Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Лучкай Михайло Михайлович
1771-  1829 рр.


Біографія.

 

Лучкай Михайло Михайлович – учений-історик, мовознавець, фольклорист, культурно-освітній і церковний діяч.

Народився  Михайло Поп 19 листопада 1790 р. в с. Великі Лучки, що на Мукачівщині, у бідній багатодітній сім‘ї священнослужителя Михайла Попа і був старшим серед шістьох дітей. Від назви рідного села згодом узяв псевдонім – Лучкай. Здобувши початкову освіту у місцевого дяка, вступив в Ужгородську гімназію, згодом вивчав філософію у Великому Варадині (сьогодні Орадея в Румунії), а в 1812 р. вступив у греко-католицьку семінарію Барбареум у Відні , де слухав лекції з історії слов‘ян, подружився зі студентами, вихідцями з різних слов‘янських земель.

Після завершення навчання у 1816 р. повернувся додому. Його призначили бібліотекарем і архіваріусом при Мукачівській греко-католицькій єпископській канцелярії, а в 1818 р. – секретарем єпископа Олексія Повчія. У 1826 році прийняв ієрейські свячення з рук єпископа Алексія Повчі, і його було призначено парохом Ужгородського Свято-Преображенського храму.  Завдяки сприянню отця Івана Фогарашія, 28 липня 1829 року Михайло Лучкай виїхав до Італії, де був придворним парохом герцога Карла Людовика Бурбона в місті Лукка разом із дяками В. Талапковичем та І. Микуличем. В Італії о. Михайло захопився вивченням архівних матеріалів та філологією. Як наслідок його праці – видання „Граматика слов'яно-руська: або старослов'янська і теперішня, поширена у карпатських горах, малоросійська мова, що є живим її діалектом”.

У 1830 році повернувся до Закарпаття, де до кінця життя був священником в Ужгороді ( на Цегельні, парохом Ужгородського Свято-Преображенського храму, 1831-1843 рр.); служачи тривалий час єпархіальним шкільним референтом, сприяв заснуванню та впорядкуванню парафіяльних шкіл та території єпархії.

 Крім „Грамматики” він написав фундаментальну  шеститомну працю „Історія карпатських русинів”. В якій зумів довести, що його край, перебуваючи в чужоземному державному утворенні, має своє ім‘я. історію, належить до східнослов‘янського ареалу. Її рукопис за браком коштів та з інших причин півтора століття  пролежав в архівних сховищах, хоч фахівці ще у XIX ст. високо його оцінювали. Тільки в 1999-2011 рр. при допомозі ректорату й коопіткої праці вчених УжНУ видано всі шість томів.

 Михайло Михайлович досліджував проблеми освіти й культури Закарпаття в добу Середньовіччя. Все своє життя слідував такій заповіді : „Главнейшая повинность человеколюбія есть: незнающего научити, недоумевающему добрий совіт дати, а заблудшего на путь направити” і „тоді земля не заросте бур‘яном”. От чому він, як шкільний референт єпархії, з болем доповідав про низький рівень шкільної освіти на Перечинщині і Великоберезнянщині і вказував, що причина цього – бідність народу. Сам він допомагав людям як міг – збирав кошти у „вдовинний і сирітський” фонд, часто навідувався в сирітський дім, який був побудований єпископом О. Повчієм для дітей сиріт священників в Ужгороді. Та й у передсмертному заповіті він просив продати його побутові речі і книги, і на вилучені кошти організувати видавничу справу, а решту – роздати вдовицям. Ім‘я М. Лучкая зазвучало в науковому світі вже за його життя. Михайло Лучкай ввійшов в історію нашого краю, як талановитий вчений європейського рівня.

Помер Михайло Лучкай на 55-му році життя 3 грудня 1843 р. Похований у каплиці, яку сам і збудував біля церкви в Ужгороді (на території Преображенського храму).

 Додаткова інформація.

 

Джерельні приписи :

 

 

Лучкай, М. М. Граматика слов'яно-руська / М. М. Лучкай ; уклад., пер. з лат. П. М. Лизанець ; пер. з лат. Ю. М. Сак ; Акад. наук УРСР, Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні. – Фототип. вид. 1830 р. – К. : Наук. думка, 1989. – 192 с.

Лучкай, М. М. Історія карпатських русинів : у 6-ти томах. Т. 1-6 / М. М. Лучкай ; УжНУ. – Ужгород : Закарпаття, 1999-2011. 

 

***

Данилюк, Д. Д. М. Лучкай (1789–1843) – Нестор закарпатської історіографії : [історик-славіст, етнограф, мовознавець] / Д. Д. Данилюк // Данилюк, Д. Історична думка на Закарпатті епохи національного відродження (кінець XVIII – середина XIX ст.) / Д. Д. Данилюк. – Ужгород : Інформ.-вид. центр ЗІППО, 2009. – С. 115-147 : іл.

 

Данилюк, Д. Михайло Михайлович Поп-Лучкай : (1789-1843) : [закарпат. вчений і реліг. діяч] // Данилюк, Д. Історія Закарпаття в біографіях і портретах : ( з давніх часів до початку XX ст.) / Д. Данилюк. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 121-138 : іл.

 

Кобаль, Й. Ротонда Лучкая : [про культ. діяча, священика М. Лучкая ; в т. ч. про капличку, в якій похований] / Й. Кобаль // Кобаль, Й. Ужгород відомий та невідомий / Й. Кобаль. – Львів : Світ, 2008. – С. 122-123 : фот.

 

Лучкай (Поп) Михайло : (1789-1843) : [про закарпат. вченого і реліг. діяча] // Закарпаття в енциклопедії українознавства : енциклопедія / Наук. т-во ім. Шевченка ; ред.-упоряд. та передм. В. Маркусь. – Ужгород : Ґражда, 2003. – С. 95-96.

 

Олашин, М. Підняти честь свого народу : до 210-річчя від дня народж. М. Лучкая / М. Олашин // Календар „Просвіти” на 1999 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во „Просвіта”, 1999. – С. 216-217. – Бібліогр. наприкінці ст.

 

Павленко, Г. В. Лучкай Михайло Михайлович : (19.11.1789-3.12.1843) : [закарпат. вчений і реліг. діяч] // Павленко, Г. В. Діячі історії, науки і культури Закарпаття : малий енциклопед. слов. : 270 біо-бібліографій / Г. В. Павленко ; Закарпат. обл. т-во охорони пам’яток історії та культури, Ужгород. спілка чес. культури ім. Я. А. Коменського. – Ужгород : Патент, 1999. – С. 110-111 : портр.

 

Пагиря, В. Михайло Лучкай – лінгвіст, фольклорист, історик / В. Пагиря // Пагиря, В. „Я світ узрів під Бескидом” / В. Пагиря. – Ужгород : Карпати, 1993. – С. 7-9.

 

Пагиря, В. Михайло Лучкай : [реліг. діяч] / В. Пагиря // Пагиря, В. Світочі Карпатського раю : іст. портр. греко-катол. священиків Мукачів. єпархії / В. Пагиря. – Мукачево : Елара, 1996. – С. 17-18 : портр.

 

Сенько, І. Михайло Лучкай – фольклорист і літератор // Сенько, І. М. Від часів Лаборця до сьогодення / І. М. Сенько. – Ужгород : Карпати, 2012. – С. 81-100 : фот.

 

Федака, Д. Михайло Лучкай : (1789-1843) : [про закарпат. вченого і реліг. діяча] / Д. Федака // Федака, Д. Українське красне письменство Закарпаття / Д. Федака. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 44-58 : портр.

 

Федака, Д. Теплом рідної землі зігрітий : до 150-річчя від дня смерті Михайла Лучкая (1789 - 1843) / Д. Федака // Календар „Просвіти” на 1993 рік. – Ужгород : ВВК „Патент”, 1993. – С. 142-145. – Бібліогр. наприкінці ст.

 

Федака, Сергій. Лучкай Михайло Михайлович : (19.11.1789-3.12.1843) : [про закарпат. вченого і реліг. діяча] / С. Федака // Федака, С. Ужгород: роки і люди / С. Федака. – Ужгород : Ліра, 2013. – С. 138-139.Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".