Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Гарастей Юрій 
1930    2014


Біографія.

Гарастей Юрій учений видавець, благодійник. Народився 10 вересня 1930 року у лемківському с. Чорноголова Великоберезнянського округу, розташованого у долині річки Лютянки. Початкову й середню освіту здобував в Ужгороді, Перечині, Хусті, пізніше - маріянських Купелях в Чехії. Далі навчався в університетах Риму і Фрісбургу(Швейцарія),закінчив теологічні і філософські студії, а згодом - Ватиканську архівістику і дипломатику.Упродовж багатьох років Ю. Гарастей ретельно вивчав архівні джерела і проводив дослідження церковної історії словянського сходу Європи, зокрема України і Білорусії. Наслідком цієї подвижницької роботи стало видання ним (у співпраці з о. Атанасієм Великим, ЧСВВ)14 томів звітів нунціїв до апостольської столиці, зміст яких стосується теренів України і Білорусії. Таким здобутком міг би пишатися будь - який вчений - дослідник історії і культури європейських країн!
Значний внесок зробив Юрій Гарастей у видання і первидання знакових книжок на церковну та історичну тематику. Завдяки його благодійництву за останні десятиріччя побачили світ кілька сот цінних книжок. Серед нихі перевидана через крайове товариство "Просвіта" факсимільним способом у 2003 р. "Карпатська Україна в боротьбі". А у 2001-2003рр. він сприяв виданню поважної тритомної "Історії Закарпаття" о. Степана Папа.
Слід згадати ще одну важливу зроблену Юрієм Гарастеєм справу: за його благодійництва у 1959-1960рр. знято 60-хвилинний документальний фільм "Український Рим" - про пам`ятні місця, пов`язані з українською історією і культурою апостольської столиці.
Не можна не згадати його великі особисті заслуги у спорудженні в селі Середнє на Ужгородщині гарної греко-католицької церкви, відкритої і освяченої на початку 2004р. До його добрих справ слід віднести пожертви на видання щорічних календарів - альманахів "Просвіта" та інших книжок, на діяльність крайового просвітянського хору, передачу в біблотеку товариства "Просвіта" цінних книжок з власної бібліотеки та інше.
Особистість енциклопедичних знань, який володіє 14 мовами, щедрий благодійник українських справ як на рідній землі, так і в поселеннях українців у різних країнах світу, водночас, напрочуд скромна і глибоко віруюча людина, Юрій Гарастей є взіроцем справжнього трудівника і патріота, який упродовж багатьох років не словом, а ділом, робить гарні справи - на благо України, для добра українського народу.
За визначний особистий внесок у благодійництво української справи Юрія Гарастея обрано Почесним членом Закарпатського крайового товариства "Просвіта". В останні роки Ю.Гарастей жваво цікавиться науковим, громадським, культурним, церковним і політичним життям України і рідного краю, радіє з успіхів і переживає невдачі українського державотворення, постійно спілкується з відомими людьми, плідно досліджує історію греко-католицької церкви Закарпаття. За все зроблене йому належить правдива пошана і любов земляків - закарпатців і всього українського загалу.
Гарастей Юрій 29 травня 2014 р. у Кошицях, Словаччина, відійшов у вічність.


Додаткова інформація.

Джерельні приписи:

Вручення високої просвітянської відзнаки Юрію Гарастею : [громад. діячу і благодійнику] // Календар "Просвіти" на 2004 рік. - Ужгород: Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2004. - С. 222-223.

Гість "Просвіти" – Юрій Гарастей : [вчен., видавець, благодійник] // Календар "Просвіти" на 2007 рік. - Ужгород: Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2007. - С. 156.

Федака, П. М. Юрій Гарастей : 80-річчя від дня народж. ученого, видавця, благодійника / П. М. Федака // Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2010 рік. - Ужгород: Вид-во В. Падяка, 2009. - С. 141-143.

Федака, П. Учений, видавець, благодійник : до 75-річчя народження Юрія Гарастея / П. Федака // Календар "Просвіти" на 2005 рік. - Ужгород: Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2005. - С. 131-132.

Федака, П. П. Учений, видавець, благодійник : до 80-річчя від дня народж. Ю. Гарастея / П. П. Федака // Трибуна. – 2010. – 25 верес. – С. 12. : портр.

Федака, П. М. Юрій Гарастей : 80-річчя від дня народж. ученого, видавця, благодійника (нар. 1930) / П. М. Федака // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2010 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2009. – С. 141-143. – Бібліогр. наприкінці ст.

Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".