Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Нові надходження до бібліотеки

ВІДДІЛ КРАЄЗНАВСТВА

2019-02-19
061.2(477.87)
Б 27
Басараб, Михайло Михайлович. Закарпаття: нариси боротьби за українську державність : (з історії неурядових громадських організацій) / М. М. Басараб, М. Ю. Токар. – Ужгород : Карпати, 2018. – 224 с. : іл.
 
У науково-популярній праці авторами акцентовано увагу на діяльності перших громадських організацій Закарпаття, які брали участь у державотворенні сучасної незалежної України (кінець 1980-х – початок 1990-х років).
Дослідники аналізують процес формування масового громадського руху, який заклав підвалини громадянського суспільства в Україні. Опрацьований матеріал показує динаміку протистояння громадян регіону з комуно-партійними владою, визначає внесок закарпатців у процес розбудови Української держави.
 
94(477.87)"1918/1919"
К 50
Клочурак, Степан Степанович. Гуцульська республіка (1918–1919) : до 100-річчя проголошення Гуцул. республіки в серці Укр. Карпат / С. С. Клочурак ; вступ. ст.: М. М. Вегеш, М. Токар. – Ужгород : Карпати, 2018. – 224 с. : іл.
 
Книга об'єднала спомини Президента Гуцульської республіки, відтак Міністра народної оборони Карпатської України Степана Клочурака «До волі», які побачили світ 1978 р. в Нью-Йорку (перевидання здійснено в Ужгороді 2009 p.), ґрунтовну історичну розвідку доктора історичних наук, завідувача кафедри політології і державного управління Ужгородського національного університету, професора Миколи Вегеша та кандидата історичних наук, директора Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики УжНУ Маріана Токаря і вступні статті доктора філологічних наук, професора, академіка HAH України Миколи Мушинки та доктора Вікентія Шандора.
Вони переконливо засвідчують: без існування Гуцульської республіки не могло бути Карпатської України. Гуцульська республіка залишила помітний слід в історії національно-визвольної боротьби закарпатських українців, які йшли до своєї мети – незалежної Української держави.
 
821.161.2(477.87)
К 59
Козак, Іван Юрійович. На росяних отавах : вибрані твори / І. Ю. Козак ; передм.: Д. М. Федака, Ю. Мегела. – Ужгород : Ґражда, 2018. – 308 с.
 
Художнє слово І. Козака у порівнянні з поезію народних митців краю 20-40-х років XX ст., людей без освіти, – новаторське явище у літературі, свідома спроба якомога повнішого використання в авторському творі набутків народного словесного мистецтва у його питоменних виявах.
Нині Іван Козак продовжує творчу ходу з милої серцю Турянщини до все ширшого читача. Зараз іде до нього з поважною книжкою «На росяних отавах». Уже перші рядки поезій цього збірника приємно вражають читача тим, що в них порушені актуальні проблеми суспільного життя. Причому автор не тільки розкриває їх суть й імовірних винуватців, але й настроює на роздуми про шляхи подолання несправедливості, розв'язання життєвих проблем. Характерною особливістю книжки вибраних творів Івана Козака «На росяних отавах» є щире почуття любові до людей і рідної землі.
 
821.161.2(477.87)
Л 64
Літературне Закарпаття 2017 : збірник / редкол.: О. С. Ігнатович, В. П. Густі, В. М. Комарницький [та ін.]. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2018. – 304 с.
 
Збірник знайомить із творчим життям Закарпатського осередку Національної спілки письменників України, пропонуючи читачеві сучасні поетичні, прозові твори, переклади, вірші для дітей, сторінки сатири й гумору, доробок молодих авторів, а також літературну спадщину незабутніх майстрів художнього слова, ювілеї яких були відзначені 2017 року. До видання ввійшли матеріали про літературні події, взаємодію обласної письменницької організації із культурно-освітніми закладами, громадськістю, популяризацію художньої літератури.
«Літературне Закарпаття – 2017» продовжує традицію своєрідного творчого звіту письменників нашого краю, започатковану збірником «Сім крутих перевалів», що вийшов у світ з нагоди 70-річчя обласної письменницької організації.
 
76.071(477.87)
С 40
Сирохман, Михайло Васильович. Павло Бедзір : графіка, живопис : альб. / М. Сирохман. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2018. – 148 с. : іл.
 
У виданні подано життєвий і творчий шлях відомого закарпатського художника-шістдесятника, ужгородського авангардиста Павла Бедзіра. Його шлях – це відданість мистецтву і занурення у філософські вчення різних часів та народів. Павло Бедзір був «академією» в одній особі, крізь яку пройшло багато молодих художників. Завдяки йому, його дружині Лізі Кремницькій і художникові Ференцу Семану, Ужгород належить до міст, де жила свобода творчості в тоталітарні часи і де не припинявся вільний розвиток мистецтва.
 
821.161.2(477.87)
Т 50
Товтин, Володимир Юрійович. Ріка травневої пори : лірика / В. Ю. Товтин. – Ужгород : ТІМРАNІ, 2018. – 192 с.
 
Нову збірку відомого закарпатського письменника склали ліричні поезії, пройняті почуттями світлої любові, глибокої поваги до рідних і близьких йому людей, отчого краю, відповідальності за їх долю – теперішню і майбутню. В. Товтина добре знає український читач і як прозаїка, гумориста – автора збірок гумору й сатири, тож закономірно, що і на цей раз він пропонує букет лірично-гумористичних творів.
 
821.161.2(477.87)
Ф 32
Фединишинець, Володимир. Олівці-братики : [казка] / В. Фединишинець ; худ. О. Гаркуша. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2018. – 32 с. : кол.іл.
 
Захопливу історію про чудових братиків-олівців із задоволенням будуть слухати і діти, і їх батьки. Видання, що супроводжується яскравими малюнками, допоможе малюкам краще оволодіти навичками читання, розвинути увагу, творчу уяву.
 

 Новини

2021-01-01
Шановні користувачі, до вашої уваги "Календар краєзнавчих па'ятних дат Закарпаття на 2020 рік".
Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2020 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2020 році громадськість світу та України.
 

 

2020-02-13

У День всіх закоханих бібліотека запрошує охочих весело провести час, трохи розважитись і, можливо, знайти свою половинку на вечірні швидкі побачення "Романтичні позералки"!
Участь можлива тільки для повнолітніх та за попередньою реєстрацією (Форма для реєстрації)!
Приєднуйтесь! Поговоримо про любов, книги та їхню безумовну взаємозалежність!

Чекаємо на вас 14 лютого о 18.00.

 

2020-02-04

Шановні користувачі! Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за січень 2020 р.".

2020-01-30
«Зрада» Наталії Дурунди — Спеціальна відзнака від Ніки Ніколео та Львівського жіночого клубу за найкращий твір про кохання у конкурсі «Коронація слова – 2019».
Презентація книги 13.02.2020 о 17:00 у читальній залі бібліотеки!
Вхід вільний!

 

2020-01-30

Відкритий конкурс для художників і художниць з України і Угорщини. Кінцевий термін подачі заявок: 9 лютого 2020 року.
Період проведення резиденцій: 17 лютого – 23 березня, 2020 року.
Місце проведення: Ужгород. Робочі сесії: 17-24 лютого, 2-9 березня, 16-23 березня.
Програма покриває наступні витрати: вартість подорожі, проживання та добові та надає гонорар у розмірі (300 євро).
Деталі...

 

2020-01-30

Запрошуємо студентів, що навчаються на художніх і культурологічних спеціальностях, а також всіх бажаючих взяти участь у воркшопах в рамках проєкту «Бібліотека об’єднує людей».
Ми пропонуємо вам відвідати 3 сесії з художниками, які опрацьовуватимуть теми соціально вразливих груп (одинокі люди похилого віку, слабозорі люди, іноземні студенти, які дискриміновані у суспільстві за кольором шкіри, представники лгбт-спільноти) і покажуть історії цих людей через призму мистецтва.
На кожній сесії-воркшопі з групою працюватиме один митець.
Приєднавшись до програми ви зможете:
– взяти участь у створенні інноваційного міждисциплінарного проекту;
– співпрацювати з художниками;
– познайомитися з інструментами взаємодії між художниками, громадськими організаціями і місцевими спільнотами;
– отримати досвід роботи в міжнародному проекті;
#TandemforCulture
#TandemUkraine
#Doittogether

Реєстраційна форма

 

2020-01-30
Відділ документів іноземними мовами бібліотеки отримав в дар від Національного художнього музею України альбом-каталог Галини Белікової “Явлення. Пам’ятки Київського Братського монастиря”. Працівники відділу щиро вдячні за цінний подарунок, адже він буде цікавим читачам-студентам Закарпатської академії мистецтв, які користуються книгами відділу.

 

2020-01-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Бій під Крутами - героїчна сторінка історії", присвячена Дню пам'яті Героїв Крут.

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".