Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Василь Васильович Лар

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Лар Василь Васильович

1892 - 1983 рр.

 
Біографія:

Народився 4 грудня 1892 р. в с. Золотарево (тепер Хустського району Закарпатської області). Закінчив Ужгородську богословську семінарію, висвячений на священика 26 травня 1918 році. Протягом свого життя душпастирював в багатьох парафіях Закарпаття, зокрема у Верхніх Воротах, де разом з учителем Йосифом Баланчуком, майбутнім письменником Лукою Дем’яном і його братом Іваном та Іваном Григою заснували товариство “Просвіта” – друге в районі після Скотарського. Василь Лар – прекрасний педагог. Його було призначено директором Ужгородської греко-католицької жіночої вчительської семінарії, яку очолював аж до угорської окупації Закарпаття. Проводив активну роботу в крайовому товаристві “Просвіта”, тісно співпрацював з визначними педагогами краю, зокрема з Августином Волошином, Віктором Желтваєм, Августином Стефаном, Юліаном Реваєм. Емігрувавши після окупації Закарпаття в Прагу, а потім у Сполучені Штати Америки, продовжував разом з душ пастирством і просвітницьку роботу. Був парохом Собору Непорочного зачаття Пречистої Діви Марії в Філадельфії і протягом 32-х років – парохом церкви св. Петра і Павла в Анонсії, Конн. За широко розвинену просвітницьку працю Міська управа виявила до нього особливу пошану, перейменувавши в листопаді 1981 році одну з вулиць біля церкви в Анонсії на вулицю імені отця Василя Лара ще за його життя. За своє 32-річне душ пастирство в Анонсії він збудував приходський дім і школу, перемалював і відремонтував церкву, заснував кілька парохіяльних організацій. Будучи вже важкохворим і перебуваючи в будинку для перестарілих в Лендстейлі, він все-таки на запрошення парафіян прибув на інвалідній колясці, щоб перерізати символічну стрічку і ввести процесію вірних до відремонтованого храму. Помер о. Василь Лар 15 грудня 1983 року в будинку для перестарілих в Лендстейлі, Па, проживши 91 рік і пропрацювавши священиком 65 літ.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Василь Лар : (1892–1983) / М. Вегеш, М. Токар, М. Басараб // Карпатська Україна : документи і матеріали, хроніка подій, персоналії : у 2 т. Т. 2 : Карпатська Україна : хроніка подій, персоналії / упоряд. С. Д. Федака. – Ужгород : Закарпаття, 2010. – С. 587 : портр.
Пагиря, В. Василь Лар : [реліг. діяч, педагог] / В. Пагиря // Пагиря, В. Світочі карпатського краю : іст. портр. греко-католиц. священиків Мукач. єпархії / В. Пагиря. – Мукачево : Елара, 1996. – С. 88-89 : портр.
Пагиря, В. Отець Василь Лар / В. Пагиря // Пагиря, В. Закарпатці у діаспорі : нариси про закарпат. емігрантів. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 32-33. 
 
*** 
Пагиря, В. Василь Лар : 120-річчя від дня народження релігійного і громадського діяча (1892-1983) / В. Пагиря // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2012 рік : рек. бібліогр. посіб. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. : Н. М. Вачиля, Г. В. Бобонич ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2011. – С. 265-266.

Новини

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день