>
>
Андрій Новак
Видатні закарпатці
Всі закарпатці
Алфавітний покажчик
Новак Андрій
1849 - 1937 рр.
Біографія:
Андрій Новак – лікар, вчений, педагог. Народився 13 вересня 1850 року в селі Урмезієві на Мараморощині (нині село Руське Поле Тячівського району) в сім’ї землевласника. Початкову освіту здобув у Тячеві, продовжив навчання в Мараморошсігеті та Кошице. У 1872 році Ендре закінчив медичний факультет Будапештського університету. Звання доктора медицини йому присвоїв п. Єндрашшік отримав диплом хірурга, офтальмолога. У 1872 році на території Закарпаття мала місце епідемія холери. Для боротьби з нею та її наслідками з Будапешту, на прохання окружного медичного начальника в м. Собранці, Вікентія Нейметі, лікарем-епідеміологом було направлено молодого лікаря доктора Андрія Новака. Відряджений він був скоріше для лікування свого власного здоров'я, ніж для боротьби з холерою, способи лікування якої йому — по його словам “не були знайомі”. У нього були хворі легені з кровотечею і кровохарканням. У 1874 році заснував в Ужгороді лікарню, яку очолював до 1920 року. У 1890 році засновано Ужгородську акушерську школу, де щороку готували до 60 кваліфікованих акушерів. У 1874 році 21 січня директором-головним лікарем обрано був призначений А. Новак. Починаючи з 1882 року за декілька років її місткість зросла до 200 стаціонарних місць, що на той час було дуже великим досягненням. У період першої світової війни доктор Андрій Новак долучився до організації та діяльності Червоного Хреста й підготовки 106 цивільних медичних сестер. На громадських засадах він був головою Законодавчої комісії охорони здоров’я Ужанського комітату, головою Ужанського відділення Державної лікарської спілки, активним членом Угорського товариства лікарів і натуралістів. Виконуючи свої обов’язки лікаря, Новак опублікував понад два десятки статей з охорони здоров’я та дві окремі монографії. Керував др. Новак і заснованою ним акушерською школою, перетвореною на інститут, де проходили навчання і спеціалізацію жінки не лише нашого краю, а й комітатів Саболча, Земплина і Сотмара. В 1928 році 1 червня вийшов на заслужений відпочинок. Останні роки він проживав, будучи хворим, не покидаючи власного будинку на вул. Собранецькій, 14. Помер Андрій Новак в 1939 році 11 вересня у віці 89 років. Похований в Ужгороді на цвинтарі Кальварія. Його дружина Маргарета пережила Андрія Новака на 5 років і 4 місяці.
У 2002 році 31 грудня з ініціативи адміністрації лікарні у скверику установи встановлено погруддя Андрія Новака роботи скульптора Михайла Михайлюка. 24 грудня 2007 року при лікарні створено “Фонд Андрія Новака”, відкрито “Музей історії Закарпатської обласної клінічної лікарні імені Андрія Новака”, де відведено окрему кімнату з експозицією, присвяченою його життю та діяльності (“Кабінет Андрія Новака”), яка постійно поповнюється новими матеріалами. Рішенням Закарпатської обласної ради від 25 липня 2008 року, за № 639 і закріпленим Постановою-Розпорядженням Кабінету Міністрів України за № 878/р. від 1 січня 2009 року Закарпатська обласна клінічна лікарня носить ім’я Андрія Новака
Додаткова інформація:
Джерельні приписи :
Турак, Й. А. Документальна історія лікарні імені Андрія Новака в Ужгороді : (з найдавніших часів до наших днів) : у 3 т. / Й. А. Турак : Патент. – 2016.
Т. 1 : Розвиток та діяльність лікарні під керівництвом Андрія Новака (1874-1928) / Й. А. Турак, Ю. Ю. Яцина. – 2016. – 624 c. : a-іл. – Бібліогр. : С. 608-623. – Предм. покажч. : С. 593-605. – Імен. покажч. : С. 586-592.
Туряниця, Юрій. Невтомний Андрій Новак : [про закарпат. лікаря] / Ю. Туряниця // Ужгород. – 2007. – 7 лип. – С. 12.
Інтернет ресурси :
Савчук, М. Андрій Новак – відомий лікар, іменем якого названа обласна клінічна лікарня [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://druzhba.uz.ua/news/tyachiv/suspilstvo/1044-urodzhenec-urmizova-andrii-novak-vidomyi-likar-imenem-iakogo-nazvana-oblasna-klinichna-likarnia.html : Назва з екрану.
В Ужгороді відкрито меморіальну дошку лікарю Андрію Новаку (ФОТО) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://ua-reporter.com/taxonomy/term/9149 : Назва з екрану.
Безцінний вклад Андрія Новака в історію закарпатської медицини (ФОТО, ВІДЕО) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://uzhinform.com/suspilstv/andriy_novak_uzhgorod.html : Назва з екрану.
Вклад Андрія Новака в історію закарпатської медицини є безцінним (ФОТО) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakarpattya.net/%D0%92%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4: Назва з екрану.
АНДРІЙ НОВАК – ФУНДАТОР ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ КЛІНІЧНОЇ ЛІКАРНІ. ДО 165 РІЧНИЦІ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/3315/1/%D0%90%D0%9D%D0%94%D0%A0% : Назва з екрану.