>
>
Бертолон Ліннер
Видатні закарпатці
Всі закарпатці
Алфавітний покажчик
Ліннер Бертолон
1887 - 1969 рр.
Біографія:
Бертолон Ліннер народився 5 грудня 1887 року у Берегові (Берегсасі). Його батько був директором банківської установи. У 1906 році Ліннер закінчив з відмінним атестатом берегівську гімназію, після чого вступив на медичний факультет у Будапешті. 1911 року завершив навчання з золотою медаллю та став працювати спочатку в інфекційному відділенні, а невдовзі у найкращій хірургічній кліниці Будапешту. Під час 1-ї світової війни на Східному фронті зробив тисячі операцій пораненим солдатам та офіцерам австро-угорської армії. За відвагу і сотні врятованих життів Ліннер отримав офіцерське звання, а також рицарську відзнаку – Золотий хрест. У червні 1918 року Бертолон Ліннер повернувся до рідного Берегова, та невдовзі став завідуючим хірургічного відділення берегівської лікарні. Брав участь у обладнанні надсучасної на той час лікарні, збудованої чехословацьким урядом в 1936 році (Див. Берегівська лікарня – яскравий представник чехословацького конструктивізму.
В 1938 році, після переходу частини Закарпаття до Королівства Угорщини, був призначений директором лікарні, поєднуючи адміністративну роботу з хірургічною практикою. Після приходу радянської влади Бертолона Ліннера залишили працювати в лікарні, де він ще понад 20 років вів операції, розмовляючи з колегами угорською та німецькою мовою та латиною. Останні роки хворів на рак, але не полишав роботи. Життя видатного хірурга обірвалося на початку 1969 року. В 2004 році на території Берегівської лікарні було відкрите бронзове погруддя видатного лікаря. З 2017 року Берегівська районна лікарня носить ім’я Бертолона Ліннера.
Цікаво, що окрім медицини, доктор Ліннер захоплювався виноградарством. До приходу радянської влади мав власний виноградник та винний льох (біля нинішньому ресторану «Жайворонок»). Зумів облагородити деякі види винограду, які потім отримали назву Linner 1-6, загалом маючи 120 видів виноградних кущів.
Додаткова інформація:
Джерельні приписи:
Вакула, Н. С. Ліннер Бертолон Бертолонович (1887-1969) : [хірург Берегів. РЛ] / Н. С. Вакула, Л. І. Біксей // Вакула, Н. С. Медицина в мистецькій спадщині Закарпаття / Н. С. Вакула, Л. І. Біксей. – Ужгород : ФОП Сабов А. М.. – 2022. – C. 113-115.
Бертолон Ліннер (1887-1969) [Електронний ресурс] // Історія медицини: методичні розробки для проведення семінарського заняття з історії медицини за темою: «Вчені-медики Закарпаття» для підготовки студентів за спеціальностями 222 «Медицина» / укл. : Д. В. Данко, І. М. Рогач, О. В. Фегер. – Ужгород : ДВНЗ «УжНУ», 2020. – С. 7-8. – Режим доступу :
http://surl.li/mqygwy. – Назва з екрана.
Інтернет ресурси:
Доктор Ліннер. Історія надзвичайного лікаря Бертолона Ліннера [Електронний ресурс] : [відеофільм]. – Режим доступу :
https://bit.ly/3hR1fQZ. – Назва з екрана.
Зворушливий фільм-розповідь про легендарного доктора Ліннера презентували у Берегові [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://bit.ly/3kqTAKA. – Назва з екрана.
У Берегові урочисто відкрили барельєф відомого лікаря та виноградаря Бертолона Ліннера [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://bit.ly/2VTBJ20. – Назва з екрана.
Приз легендарного закарпатського хірурга Бертолона Ліннера нинішнього року вручили мукачівцю [Електронний ресурс] : [відзнаку в 2017 р. заснувало Берегів. об-ня християнської інтелігенції]. – Режим доступу :
https://bit.ly/3sel4Vp. – Назва з екрана.
Знайшлося рідкісне фото славетного доктора Ліннера [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://bit.ly/36XYRCI. – Назва з екрана.
Я зробив усе, що міг. Хто може, хай зробить краще – Бертолон Ліннер [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://bit.ly/2JRCvdx. – Назва з екрана.
Ворошилов, О. Берегівській районній лікарні присвоять ім’я Бертолона Ліннера [Електронний ресурс]. – Режим доступу :
https://bit.ly/37NhyZ1. – Назва з екрана.
Папіш, М. Лікар-хірург Бертолон Ліннер [Електронний ресурс] : [в т. ч. про книжечку за авторства відомого лікаря датовану 1941 р.] – Режим доступу :
https://bit.ly/3Czoo2l. – Назва з екрана.
Підготувала бібліограф Маргарита Бадида.