Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Пітра Юрій Юрійович
1914 -   2009 рр.


Біографія.

 

Пітра Юрій Юрійович відомий кукурудзовод, Герой Соціалістичної Праці. Народився 26 березня 1914 року в с. Білки. Батько багато трудився, але прогодувати  та одягти вісьмох дітей було нелегко. Позичене у багатіїв доводилося відробляти весною та восени, і так нескінченно. Із дванадцяти років маленький Юрко почав наймитувати. Спочатку пас свиней, потім корів.  У 1933 році Юрій Пітра дістався Праги, на околицях якої копав для цегельні глину в кар’єрі. Не витримавши цієї роботи, пішов найматися на будівництво залізниці у Південній Словаччині. Потім була військова служба. Не уникнув і примусових робіт в Матесалці, Ніредьгазі, Дебрецені, Мезевгедеші, де разом із іншими односельцями споруджував військові об’єкти. У 1936-1939 роках служив в Чехословацькій армії. Після демобілізації повернувся додому, наймитував. З 1941 року — робітник на будівництві залізниця. У 1943 році разом з іншими українцями був інтернований в робочий табір, восени 1944 року втік з нього. З приєднанням Закарпаття до України став одним з організаторів сільськогосподарської артілі “За нове життя” (потім радгосп) Іршавського району Закарпатської області. З 1948 року працював там беззмінним ланковим-кукурудзівником. Член ВКП(б) з 1951 року. У 1957 році його ланка виростила 100 центнерів кукурудзи на гектарі. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 26 лютого 1958 року за особливі заслуги в розвитку сільського господарства та досягнення високих показників з виробництва зерна, цукрових буряків, м'яса, молока та інших продуктів сільського господарства і впровадження у виробництво досягнень науки і передового досвіду Юрію Юрійовичу Пітрі присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої медалі “Серп і Молол”. З 19666 року — керівник районної ланки кукурудзоводів. На початку 1970-х років закінчив курси механізаторів. У 1973 році організував механізовану ланка. Ланка, очолювана Юрієм Пітрою, протягом 30 років збирала в середньому по 112 центнерів зерна кукурудзи з 1 га (у 1974 році — по 124,7 ц (рекорд), в 1981 році — по 124,1 ц на кожному з 190 га плантацій). На базі його ланки працювала школа передового досвіду кукурудзоводів. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 грудня 1977 року Юрій Юрійович Пітра нагороджений орденом Леніна і другою золотою медаллю “Серп і Молот”. Обирався депутатом сільської, районної, обласної рад, Верховної Ради СРСР 6–11-го скликань (у 1962–1989 роках). Багато зробив для благоустрою рідного села. Був делегатом XXII з'їзду Компартії України і XXVI з'їзду КПРС.З 1984 року на пенсії. Жив у Білках.

Помер Юрій Юрійович Пітра 4 березня 2009 року. Похований в Білках.Додаткова інформація.

 

Джерельні приписи :

Грицищук, Т. П. Життєлюб Юрій Пітра : [про Героя Соціалістич. Праці. засл. працівника сіл. госп-ва УРСР, кукурудзовода] / Т. П. Грицищук // Грицищук, Т. П. Іду до людей / Грицищук, Т. П. – Ужгород : Мистецька Лінія, 2009. – С. 12-17. : фот.

Грицищук, Т. П. Великий життєлюб Ю. Ю. Пітра не дожив до 95–річчя всього 22 дні : [двічі Герой Соц. Праці, засл. прац. сіл. госп-ва] / Т.Грицищук // Карпатська правда. – 2009. – № 5-6. – С. 8. : фот.

Гудзоватий, І. Помер Юрій Юрійович Пітра : [некролог, двічі Герой Соц. Праці] / І. Гудзоватий // Голос України. – 2009. – 7 берез. – С. 6.

Двічі Героєві соціалістичної праці Юрію Юрійовичу Пітрі виповнилося 94! / Карпатська правда. – 2008. – № 3. – С. 4.

Кузан, В. На порозі дев’яносто п’ятої весни. 28 березня двічі герой соціалістичної праці Юрій Юрійович Пітра святкував своє 94–ліття / В. Кузан // Нове життя. – 2008. – 3 квіт. – С. 1.

Пітра, Ю. Ю. В майбутнє віримо, майбутнє творимо / Юрій Юрійович Пітра. – Ужгород : Карпати, 1984, 1984. – 128 с. : фот.

Пітра, Ю. Ю. Вирощуємо кукурудзу за індустріальною технологією / Ю. Ю. Пітра; худож. С. Усик; ред. В. Панченко. – Ужгород : Закарпатське обласне книжково-газетне вид-во, 1961. – 32 с. : фот.

Пітра, Ю. Ю. Понад чверть віку в ланці / Ю. Ю. Пітра; ред. Е. В. Вагіна. – К. : Урожай, 1976. – 64с. : фот., табл.

Пітра, Ю.  “На святковій вечері я так закрутив Катерину Фурцеву в танці, що її ноги замиготіли в повітрі…”. Про свої зустрічі з першими особами СРСР розповідає знаменитий кукурудзівник Юрій Пітра : [розмову / вів Я. Галас] / Юрій Пітра // РІО. – 2008. – 10 трав. – С. 16.

Пітра, Ю. Ю. Юрій Пітра щоразу піднімає чарку за журналістів. Легендарний кукурудзівник своє активне довголіття пов’язує з усякчасною працею : [інтерв`ю / вела Т. Грицущук] / Ю. Ю. Пітра // Трембіта. – 2008. – 19 січ. – С. 9.

 

Інтернет - ресурси :

 

Папіш, Михайло. Ладані й Пітра — двічі Герої Соцпраці (ФОТО) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://transkarpatia.net/transcarpathia/social/44500-ladan-y-ptra-dvch-geroyi-socprac-foto.html. –  Назва з екрану.

 

 

Горзов, Віта. Народний академік з Іршавщини Юрій Пітра допомагав іршавським міліціонерам ([Електронний ресурс]. – Режим доступу : ФОТО https://zk.npu.gov.ua/uk/publish/article/116839. – Назва з екрану.

 

 

 

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".