Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 
Повернутись до списку

Совине гніздо

     Пам'ятка у 18-19 столітті
     У міських документах 1631 року міститься повідомлення про існування в Ужгороді пивоварного заводу. Проте, побудова винного погребу та шпихліру відноситься до 1871 року. Розташовувалось «Совине гніздо» біля західного підніжжя Комітатської гірки, і гармонійно поєднувалось зі створеним ансамблем архітектури. Ця територія колись знаходилось при в'їзді на міське торговище. Склад вважався візитною карткою міста. У ньому зберігалось пиво, горілка та угорське зерно, а по сусідству з ним знаходились винні бочки. Серед товарів, які зберігались на складах, в наявності були овеча вовна та свине сало. Споруда пам'ятки складалась з двох частин. Відповідно, нижня частина цієї будівлі використовувалась як амбар та складське приміщення, а верхня частина була відведена під пивний завод. Закарпатське вино стало особливо популярним у 18 столітті, тоді його почали купувати і завозити до інших країн — Пруссії, Росії та Польщі. В 1889 році об'єкти, які колись розташовувались на території пивного заводу, були ліквідовані. Новий власник будівлі розташував на цьому місці готель, який отримав назву «Совине гніздо». Потім в цьому приміщенні відкрилось керамічне училище, на зміну якому прийшла столярна школа.

     Шпихлір та винний погреб у 20 столітті
     У першій половинні 20 століття у просторих підвальних приміщеннях був відкритий винний бар, саме так пам'ятка здобула свою сучасну назву винного погребу. У 1930-х роках будівля могла бути знесена через сусідство з побудованим будинком поштамту. У 1944 році на другому поверсі приміщення колишнього пивзаводу розташовувалась міська продовольча карткова система, а на першому поверсі фонди Краєзнавчого музею. У цьому ж році верхній поверх був знищений, а потім будівля колишнього пивзаводу взагалі знесена. Вціліло тільки те приміщення, яка було оголошене пам'яткою архітектури республіканського значення. Проте, поступово будівля почала втрачати те значення, яке вона мала століття тому. Хоча і до нашого часу збереглись деякі запаси вин Закарпаття. Після 1940-х років у приміщенні будівлі стали розташовуватись організації торговельного напрямку. Протягом багатьох років приміщення було в недоглянутому вигляді.

     Реставрація у 21 столітті
     Своє друге життя ця будівля отримала у 2010-х роках завдяки співпраці Європейського Союзу, України та Польщі. Зокрема, польського міста Ярослав та українського Ужгорода. Саме завдяки спільному проекту «Ярослав-Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст побратимів», який фінансувався в рамках транскордонної програми «Польща-Білорусь-Україна 2007–2013», і було відреставроване приміщення винного амбару «Совине гніздо». Реставрація завершилась у березні 2016 року. Загалом, у цьому приміщенні відреставровані три зали, великий підвал та два приміщення, які стали офісами. Ця історична будівля вже є не лише історичною візитівкою Ужгорода, а й центром культури, відпочинку та громадської активності ужгородців. Адже тут проводились і конкурси КВН, і конференція з питань енергоефективності, і урбаністичний форум «Місто», і семінари з питань національних меншин міста, зокрема, ромів. Та найголовніше, що у «Совиному гнізді» активно проводяться і різноманітні загальноміські святкування. Зокрема, проводилось свято вина «Закарпатське Божоле», фестиваль «Сакура Фест», святкування Дня захисту дітей, різноманітні виставки і т.д.

     Архітектура
     Архітектурний вигляд пам'ятки був деякою мірою змінений після ліквідації пивного заводу наступними власниками приміщень. Були здійснені прибудови, які викривили художній вигляд пам'ятки. Проте, монументальність залишилась характерною рисою пам'ятки, яка своїми обрисами нагадує середньовічний замок. При будівництві будинку використовувався рельєф та будівельне мистецтво. Довжина підвальних приміщень нараховує 150 метрів. Вона має продовгувату форму, на кінцях якої є виступи у сторону вулиці Ракоці. Ширина будинку разом з виступами рівна 35 метрам, тоді як довжина будинку −78,4 м. На території пам'ятки розташовується вузький дворик. Будівля має Ш-подібний план. Внутрішнє подвір'я дворівневе, верхнє подвір'я укріплене за рахунок підпірної стіни. Пам'ятка архітектури побудована із каменю вулканічної породи, для покриття двосхилого даху використана черепиця. У будівлі є підвальні приміщення. Перекриття набувають склепінчастого характеру. Три контрфорса забезпечують підтримку західного крила. Розташування будівлі біля самого підніжжя пагорба дозволяє використовувати приміщення найнижчого ярусу для зберігання вина. Зі сторін будівлі розміщуються виступи, зовнішній вигляд яких нагадує башти, а на фронтоні архітектурного спорудження міститься повідомлення про дату — 1781 рік.


Додаткові дані:

К 85.11
О-59
Оновлений "Богольвар" приймає гостей після масштабної реставрації : [підвал. приміщення "Совине гніздо" в Ужгороді] // Ужгород. - 2016. - 24 верес. -  С. 1, 10.

К 65.68
Л 11
Літераті, Тетяна. "Богольвар" на мільйон євро : винні льохи в Ужгороді за гроші європей. гранту обіцяють перетворити на туристич. атракцію : [мільйон. грант на реставр. "Совиного гнізда"] / Т. Літераті // Старий Замок. Паланок. - 2012. - 6-12 груд. -  С. 12.

К 85.101
М 41
Мегела, Олесій. Нове життя "Богольвара" : [реставрація пам’ятки архітектури м. Ужгород] / О. Мегела // Ужгород. - 2015. - 25 лип. -  С. 1,3.

К 63.3
К55
Кобаль , Йосип ВасильовичУжгород відомий та невідомий / Й. В. Кобаль. - Вид. 2-е, випр. - Львів : Світ, 2008. - 196 с.

***

Винний льох

Галерея

Повернутись до спискуНовини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".