Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Комендар Василь Іванович
1926 -   2015 рр.


Біографія.

 Комендар Василь  Іванович  доктор біологічних наук, професор кафедри  ботаніки Ужгородського національного університету, соросівський професор (1997р.), академіка АНВШ, науковий керівник міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем (МНДЛОПЕ) і віце-президент Українського ботанічного   товариства.

       Народився 2 березня 1926 року в селі Буштино Тячівського  району Закарпатської області в родині техробітника народної школи. В 1931-1937 роках навчався в народній школі. Після закінчення 6-го класу народної школи, в 1937 р., після складання вступного іспиту, поступив на навчання в російську реальну гімназію в м. Прага (ЧСР). Після окупації Закарпаття Угорщиною (в 1939 р.) був переведений для продовження навчання в гімназію в м. Хуст (Закарпаття). В 1946 році, після закінчення середньої школи №2 в м. Хуст, поступив навчатись в Ужгородський державний університет на біологічний факультет і спеціалізувався на кафедрі ботаніки. В 1951 році завершив навчання в університеті, отримавши диплом спеціаліста: “Ботанік. Вчитель біології ї хімії”. В 1951 році поступив навчатись в аспірантуру у відділ “геоботаніка”. Науковим керівником теми дисертаційної роботи був чл. - кор. АН УССР, д. б н., проф. Поварніцин В. О. В 1954 році успішно захистив дисертаційну роботу на вчений ступінь кандидата біологічних наук і отримав диплом по спеціальності “геоботаніка”. В цьому ж році був прийнятий на роботу старшим викладачем кафедри морфології і систематики рослин, яка згодом була перейменована на кафедру ботаніки. В 1957 році був обраний доцентом, а в 1962 р. - зав. кафедрою морфології і систематики рослин. В 1970 році захистив дисертацію на вчений ступінь доктора біологічних наук, а в 1971 році ВАК присвоїв мені вчене звання професора. В 1978 році був обраний деканом біологічного факультету. Під час перебування на цій посаді сприяв будівництву в с. Колочава Міжгірського району біобази для проведення літніх практик студентів. У 1982 році  завершився строк роботи на посаді декана і був тільки завкафедрою. Після 34 років  перебування на посаді зав. кафедрою в 1996 р. був обраний професором кафедри ботаніки. В 1993 р. домігся організації при кафедрі ботаніки міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем. Після створення лабораторії ректоратом УжНУ і начальником Закарпатського обласного управління екології та природних ресурсів В. І. Комендар був призначений науковим керівником і завідувачем цієї лабораторії.

Впродовж 17 років досліджував сучасний стан і динамічні тенденції верхньої межі лісу і криволісся в Українських Карпатах і горах-аналогах. В протилежність думці проф. П. Д. Ярошенко та інших авторів, В. І. Комендар, в своїй монографії “Форпост горних лесов” довів, що в сучасний період спостерігається тенденція до просування верхньої межі лісу вгору, причиною чого є тепличний ефект і комплекс інших факторів. Основним фактором, який сприяє зниженню верхньої межі лісу є антропогенний.

Василь Іванович Комендар, вперше в ботаніці, запровадив комплексне, монографічне вивчення раритетних видів рослин Карпат на популяційному рівні з метою виявлення їх таксономічної і популяційної структури, морфолого-географічної, екологічної і генетичної диференціації, походження і еволюції. Комплексне дослідження є новим синтетичним напрямом популяційних досліджень, об`єктом яких стала популяція як природно-історична і еволюційна одиниця, як самостійний рівень життя, що дозволяють пізнати біологію виду, шляхи їх становлення і еволюції і, на підставі цього, розробити наукові основи охорони і ефективні заходи по їх реалізації. Цей напрям вивчення видів розроблявся починаючи з 1-ої публікації В. І. Комендарем наукової статті, пов`язаної з комплексним вивченням Narcissus angustifolius Curt. в ”Ботаническом журнале”, 1964. – Т.49, №7. – С. 1024-1032. Згодом аспірантами, співробітниками Міжвідомчої  лабораторії кафедри ботаніки, під науковим керівництвом В. І. Комендаря, було досліджено більше 25 раритетних видів рослин Карпат, захищено 17 кандидатських і одна докторська дисертація.  На ХІ з”їзді УБТ (Харків, 25-27 вересня 2001 р.) професор Ю. А. Злобін визнав, що в Ужгороді, під керівництвом В. І. Комендаря, сформувалась самостійна наукова школа популяційної ботаніки.  Кількість наукових публікацій – 503.

Є патент на біологічно-активну добавку до раціону харчування “Бальзам Комендаря”, а також на безалкогольні напої “Закарпатський” та “Васильок”.

Є патент у співавторстві з С.С. Фодором “Способи відновлення верхньої межі лісу”.

Підготовлено 17 кандидатів біологічних наук, науковий консультант 1 докторської дисертації.

 

 

 Додаткова інформація.

 

Джерельні приписи :

 

Комендар, Василь Іванович. Запрошення на бал весни у Долину нарцисів : фотоальбом / В. І. Комендар, С. Ю. Мельник ; ред. В. Т. Дзьоба ; худож. оформ. М. М. Дем’ян. – Ужгород : Закарпаття , 2002. – 32 с. : фот. кольор.

 

Комендар, Василь Іванович. Ботанічний заказник "Розмарія"  / В. І. Комендар. – Ужгород : Мистецька лінія, 2003. – 72 с. : кольор. іл.

 

Комендар, Василь Іванович. Збережемо красу Карпат. Рослини, що потребують захисту  / В. І. Комендар, Л. М. Фельбаба-Клушина ; відп. за вип. К. М. Бізіля ; худож. оформ. Л. В. Слов'янин. – Ужгород : [б. и.], 2003. – 18 с. : фот.

        

Про охорону природи Карпат / Редколегія: Комендар В. І., Чернекі Й. М., Кормош В. і. – Ужгород : Карпати, 1973. – 228 с. : фот.

 

Зачаровані Карпати: Заповідники та національні природні парки  Закарпаття  = Magic Carpatians: National natural park and andscape reserves of Transcarpatia : фотокнига / Під заг. наук. ред. Ф.Д. Гамор,  В.І. Комендар. – Ужгород : Карпати, 2005. – 320 с. : кольор. іл.

 

Комендар, Василь Іванович.  Запрошення на бал весни у Долину нарцисів : [фотоальбом] / В. І. Комендар, Ф. Д. Гамор, С. Ю. Мельник ; Карпат. біосфер. заповідник [та ін.]. – Ужгород : Патент, 2007. – 48 с. : кольор. іл.

 

Комендар, Василь Іванович. Лікарські рослини Карпат. Дикорослі та культурні  / В.І.Комендар. – 3-тє вид.,  доп. і перероб. – Ужгород : Мистецька Лінія, 2007. – 504 с. : іл. – Бібліогр. : С. 487-493.

 

Комендар, Василь Іванович. У мандри до шовкової косиці / В. І. Комендар ; ред. О. Козоріз ; Державне упр. навколишнього природ. середовища в Закарпат. обл., Міжвід. н.-д. лаб. охорони природ. екосистем Ужгород. нац. ун-ту. – Ужгород : Мистецька Лінія, 2009. – 56 с. : кол.іл. – Текст укр., англ., угор., пол., рум., чес., словац. мовами.

 

Комендар, Василь Іванович. Медоноси Карпа / В. І. Комендар, Ю. В. Манівчук. – Ужгород : Карпати, 1975. – 176 с. : іл. – Бібліогр. : С. 173-175. – (в опр.)

 

Комендар, Василь Іванович.  Лікарські рослини Карпат / В. І. Комендар. – Ужгород : Карпати, 1971. – 248 с. : іл. – Бібліогр. : С. 244-246. – Абет. покажч.: С. 236-243. – (в опр.)

Комендар, Василь Іванович. Подорожі близькі та далекі  / В. І. Комендар ; світлини: В. І. Комендар, С.  Мельник, І. Черниш. – Ужгород : Видавництво ФОП Бреза А. Е., 2014. – 144 с. : кольор.іл.

 

Інтернет - ресурси :

Василь Іванович Комендар : ( до 80- річчя від дня народження) / Ю . Ю. Петрус., І. Я. Кіш та ін. [Електронний ресурс]. – Режим доступу :

посилання

Петрус, Ю. Ю. Комендар Василь Іванович [Електронний ресурс]. – Режим доступу :

посилання

 

 

 

 

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".