Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA RU EN 

   >     >  Мукачівський замок

Унікальне Закарпаття

Мукачівський замок

     З 1396 по 1414 року замком володів Подільський князь Федір Корятович. Він значно розбудував і укріпив замок, перетворив його на свою резиденцію. Тоді ж у скелястій горі був вирубаний 85 метровий колодязь. Протягом XV—XVI століть замок побував у руках багатьох володарів, які його розбудовували та укріплювали. У цей час в оборонній системі замку було 14 веж, а у верхній частині був великий палац.1567 Мукачівський замок взяв в облогу Лазарус фон Швенді.
     Мукачівський замок належав графу Миколаю Естергазі, який отримав його через одруження з Урсулою Дерсффі. В 1622 за умовами Микульської угоди Мукачівський замок перейшов у володіння Габора Бетлена. Семигородський князь Юрій I Ракоці (Рагоцький) внаслідок війни, розпочатої з угорською родиною Естергазі, відвоював Мукачівський замок, який з того часу перебував у володінні родини Ракоці (Рагоцьких).У 1633 р. Мукачівській замок придбав Трансільванський князь Юрій І Ракоці з правом успадкування. Князі династії Ракоці перетворили замок у столицю свого князівства і володіли ним до 1711 року. Після смерті Юрія І Ракоці в 1648 р. його дружина Жужана Лорантфі продовжила реконструкцію замку і спорудила ще дві тераси — Середню і Нижню, а також зовнішнє оборонне кільце. У 1649 р. в замку побували посланці гетьмана Богдана Хмельницького, які вели переговори з Юрієм II Ракоці про спільні дії проти Польщі.

     Вид на пагорб із замком та довколишню місцевість
     З 1685 по 1688 р. замок пережив одну з найбільших облог, яку здійснили війська Австрійського імператора. Керувала обороною замку вдова князя Ференца І Ракоці Ілона Зріні. Після захоплення замку австрійці його реконструювали, що зробило його найсильнішою фортецею на сході Австрійської імперії.
     
     Опис Мукачівської фортеці 1690 р.
     Фортеця мала потрійний захист, і в останньому (третьому) розташовувався замок. У замку були також глибокі підвали в скелях, куди могло сховатися населення. Внизу біля гори розкинулась Паланка, тобто містечко, оточене палями та ровом з водою, завглибшки до 12 стоп. Навколо рову було болото. На території замку було зроблено критий вибитий в скелі колодязь, який виходив до водяного рову. Теодор Корятович за дозволом угорських королів Карла та Людовика близько 1350 року вибудував тут великими зусиллями замок.
 
     XVIII—XX ст.
     З 1703 по 1711 р. замок став оплотом національно-визвольної війни угорського народу проти австрійського гніту. Очолив війну син Ілони Зріні Ференц II Ракоці. Після поразки визвольної війни замок поступово втратив своє стратегічне значення. У 1782 р. тут відкрилася політична в'язниця Австрійської монархії, в якій протягом більш ніж 100 років було заґратовано понад 20 тисяч в'язнів. У липні 1847 року замок-в'язницю відвідав видатний угорський поет Шандор Петефі. У 1896 р. в'язницю в замку було ліквідовано на честь тисячоліття приходу угрів до Європи, але фактично в'язниця продовжувала функціювати до 1903 року. Найвідомішим в'язнем фортеці був російський революціонер Михайло Бакунін. У 1897 році Паланок викупило міністерство юстиції Австро-Угорщини. Замок поступово приходив у занепад та руйнувався.
У період Чехословацької республіки (1919—1938 роки) в замку були розташовані військові частини. Під час Другої Світової війни замок займали угорські війська. Після визволення у 1944 році та приєднання Закарпаття до Радянської України в замку містилось профтехучилище.
 
     Замок у XXI ст.
     Нині в Мукачівському замку розміщений історичний музей. 15 квітня 2009 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про заходи щодо збереження пам'ятки культурної спадщини замку "Паланок", в якій рекомендовано:
   "Генеральній прокуратурі здійснити перевірку законності рішень Мукачівської міськради щодо передачі замку "Паланок" до комунальної власності та вжити відповідних заходів прокурорського реагування
Кабміну розробити в установленому порядку заходи зі створення державного історико-архітектурного заповідника "Замок «Паланок" з віднесенням його до сфери управління Міністерства культури і туризму та обов'язково визначити необхідне фінансування для утримання замку."
     Віднедавна замок став доступним для перегляду в Google Street View.

Додаткові дані:

К 85.11
В 18
Варга, Степан Степанович. Мукачівський замок "Паланок": історико-краєзнавчий нарис / С. С. Варга ; худ. О. Наурсков. – Ужгород : Закарпаття, 2002. – 48 с.

К 85.11
В 18
Варга, Степан Степанович. Мукачівський замок "Паланок": історико-краєзнавчий нарис / С.С. Варга; Худ. оформ. О. Наурсков, Фото С.С. Варга. – Ужгород : Закарпаття, 2003. –  48 с.

К 85.11
В18
Варга, Степан Степанович.  Історії та легенди Мукачівського замку : історичні факти та легенди / С. С.Варга.  – Мукачево, 2005.  – 48 с.

К 85.11
М 90
Мукачівський замок – свідок сивої давнини. – Мукачево: Карпатська вежа, 2010. – 15 с.

К 85.11
М90
Мукачівський замок ХІV - XVII ст. "Паланок". The Mukachevo Castle 14th - 17th / З. Карпова, В. Ньорба ; фото В. Ньорба ; пер. англ. О. Драган.  – Ужгород : Краєвиди Карпат, 2008.  – 24 с.

85.11(4УКР)
М 90
Мунін, Георгій Благоєвич. Визначні пам'ятки Західної України . The Famous Sights of Western Ukraine / Г. Б. Мунін, Х. Й. Роглєв, О. О. Гаца ; авт. англ. тексту Д. В. Кушнір.  – К. : Книга, 2008. – С. 24.

К 85.11
Н 91
Ньорба, Володимир. Замки Закарпаття = Тranscarpathian Castles : [фотоальбом] / В. Ньорба ; пер. англ. О. Драган ; фото: В. Ньорба ;  Ю. Філіп. – Ужгород : Краєвиди Карпат, 2008.  – 80 с.

***

Мукачівський замок  : [про замок Паланок] // Закарпаття туристичне.  – К. : Світ успіху, 2007. –  С. 88-89. : фото

 Мукачівський замок  : [історія] // Позаклас. час.  – 2015.  – № 2.  – С. 96.

Мукачівський замок - один із найцінніших історичних пам'яток Закарпаття XIY-XYII століть  / А. Баров // Репортаж.  – 2006.  – 28 груд.  –  С. 3.

Мукачівський замок знаходиться на європейському туристичному шляху  / О. Філіппов // Старий Замок. Паланок.  – 2009. – 26-31 берез. – С. 18. : фото

Мукачівський замок зустрічатиме туристів ремісничим містечком XVII-XVIII століття : завдяки проекту "Місцями слави Ракоці", який фінансує Євросоюз /             М. Галас // Закарпатська правда.  – 2012.  – 2-8 черв.  – С. 4. : фото. кольор.

 Замок Паланок : (м. Мукачево, Закарпаття) // Краєзнавство. Географія. Туризм.  – 2016.  № 13 (лип.).  –  С. 36 : фот.

***

Мукачівський замок у 3D

Замок Паланок

Замок Паланок

Новини

2020-03-13

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "Корифей української культури ХХ століття", що присвячена 125-річчю від дня народження Максима Рильського.