Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2019-02-19
061.2(477.87)
Б 27
Басараб, Михайло Михайлович. Закарпаття: нариси боротьби за українську державність : (з історії неурядових громадських організацій) / М. М. Басараб, М. Ю. Токар. – Ужгород : Карпати, 2018. – 224 с. : іл.
 
У науково-популярній праці авторами акцентовано увагу на діяльності перших громадських організацій Закарпаття, які брали участь у державотворенні сучасної незалежної України (кінець 1980-х – початок 1990-х років).
Дослідники аналізують процес формування масового громадського руху, який заклав підвалини громадянського суспільства в Україні. Опрацьований матеріал показує динаміку протистояння громадян регіону з комуно-партійними владою, визначає внесок закарпатців у процес розбудови Української держави.
 
94(477.87)"1918/1919"
К 50
Клочурак, Степан Степанович. Гуцульська республіка (1918–1919) : до 100-річчя проголошення Гуцул. республіки в серці Укр. Карпат / С. С. Клочурак ; вступ. ст.: М. М. Вегеш, М. Токар. – Ужгород : Карпати, 2018. – 224 с. : іл.
 
Книга об'єднала спомини Президента Гуцульської республіки, відтак Міністра народної оборони Карпатської України Степана Клочурака «До волі», які побачили світ 1978 р. в Нью-Йорку (перевидання здійснено в Ужгороді 2009 p.), ґрунтовну історичну розвідку доктора історичних наук, завідувача кафедри політології і державного управління Ужгородського національного університету, професора Миколи Вегеша та кандидата історичних наук, директора Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики УжНУ Маріана Токаря і вступні статті доктора філологічних наук, професора, академіка HAH України Миколи Мушинки та доктора Вікентія Шандора.
Вони переконливо засвідчують: без існування Гуцульської республіки не могло бути Карпатської України. Гуцульська республіка залишила помітний слід в історії національно-визвольної боротьби закарпатських українців, які йшли до своєї мети – незалежної Української держави.
 
821.161.2(477.87)
К 59
Козак, Іван Юрійович. На росяних отавах : вибрані твори / І. Ю. Козак ; передм.: Д. М. Федака, Ю. Мегела. – Ужгород : Ґражда, 2018. – 308 с.
 
Художнє слово І. Козака у порівнянні з поезію народних митців краю 20-40-х років XX ст., людей без освіти, – новаторське явище у літературі, свідома спроба якомога повнішого використання в авторському творі набутків народного словесного мистецтва у його питоменних виявах.
Нині Іван Козак продовжує творчу ходу з милої серцю Турянщини до все ширшого читача. Зараз іде до нього з поважною книжкою «На росяних отавах». Уже перші рядки поезій цього збірника приємно вражають читача тим, що в них порушені актуальні проблеми суспільного життя. Причому автор не тільки розкриває їх суть й імовірних винуватців, але й настроює на роздуми про шляхи подолання несправедливості, розв'язання життєвих проблем. Характерною особливістю книжки вибраних творів Івана Козака «На росяних отавах» є щире почуття любові до людей і рідної землі.
 
821.161.2(477.87)
Л 64
Літературне Закарпаття 2017 : збірник / редкол.: О. С. Ігнатович, В. П. Густі, В. М. Комарницький [та ін.]. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2018. – 304 с.
 
Збірник знайомить із творчим життям Закарпатського осередку Національної спілки письменників України, пропонуючи читачеві сучасні поетичні, прозові твори, переклади, вірші для дітей, сторінки сатири й гумору, доробок молодих авторів, а також літературну спадщину незабутніх майстрів художнього слова, ювілеї яких були відзначені 2017 року. До видання ввійшли матеріали про літературні події, взаємодію обласної письменницької організації із культурно-освітніми закладами, громадськістю, популяризацію художньої літератури.
«Літературне Закарпаття – 2017» продовжує традицію своєрідного творчого звіту письменників нашого краю, започатковану збірником «Сім крутих перевалів», що вийшов у світ з нагоди 70-річчя обласної письменницької організації.
 
76.071(477.87)
С 40
Сирохман, Михайло Васильович. Павло Бедзір : графіка, живопис : альб. / М. Сирохман. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2018. – 148 с. : іл.
 
У виданні подано життєвий і творчий шлях відомого закарпатського художника-шістдесятника, ужгородського авангардиста Павла Бедзіра. Його шлях – це відданість мистецтву і занурення у філософські вчення різних часів та народів. Павло Бедзір був «академією» в одній особі, крізь яку пройшло багато молодих художників. Завдяки йому, його дружині Лізі Кремницькій і художникові Ференцу Семану, Ужгород належить до міст, де жила свобода творчості в тоталітарні часи і де не припинявся вільний розвиток мистецтва.
 
821.161.2(477.87)
Т 50
Товтин, Володимир Юрійович. Ріка травневої пори : лірика / В. Ю. Товтин. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2018. – 192 с.
 
Нову збірку відомого закарпатського письменника склали ліричні поезії, пройняті почуттями світлої любові, глибокої поваги до рідних і близьких йому людей, отчого краю, відповідальності за їх долю – теперішню і майбутню. В. Товтина добре знає український читач і як прозаїка, гумориста – автора збірок гумору й сатири, тож закономірно, що і на цей раз він пропонує букет лірично-гумористичних творів.
 
821.161.2(477.87)
Ф 32
Фединишинець, Володимир. Олівці-братики : [казка] / В. Фединишинець ; худ. О. Гаркуша. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2018. – 32 с. : кол.іл.
 
Захопливу історію про чудових братиків-олівців із задоволенням будуть слухати і діти, і їх батьки. Видання, що супроводжується яскравими малюнками, допоможе малюкам краще оволодіти навичками читання, розвинути увагу, творчу уяву.
 

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-10-17
Видавництво Дім Химер запрошує читачів на осінній промо тур письменниці Поліни Кулакової на підтримку нової книги "Дівчина, яку ми вбили". Зустріч відбудеться 22 жовтня 2019 о 17:00 год. в читальній залі нашої бібліотеки.
«Дівчина, яку ми вбили» — захопливий психологічний трилер, створений на основі вражаючої реальної історії.
1999 рік, Івано-Франківськ. Їх було п’ятеро хлопців-підлітків — безтурботних, зухвалих, сповнених надій на нове життя. І була вона — красуня Ліда у блакитній літній сукенці, котру жоден з них уже ніколи не забуде. Тому що провина не згорить у вогнищі, як блакитний нейлон… За сімнадцять років після Ліди вони знову зберуться разом, аби поновити шкільну дружбу й пробачити давні кривди. Знову розкладуть багаття. І та мертва дівчина, можливо, теж нічого не забуде. Адже тепер їхня черга стрибати крізь вогонь.

 

2019-10-02

Шановні користувачі! Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за вересень 2019 р.".

2019-09-27

Шановні користувачі! Нова віртуальна виставка "Трагедія Бабиного Яру" (до роковин трагедії).

2019-09-26

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-09-04

Шановні користувачі! До Міжнародного дня грамотності нова віртуальна виставка "Світ українського слова".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".