Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Шелепець Іван Миколайович
1904 -   1984 рр.


Біографія.

 

Шелепець Іван Миколайович – культурно-освітній, громадсько-політичний діяч і педагог.  Народився 20 січня 1904 року у Великому Березному, в багатодітній селянській родині. За часів Австро-Угорщини його батькам доводилося жити у неймовірно важких умовах. Великий потяг до знань і вирішив подальшу долю найстаршого сина. Спочатку вчився у народній школі до 1916 року, потім екстерном здав іспити за горожанську школу у Великому Березному, а відтак, уже за Чехословаччини, з 1921 до 1923 року навчався у дворічній державній сільськогосподарській школі в с. Домбоки Мукачівського району, де опановував ґрунтовні агрономічні знання.

    У 1923 року Іван Шелепець вступив на перший курс Ужгородської учительської семінарії, директором якої працював відомий педагог Августин Волошин.

    У 1927 році закінчив учительську семінарію і був призначений на педагогічну роботу у Великий Бичків (1927-1928) та Косівську Поляну Рахівського району, де працював у 1928-1930 роках. У цей період він був членом товариства “Просвіта” і входив до соціал-демократичної партії.

      У 1929 році перебував на військовій службі в м. Михайлівці, у Кошицях закінчив офіцерську школу. Після  служби в армії працював народним учителем у с. Липовець Перечинського району. Згодом його перевели на Великоберезнянщину і разом із дружиною працював спочатку у Великому Березному та с. Стричава, а з 1933 році – с. Ставному, де Іван Миколайович очолював народну школу до 1938 року.

   У період існування Карпатської України він став відомим активістом громадського життя. В січні 1939 року Іван Шелепець був обраний районним провідником партії. Та в березні 1939 року Карпатська Україна була окупована угорськими військами. Вже у березні Іван Шелепець був заарештований угорською владою, а після звільнення, у 1939-1944 рр. , працював у сільській школі Ужка під наглядом поліції.

    Після визволення Закарпаття восени 1944 року наприкінці жовтня Іван Шелепець був обраний членом Великоберезнянського окружного Народного комітету, а в листопаді того ж року – делегатом Першого з’їзду Народних Комітетів Закарпатської України. Із 1954 року повернувся на вчительську роботу.

     Помер Іван Шелепець 18 квітня 1984 року й похований  у Великому Березному.

 Додаткова інформація.

 

Джерельні приписи :

 

Баглай, Й. Подвижник аматорського театру : (до 100-річчя від Дня народження діяча крайової “Просвіти”, народного вчителя І. М. Шелепця) / Й. Баглай // Карпат. голос. – 2004. – 17-23 січ. – С. 6. : портр.

 

Баглай, Й. “Просвіти” перші будівничі : [про І. М. Шелепця] / Й. Баглай // Срібна Земля. – 2000. – 15 квіт. – С. 15. : портр.

 

Довганич, О. Шелепець Іван Миколайович / О. Довганич // Навічно в пам`яті історії : біограф. Довід. Делегатів першого з`їзду нар. ком. Закарпатської України / упоряд. О. Д. Довганич; передм. А. М. Шекета. – Ужгород : Госпрозрахунк. ред.-вид. від упр. у справах преси та інформації, 2004. – С. 335-336. : портр.

 

Довганич, О. Із славної когорти українських патріотів : до 100-річчя із дня народж. Івана Шелепця / О. Довганич // Новини Закарпаття. – 2004. – 20 січ. – С. 6. : портр.

 

Панчук, Н. Іван Миколайович Шелепець : 110-річчя від дня народження култруно-освітнього, громадсько-політичного діяча і педагога (1904-1984) / Н. Панчук // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2014 рік : реком. бібліогр. посіб. / Закарпат. облас. універс. Наук. б-ка ім. Ф. Потушняка, Від. краєзнав. л-ри; Від. наук. інформації та бібліографії; уклад. : Н. М. Вачиля, Г. В. Бобонич, І. М. Горват, ; відп. за вип. Л. З. Григаш; випуск. ред. Л. О. Ільченко – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2013. – С. 83-88.

 

Троян, М. Слово про делегата : [про І. М. Шелепця] / М. Троян // Карпат. зірка. – 1985. – 6 черв. – С. 2.

 

Шелепець, І. Вікопомна подія / І. Шелепець // Карпат. зірка. – 1980. – 28 черв. – С. 2.

 

Шелепець, І. Дорога до щастя / І. Шелепець // Карпат. зірка. – 1974. – 28 верес. – С. 2.

 

Шелепець, І. 30 років вільного життя / І. Шелепець // Карпат. зірка. – 1975. – 28 черв. –  С. 2.

 

Шелепець, В. Народний учитель : до 100-річчя з дня народж. культурно-освітнього і громадсько-політичного діяча Івана Шелепця : [розмову з канд. тех. наук, лауреатом Держ. Премії в галузі науки і техніки / вела С. Мельник] / В. Шелепець // Срібна Земля. –­ 2004. – 24 січ. – С. 15. : портр., фот.

 

Шелепець, Іван // Вони боронили Карпатську Україну : нариси історії національно-визвол. боротьби закарпат. українців / Закарпат. облдержадмін.; Н.-д. ін.-т карпатознавства ; УжНУ ; під ред. М. М. Вегеша. – Ужгород : Карпати, 2002. – С. 632.Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".