, Зокрема: автор збірок віршів «Білі хмари» (рос. м., 1949) «Наша мова» (укр. і рос., 1956), «Зимова ніч» (укр., 1961), «Карпатські акорди» (укр., 1962), «Вінки сонетів» (укр., 1986).

 

2019-04-04

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2019 р."

2019-04-02

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-03-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка, присвячена Міжнародному дню театра "Театр: вчора, сьогодні, завжди".

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".