Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Штефуровський Степан Степанович
1914 -   1996 рр.


Біографія.

 

 

    Степан Степанович Штефуровський народився 16 січня 1914 року в Ужгороді в родині службовця лісової управи. Багато часу віддавав читанню книжок.   Шахами захоплювався усе життя. “Шахи – це філософія, як і життя, незбагненна константа”,  – скаже він згодом.

  Після гімназії вступив на факультет філософії й германістики Празького університету. Згодом перевівся до Братиславського університету, який успішно закінчив  у 1937 році. Поміж тим у 1935-1936 рр. він поглиблює студії з філософії й германістики в Берлінському університеті. У червні 1937 року завершив університетське навчання, а його магістерську роботу   “Григорій Сковорода : життя і творчість” відзначили найвищою оцінкою.

    З вересня 1937 року Степан Штефуровський – професор філософії, психології і німецької мови Ужгородської гімназії. Молодий професор гімназії наполегливо продовжує дослідження спадщини Григорія Сковороди. У грудні 1942 року захищає докторську дисертацію  “Григорій Сковорода : філософ і громадсько-політичний діяч” в Дебреценському університеті.

    З 1945 по 1947 роки – викладач Ужгородського педагогічного училища, обирається депутатом і членом міськвиконкому м. Ужгорода. З вересня 1947 року – викладач Ужгородського державного університету. Але тодішня радянська влада (1944-1990), на жаль, не визнавала дорадянських наукових ступенів і звань учених краю. Серед таких був і Степан Штефуровський.

     Однак Штефуровський знаходить у собі силу волі і творчий інтерес. Він спрямовує свою увагу на діалектологію й першим започатковує  дослідження історії заселення, мови і духовної культури німецького етносу краю. Перша його розвідка на згадану тему “До питання німецької колонізації і німецьких діалектів на Закарпатті у XVIII-XIX ст.” ­–  і нині є відправною точкою кожного германіста-діалектолога. Він співавтор першого в Україні угорсько-українського словника (Будапешт-Ужгород, 1961). Степан Штефуровський – автор цілої низьки статей і розвідок із діалектології.

    Науково-педагогічна праця Штефуровського не пройшла непоміченою. У 1965 році йому присвоєно наукове звання доцента без захисту дисертації. У 1964 році в УжДУ вперше відкрито факультет романо-германської філології й кафедру німецької філології, а її першим завідувачем було обрано Степана Штефуровського, який керував нею упродовж 11 років (1964-1975).

 Помер Степан Штефуровський 16 березня 1996 року на 82-му році життя, залишив по собі добру наукову й просвітянську сторінку в історії краю. Похований в Ужгороді, в сімейному склепі на “Кальварії”.

 

 

 

 Додаткова інформація.

 

Джерельні приписи :

 

Штефуровський, С. С. До питання німецької колонізації і німецьких діалектів на Закарпатті у XVIII-XIX ст. / С. С. Штефуровський // Наук. зап. УжДу. Сер. : Історична. Т. XXX. – Ужгород  Вид.-во УжДУ, 1957. – С. 203-208.

 

Куля, Ф. А. Степан Штефуровський – дослідник і популяризатор спадщини Г. Сковороди в Закарпатті у міжвоєнний період / Ф. А. Куля, І. Кашула // Мандрівний Університет України : Тези доп. наук. _ практ. конф., присвяч.. 200 –річчю від дня смерті Г. Сковороди. – Ужгород, 1995. – С. 16-18.

 

 

Куля, Ф. Степан Штефуровський / Ф. Куля // Педагоги-науковці. Ч. 2. / Ужгород. держ. Ун-т; Редкол. : В. Ю. Сливка, В. В. Туряниця, І. М. Сенько. – Ужгород, 2000. – С. 135-140.

 

 

Куля, Ф. А. Мудрість і краса : вченому Штефуровському ­ – 80 / Ф. Куля // Новини Закарпаття. – 1994. – 15 січ. – С. 4.

 

 

 

Інтернет – ресурси:

 

Календар краєзнавчих знаменних та пам’ятних дат на 2009 рік

95-річчя від дня народження Степана Степановича Штефуровського, вченого. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://ounb.uz.ua/public/calendar/calendar.php?Y=2009&month=1– Назва з екрану.

 

 

 

 Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".