Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Дулішкович Іван  Олексійович
1815 -   1883 рр.


Біографія.

У 1874 році львівська газета “Слово”, повідомляючи про вихід у світ праці “Исторические черты Угро-Русских”, відзначала, що її “сочинитель будет причислен к тем мужам, которым наш народ благодарностью одолжится”. Редакція газети не помилилася – ім`я автора Івана Дулішковича зайняло почесне місце в ряду відомих вчених, культурно-освітніх і церковних діячів Закарпаття, а його праця в крайовій історіографії XX ст.
Дулішкович Іван народився 14 листопада в 1815 році в с. Голятині Марамороської жупи (сьогодні Міжгірського району) у сім`ї священника. Після закінчення місцевої школи вчився в Ужгородській гімназії. Філософські науки вивчав у Кошицях, а богословські – в Ужгородській семінарії. Священицькі обов’язки виконував у верховинських селах Скотарське (1841-1848), Нижні і Верхні Ворота (1848-1869) на Воловеччині, а з 1869 року у селі Чинадієво поблизу Мукачева, де і помер 21 лютого 1883 року.
У важких умовах Іван Дулішкович зібрав велику кількість джерел і написав ґрунтовне дослідження “Исторические черты Угро-Руских” (Тетрадь І, Унгвар, 1874. – 133с.; Тетрадь ІІ – 1875. – 140с. ; Тетрадь ІІІ. – 1877.– 234 с.)
Минуле свого народу Іван Дулішкович показує на тлі загальнослов’янської історії, використавши праці візантійських і римських авторів.
Іван Дулішкович порушив важливе питання – автономії Закарпаття у складі Австро-Угорської монархії, якої домагалися ще О. Духнович, А. Добрянський. Він гостро критикує дворянство, засуджує тих, які заради збереження своїх привілеїв плазували перед чужинцями і йшли на службу до них.
Звичайно, праця Івана Дулішковича “Исторические черты Угро- Руських’’ не позбавлена недоліків, але її не можна оцінювати з позиції сучасного рівня історичної науки. ЇЇ поява була значним явищем не тільки в науці Закарпаття, а й у піднесенні національної самосвідомості закарпатських русинів. Це було перше дослідження з історії Закарпаття (з найдавніших часів до поч. 19 ст.), написане рідною (“руською”) мовою на основі істор. джерел. Автор дотримується думки, що слов’яни є автохтонами Європи, він ділить їх на три групи: зх., сх. і пд., позитивно оцінює діяльність кн. Федора Корятовича, розкриває причини закріпачення селянства, висвітлює історію Мукачівської єпархії та характеризує діяльність єпископів М. Ольшавського та І. Брадача.Додаткова інформація.

Джерельні приписи:
Данилюк, Д. Іван Дулішкович : 190-річчя з дня народження історика, публіциста, громадського діяча (1815-1883) / Дмитро Данилюк // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік : реком. бібліограф. посіб. / ЗОУНБ ; автор-складач Т. Васильєва. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 280-285.
Дулішкович Іван // Павленко, Г. Діячі історії, науки і культури Закарпаття : Малий енцикл. слов. / Г. Павленко. – Ужгород, 1999. – С. 69.

Поп, И. Дулишкович Иван : [історик, публіцист, громадський діяч] / Иван Поп // Поп, И. Энциклопедия Подкарпатской Руси / Иван Поп. – Ужгород : Изд-во В. Падяка, 2001. – С. 166-167. – Текст рос. мовою.

Пагиря, В. Історик Закарпаття : до 110-річчя з дня смерті І. Дулишковича / Василь Пагиря // Календар "Просвіти" на 1993 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 1993. – С. 47-48.

***
Латко, І. Наш духовний спадок : [І. Дулішкович] / І. Латко // Новини Закарпаття. – 1993. – 27 лют.

Пагиря, В. Іван Дулішкович (1815-1883) : до 185-річчя з дня народження / В. Пагиря // Благовісник. – 2000. – № 11. – С. 9.

Разгулов, В. Исторические черты угро-русских и их автор Иоанн Дилишкович : к 110-летию со дня смерти / В. Разгулов // Единство-плюс. – 1993. – 27 февр.

Рудловчак, О. Матеріали до Словника культури українців Чехо-Словаччини : [у. т.ч. про І. Дулішковича] / О. Рудловчак, Л. Бабота // Дукля. – Пряшів. – № 6. – С. 72-74.


Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".