Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Микитась Василь Лазаревич
1924 -  1999 рр.


Біографія.

Микитась Василь Лазаревич – вчений, літературознавець і педагог народився 23 жовтня 1924 року в с. Жовте П`ятихатського району Дніпропетровської області в бідній селянській родині. Початкову освіту здобув у рідному селі, а середню – у Жовтих Водах. Коли почалася Велика Вітчизняна війна, з колгоспним майном евакуювався на Схід. У жовтні 1943 року добровольцем пішов у Червону Армію, воював на Ленінградському й Балтійському фронтах, нагороджений орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня та медаллю «За відвагу», був важко поранений. Після демобілізації Василь Лазаревич у 1946 році вступив на філологічний факультет Дніпропетровського університету, який закінчив у 1951 році. Того ж року вступив до аспірантури при Інституті літератури ім. Т. Г. Шевченка АН України, яку закінчив у 1954 році, захистивши кандидатську дисертацію про творчість закарпатського письменника-полеміста кінця XVII – початку XVIII століття Михайла Андрели й одержав направлення на роботу в університет м. Ужгород. З Ужгородським університетом пов’язані кращі творчі роки молодого українського вченого й педагога. До 1970 року він пройшов нелегкий шлях становлення як старший викладач, доцент і професор, в університеті він написав докторську дисертацію, опублікував десятки книг і сотні наукових статей про давню українську літературу, у тому числі про літературу Закарпаття, цілком заслужено здобувши визнання кращого знавця історії, культури й літератури нашого краю. У 1970 році Василь Лазаревич Микитась переїжджає на роботу в місто Київ. Деякий час працював на посаді старшого наукового співробітника Інституту історії АН, а в 1974 році обирається за конкурсом на посаду завідувача відділу рукописів і текстології Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка АН України. З 1979 року й до виходу в 1984 році на пенсію керував відділом давньої української літератури цього ж інституту, був членом редколегії зібрань творів І. Франка у 50-ти томах, Лесі Українки у 12-ти томах, Є. Гребінки та інших. Василь Лазаревич і на пенсії не полишав свого пера, об’єктом його наукових зацікавлень стало життя і наукова діяльність видатних українських літературознавців – академіка М. І. Петрова, М. К. Гудзія і А. Ю. Кримського. Книжка про М. Петрова з бібліографією його праць побачила світ у 1994 році. Після тривалої і тяжкої хвороби 20 березня 1999 року Василь Лазаревич Микитась помер. Залишивши добру пам'ять про себе. І великий науковий доробок.Додаткова інформація.

Джерельні приписи: Микитась, В. Галузка могутнього дерева : літ. нарис / В. Микитась – Ужгород : Карпати, 1971. – 208 с. Микитась, В. Давні книги Закарпатського державного краєзнавчого музею / В. Микитась – Львів : вид-во Львів. ун-ту, 1964. – 84 с. Микитась, В. Давні рукописи і стародруки. Ч.2 / В. Микитась – Львів : Вид-во Львів. ун-ту, 1965. – 81 с. Микитась, В. О. В. Духнович : літ. критич. нарис / В. Микитась – Ужгород, 1959. – 104 с. Микитась, В. Життя. Ідеологічна боротьба. Література : літ. – публіцист. нарис / В. Микитась – К. : Рад. письм, 1982. – 192 с. Микитась, В. Український письменник-полеміст Михайло Андрелла / В. Микитась – Ужгород, 1960. – 128 с. Микитась, В. Ф.М. Потушняк / В. Микитась – Ужгород, 1961. – 96 с. Микитась В. Л. Через гори і кордони : культ. І літ. зв’язки Закарпаття з Україною та Росією у XIX-XX ст.. – К.: Знання, 1977– 48 с. *** Микитась, В. «Бабське століття» або «Темна пляма» в історії України XVIII століття / В. Микитась // Київ. – 1990. – № 8. – С. 109-148. *** Балега, Ю. Василь Лазаревич Микитась : 80-річчя з дня народження вченого, літературознавства і педагога (1924-1999) / Юрій Балега // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2004 рік : реком. бібліогр. посіб. / ЗОУНБ ; автор-складач Т. Васильєва. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2003. – С. 204-210. Павленко, Г. Микитась Василь Лазарович / Г. Паленко // Павленко Г. Діячі історії, науки і культури Закарпаття : Малий енцикл. Слов. – Ужгород, 1999, – С. 117. Поп, И. Микитась Василь Лазарович / И. Поп. Энциклопедия Подкарпатской Руси. – Ужгород : изд-во В. Падяка, 2001. – С. 253. Рудловчак, О. Життя окрилене пошуками : [до 60-річчя В. Л. Микитася] / О. Рудловчак //Дукля. – Пряшів. – 1984. – № 5. – С. 45-48. Хланта, І. В. Микитась Василь Лазаревич / І. В. Хланта // Енциклопедія Закарпаття : визначні особи XX століття / наук. ред. О. Д. Довганич. – : Гражда, 2007. – С. 216.Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".