Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2019 - листопад
8 листопада в Ужгороді, в атріумі обласної державної адміністрації та обласної ради відбувся святковий захід з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва „Даруємо людям красу”. Відтак голова ОДА за значні творчі досягнення визначним працівникам культури краю вручив Почесні грамоти. Від імені голови облради Михайла Рівіса та всього депутатського корпусу області „винуватців” заходу привітав Йосип Борто, який також відзначив присутніх нагородами. Святкового настрою присутнім додали виступи Академічного камерного хору „Кантус”, братів Поповичів, симфонічного оркестру Ужгородського музичного коледжу ім. Д. Задора, хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
4 листопада представники закарпатської театральної спільноти, а саме директор-художній керівник обласного академічного театру ляльок „Бавка” Мирослав Петій та заслужена артистка України, голова театрального осередку Львівського міжобласного відділення Спілки театральних діячів України Елла Григор'єва відвідали місто Львів, де взяли участь в урочистостях з нагоди 80-річного ювілею видатного актора, режисера, народного артиста України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, голови Львівського міжобласного відділення Спілки театральних діячів України Федора Стригуна.
6 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії” „Вшануймо пам'ять Ракоці”.
8 листопада в Ужгороді, в дитячій музичній школі №1 ім. П.І.Чайковського,
напередодні Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва, привітали працівників культури та майстрів народного мистецтва. Із вітальним словом виступив Ужгородський міський голова Богдан Андріїв та нагородив грамотами Ужгородської міської ради творчих працівників.
9 листопада в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава „Я чекаю на тебе, мій любий!”, за п'єсою італійського драматурга, нобелівського лауреата Даріо Фо .
10 листопада в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава „Тричі славний розбійник Пинтя” (містична придибенція на верховинський мотив).
10 листопада в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Задуши мене в обіймах”– блискуча комедія турецького драматурга Азіза Несина.
11-12 листопада в Ужгороді, в академічному театрі ляльок Бавка, пройшов традиційний міжнародний ромський джазовий фестиваль „Пап-джаз-фест”, який відкрився конференцією на тему „Розвиток джазового мистецтва в Україні”.
13 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, аргентинський диригент Раміро Аріста та симфонічний оркестр філармонії презентували концертну програму „Spanish Passion”.
15 листопада в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся концерт гурту „Без обмежень”.
16 листопада в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава „Круті віражі” за п’єсою Еріка Ассу.
17 листопада в Ужгороді, в академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулась вистава „Чок та його вірні друзі” М.Туровера та Я.Мірсакова.
17 листопада в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулась вистава „Обережно, жінки!” за твором білоруського драматурга Андрія Курейчика.
17 листопада у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, відбулась благодійна вистава „Комета над лісом” – сучасна дитяча казка за жанром.
17 листопада в Мукачеві, на площі Кирила і Мефодія, з нагоди святкування міжнародного дня студента, відбулась прем’єра музичного проекту „Максимум хітів ” від кафедри музичного мистецтва Мукачівського державного університету.
19 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, у хоровому класі заслуженого академічного Закарпатського народного хору за участі артистів колективу, представників 21 каналу і запрошених гостей відбулася презентація нового музичного фільму „Верховино, мати моя”.
21 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся святковий концерт з нагоди 14-річниці з дня створення естрадно-духового оркестру філармонії. У програмі – музичний коктейль із творів композиторів сьогодення та класиків: Й.С.Баха, В.Фука, Н.Грінбаума, Ф.Меркюрі, Д.Хенсона та інших. Солісти – яскраві майстри сцени А.Калинич (ударні інструменти), Г.Гаврилко (вокал), Є.Цанько (акордеон), Г.Чепура (кларнет).
21 листопада в Ужгородському інституті культури і мистецтв відбувся майстер-клас Народного артиста України, соліста Національного ансамблю солістів „Київська камерата”, видатного скрипаля сучасності, викладача по класу скрипки КЗВО Київської області „Академія мистецтв”, Олексія Яська.
24 листопада в Ужгороді, в музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась вистава за казкою „Повелитель Чорного лісу”, написаною самим режисером-постановником, заслуженим артистом України Василем Шершуном.
24 листопада в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „SONATA” в рамках мистецького проекту „SUNDAY PERFOMANCE”. Естетичну насолоду глядачам подарували музиканти Ольга Чундак (орган, Ужгород) та народний артист України Олесь Ясько (скрипка, Київ).
25 листопада у Мукачеві стартував театральний фестиваль „Зірковий листопад”.
29 листопада в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відбулась концертна програма „Іштван Мартон. Новий погляд”, яку склали широко відомі твори композитора, серед яких переважно обробки народних пісень, які були видані за життя композитора і входять до репертуару різних колективів.
30 листопада обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв взяв участь у фестивалі „Зірковий листопад” і показав на сцені Мукачівського театру трагікомедію Рея Куні „№ 13”.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
7 листопада в Ужгороді, в обласній державній адміністрації, відбулася конференція „Історико-культурна спадщина Карпат: інструменти підтримки проектів у сфері промоції територій і підвищення їх туристичної привабливості”. Захід відбувся у рамках форуму Карпатського Єврорегіону, який проходив в місті.
7-14 листопада закарпатський письменник і перекладач Андрій Любка представив свою творчість у Туреччині, відвідавши три міста у Турецькій республіці. 9 листопада, в День української писемності, письменник виступив у Національній бібліотеці Туреччини в рамках „Українських читань в Анкарі”. Під час заходу мова йшла про нон-фікшн „У пошуках варварів”, що побачив світ у видавництві MERIDIAN CZERNOWITZ. Дія книжки починається й закінчується в Туреччині. Захід відбувався українською та турецькою мовами. 10 листопада письменник зустрівся з українською громадою міста Анталія, а 12 листопада – прочитав оглядову лекцію про сучасну українську літературу та представив свою творчість у Стамбульському університеті.
8 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до Дня української писемності та мови, відбулося написання „Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності”.
8 листопада в Ужгороді, у готельному комплексі „Золота гора”, відбулась презентація книги „Афонський старець із Закарпаття, єросхимонах Авакум (Вакаров) і його час (1899–1972)”. Презентація видання відбулася в рамках міжнародної конференції, присвяченої 120-річчю від дня народження старця. В заході взяли участь представники Мукачівської єпархії УПЦ та близько 50 вчених із України, Угорщини, Греції, Молдови, Польщі, Росії, Словаччини, Сербії та Чехії. Близько 50 вчених з 9 країн взяли участь у міжнародній конференції „Закарпаття та Афон: духовно-культурні зв’язки”.
8 листопада в Ужгороді, у Спілці письменників Закарпаття, відбулось святкування 120-ї річниці з дня народження Дмитра Поповича – письменника, теолога, педагога та громадського й культурного діяча 20-40-х років.
8 листопада в Ужгороді, в центральній міській бібліотеці, напередодні „Дня української писемності та мови” відбулися святкові урочистості за участю військовослужбовців строкової служби 3-го батальйону Національної гвардії України. Строковики Нацгвардії читали поезію.
9 листопада в Ужгороді, в барі „Хоть Шо” відбулась уже третя буккросингова акція „Капуркова Книжка”, організована працівниками обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка.
9 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на відзначення Дня української писемності та мови, а також з нагоди 81-ї річниці створення Організації народної оборони „Карпатська Січ”, відбулась зустріч з Ірииною Фаріон — українським мовознавцем, педагогом, політичною і громадською діячкою. Відбулась розмова на тему „Літературний Майдан Карпатської України”. Міркуваннями про цю неймовірно потужну сторінку історії української літератури поділилася Наталія Ребрик, Сергій Федака, Володимир Кришеник, Омелян Коляджин, Іван Ребрик, Марія Козак, Надія Ференц, та ін.
12 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, молодий письменник Артем Чапай презентував роман „Дивні люди”, який вийшов у „Видавництві 21”.
12 листопада в Ужгороді, у науковій бібліотеці УжНУ, відбулося відкриття виставки історично-документальних фотографій „Оксамитова революція”, приуроченої до 30-ліття вікопомних подій у Чехо-Словаччині в результаті яких в цій країні було повалено комуністичний тоталітарний режим. Організували акцію Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Мірослав Мойжіта у співпраці з Генеральним консулом Чеської Республіки у м. Львові Павлом Пешеком.
20 листопада в Перечинській центральній районній бібліотеці відбувся творчий вечір Василя Мулеси. Вшанувати знаного митця прийшли колеги по перу ‒ Іван Хланта, Юрій Шип, Іван Козак, Василь Гаджега, а також критики, художники, бібліотекарі, представники місцевої влади та громадськості.
21 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся патріотично-поетичний вечір „Ми не зганьбили славу наших предків, нових Героїв дали небесам”. Захід було присвячено Дню Гідності та Свободи.
26 листопада Мукачівська міська центральна бібліотека ім. О. Духновича відсвяткувала своє 90-річчя. На честь цієї події в бібліотеці відбулись святкові урочистості. З нагоди свята в стінах читальні зібрались десятки мукачівців, серед яких, діячі культури та мистецтва, бізнесмени, пенсіонери, військові, представники громадських організацій та просто ті, хто не уявляє свого життя без бібліотеки. В честь свята публіці представили унікальні старовинні книги, фотографії та архівні документи тоді ще публічної бібліотеки Мукачева.
27 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір українського гумору „Де сміх, там лихо пропада…”. Спеціальним гостем вечора був Павло Чучка, відомий закарпатський гуморист.
28 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація поетичної збірки Олесі Чепелюк „ГорИ! Не тлій!”.
28 листопада в Ужгородській центральній міській бібліотеці відбувся дебют поетеси Наталії Ястрземскі. На розсуд читача вона представила свою першу збірку віршів „Для серця милий затишок”.
У листопаді „Роман Мумії” відомого французького письменника Теофіля Готьє у перекладі українською мовою вийшов друком в одному із закарпатських видавництв. Ідея видання, як, власне, і переклад, належить Віктору Мотруку, науковцю УжНУ, єдиному у Закарпатті й одному з небагатьох в Україні перекладачів творів французького красного письменства.
У листопаді в Ужгороді вийшла нова книга закарпатського письменника Дмитра Кешелі „Весільна феєрія”, яскраво проілюстрована та видрукована видавництвом Олександри Гаркуші.
У листопаді в Ужгороді 428 примірників книг було закуплено для п’яти бібліотек Ужгорода. На це з державного бюджету пішло 48 тисяч гривень.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО
2 листопада у Хустській міській картинній галереї, відкрилася виставка графіки. Близько шістдесят робіт різної тематики представлені дев’ятьма учасниками: Олександр Маринич, Діана Добош-Брода, Маріана Гаврило, Валерія Чука, Маргарита Тегзе, Альона Стасюк, Марія Ковач, Любов Шпак, Валентина Костьо. Графічні роботи виконані у традиційно-академічному стилі, так і з використанням більш сучасних засобів. Мета виставки –показати красу і необмежені можливості такого виду мистецтва як графіка.
7 листопада у м. Ужгород, у Генеральному консульстві Угорщини, відкрилася виставка робіт колишніх учнів творчого дитячо-юнацького об’єднання „Малий Лувер”.
7 листопада в Ужгородському замку була відкрита чергова міжнародна фотовиставка.
8 листопада в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Тиводара Легоцького, відкрилася виставка відомих фотохудожників.
8 листопада в галереї „Ужгород” відкрилася виставка „Паралелі” відомих художників — Надії Дідик та її зятів Олександра Войтовича і Едуарда Мирончука. Це поєднання творів художників різних поколінь, стилів, технік та різного бачення навколишнього світу.
8 листопада в Ужгороді, у краєзнавчому музеї ім Тиводара Легоцького відкрилася фотовиставка „Краса і традиції румунського регіону Salaj” , на якій було представлено 40 фотокартин. Презентований у музеї фотопроєкт – спільний для України та Румунії. Загалом на виставці 7 авторів презентували фотографії, які зробили під час весняного п’ятиденного пленеру.
8 листопада у Хусті, у виставковій залі народного творчого об`єднання „Митець Верховини” відбулося відкриття виставки „Хустщина у барвах осені”.
14 листопада у Хустській міській картинній галереї відкрилася виставка „Скарби Берегова”. Твори презентували художники – учасники регіональних та міжнародних пленерів, що проходили у Берегові впродовж 2018 – 2019 рр.
15 листопада в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка робіт „Барви чотирьох” Наталії Стегури, Марії Купарь, Людмили Губаль та Ганни Когутки. Всі вони входять до Закарпатського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.
15 листопада у Хустській картинній галереї відкрилась спільна виставка робіт художників-графістів двох районів –Виноградівщини та Хустщини.
22 листопада у Муніципальній галереї Деснянського району м.Київ відкрилася виставка „Силуети” відомого живописця, Народного художника України, лауреата Національної Шевченківської премії – Валерія Франчука і „Ad libitum” ужгородської мисткині – Лесі Улибіної.
25 листопада у галереї „Ужгород” відкрили виставку світлин скульптур Михайла Михайлюка. Виставкова експозиція присвячена 75-річчю закарпатського митця. Михайло Михайлюк – автор пам’ятників Августину Волошину й Тарасу Шевченку в обласному центрі Закарпаття.
28 листопада у залах Мукачівського історичного музею мукачівська поетеса і художниця Наталія Рибар презентувала персональну виставку творчих робіт та власну поетичну збірку „Де янголи знімають крила”.
28 листопада в Ужгороді, у приміщенні обласного музею ім. Й. Бокшая, відбулось відкриття персональної виставки творів відомого закарпатського художника, народного художника України, лауреата обласної премії в галузі образотворчого мистецтва ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, почесного академіка НАМ України, почесного громадянина Мукачева Золтана Федоровича Мички (1949–2017). Виставка мала назву „In memoria 1949-2017”.
У листопаді в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького тривала унікальна експозиція „Художнє і побутове литво Закарпаття кінця ХІХ- початку ХХ ст.”.
У листопаді у галереї „Ужгород” тривала персональна виставка живопису Ярослава Савіних.
У листопаді стало відомо, що у Мукачівському замку буде реалізовуватися європейський грантовий проект. Мукачівський замок взяв участь у європейському грантовому проекті добросусідства разом з подібними об'єктами в Словаччині, Угорщині та Румунії. Загалом вартість проекту понад 800 тисяч євро. Що стосується Мукачівського замку, то на нього буде виділено 300 тисяч євро з цієї суми. За ці кошти буде побудовано інтерактивний музей зі всіма найсучаснішими інформаційно-візуальними технологіями.
КІНОМИСТЕЦТВО
У листопаді на Закарпатті стартував XVI мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини „Docudays UA”. Цього року найцікавіші документальні стрічки про права людини вкотре побачили педагоги та школярі закладів освіти Ужгорода.
ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
8–10 листопада у м. Берегово відбувся V-й фестиваль молодого вина та страв із гуски, приурочений до Дня святого Мартина. Всі події відбувалися на центральній площі міста. Протягом фестивалю тривали концертні програми, конкурси, народні гуляння тощо. На гостей заходу чекала дегустація вин та різних смаколиків, а також ярмарок-продаж виробів народних умільців.
9-11 листопада в Мукачеві, в рамках святкування Дня Святого Мартина, вдруге відбувся фестиваль музичного мистецтва „Martin-music-fest”.
15-17 листопада в Ужгороді, у культурно-історичному центрі „Совине гніздо”, відбулось свято молодого вина „Закарпатське божоле”.
17 листопада, на Міжгірщині відбулася презентація трьох арт-об’єктів — фотозон, які встановили для підвищення туристичної привабливості відомих закарпатських локацій. Фотозони встановили у рамках проєкту „Давні традиції в новому форматі: #BokoRUSH #TremBITA #ViL» (в межах конкурсу „Малі міста – великі враження”, Міністерства Культури України). Так, у Міжгір’ї, на в’їзді біля стели, відкрили фотозону „Міжгірський віл”. Відтак на Синевирському перевалі представили фотозону „Долоня бокораша”. Третьою символічною креативною фотозоною стала – „Ліс трембіт” у Колочаві.
21-23 листопада під час участі у Міжнародній туристичній виставці „TT Warsaw 2019” у Варшаві (Польща), в Палаці культури і науки, на виставці було презентовано туристичний потенціал Закарпаття.
23 листопада в Ужгороді, в обласному палаці дитячої та юнацької творчості „ПАДІЮН”, відбувся перший – обласний тур VІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної хореографії імені Павла Вірського.
24 листопада в Берегові відбувся фестиваль молодого вина, на якому представили Божоле сортів Черсегі Фюсереш і Розе. Фестиваль відвідали понад 1,5 тисячі людей.
24 листопада у рамках проведення фестивалю „Волоські страви” відбулась презентація туристичного маршруту „Шлях Пинті”, який з’єднує с. Новоселиця Виноградівського району та с. Велятино Хустського району.
29 листопада в актовій залі УжІКіМ відбувся ХVІІІ обласний фестиваль ігрових програм „Грайлик”. Організатор – Ужгородський інститут культури і мистецтв.