Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 



З часу створення наша книгозбірня набула непросту історію змін та перетворень, змогла допомогти в освіті та саморозвитку десяткам тисяч читачів, виховати у своїх стінах кілька поколінь ентузіастів-бібліотекарів, розповсюдити свій вплив на розвиток бібліотечної справи всього Закарпаття, ставши провідним культурним центром нашого краю, оснащеним сучасним інформаційно-комунікативним обладнанням.

Нині бібліотека – не тільки головний заклад у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення Закарпатської області, але й науково-дослідний, методичний, координаційний центр для бібліотек усіх систем і відомств, центральне обласне книгосховище, обласний депозитарій краєзнавчої літератури, центр краєзнавства та інформації з питань культури і мистецтва.

Особливо помітним успіхом серед науковців та фахівців бібліотечної справи користуються видання краєзнавчої бібліографії.

Здатність нашої бібліотеки бути завжди потрібною кожному ужгородцю і громаді в цілому, вміння змінюватись і відповідати потребам користувачів сприяли популярності та авторитету серед населення нашого обласного центру і колег з інших міст України. 

Канюка О.А., 
директор Закарпатської ОУНБ ім Ф.Потушняка 

 

Статут бібліотеки

Закарпатська обласна універсальна 

наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка

Наша книгозбірня була створена у вересні 1945 року на базі Ужгородської міської публічної бібліотеки.

Першим директором бібліотеки був Дмитро Дмитрович Сас, пізніше бібліотеку очолювали: Любов Іванівна Качалко, Пилип Остапович Гаврилко, Ольга Остапівна Стоколос, Дмитро Олександрович Вдовін, Павло Федорович Распопін, Ольга Павлівна Пудсакулич. Найтриваліший час – з 1989 по 2014 рр. директором була заслужений працівник культури України Людмила Захарівна Григаш.

26 травня 2011 р. рішенням Закарпатської обласної ради бібліотеці присвоєно ім’я видатного закарпатського письменника і вченого Федора Потушняка.

 

У травні 2013 р. на фасаді будівлі бібліотеки було встановлено меморіальні дошки відомим закарпатським письменникам та культурним діячам – Федору Потушняку (автор Б. Корж) та Петру Скунцю (автор І. Цубина). 

Нині бібліотекою користується понад 20,4 тис. користувачів, до їх послуг – близько півмільйона примірників видань на 18 мовах світу. Гордістю бібліотеки є фонд рідкісних та цінних видань ХІХ-ХХ століть, серед яких – прижиттєві видання видатних діячів культури та мистецтва, енциклопедії, словники, книги, що є зразками художнього та поліграфічного оформлення. Частина з них увійшла до Державного реєстру національного культурного надбання України. Створено електронну базу даних "Рідкісна книга".

Різноманітні літературно-мистецькі та історико-краєзнавчі акції традиційно щочетверга проходять у читальній залі бібліотеки. Останнім часом популярними є презентації нових книг та зустрічі з відомими авторами, видавцями, науковцями, політиками.

Залученню молоді до спілкування  сприяють інтерактивні заходи, серед яких: виставки творчості користувачів, майстер-класи, тематичні вечірки, перегляди фільмів, різноманітні акції і т.ін.

 В стінах бібліотеки традиційно проходить засідання комісії по обговоренню кандидатур щорічної обласної літературної премії ім. Ф. Потушняка,  церемонія вручення премії “Дебют“, культурологічні акції краєзнавчої тематики, відзначення ювілеїв видатних постатей України та нашого краю.

Бібліотека є співорганізатором книжкового ярмарку “Книга-фест” за участі місцевих видавництв та гостей з інших міст України.

Інтерес науковців, громадськості викликають результати науково-бібліографічної роботи, що виходять друком, особливо традиційні видання бібліотеки: щорічник “Календар краєзнавчих пам’ятних дат” (з 1964 р.), та “Література про Закарпатську область”, що з 2002 року став двома окремими виданнями: анотованим каталогом видань року “Книга Закарпаття” та щоквартальником “Закарпаття на сторінках преси”.

 У 2008 р. започатковано серію “Корифеї Закарпаття: бібліографія”. За цей час, крім  “Митці Закарпаття – лауреати премії ім. Т.Г.Шевченка” вийшли 10 персональних покажчиків, у т. ч. до 100-річчя Федора Потушняка. У 2014 році започатковано нову серію “Закарпатська публіцистика в іменах: бібліографія”.  У 2015 році – серію “Культура краю в особах”.

Забезпеченню фахових інформаційних потреб бібліотечних працівників різних категорій сприяють щорічні видання статистично-аналітичного збірника “Бібліотеки Закарпаття в дзеркалі статистики”, інформаційного бюлетеня “У нас в бібліотеках…”, численних методико-бібліографічних матеріалів актуальної тематики, а також випуски серій “Бібліо-клас”, “Вивчаємо, щоб діяти”, де акумулюються матеріали обласної школи керівника, науково-практичних конференцій, семінарів-тренінгів, соціологічних вивчень тощо.

У нашій бібліотеці користувачі мають змогу:

  • знайти необхідну інформацію в 10 функціональних відділах та 5 інформаційно-ресурсних центрах;
  • відвідати щорічно до 300  культурно-просвітницьких заходів та творчих акцій,
  • стати учасниками 6 клубів за інтересами;
  • працювати за 29 комп’ютеризованими робочими місцями з безкоштовним доступом до Інтернет;
  • скористатись 14 базами даних власних електронних ресурсів бібліотеки;
  • отримати допомогу кваліфікованих фахівців.

 

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день