Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Художники Закарпаття

Перелік


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

Додаткова інформація за телефоном 67-11-16


Ілько Іван Іванович
Народився :04.03.1938
Місце народження: с.Дюлово Тячівського району Закарпатської обл.
Біографія. Живописець. У 1957 році закінчив відділення декоративного розпису Ужгородського училища прикладного мистецтва. Вчителі з фаху: Бокшай Й. Й., Ерделі А. М. , Кашшай А. М., Манайло Ф. Ф.
Член Національної Спілки художників України з 1968 року.
Дуже непростою була дорога Івана Івановича до мистецького визнання. Перший малюнок, квітковий розпис над власним ліжком, був виконаний у юнацькому віці, можливо, він і поклав початок його подальшій художній творчості. Чотирнадцятилітнім вступив до Ужгородського училища прикладного мистецтва. Через деякий час він став студентом Ленінградської академії мистецтв, але захворів, і довелося покинути подальше навчання, та повернутися до рідного Закарпаття.
Іван Ілько є спадкоємцем і продовжувачем традиції закарпатської школи живопису, привнісши у велетенський букет сотень творчих робіт талановитих живописців Закарпаття, щось неповторно своє. Хто знайомий з творчістю І.Ілька, той з першого погляду впізнає його неповторну малярську манеру.
Іван Ілько творить і чудові взірці станкового і монументального живопису, і пейзажі, й картини побутового жанру. Його ім’я у мистецькому світі помітне вже не один десяток років, мабуть одна з причин, — незрадливість ідеалам реалістичного малярства. Зринають у пам’яті побачені «живі», — пейзажі, натюрморти, портрети. Ті унікальні куточки Карпат, які закарбовані на художніх полотнах автора, розбурхують уяву людини, яка їх споглядає. Здається, що колись, дуже давно, бував у тих місцях, вдихав оте неймовірно прозоре, чисте гірське повітря, задивлявся на засніжені вершини Закарпатських Гімалаїв
Іван Ілько — Майстер, який тонко відчуває психологію краю і краян, який відтворює на своїх полотнах не поверхневу красивість, а глибинну, з елементами алегоризму і внутрішньої напруги, а в ній криються переживання художника. Синівська любов до рідного краю дає можливість народжуватися творчим роботам із суто «Ільківським» баченням і чуттям Закарпаття у всій своїй неповторності.
Заслужений художник України    1994р. 

ПосиланняОписІнше
Баглай, Йосип. Той магічний світ мистецтва...: До 60-річчя від дня народження Заслуженого художника України Івана Ілька [Текст] / Й. Баглай // Календар "Просвіти" на 1998 рік. - Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 1998. - С. 81-84.      
Габорець, Василь Степанович. Палітра творчості [Текст] : [70 років з дня народж. засл. худож. І.Ілька] / В. С. Габорець // Закарпат. правда. - 2008. - 1-7 берез. - С. 11 ; Ужгород. - 2008. - 9 лют. - С. 12      
Іван Ілько про художницьке життя-буття: без недомовок і прикрас [Текст] : [Розмова з чл. СХУ /Вів С.Федака] // Старий Замок. Паланок. - 2006. - 14-20 верес.-. С.18     
Ілько, Іван. Іван Ілько довго звикав до Ужгорода... Спроба заглянути в орлине гніздо [Текст] : [розмову із худож./ Вела М. Нейметі] / І. Ілько // Новини Закарпаття. - 2008. - 1 берез. - С. 21      
Ілько, Іван. Іван Ілько: "Будую величний храм вселюдської душі..." [Текст] : [розмову з худож. Закарпаття / вів В. Зубач] / І. Ілько // Фест. - 2010. - 1-7 квіт. - С. 12.      
Ілько, Іван. Іван Ілько: "Бачу, що йшов правильним шляхом" [Текст] : [інтерв`ю з худож. / вів В. Мишанич] / І. Ілько // Культуролог. джерела. - 2008. - № 1. - С. 21-24. : портр.      
Мишанич, Влодимир. Традиції живуть [Текст] : [про худож. І. Ілька] / В. Мишанич // Культуролог. джерела. - 2008. - № 1. - С. 15. : кол. Іл.      
Федака, Сергій. Трембіти спів на полотні художника творчих мандрів Івана Ілька [Текст] : [Презентація альб. репродукцій Заслуженого худож. України Івана Ілька] / С. Федака // Фест. - 2008. - 13-19 берез. -. С. 14.      
Фединишинець, Михайло. Рустикальне єство. Творчість Івана Ілька - ніби місток між Манайлом і Коцкою [Текст] / М. Фединишинець // Старий Замок. Паланок. - 2009. - 19-25 лют. - С. 20.      

Петро з Дулова
Елемент триптиху "Газдівство вуйка Симка" 1968р. Полотно, олія, 65х80
без назви
Святвечір. Колядники
Крик сойки над замком графа Шенборна 1995 р. Полотно, олія, 85x100 см
Елемент триптиху "Газдівство вуйка Симка" 1968р. Полотно, олія, 75х44
Елемент триптиху "Газдівство вуйка Симка" 1968р. Полотно, олія, 74,5х50Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-03-25

З 1 березня по 30 квітня в Україні пройде перший кіноклубний фестиваль “Нове українське кіно”, який запрошує глядачів на безкоштовні покази найкращих українських стрічок сезону.

До програми фестивалю “Нове українське кіно” увійшли: "Донбас", "Гірська жінка: на війні", "Герой мого часу", "Іній", "Брама", "Коли падають дерева", "Стрімголов".
https://www.facebook.com/ArthouseTraffic/

 29 березня запрошуємо всіх охочих на перегляд фільму "Герой мого часу". 
Гостросоціальна комедія "Герой мого часу" Тоні Ноябрьової – перший повнометражний фільм режисерки, яка раніше працювала над короткометражним стрічками та створювала кліпи для таких виконавців як Pianoбой і Скрябін. Прем'єра стрічки відбулася на Одеському кінофестивалі, де "Герой мого часу" з аншлагом відкрив Національний конкурс фестивалю і був відзначений премією за найкращу режисуру.

Початок о 17.00.

Вхід вільний.

 

2019-03-25

27 березня запрошуємо на презентацію книги французького письменника Жана Божко "Дволапий час" у перекладі Віктора Мотрука.

Кіноповість Жана Божка задумана автором як задушевна лірична оповідка про героїчну мандрівку у часі, що зветься життям. Пов’язавши минуле й сучасне,  французький митець доносить до наших  очей і душ зворушливу історію про мережива долі француза з Бургундії Роже й українця із Закарпаття Миколи, як і в німецькому полоні, подружилися і, прощаючись, дали один одному слово, що зустрінуться уже в мирний час.

Початок о 17 год.

 

2019-03-12

Ніжність і мужність художнього слова співців Карпатського краю. У ці березневі дні шанувальники художнього слова: учні середніх навчальних закладів обласного центру, літератори-початківці, творча молодь, гості міста, – мають можливість ознайомитись із новими цікавими книжковими виставками в народному музеї літератури Закарпаття (м. Ужгород, пл. Жупанатська, 3), який діє при обласній організації Національної спілки письменників України. Їх експозиції створено спілчанами за підтримки працівників обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка.

Виставка «Наші краянки в українській літературі» ознайомить із творчим доробком сучасних закарпатських письменниць. Тут представлено поетичні збірки Надії Панчук, Марії Головач, Людмили Кудрявської, Тетяни Ліхтей, Христини Керити, Мар’яни Нейметі, Тетяни Рибар, Лідії Повх, Мар’яни Шутко, Олени Пекар, Ольги Тимофієвої, Ірини Гармачій, Віри Фесенко та ін. Досить широко представлена творчість письменниць, які пишуть для дітей, – Галини Малик, Лідії Повх, Оксани Фулитки, Вікторії Жупан.

Наступна книжкова виставка – «Живе Карпатська Україна», присвячена 80-річчю створення Карпатської держави у березні 1939 року. Її основу склали історико-документальні матеріали, з яких дізнаємось як творилась Карпатська Україна, як боролись за неї кращі сини Срібної землі і патріоти з різних куточків України. Досить широко представлено на тій же виставці твори співців та оборонців Карпатської України, які в ті буремні роки були у вирі драматичних подій, – найповніше видання вибраних творів Зореслава «Блакитні ескадри», том вибраних поезій Андрія Патруса-Карпатського «Голуба далечінь», зібрання прози письменника і посла Сойму Карпатської України Юрія Станинця, проза Олександра Сливки, а також поезія Івана Ірлявського та його побратимів, яку вміщено в збірнику «Моя Карпатська Україна». 
Отже, письменники і бібліотекарі доклали всі зусилля, щоб мовою книжкових виставок розповісти широкому колу шанувальників української літератури і, зокрема, юних поколінь наших співвітчизників про красу, ніжність і водночас гартовану в боротьбі за незалежність України мужність і незламність художнього слова співців Карпатського краю.


 

2019-03-07

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2019-03-04

Шановні користувачі! Для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2019-01-14
Шановні колеги та користувачі, до вашої уваги у розділі "Електронна бібліотека" електронна версія покажчика.

 

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".