Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Календар на 0 рік

2013-02-27

ЙОСИП ЙОСИПОВИЧ ЧЕРНІЙ

60-річчя від дня народження живописця (1953–2003)

Йосип Черній народився в Ужгороді, місті, яке у його творчому житті стало надзвичайно важливим. Художню освіту здобув у Львівському поліграфічному інституті. Впродовж усього творчого життя працював в різних галузях образотворчого мистецтва – пейзажу, жанрової картини, портрета, натюрморта. Участь в обласних, республіканських, всесоюзних та міжнародних виставках почав брати з 1973 р. Серія живописних полотен Й. Чернія з успіхом експонувалася у Москві на персональній виставці у 1982 р. У 1987 р. живописець став членом Спілки художників України.

Роботи цього художника завжди привертали увагу своєю неординарністю. При вірності тематиці і стилістиці закарпатської школі живопису, з її експресією форм та багатством колориту, твори Чернія виділялися самобутністю обраної концепції. На відміну від більшості майстрів пензля Закарпаття Йосип Черній рідко звертався до тематичних полотен. Жанрові роботи у нього нечисленні, але й у них він завжди шукав можливості алегоричного висловлювання, широкого узагальнення.

Характерний у цьому плані його диптих “Згасання” (1981), де жанрові елементи і зображення в цілому вирішується з максимальною узагальненістю. Звичайні люди із звичайними долями виступають носіями ідеалу народного життя, наповненого працею, значного у своїй безхитрісній простоті.

У великому циклі “Народні мотиви Закарпаття” (почато у 1980 р.) художник ішов від традицій народного мистецтва. Зовнішня спрощеність форм і підкреслена декоративність продиктовані бажанням реконструювати духовний світ народного мистецтва в узагальненому образі.

Темперамент художника вплинув на його творчу манеру: він завжди намагався надати формі максимальної експресії, сумістити пластичне і емоційне завдання, писати фактурно. Ця манера була досягнута художником перш за все на основі вивчення досвіду закарпатської школи живопису, зокрема творчості А. Ерделі, Ф. Манайла, Е. Контратовича, А. Коцки. Можна помітити вплив на художника також митців раннього європейського експресіонізму, а також Ж. Руо та “нових фовістів”.

У творчому спадку Й. Чернія – ціла низка портретів людей, відомих у Закарпатті своїм вкладом в культуру та історію краю. Це – трагічний портрет історика і краєзнавця П. П. Сови (1983), не менш одухотворений і виразний портрет відомого лікаря Д. О. Снігурського (1985), дуже “домашній” і беззахисний образ розумного і проникливого письменника Ф. Д. Кривіна (1984), невеликий портрет художника Ф. Ф. Манайла (1986), де він зображений ніби при прощанні з Ужгородом, ніби між життям і смертю.

Високою духовністю і трагізмом відмічені портретні образи дружини художника (1984) і сина, що одиноко сидить на березі моря (1982). А великий портрет бабусі (“Бабуся Йоліка з Мукачева”, 1987) відзначається скрупульозною відпрацьованістю, що створює незвичайну психологічну ауру.

Портретні роботи Чернія кличуть глядача до співпереживання, адже несуть в собі біль художника і його любов до людей. А такі портрети, як “Весела рибачка” (1982), “Великий улов” (1982), “Порт­рет Вероніки” (1984), повні життєлюбства, яке, здається, виходить за рами, що окреслюють ці життєствердні полотна.

З кінця 1985 р. Черній працював майже виключно у техніці пастелі. В цих численних пастелях ми вже не знаходимо експресії мазка і напруженого драматизму. Ці роботи відзначається реалістичною точністю зображення, м’якістю і ліризмом. В них відчутна ностальгія по минулому і прагнення пізнати щось позамежне, невідоме у земному житті.

Ужгородські пастелі Чернія – це музичні варіації однієї теми – види на місто з пташиного польоту, впізнавані обриси багатьох історичних пам’яток Ужгорода, пішохідного мосту і ріки. Часто місто – лише доповнення, а головне – це небо і вода – улюблені стихії художника, у зображенні яких він був неперевершеним майстром.

Більшість робіт Йосипа Чернія – поза часом. Вони не пов’язані ні з політичною, ні з комерційною кон’юнктурою і існують самі по собі, ніби написані в далекому минулому, або в такому ж далекому майбутньому. Це якість, притаманна тільки високому мистецтву.Автор: СЕРГІЙ ПОЛІТИКО


Бібліографія/джерела

1. Черний Й. из Ужгорода : альб. репрод. – Ужгород, 1996. – 37 с.

***

2. Черний, Й. Й. Горная яблоня : [беседу с закарпат. худож. / вел В. Зубач] / Й. Й. Черний // Единство-плюс. – 1996. – 25 мая. – С. 4.

3. Черній, Й. Шлях Чернія : [інтерв’ю із закарпат. худож. / розмовляв О. Гаврош] / Й. Черній // Старий замок. – 1999. – 14 січ. – С. 12.

***

4.  Бедзір, В. Черній виховуватиме смаки власною колекцією картин : [худож. Й. Черній та його дружина Надія відкрили приват. картин. галерею] / В. Бедзір // Старий замок. – 2003. – 1 трав. – С. 1.

5. Гончаров, Ю. Неспокійний Черній : [про закарпат. худож.] / Ю. Гончаров // Срібна Земля. – 1996. – 20 квіт. – С. 14.

6.  Грицищук, Т. Вернісаж елегантності. Йосип Черній : [вист. живопису в “Карпат арт”] / Т. Грицищук // Корзо. – 1998. – 1 трав. – С. 3.

7. Добра, У. Йосип Черній з Ужгорода : [вист. закарпат. худож.] / У. Добра // Срібна Земля. – 1998. – 30 квіт. – С. 13.

8. Иваньо, Л. Жажда гармонии : [закарпат. худож. Й. Черний] / Л. Иваньо // Вести недели. – 1998. – 15 мая. – С. 7.

9. І пензель, і перо : [про відомого худож. з Ужгорода Й. Чернія] // Новини Закарпаття. – 1996. – 13 лип. – С. 12.

10.  Ільницький, І. Художник пише серцем : [Й. Черній] / І. Ільницький // Орбіта-логос. – 1997. – 6 лют. – С. 13.

11. Йосип Черній : [про худож.] // Діловий вісник. – 2007. – № 1-3. – С. 22-23. : фото. кольор.

12. 12. Кремінь, Д. Друге життя Йосипа Чернія : [худож.] / Д. Кремінь // Ужгород. – 2004. – 25 верес. – С. 12.

13. 13. Мишанич, В. Пам’яті Йосипа Чернія : [про закарпат. худож.] / В. Мишанич // Ужгород. – 2006. – 4 берез. – С. 12.

14. 14. Павлович, Н. “Чудна якась вечірня година” : [худож. Й. Черній] / Н. Павлович // Молодь Закарпаття-реформа. – 1996. – 20 квіт. – С. 7.

15. 15. Під звуки віденського вальсу : [про приват. арт-салон Й. Чернія] // Ужгород. – 2003. – 26 лют. – С. 12.

16. 16. Тимофієва, О. Політ у високому небі. Спогади з нагоди роковин печалі – відходу у вічність Йосипа Чернія (Райнінгера) : [закарпат. худож.] / О. Тимофієва // Срібна Земля. – 2004. – 25 верес. – С. 7.

17. 17. У нас з’явилася професійна мистецька галерея : арт-салон Й. Чернія // Ужгород. – 2003. – 26 лют. – С. 12.
Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-04-12

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль «Нове українське кіно», який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону. Провести фестиваль у своєму місті можуть всі охочі – до співпраці запрошено кураторів кіноклубів та активістів, які можуть запропонувати простір для показів. Для цього потрібно залишити заявку на сайті проекту «Кіноклуб. Всеукраїнська мережа». Права на фільми надаються для некомерційних показів.
До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

16 квітня запрошуємо вас на завершальний показ кіноклубного фестивалю стрічки "Стрімголов". Світова прем'єра мелодрами "Стрімголов" Марини Степанської відбулася в рамках конкурсної програми 52-го Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах. Стрічка досліджує стосунки молодої пари: в центрі сюжету опиняється "світовідчуття негероїв у героїчні часи" – у сучасному Києві після подій Майдану. У серпні 2017 року стрічка взяла участь у відборі на висування фільму від України на ювілейну 90-ту кінопремію „Оскар” Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії „Найкращий фільм іноземною мовою”. 

Початок о 17 год.

Вхід вільний

 

2019-04-12

У 18 квітня о 16:00 в читальній залі бібліотеки відбудеться презентація книги „Іван Мацинський – український поет, перекладач та словацько-українські літературні зв’язки” за участі  працівників Державної наукової бібліотеки в Пряшеві (видавці та редактори книги) та представників Спілки українських письменників Словаччини.

Іван Миколайович Мацинський (9 квітня 1922, Меджилабірці – 14 березня 1987, Пряшів) – український поет, перекладач та видавець у Словаччині, вчений-культуролог, журналіст. Історик словацької літератури. Громадський лідер українських поселень на Прящівщині. Народився у містечку Меджилабірці на Східній Словаччині в родині залізничника. Навчався в Руській учительській семінарії у Пряшеві, Вищій школі суспільних наук у Празі та на філософському факультеті Університету ім. П.Шафарика у Пряшеві, який не закінчив – з останнього курсу з політичних мотивів був виключений. Спочатку писав російською мовою, але під впливом української літератури перейшов на літературну українську мову. Працював директором Українського національного театру, завідував Відділом української літератури Словацького педагогічного видавництва у Пряшеві. Був одним з організаторів україномовного журналу «Дукля» та Української секції Спілки письменників Словаччини, яку довший час очолював. Активно працював в громадсько-культурному житті українців Пряшівщини. Автор шести поетичних збірок, прозових творів і наукових досліджень з карпатоукраїнської літератури, перекладів із словацької та чеської мов, Зокрема: автор збірок віршів «Білі хмари» (рос. м., 1949) «Наша мова» (укр. і рос., 1956), «Зимова ніч» (укр., 1961), «Карпатські акорди» (укр., 1962), «Вінки сонетів» (укр., 1986).

 

2019-04-04

Шановні користувачі! До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за березень 2019 р."

2019-04-02

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-03-27

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка, присвячена Міжнародному дню театра "Театр: вчора, сьогодні, завжди".

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".