Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Дмитро Семенович Німчук

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Німчук Дмитро Семенович

1897 - 1944 рр.

 
Біографія:

Громадсько-політичний і культурний діяч Закарпаття. Народився в селі Ясіня Мараморського комітату (Рахівський район Закарпатської області) в сімї селянина. Отримавши початкову освіту, вступив і успішно закінчив Ужгородську торговельну академію. У чехословацький період організував у рідному селі місцевий осередок “Просвіти”, брав участь в роботі спортивної організації “Січ”, очолюваної спочатку Степаном Клочураком, потім Дмитром Климпушем. Пізніше став членом соціал-демократичної партії, працював у її друкованому органі “Вперед” та газеті “Лісовий робітник”. Був службовцем Підкарпатського банку, очолював касу хворих, брав участь у молодіжних і просвітянських з’їздах, у роботі “Учительської громади”. 17 жовтня 1937 року на загальних зборах крайової “Просвіти” в Ужгороді Дмитро Німчук був обраний членом правління. Після Віденського арбітражу, коли Ужгород був відданий Угорщині, багато зробив як член оперативної групи з евакуації урядових установ з Ужгорода до Хуста. Тут став директором крайової організації з опіки робітників. 24 січня 1939 році він ввійшов до центрального проводу Українського національного об’єднання (УНО), а 12 лютого того ж року був обраний послом сойму Карпатської України, брав участь у його засіданнях. Був у складі 22 послів на засіданні Сойму Карпатської України 15 березня 1939 року, під час якого проголошено незалежність Карпатської України. Входив до складу “соціально-торговельної” комісії. Після повної окупації Закарпаття угорськими військами встиг виїхати до Чехословаччини. В подальшому схоплений гестапо й закатований. Дмитро Німчук був страчений у 1944 році.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Довганич, О. Посли (депутати) першого сойму Карпатської України. Німчук Дмитро Семенович / О. Довганич // Європа-Центр. – 2008. – № 4 (24) груд. – С. 30.
Дмитро Німчук  : [про громад. діяча] // Політична еліта на сторінках "Нової свободи". – Ужгород : Говерла, 2009. – С. 36.
Токар, М. Дмитро Німчук  : 100-річчя від дня народж. політ. і громад.-культур. діяча (1897-1944) / М. Токар // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2007 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2006. – С. 368-370.
Дмитро Німчук : [політ. і громад.-культур. діяч] // Рахівщини славні імена / О. Масляник. – Л. : Тиса, 2016. – С. 84.
Німчук Дмитро : (1897-1944) ; [політ. і громад.-культур. діяч] // Закарпаття в енциклопедії українознавства. – Ужгород : Ґражда, 2003. – ТТ. 1-11. – С. 110.

Інтернет ресурси:

Німчук Дмитро Семенович [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2CKkRkA. – Назва з екрана.

Німчук Дмитро Семенович [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/2NJT5uQ. – Назва з екрана.

Новини

2025-05-17
🔥Молодіжний клуб АНТС вирушає в тур! І так — ми їдемо до твого міста, щоб зарядити тебе ідеями, новими сенсами та натхненням! 🔹 Хочеш розуміти як працює цей світ та знайти у ньому своє місце? 🔹 Цікавишся ЄС, НАТО, міжнародкою, активізмом і можливостями для молоді? 🔹 Мрієш долучитися до крутої спільноти, яка постійно зростає та розвивається?   Приходь на зустріч з Молодіжним клубом АНТС в Ужгороді! Побачимось вже 21 травня о 15:00 у Закарпатській Обласній Універсальній Науковій Бібліотеці ім. Ф. Потушняка📍 Очікуй: ▪️Надихаючі меседжі та виступи гостей✨ ▪️ Презентацію Молодіжного клубу АНТС 🐜 ▪️ Командну дискусію «Світ післязавтра»🗣 ▪️ Вікторину “Євроатлантична сім’я: що ви знаєте про ЄС та НАТО?” 🎁    📩 Заповни форму: https://forms.gle/bF5SSqYd6TirWMqg8 — і ми надішлемо всі деталі на пошту.   До зустрічі — буде натхненно, змістовно та драйвово! 💙💛
2025-05-12

Шановні користувачі, новинки Відділу художньої літератури чекають на вас.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день