Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Ільницький Ілля Іванович
1934 -  2002 рр.


Біографія.

 

Ільницький Ілля Іванович народився 2 серпня 1934 року у верховинському с. Люта на Великоберезнянщині. Початкову освіту здобував у рідному селі, а середню – в райцентрі у Великому Березному. Закінчив філологічний факультет Ужгородського державного університету у 1957році. Останні роки навчання у вузі поєднував з роботою в обласній російськомовній газеті “Советское Закарпатье”, яку очолював тоді головний редактор В. В. Фесенко. У 1959 році Ілля Іванович стає редактором відділу літератури і пропаганди цієї газети, а в 1961 році призначається наймолодшим на той час в краї редактором обласної газети “Молодь Закарпаття”.  З 1963 року упродовж двох років працював заступником  редактора львівської зональної (розрахованої на п`ять захід областей України) молодіжної газети “Ленінська молодь”. У 1964-1972 рр. відповідальний редактор часопису “Комсомолець Донбасу”. Вісім років “життя в шахтарському краї, у дивній стихії димів і троянд”, як писав його побратим по навчанню і по перу Василь Басараб, були свого роду нелегким випробуванням. Працюючи в російськомовній газеті і в такому ж російськомовному оточенні, Ілля Ільницький написав і там –таки видав українську збірку своїх художніх творів – “Літо було з грозами” (Донецьк, 1970).

  В 1972-1975 рр. він – головний редактор провідної української молодіжної газети “Молодь України”, яку значно пожвавив і невпізнанно оновив, сприяючи розвитку й утвердженню молодих творчих обдарувань. Потім був переведений на посаду редактора відділу теорії і практики ідейно-виховної роботи журналу “Комуніст України”. З 1978 року працював відповідальним секретарем Спілки журналістів України, викладав на факультеті журналістики Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка. У 1984 році перейшов на роботу в редакцію журналу “Україна” спочатку редактором відділу економіки, потім спецкором і парламентським кореспондентом.

   Ільницький Ілля Іванович був серед учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, виступав із об’єктивними, на  гостро актуальні проблеми матеріалами в газеті “Радянська Україна”, журналах “Вітчизна”, “Україна”, інших виданнях.

   Зважаючи на великий журналістський хист і досвід, Закарпатська обласна рада в 1990 році затвердила його головним редактором новоствореної газети “Новини Закарпаття”. Він уміло добирав колектив, формував творче обличчя газети, виробляв політичні принципи нового видання. За короткий час газета здобула значний авторитет серед краян.

    Після виходу на пенсію редагував створену ним газету “Орбіта”, згодом “Закарпатський калейдоскоп”. Останні роки активно працював як власний кореспондент журналу “Україна”.

Ільницький Ілля Іванович відомий не тільки як журналіст, але й як письменник. Ще учнем, а потім студентом публікував вірші і байки, згодом різні кореспонденції у газеті “Молодь Закарпаття”, альманасі “Радянське Закарпаття”. Пізніше його ім`я часто з`являлося під інформаційними матеріалами і художніми нарисами в обласних та республіканських газетах, журналах   “Вітчизна”, “Україна”, “Ранок”, “Радуга”, “Жовтень”, “Знання та праця”, “Перець”, “Донбас”, “Дружба народов”, різних колективних збірниках.

  Окремими виданнями вийшли його книги нарисів “Подароване сонце” (1962), “Якщо підняти завісу” (1962) та інші.

      Помер Ілля Іванович Ільницький в Ужгороді 15 листопада 2002 року. Похований в рідному селі Люта на Великоберезнянщині.

 Додаткова інформація.

 

Джерельні приписи:

 

Ільницький, І. Подароване сонце : нариси / І. Ільницький. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1962. – 55 с.

 

Ільницький, І. Якщо підняти завісу / І. Ільницький. – К. : Молодь, 1962. – 63 с.

 

Ільницький, І. І.  І думи, і мрії єдині у нас / І. Ільницький. – К. : Молодь, 1963. – 55 с.

 

Ільницький, І. І. Літо було з грозами : оповідання. повість / І. І. Ільницький. – Донецьк : Донбас, 1970. – 150 с.

 

Ільницький, І. І. Шахтарська соната : худож.–докум. повість / І. І. Ільницький. – К. : Дніпро, 1980. – 135 с.

 

Ільницький, І. І. “Арсенал” і арсенальці : худож.–докум. повість / І. І. Ільницький. – К. : Дніпро, 1980. – 135 с.

 

Ільницький, І. Соціалістичне змагання і особистість / І. Ільницький, І. Стогній // Наука і культура. Україна, 1981 : щорічник. – К. :  АН  УРСР, т-во «Знання» УРСР, 1982. – С. 58-65.

 

 

Ільницький, І. Поважайте себе, якщо не інших / І. Ільницький // Новини Закарпаття. – 1993. – 23 жовт. – С. ?

 

Ільницький, І. Людина перевіряється ділом [Івану Рогачу – 60!] / І. Ільницький // Орбіта-логос. – 1998. – 9 квіт. – С. 4. : фот.

 

Ільницький, І. Скажи мені, хто твій друг [про І. Шкоба] / І. Ільницький // Новини Закарпаття. – 2002. – 28 берез. – С. 7. : фот.

 

Густі, В. Ільницький Ілля Іванович / В. Густі // Енциклопедія Закарпаття : визначні особи XX ст. – Ужгород : Гражда, 2007. – С. 145-146. : фот.

 

Поп, И. Ильницький Илья Иванович / И. Поп  // Поп И. Энциклопедыя Падкарпатской Руси. – Ужгород : Изд-во В. Падяка, 2001. – С. 187.

 

Хланта, І. В. Ілля Ільницький, прозаїк / І. В. Хланта // Хланта І. В. Літературне Закарпаття у XX столітті : біобібліогр. покаж. – Ужгород : Закарпаття, 1995. – С. 287-288.

 

Басараб, В. Політ душі : Іллі Ільницькому – 60 / В. Басараб // Новини Закарпаття. – 1994. – 2 серп. – С. 4. : фот.

 

Пам`яті Іллі Ільницького // Новини Закарпаття. – 2002. – 16 листоп. – С. 2.

 

Слово про людину з великим серцем [до 70-річчя від дня народж. І. Ільницького] // Новини Закарпаття. – 2004. – 5 серп. – С. 7.

 

 

 

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-11-15
27 листопада о 17 год. запрошуємо на вечір українського гумору „Де сміх, там лихо пропада…”, що відбудеться в читальній залі нашої бібліотеки. Спеціальний гість вечора ­­- Павло Чучка, відомий закарпатський гуморист.

 

2019-11-08

Для вас нова віртуальна виставка "Вони нас не бачать", присвячена Міжнародному дню сліпих.

2019-11-07

До вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за жовтень 2019 р."

2019-11-07

Шановні користувачі! Для вас нова віртуальна виставка "З рідним словом міцніє держава", присвячена Дню української писмемності та мови.

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".