Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Мучичка Василь Іванович
1924 -  1979 рр.


Біографія.

Василь Іванович Мучичка народився 17 квітня 1924 року в с. Горонда Мукачівського округу на Підкарпатській Русі. Батько – Іван Васильович та мати – Анна Андріївна (дівоче Кучина) були простими селянами. У 1935 році закінчив 5 класів народної школи в рідному селі, потім навчався в Мукачівській гімназії (1935-1943). У 1943 році поступив на богословський факультету Будапештського університету. У зв’язку із закінченням війни факультет було закрито, Василь Мучичка закінчив лише один курс. У 1947 році вступив послушником до Свято-Миколаївського монастиря на Чернечій горі в Мукачеві. Згодом монастир було перетворено на жіночий. 31 січня 1949 року настоятель Свято-Миколаївського монастиря в с. Іза та благочинний монастирів області архімандрит Матфей (Вакаров) з благословіння архієпископа Макарія (Оксіюка) постриг Василя в чернецтво з іменем Кирил. Постигу було здійснено в Хрестовій церкві єпископської резиденції в Мукачеві. 20 лютого того ж року на Божественній літургії в Свято-Миколаївському монастирі архієпископом Макарієм рукоположений в сан ієродиякона. Прийнятий на роботу в канцелярію єпархіального управління в Мукачеві. Документи архіву Мукачівської православної єпархії характеризують молодого ієродиякона позитивно. У характеристиках відзначено, що він добре освічений, займається богословською наукою, чітко виконує свої обов’язки. З призначенням на Мукачівську кафедру єпископа Іларіона (Кочергіна) 1 травня 1950 року призначений технічним працівником канцелярії єпархіального управління. Проживав при єпископської резиденції, перебував у складі братії чоловічого Свято-Успенського монастиря при архієрейському домі.
2 серпня 1950 року в Різдва-Богородичному жіночому монастирі в с. Липча єпископом Іларіоном рукоположений в сан ієромонаха. Зарахований у склад братії Свято-Миколаївського чоловічого монастиря в с. Іза. Протягом 1950-1951 рр. правлячим архієреєм часто направлявся для проведення богослужіння у різні села Мукачівської єпархії (Бедевля, Рахів, Доробратово, Червеньово та ін.). У 1951 р. регулярно обслуговує с. Свобода (Бадов І, Бадов ІІ) Берегівського району. 3 жовтня 1951 році поступив на навчання до Московської духовної академії, яку закінчив у 1956 році зі ступенем кандидата богослов’я. Тема дисертації: “История борьбы православия с католико-униатством в Закарпатье в ХХ веке и ликвидация унии в 1949 г.”. Служив священиком при храмах св. Архангела Гавриїла та св. ап. Петра і Павла в Москві. У 1957 році на прохання предстоятеля Чехословацької православної церкви, митрополита Празького та всієї Чехословаччини Іоанна (Кухтіна) переведений в його розпорядження для пастирського служіння на Пряшівщину. На чолі Пряшівської єпархії тоді стояв єпископ Дорофей (Філіп), уродженець закарпатського села Нанкова. Владика Дорофей призначив ієромонаха Кирила настоятелем приходів у селах Брезничка (Brezničke) та Пстрина (Pstrina). У 1958 році перейшов на роботу на православний богословський факультет Пряшівського університету. На факультеті о. Кирил служив спірітуалом, працював асистентом та доцентом. Викладав Старий Заповіт, герберську, грецьку та латинську мови. У 1961 році зведений у сан архімандрита. 14 вересня 1965 року відбулася хіротонія архімандрита Кирила в єпископа Требишівського, вікарія Михайлівської єпархії. З 14 листопада 1965 року єпископ Михайлівський. Автор статей на релігійні теми та з історії православних церков.
Помер 25 липня 1979 року. Похований в Земплінській Широкій (округ Михайлівці, Словаччина).


Додаткова інформація.


Джерельні приписи:
Кирилл (Мучичка), иеромонах. История борьбы православия с католико-униатством в Закарпатье в ХХ веке и ликвидация унии в 1949 г. / Кирилл (Мучичка). – Загорск: Свято-Троицкая Сергиева Лавра, 1956. (машинопись). – 106 с.
***
Данилець, Юрій. Єпископ Кирил (Мучичка) / Ю. Данилець // Сповідники та Подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст. / Авт. кол.: Ю. Данилець – голова авт. кол., архієпископ Феодор (Мамасуєв), архієпископ Антоній (Паканич), прот. О. Монич, А. Світлинець, Д. Анашкін, С. Канайло, В. Міщанин, ієромонах Пімен (Мацола), прот. В. Юрина. – Харків: «ТОВ Скорпіон Т-ЛТД», 2011. – С. 278-280.
Данилець, Юрій. Василь Іванович Мучичка : 90-річчя від дня народження діяча православного руху на Закарпатті (1924-1979) / Ю. Данилець // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2014 рік : реком. бібліогр. посіб. / Закарпат. облас. універс. Наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Від. Крає знав. Л-ри; Від. Наук. інформації та бібліографії; уклад. : Н. М. Вачиля, Г. В. Бобонич, І. М. Горват, Ч. Ш. Горват; відп. За вип. Л. З. Григаш; випуск. Ред. Л. О. Ільченко. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2013. – С. 178-181.
Краєзнавчий словник русинів-українців, Пряшівщина / Ковач Федір та колектив: Союз русинів-українців Словацької Республіки, Пряшів, 1999. – С. 231.
Монич, О. Мучичка Василь Іванович / О. Монич // Енциклопедія Закарпаття. Визначні особи ХХ століття. – Видавництво «Гражда». – Ужгород, 2007. – С 224.
Хома, И., прот. Епископ Михаловский Кирилл [некролог] / И. Хома // Журнал Московской Патриархии. – 1980. – №1. – С. 49.

***
Cyril (Mucicka) – biskup michalovsky (1924-1979) // Pravoslavny cirkevny calendar 2010. – Presov, 2009.
Horkaj, S. Zivitne jubileum Preosvieteneho vladyku Cyrila, biskupa michalovskeho / S. Horkaj // Odkaz sv. Cyrila a Metoda. – 1974. – №4. – С. 79.
Tomkо, D. N., jerej. 30. výročie zosnutia vladyku Cyrila / Dušan Tomkо // Pramen. – 2009. – №8. – С. 4.
Za zosnulym Preosvietenym vladykom Cyrilom, biskupom michalovskym // Odkaz sv. Cyrila a Metoda. – 1979. – №9. – С. 199-202.

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".