Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Пуза Євген 
1880 -  1922 рр.


Біографія.

Євген Пуза був одним з небагатьох на початку ХХ ст. представників місцевої світської (власне – військової) інтелігенції. Він закінчив Військово-технічну академію у Празі. Після цього працював у військовому картографічному інституті. Пізніше був державним службовцем у Відні. В 1919 року Пуза виступив одним із засновників Головної руської (української) ради в Хусті. Був одним з організаторів проголошення Гуцульської республіки в Ясіня 7 січня 1919 року та Хустського з’їзду 21 січня 1919 року, на якому проголосували за входження краю до соборної України.
На початку квітня 1919 року Євген Пуза і Сергій Клочурак за дорученням Хустської Ради знову відвідали прем’єра ЗУНР С. Голубовича та її військового міністра Д. Вітовського з проханням надати Гуцульській республіці економічну і військову допомогу. Досягти цього не вдалося, зате у Станіславі було відкрито постійне представництво “Угорської України” при уряді ЗУНР, яка все ж організувала надходження продовольчої допомоги на Закарпаття. В 7 травня 1919 року у Станіславі відбувся з’їзд гуцулів Закарпаття, в якому узяло участь 132 делегати від 62 громад.
Був делегатом від Закарпаття до Української Національної Ради у місті Станіслав (нині Івано-Франківськ). Після окупації Мараморощини румунськими військами залишився на військовій службі у Галичині, був 1919-1920 роках майором Української Галицької Армії, референтом літунства при Начальній Команді УГА.
Після поразки там визвольних змагань повернувся 1920 році на Закарпаття. Був членом Директорії Підкарпатської Русі – створеного в серпні 1920 року прообразу місцевого автономного уряду з п’яти чоловік. Він мав керувати краєм, поки Версальська конференція не вирішить остаточно його долю. Паралельно з Директорією чехи стали розбудовувати в краї свою Цивільну управу. Водночас Євген Пуза разом з однодумцями засновує Соціал-Демократичну партію на Закарпатті.
В 1920 році 29 лютого прийнято чеську конституцію, де нічого не мовилося про автономію Підкарпаття. Краєм мав управляти губернатор, призначений з Праги. В 1920 році цю посаду отримав Г. Жаткович. В офіційних документах він часто називав себе "президентом Русинії". Г. Жаткович намагався перетворити Підкарпатську Русь на самоврядний штат в американському розумінні. Призначення губернатора було зустрінуто в краї неоднозначно. Г. Жатковича підтримала Центральна руська народна рада, очолена А. Волошиним, Руська національно-соціалістична партія (М. Бращайко, П. Медвецький), Руська соціал-демократична партія (Я. Остапчук, Є. Пуза, С. Клочурак). Комуністи та ряд інших партій виступили з рішучим протестом. Євген Пуза став секретарем губернатора.
В 1920 році засновує друковані органи крайової соціал-демократичної організації – спочатку “Народ”, а потім “Вперед”, стає відповідальним секретарем цих газет і одним з найактивніших авторів. У травня 1920 року був учасником бурхливих установчих зборів товариства “Просвіта” в Ужгороді. Водночас добивався автономного статусу для Підкарпатської Русі, допомагав Григорію Жатковичу готувати відповідні документи.
Втім державна діяльність Євгена Пузи тривала недовго. Переконавшись у недосяжності крайової автономії 16 березня 1921 році його шеф Григорій Жаткович подав у відставку, але Прага зволікала з нею. У квітня губернатора запросили до Тамаша Масарика. Після тривалих переговорів Григорія Жатковича остаточно переконався, що автономії не буде. У травні він удруге попросив відставки, яку прийнято. На цьому завершилася державна служба і Євгена Пузи, після чого він повністю зосереджується на партійній і громадській роботі, зокрема засновував філії “Просвіти” на Гуцульщині.
Помер Євген Пуза 13 грудня 1922 році в Ужгороді.


Додаткова інформація.

Джерельні приписи:


Бращайко, Юлій Михайлович . “Що видів я на Закарпаттю…” : [спогади] / Ю. М. Бращайко. – Ужгород : Ліра, 2009. – 64 с. : портр, фот.
Зі змісту : [про Є. Пузу]. – С. 15, 20, 24, 25, 33.

Волошин, Августин. Спомини : реліг. – нац.. боротьба карпат. русинів-українців проти мадяр. Шовінізму / о. Монс. д-р А. Волошин. – Филаделфія ; Па. ; ЗДА. : Карпатський голос, 1959. – 56 с. : фот.
Зі змісту: [про Є. Пузу]. – С. 43.


Габор, Василь. Українські часописи Ужгорода (1867-1944рр.) : істор.-бібліогр. дослідж. В. Габор; Львів. наук. б-ка ім.. В. Стефаника; Наук. – ред.-консультант М. М. Романюк. – Львів, 2003. – 564с. – (Періодичні видання міст України).
Зі змісту [про Є. Пузу]. – С. 187, 190, 215, 219, 220.


Токар, Маріан Юрійович. Політичні партії Закарпаття в умовах багатопартійності (1919-1939) : [монографія] / М. Ю. Токар ; УжНУ, Ф-т суспіл. Наук, Каф. Політології, Агенція політ. дослідж. “Соціум Карпат”. – Ужгород, 2006. – 380с. + Додатки с. 317-331. – Бібліогр. : с. 333-375.

***

Пуза Євген : (Соціал-Демократична Партія Підкарпатської Русі) // Токар, Маріан Юрійович. Проукраїнські політичні партії Закарпаття в 1919-1939 роках : монографія / М. Ю. Токар ; наук. ред. М. Вегеш. ¬ Ужгород, 2001. – С. 145-146. : портр.

Пуза Євген (1880-1922) // Закарпаття в енциклопедії українознавства / Наук. тов.-во ім. Шевченка ; Ред-упоряд. та передм. В. Маркусь. – Ужгород : “Гражда”, 2003. – С. 144. (Енциклопедія українознавства тт. 1-11).


Фдедака, Сергій. Євген Пуза : 135-річчя від дня народження громадсько-політичного і військового діяча (1880-1922) / С. Федака // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2015 рік : реком. бібліогр. посіб. / Закарпат. облас. універс. Наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Від. краєзнав. л-ри; Від. наук. інформації та бібліографії; уклад. : Н. М. Вачиля, Г. В. Бобонич, І. М. Горват, Ч. Ш. Горват; відп. за вип. О. А. Канюка; випуск. ред. Л.О. Падяк. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2014. – С. 85-87.


Євген Пуза [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Пуза_ЄвгенНовини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".