Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2018-08-22

574(477.87)
Б 63
 Біорізноманіття території межиріччя Тиса-Тур: оцінка сучасного стану та заходи зі збереження : [монографія] / С. О. Афанасьєв, О. М. Лєтицька [та ін.] ; за ред.: Р. Я. Кіш, С. О. Афанасьєв, О. І. Станкевич. – Ужгород : РІК-У, 2017. – 172 с. : карти, рис., табл.

У монографії представлені результати дослідження флори, фауни та біотопів природних комплексів української частини межиріччя Тиса-Тур, рослинний і тваринний світ якого є одним з найменш вивчених у Карпатському регіоні. Укладені переліки різних систематичних груп рослин і тварин, а також біотопів та здійснено оцінку сучасного стану біорізноманіття цієї території. Особлива увага зосереджена на складі біоти антропогенно трансформованої рівнинної частини межиріччя. Здійснено оцінку стану поверхневих водних об’єктів за гідробіологічними показниками та біологічного забруднення території інвазивними видами.
Наведено переліки раритетних видів рослин і тварин, виявлених на території межиріччя та карти поширення рідкісних біотопів і видів, уключених до Червоної книги України. Проаналізовано созологічний потенціал межиріччя Тиса-Тур, описано існуючі природоохоронні об’єкти, ідентифіковано і охарактеризовано цінні природні комплекси, що потребують резервування. Запропоновані заходи з охорони біорізноманіття.

821(477.87)
М 58
 Між Карпатами і Татрами : поезія Мирослава Валека в українському перекладі Дмитра Креміня. Вип. 28 / вступ. сл. Т. В. Ліхтей. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2018. – 52 с. – Текст укр., словац. мовами.

Черговий, 28-ий, випуск серії «Між Карпатами і Татрами» презентує поезію визначного словацького митця Мирослава Валека в перекладі відомого українського письменника, Шевченківського лауреата Дмитра Креміня.

785.1(477.87)
П 58
Попович, Василь Васильович. "Лісоруб": витоки і повноводдя : історико-музикознавче есе / В. В. Попович ; вступ. сл. В. С. Габорець. – Ужгород : Карпати, 2018. – 220 с. : іл.

Самодіяльний народний ансамбль пісні і танцю «Лісоруб» із Великого Бичкова на гуцульський Рахівщині Закарпатської області уже сімдесят років несе дзвінкоголосі пісні, запальні танці та чарівні мелодії рідного краю до шанувальників мистецтва як в Україні, так за кордоном.
Про історію створення прославленого колективу, його виступи, виконавців пісень і танців, репертуар розповідає дане щедро ілюстроване давніми і сучасними світлинами видання.

7.071(477)
С 43
Скляренко, Галина Яківна. Сучасне мистецтво України : портрети художників / Г. Я.  Скляренко. – К. : Huss, 2018. – 470 с. : іл.

Жанр творчої біографії художника, як відомо, є одним з найтрадиційніших у мистецтвознавстві. Однак він не втрачає своєї актуальності, навпаки, все більше приваблює любителів мистецтва, даючи можливість розповісти і про окремі твори, і про творчий шлях художника, у якому, так чи інакше віддзеркалюється життя країни і культури. Українські художники, яким присвячена ця книга, належать до покоління «перебудови», котре чи не вперше окреслило «український простір» як сучасну тему для дискусій, наповнило його яскравими образами, новими ідеями, заново відкритими традиціями. Їхні твори визначили особливості українського мистецтва останніх десятиліть. Однак есеї про художників, написані глибоко, цікаво, а нерідко й несподівано, виходять за межі окремих біографій, розповідають про становлення сучасного мистецтва в Україні, про його особливості, різновиди, форми, художні мови.

7.071(477)
С 43
Скляренко, Галина Яківна. Українські художники: з відлиги до незалежності : у 2 кн. Кн. 1 / Г. Я. Скляренко ; Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАНУ, Нац. акад. мистецтв України, Ін-т пробл. сучас. мистецтва. – К. : Huss, 2018. – 284 с. : іл.

Присвячена українському мистецтву другої половини ХХ століття, книга висвітлює процеси його поступу через творчі біографії видатних художників кількох поколінь – з відлиги до Незалежності. Уважний аналіз мистецтва кожного з них – живопису, графіки, скульптури, фотографії, нових концептуальних практик – дає можливість не лише певною мірою реконструювати складні колізії та суперечності епохи, ту еволюцію, якої зазнали уявлення про мистецтво у вітчизняному художньому середовищі у пізньорадянські десятиліття, а й висвітлити особливості культурно-мистецьких процесів в Україні, зокрема, неоднозначне розшарування творчих сил у офіційному та неофіційному просторі, вплив на мистецтво ідеологічних коливань у  суспільно-культурному кліматі країни, індивідуальне осмислення національних традицій та світового художнього досвіду. Творчість кожного з представлених у книзі художників постає як яскраве та своєрідне явище, що у свій спосіб не лише віддзеркалювало свій час, а й надавало йому нового змісту.

94(477)".../084"
Ф 32
Федака, Сергій Дмитрович. Давні цивілізації на території України : [монографія] / С. Д. Федака. – Ужгород : ІВА, 2018. – 428 с.

У монографії аналізується розвиток людських суспільств та території сучасної України від появи тут перших людей до передодня утворення Київської Русі. Розглянуто кілька варіантів палеолітичних і мезолітичних суспільств, півсотні варварських об’єднань доби неоліту – пізньої бронзи, ряд протоцивілізацій, починаючи від трипільської, яскраві цивілізації, представлені різними античними і степовими політичними утвореннями. Особливу увагу звернуто на добу Великого переселення народів, коли історичний  процес на українських теренах остаточно втрачає однолінійний характер, переходить у поліфонічний регістр, визначається взаємодією пост-античної (візантійської), степової і молодої слов’янської цивілізації.

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-12-10
16 грудня о 16.00 у читільній залі відбудеться вечір пам'яті "І вам слава, сині гори...", присвячений 110-річчю від дня народження Миколи Михайловича Бандусяка – відомого громадсько-політичного діяча Закарпаття, учасника українського національно-визвольного руху періоду Карпатської України та визвольних змагань за незалежність України, почесного просвітянина Закарпаття, сеньйора "Пласту".

 

2019-12-06
Найвідоміший український письменник Румунії Михайло Трайста презентує свою творчість в Ужгороді. У вівторок, 10 грудня, о 17.00 в Закарпатській обласній науковій бібліотеці імені Ф.Потушняка відбудеться зустріч із найвідомішим українським письменником Румунії Михайлом Гафією Трайстою. Пан Михайло є не тільки відомим літератором і журналістом, але й громадським діячем, активістом Союзу українців Румунії. Народився у 1965 році в селі Верхня Рівня на Мараморщині, неподалік Закарпаття. Пише українською та румунською мовами. Його п’єси ставлять відомі театри в Румунії. Кілька книжок Михайла Трайсти вже вийшли друком і в Україні. Зустріч в Ужгороді відбудеться в рамках літературного клубу «Читаємо разом» (модератор презентації – Олександр Гаврош).

 

2019-12-05

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Збирав я зорі і блакить...", яка присвячена 110-річчю від дня народження видатного українського поета, публіциста, вченого, культурно-освітного та релігійного діяча о. Степана-Севастіяна Сабола (Зореслава).

2019-12-05

Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за листопад 2019 р.".

2019-12-02

В Ужгороді видали бібліографічний покажчик відомого літературознавця і письменника Василя Ґабора

До 60-річчя відомого пресознавця, новеліста, літературознавця та упорядника серії «Приватна колекція» літературної аґенції «Піраміда» Василя Ґабора Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека імені Федора Потушняка підготувала бібліографічний покажчик. Видання вийшло у серії «Культура краю в особах» і відкриває багатогранний та плідний світ науковця із Закарпаття. Детальніше...

 

2019-12-02

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Василь Ґабор – письменник, видавець, літературознавець", присвячення 60-річчю від дня народження.

2019-11-26

10 грудня в читальній залі відбудеться марафон написання листів-2019 в Ужгороді. Початок о 16.30.
Марафон — щорічна глобальна правозахисна подія, що проводиться напередодні Міжнародного дня прав людини та об'єднує мільйони небайдужих людей у всьому світі. Цього року марафон присвячений молоді, що змінює цей світ на краще і чиї права опинилися під загрозою.

 

2019-11-08

Для вас нова віртуальна виставка "Вони нас не бачать", присвячена Міжнародному дню сліпих.

2019-11-07

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "З рідним словом міцніє держава", присвячена Дню української писмемності та мови.

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".