Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф.Потушняка"

Закарпатської обласної ради

UA RU EN 

Видатні закарпатці.

Алфавітний перелік  |  Посторінково

Добровський Павло Васильович
1907 -  1984 рр.


Біографія.

Павло Васильович Добровський (у деяких виданнях його прізвище вказано – Дубровський) публіцист, видавець, громадсько-політичний діячнародився 29 травня 1907 році в с. Рокосово на Хустщині. В народній школі рідного села він здобув початкову освіту, а у 1919 році став одним із перших учнів українського відділення Берегівської державної реальної гімназії. Навчаючись в гімназії, Павло Добровський став членом молодіжної патріотичної організації “Пласт”, був співредактором місячника “Берегівський пластун”, співав у гімназійному хорі, брав участь у постановках учнівського театрального гуртка. По закінченні гімназії у 1927 році Павло Васильович вирушив на студії до Праги, де поступив на юридичний факультет Карлового університету. Тут він стає активним діячем “Союзу Підкарпатських Руських Студентів”, в якому тоді гуртувалися усі студенти-народовці із Підкарпатської Русі та Пряшівщини. В період 1928–1929 роках був секретарем цієї організації. У цей час Павло Добровський також брав участь у роботі студентського театрального гуртка “Верховина”, який у 1927–1930 роках діяв в Празі під керівництвом студента філософського факультету Карлового університету Юрія-Августина Шерегія.
Наприкінці 1920-х років Павло Васильович став членом підкарпатської крайової організації Комуністичної партії Чехословаччини, яка займала послідовну проукраїнську позицію і користувалася значною підтримкою серед населення краю. Комуністичні переконання у значній мірі вплинули і на його громадську діяльність у середовищі празьких студентів-закарпатців. У 1934 р. Павло Васильович закінчив університет із ступенем доктора права (JUDr) і повернувся до рідного краю. Тут до осені 1938 р. він займався юридичною практикою в приватних адвокатських конторах. 27-28 серпня 1935 р. під керівництвом П. Добровського в Ужгороді відбувся З’їзд прогресивного студентства, на якому було різко засуджено поширення фашистських течій в Європі.
У листопаді 1938 року після того як рішенням Віденського арбітражу Ужгород, Мукачево, Берегово та прилеглі території були передані Угорщині, Павло Добровський був в числі тих хто займався евакуацією автономного уряду Підкарпатської Русі (Карпатської України) до Хуста. До трагічних подій березня 1939 року П. Добровський жив у новій столиці Карпатської України – Хусті, працював на відповідальній посаді у міністерстві господарства автономного уряду. Після падіння Карпатської України він проживав на території сучасної Чехії. Відомо, що у 1945 році він входив до “Комітету громадян Закарпатської України”, що діяв в Празі. В складі делегації цього комітету П. Добровський у липні того ж року побував в Ужгороді, і домігся від Народної Ради Закарпатської України сприяння у поверненні і подальшому працевлаштуванні сотень закарпатців-репатріантів на батьківщину. Поряд із позитивними зрушеннями Павло Васильович побачив в радянському Закарпатті й те, що ніяк не відповідало тим ідеалам, до яких він прагнув, будучи членом комуністичної партії – репресії проти населення, зверхнє ставлення приїжджих комуністів до місцевої інтелігенції… Мабуть саме тому він і відмовився від думки повертатися до рідного краю і до кінця життя прожив у Чехословаччині, багато років пропрацювавши у дирекції Чехословацького залізничного транспорту.
Помер 27 жовтня 1983 р. у м. Оломоуц (нинішня Чехія) після важкої хвороби. Згодом молодший брат Гаврило перевіз його прах до Закарпаття і перепоховав у рідному Рокосові.


Додаткова інформація.

Джерельні приписи:

Довганич, О. Д. Добровський Павло Васильович : [громад. діяч] / О. Д. Довганич // Енциклопедія Закарпаття : визначні особи ХХ ст. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 117-118. : портр.

Куцов, К. О. Періодичні видання та видавнича діяльність підкарпатських студентів в навчальних закладах Чехословацької Республіки (20-30-ті рр. ХХ ст.) : [про участь П. Добровського у виданні журн. “Ластівка” та “Поступ”] / К. О. Куцов // Науковий вісник Ужгородського університету : сер. : Історія. – Вип. 24. – Ужгород, 2010. – С. 222-229.

Цуперяк, М. Журнал “Поступ” : [біограф. відом. про П. Добровського] / Микола Цуперяк // Дружно вперед. – 1983. – № 9. – С. 24-25.

Цуперяк, М. Журнал “Поступ” : [біограф. відом. про П. Добровського] / Микола Цуперяк // Закарпат. правда. – 1983. – 8 черв. – С. 3.

***

Куцов, К. Павло Васильович Добровський : 105– річчя від дня народження публіциста, видавця, громадського–політичного діяча (1907-1984)/К.Куцов //Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2012 рік : реком. бібліогр. посіб. / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. облас. універс. наук. б-ка ім. Ф. Потушняка ; уклад. : Н. М. Вачиля, Г. В. Бобонич ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2011. – С. 168-171.Новини

2019-12-21

Шановні користувачі та колеги до вашої уваги "Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2019 р". Календар-щорічник є орієнтиром для громадськості краю у перебігу подій, ювілеїв та пам’ятних дат у 2019 році. Основу календаря складають ґрунтовні наукові розвідки про визначних діячів краю, підготовлені провідними карпатознавцями. Окремим розділом подано календар знаменних дат, які відзначатиме в 2019 році громадськість світу та України.

 

2019-05-22

Бібліотекарі Закарпаття вчились з журналістами успішній співпраці заради розвитку громад

21 травня в Ужгороді в рамках проекту ПУЛЬС Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX провела на базі Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка практикум для працівників бібліотек регіону на тему  «Підтримка просування реформи місцевого самоврядування через інформаційні майданчики у Закарпатській області». Бібліотекарям розповіли про процес децентралізації в області та про можливості ефективної співпраці представників управлінь територіальних громад, місцевих бібліотек та засобів масової інформації.

Консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Ільницький розповів учасникам практикуму про слабку динаміку реформи децентралізації у Закарпатській області та особливості функціонування громад. На його думку, у ЗМІ бракує інформації про історії успіху громад, про вдалі проекти. Для цього Асоціація міст України організовувала прес-тури, у яких показувала досягнення конкретних об’єднаних територіальних громад.

 

 ....... 
2019-05-21

Для вас нова віртуальна виставка "Українська література на всі часи".

2019-05-10

Шановні користувачі для вас нові віртуальні виставки: "Шана за подвиг, вдячність за мир" (до Дня пам'яті та примирення) та "Малий Прованс" Петра Мідянки" (до 60-річчя від Дня народження поета, лауреата Національної пренмії ім. Т. Г. Шевченка).

2019-05-03

Шановні користувачі. Для вас нова "Хроніка культурного життя Закарпатської області за квітень 2019 р.".

2018-02-13

Пропонуємо вашій увазі новий розділ "Унікальне Закарпаття".