Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2018-08-22

574(477.87)
Б 63
 Біорізноманіття території межиріччя Тиса-Тур: оцінка сучасного стану та заходи зі збереження : [монографія] / С. О. Афанасьєв, О. М. Лєтицька [та ін.] ; за ред.: Р. Я. Кіш, С. О. Афанасьєв, О. І. Станкевич. – Ужгород : РІК-У, 2017. – 172 с. : карти, рис., табл.

У монографії представлені результати дослідження флори, фауни та біотопів природних комплексів української частини межиріччя Тиса-Тур, рослинний і тваринний світ якого є одним з найменш вивчених у Карпатському регіоні. Укладені переліки різних систематичних груп рослин і тварин, а також біотопів та здійснено оцінку сучасного стану біорізноманіття цієї території. Особлива увага зосереджена на складі біоти антропогенно трансформованої рівнинної частини межиріччя. Здійснено оцінку стану поверхневих водних об’єктів за гідробіологічними показниками та біологічного забруднення території інвазивними видами.
Наведено переліки раритетних видів рослин і тварин, виявлених на території межиріччя та карти поширення рідкісних біотопів і видів, уключених до Червоної книги України. Проаналізовано созологічний потенціал межиріччя Тиса-Тур, описано існуючі природоохоронні об’єкти, ідентифіковано і охарактеризовано цінні природні комплекси, що потребують резервування. Запропоновані заходи з охорони біорізноманіття.

821(477.87)
М 58
 Між Карпатами і Татрами : поезія Мирослава Валека в українському перекладі Дмитра Креміня. Вип. 28 / вступ. сл. Т. В. Ліхтей. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2018. – 52 с. – Текст укр., словац. мовами.

Черговий, 28-ий, випуск серії «Між Карпатами і Татрами» презентує поезію визначного словацького митця Мирослава Валека в перекладі відомого українського письменника, Шевченківського лауреата Дмитра Креміня.

785.1(477.87)
П 58
Попович, Василь Васильович. "Лісоруб": витоки і повноводдя : історико-музикознавче есе / В. В. Попович ; вступ. сл. В. С. Габорець. – Ужгород : Карпати, 2018. – 220 с. : іл.

Самодіяльний народний ансамбль пісні і танцю «Лісоруб» із Великого Бичкова на гуцульський Рахівщині Закарпатської області уже сімдесят років несе дзвінкоголосі пісні, запальні танці та чарівні мелодії рідного краю до шанувальників мистецтва як в Україні, так за кордоном.
Про історію створення прославленого колективу, його виступи, виконавців пісень і танців, репертуар розповідає дане щедро ілюстроване давніми і сучасними світлинами видання.

7.071(477)
С 43
Скляренко, Галина Яківна. Сучасне мистецтво України : портрети художників / Г. Я.  Скляренко. – К. : Huss, 2018. – 470 с. : іл.

Жанр творчої біографії художника, як відомо, є одним з найтрадиційніших у мистецтвознавстві. Однак він не втрачає своєї актуальності, навпаки, все більше приваблює любителів мистецтва, даючи можливість розповісти і про окремі твори, і про творчий шлях художника, у якому, так чи інакше віддзеркалюється життя країни і культури. Українські художники, яким присвячена ця книга, належать до покоління «перебудови», котре чи не вперше окреслило «український простір» як сучасну тему для дискусій, наповнило його яскравими образами, новими ідеями, заново відкритими традиціями. Їхні твори визначили особливості українського мистецтва останніх десятиліть. Однак есеї про художників, написані глибоко, цікаво, а нерідко й несподівано, виходять за межі окремих біографій, розповідають про становлення сучасного мистецтва в Україні, про його особливості, різновиди, форми, художні мови.

7.071(477)
С 43
Скляренко, Галина Яківна. Українські художники: з відлиги до незалежності : у 2 кн. Кн. 1 / Г. Я. Скляренко ; Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАНУ, Нац. акад. мистецтв України, Ін-т пробл. сучас. мистецтва. – К. : Huss, 2018. – 284 с. : іл.

Присвячена українському мистецтву другої половини ХХ століття, книга висвітлює процеси його поступу через творчі біографії видатних художників кількох поколінь – з відлиги до Незалежності. Уважний аналіз мистецтва кожного з них – живопису, графіки, скульптури, фотографії, нових концептуальних практик – дає можливість не лише певною мірою реконструювати складні колізії та суперечності епохи, ту еволюцію, якої зазнали уявлення про мистецтво у вітчизняному художньому середовищі у пізньорадянські десятиліття, а й висвітлити особливості культурно-мистецьких процесів в Україні, зокрема, неоднозначне розшарування творчих сил у офіційному та неофіційному просторі, вплив на мистецтво ідеологічних коливань у  суспільно-культурному кліматі країни, індивідуальне осмислення національних традицій та світового художнього досвіду. Творчість кожного з представлених у книзі художників постає як яскраве та своєрідне явище, що у свій спосіб не лише віддзеркалювало свій час, а й надавало йому нового змісту.

94(477)".../084"
Ф 32
Федака, Сергій Дмитрович. Давні цивілізації на території України : [монографія] / С. Д. Федака. – Ужгород : ІВА, 2018. – 428 с.

У монографії аналізується розвиток людських суспільств та території сучасної України від появи тут перших людей до передодня утворення Київської Русі. Розглянуто кілька варіантів палеолітичних і мезолітичних суспільств, півсотні варварських об’єднань доби неоліту – пізньої бронзи, ряд протоцивілізацій, починаючи від трипільської, яскраві цивілізації, представлені різними античними і степовими політичними утвореннями. Особливу увагу звернуто на добу Великого переселення народів, коли історичний  процес на українських теренах остаточно втрачає однолінійний характер, переходить у поліфонічний регістр, визначається взаємодією пост-античної (візантійської), степової і молодої слов’янської цивілізації.

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-13

16 травня, о 17:00 в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка розпочнеться “ЧЕНДЕЙ-FEST 2019”. Відбудеться творча зустріч із членами журі Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея – українськими журналістами, письменниками Павлом Вольвачем, Галиною Плачиндою та доктором філологічних наук, чендеєзнавецем Сидором Кіралем. Модеруватиме ідейний натхненник конкурсу й фестивалю, письменник Олександр Гаврош.

Під час вечора також прем’єрно покажуть документальний фільм “Ясенова Івана Чендея” режисера В’ячеслава Бігуна, який працює над повнометражним фільмом про свого відомого земляка.

“ЧЕНДЕЙ-FEST 2019” – літературний фестиваль на пошану видатного українського прозаїка, громадського діяча, лауреата Шевченківської премії, автора сценарію до фільму “Тіні забутих предків”  Івана Чендея. Організатором літфесту є Міжнародний благодійний фонд імені Івана Чендея.

 

2019-05-12

Презентація книг прози Люби-Параскевії Стринадюк “Як я ‘му жити на полонині” та “З-за гір’я. Щоденник любові”. “Як я ‘му жити на полонині” – гуцульська проза про життя на полонині, написана українською мовою, однак діалоги та пряма мова у ній передані – гуцульською. У цій книжці авторка описує, як буде жити високо в горах на далекій полонині Угорске, вплітаючи у текст спогади зі свого гуцульського дитинства. Ця книжка – це також спроба усунути стіну, яка через задавнені стереотипи, міфічний, овіяний легендами, образ гуцулів, утворилася між цим гірським самобутнім народом та людьми з долин, з міст.
“З-за гір’я. Щоденник любові” – коротка проза про щоденну любов, докладання зусиль і зрощення любові до життя, людей, до себе самої, через пізнання, стриманість, лагідність та уважність. Ця книга також про те, як почерез любов віднаходиш себе та своє покликання, очищуєшся і знову оживаєш для життя живою.

Люба-Параскевія Стринадюк, письменниця, перекладачка з німецької, народилася в гуцульському селі Замаґора Верховинського району Івано-Франківської області. Навчалася у Львівському університеті ім. І. Франка на факультеті іноземних мов, кафедра – ґерманістики. Мешкає і працює у Львові. Є авторкою прозових книг “У нас, гуцулів” (2014), “До данцу” (2015), “Вивчєрики” (2016), “Як я ‘му жити на полонині” (2018) та “З-за гір’я. Щоденник любові” (2019). Також переклала з німецької книги “Цісар Америки. Велика втеча з Галичини” Мартіна Поллака (2015), “Собакоїди та інші люди” Карла-Маркуса Ґауса (2017), “Сканери” Роберта М. Зоннтаґа (2018).

Чекаємо вас 17 травня о 16.00.

Вхід вільний.

 

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".