Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Сільвай Іван Антонович
1838–1904 рр.  


Біографія.

Сільвай Іван Антонович – греко-католицький священик, письменник русофільського напряму на Закарпатті.

Народився 15 березня 1838 р. в селі Сусково на Свалявщині в родині священика Антонія Сільвая та Катерини Легези. Початкову освіту І. Сільвай здобув удома під керівництвом батька, котрий прагнув долучити сина до церковного життя та церковних обрядів. Сільвай-батько також навчав сина гри на  скрипці та флейті, відтак відвів його до відомого у той час музиканта Костянтина Матезонського, російського емігранта, організатора та керівника єдиного поліфонічного хору ("Гармонія", 1837) у тодішній Австро-Угорщині.

Навчаючись в Ужгородській гімназії та Сатмарській семінарії, а потім у Будапештському університеті, Сільвай здобув досить високу теологічну освіту для свого часу. Був сільським священником у Сускові, Дусині, Тур‘ї Реметі та Новому Давидкові.

У Будапешті Сільвай відвідував одночасно два літературні гуртки: "Мадярську школу" і "Слов'янську школу". Спочатку навіть більше захоплювався угорською поезією (Ш.Петефі, Я.Арань), а потім – російською (М.Гоголь, О.Пушкін, М.Лєрмонтов та ін.). Значний вплив на формування русофільської позиції Сільвая мав його земляк, викладач російської словесності Іван Раковський.

Найактивніша літературна діяльність його припадає на роки боротьби з єпископом Паньковичем. Саме в цей час пише гострі сатиричні твори – оповідання „Крейцаровая комедія”, „Люди в железніх шляпах”, „Шестак”, що друкувалися в газеті „Свѣт”. У петербурзькому „Славянском сборнике” (1875 р.) були вміщені статті „Положение угорських руських под. управленим Стефана Панковича, епископа Мукачевского” та „О современном положении руссих в Угрии”, підписані псевдонімом Уріїл Метеор і криптонімом латинськими літерами НН. За ці статті письменник зазнав переслідувань збоку єпископа і його прибічників.

В історію літератури Закарпаття XIX століття письменник-будитель, відомий під псевдонімом Уріїл Метеор ("Уріїл" – "господнє полум'я"), увійшов як борець проти мадяризації та асиміляції закарпатоукраїнців.

Поезія Івана  Антоновича вийшла окремою книжкою під назвою „Пісенник” у 1903 році. Тут вміщені й зібрані та оброблені поетом церковні пісні різних відомих і невідомих авторів. А проза окремими книжками друкувалася тільки після його смерті. Найповнішу збірку – „Избранные произведения” І. Сільвая випустило у 1957 році словацьке видавництво художньої літератури. У 1984 р. до збірника творів письменників дорадянського Закарпаття "На Верховині" (упоряд. О.В.Мишанич) було включено і твори І.Сільвая.

Мова творів І.А.Сільвая при всіх її недоліках є найбільш наближеною до російської літературної мови, що давало йому можливість друкуватися навіть у Росії ("Славянский сборник", т. I, 1875), і воднораз ця мова була цілком незрозумілою простому закарпатському селянину, до якого звертався письменник. Сільвай друкувався в "Церковній газеті", "Свѣті", "Новом свѣті", "Сові", "Карпаті", "Мѣсяцословах", галицьких "Слові" та "Новому Проломі".

Помер Іван Антонович Сільвай 13 лютого 1904 року в селі Нове Давидково Мукачівського р-ну, де і похований.Додаткова інформація.

Джерельні приписи:

Сільвай, І. А. Два плуги. Дволикість кажана. Осел – як лев. Дика коза і виноград. Ворон і лисиця. Збори мишей. Лев і лисиця. Дуб і верба. Сім прутів. Старенький дід і його внук : [байки ; в т. ч. коротка біогр.] / І. А. Сільвай // Сонячний годинник : творчість молодих. – Ужгород : Карпати, 1976. – С. 116-120.
 
***
Іван Антонович Сільвай : [письменник та поет] // Пагиря, В. „Я світ узрів під Бескидом” / В. Пагиря. – Ужгород : Карпати, 1993. – С. 61-64.
Іван Антонович Сільвай (Уріїл Метеор) : (1838–1904) : [письменник] // Данилюк, Д. Історія Закарпаття в біографіях і портретах : (з давніх часів до початку XX ст.) / Д. Данилюк. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 203-211.
Просвітитель Іван Сільвай : [письменник та поет] // Мукачево і мукачівці : наук.-попул. нариси і статті. – Ужгород : Ґражда, 1994. – С. 77-78.
Сільвай Іван Антонович : (1838–1904) : [письменник та поет] // Визначні діячі Свалявщини. –Свалява, 2015. – С. 20-25 : портр. – Бібліогр. в кінці ст.
Сільвай Іван Антонович : (15.03.1838–13.02.1904) : [письменник, будитель] // Федака, С. Ужгород: роки і люди / С. Федака. – Ужгород : Ліра, 2013. – С. 193-194.
Сільвай Іван Антонович : (15.3.1838–13.2.1904) ; [закарпат. письменник і поет] // Павленко, Г. В. Діячі історії, науки і культури Закарпаття : малий енциклопед. слов. : 270 біобібліогр. / Г. В. Павленко ; Закарпат. обл. т-во охорони пам’яток історії та культури, Ужгород. спілка чес. культури ім. Я. А. Коменського. – Ужгород : Патент, 1999. – С. 158 : портр.Сільвай Іван : (1838-1904) : [письменник та поет] // Закарпаття в енциклопедії українознавства / Наук. т-во ім. Шевченка ; ред.-упоряд.  та передм. В. Маркуся. – Ужгород : Ґражда, 2003. – С. 160.
Будителі : [А. Шлепецький, А. Бачинський, В. Довгович, І. Сільвай, М. Шашкевич, І. Вагілевич] // Сенько, І. М. Від часів Лаборця до сьогодення : літ.-краєзнав. студії про будителів, просвітян, будівничих Закарпаття / І. Сенько. – Ужгород : Карпати, 2012. – С. 101-109 : фот.
Гомоннай, В. Сільвай Іван Антонович (1838-1904) / В. Гомоннай // Гомоннай, В. Культурно-освітні діячі Закарпаття : навч. посіб. / В. Гомоннай. – Ужгород : Госпрозрахунк. ред.-вид. від. Закарпат. компресінформу, 1996. – С. 5-6.                      
Закарпатські будителі : [в т. ч. Сільвай І. А.] // Освіта Закарпаття : монографія / В. В. Химинець, П. П. Стрічик [та ін.]. – Ужгород : Карпати, 2009. – С. 116-117 : портр.
Падяк, В. Іван Антонович Сільвай (Уріїл Метеор) : 100 річчя від дня смерті письменника, громад. діяча / В. Падяк // Календар краєзнавчих пам‘ятних дат на 2004 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2003. – С. 64-67. – Бібліогр. наприкінці ст.
Пагиря, В. Іван Сільвай : [закарпат. письменник і поет] / В. Пагиря // Пагиря, В. Світочі Карпатського раю : іст. портр. греко-катол. священиків Мукачів. єпархії / В. Пагиря. – Мукачево : Елара, 1996. – С. 53-55 : портр.
Русин, В. Деякі штрихи до рукопису Івана Сільвая „Наши сокровища” / В. Русин // Науковий збірник Закарпатського краєзнавчого музею. –  Вип. 7. – Ужгород : Патент, 2005. –  С. 47-53.
Шлепецький, А. Іван Антонович Сільвай (Уріїл Метеор) : (15 берез. 1838–13 лют.  1904) / А. С. Шлепецький // Закарпатські будителі та наша сучасність. – Пряшів : КСУТ, 1957. – С. 57-59.
Петерварі, Н. Роботи Івана та Сіона Сільваїв у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту : [про вист. „Художній доробок із колекцій Івана Антоновича та Сіона Івановича Сільваїв”] / Н. Петерварі // Новини Закарпаття. – 2018. – 21 лип. – С. 16 : фот. кольор.
Сканенс запрошує на виставку колекцій Сільваїв із фондів музею : [про вист. „Художній доробок із колекцій Івана Антоновича та Сіона Івановича Сільваїв” в Закарпат. музеї нар. архітектури та побуту] // Ужгород. – 2018. – 21 лип. – С. 10 : фот.
Цмур, Ю. Село, в яке життєві дороги привели і Митрака, і Сільвая, цього року святкуватиме своє 460-річчя : [про с. Ворочово Перечин. р-ну] / Ю. Цмур // Новини Закарпаття. – 2012. – 31 берез. – С. 7.


Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".