Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2019 - грудень
15 грудня в Києві, Асоціація діячів естрадного мистецтва України присвоїла почесне звання „Заслужений діяч естрадного мистецтва України” Валерію Валерійовичу Рябчуку, керівнику гуртка Рахівського районного будинку дитячої та юнацької творчості.
Медаль та посвідчення за значний особистий внесок у розвиток українського естрадного мистецтва та вагомі творчі здобутки святково вручив Герасимов Віктор Володимирович – президент Творчої спілки „Асоціація діячів естрадного мистецтва України”.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 грудня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава музичної казки „День народження кота Леопольда”56.
1 грудня у Перечинському Будинку культури глядачі переглянули ексцентричну комедію „Обережно жінки!”, яку зіграли актори обласного музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв.
6 грудня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулися урочистості до 28-ї річниці Збройних сил України, у холі драмтеатру розгорнули виставку сучасної зброї та обмундирування. Музичне вітання воїнам підготував Заслужений академічний Закарпатський народний хор та Інститут культури.
8 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, в рамках мистецького проекту „Sunday performance” відбулась концертна програма „Життя – це дар Божий” заслуженого артиста України Олександра Садварія.
11 грудня Пряшівський Театр ім. О. Духновича у Словаччині вшанував класика українського театру Марка Кропивницького прем’єрою комедії за його твором „Пошились у дурні”.
14 грудня в Кошицях (Словаччина), у залі Історичної ратуші, український народний хор „Карпати” представив святкову програму „Різдвяні традиції нацменшин міста Кошиці”.
14 грудня в Ужгороді, в обласному театрі ляльок „Бавка”, відбулося традиційне, 22-е обласне свято „Словацький бетлегем”, яке, як і всі попередні, було організоване культурно-освітньою організацією „Матіца Словенска” в Україні.
18 грудня в Ужгородській дитячій школі мистецтв відбувся звітний концерт. Навесні 2020-го заклад відзначатиме 65-й ювілей.
19 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, була представлена концертна програма „Bach”, солістки Катерини Гажо (орган), яка стала своєрідним монологом композитора, виконавця та кожного слухача.
19 грудня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі мені братів Шерегіїв, на День святого Миколая, відбулась прем’єра різдвяної феєрії „Коли звізда ясна…”. Поставили її за мотивами казки Олександра Гавроша „Різдвяний песик”.
19 грудня у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, з нагоди свята Миколая відбулась благодійна вистава „Комета над лісом”.
19 грудня в Ужгородському інституті культури і мистецтв для дітей учасників бойових дій на сході України влаштували чудове Свято Миколая. Феєричний концерт та цікаві інтерактивні ігри у виконанні студентів вишу зробили щасливими не тільки малечу але і суворих ветеранів війни.
20 грудня в Ужгороді, у приміщенні по вул. Руській, 3, до Дня Святого Миколая, відбувся святковий концерт для дітей та батьків академічного камерного хору „Кантус”.
20 грудня в Ужгороді, у Хрестовоздвиженському греко-католицькому кафедральному соборі, відбувся різдвяний концерт учнів Ужгородської дитячої музичної школи №1 ім.П.І.Чайковського. Загалом у концерті взяли участь понад 200 учнів усіх класів музичної школи.
21 грудня у Мукачево, у Християнсько-культурному центрі, відбувся традиційний новорічно-різдвяний концерт Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків.
22 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Різдвяне диво”.
22 грудня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбулась „Новорічна вистава-інтермедія”.
22 грудня в Мукачеві, у центрі культури і відпочинку „Паланок”, відбувся святковий концерт з нагоди Різдва. У програмі заходу звучали різдвяні пісні на німецькій, українській та англійській мовах у виконанні дівочого хору „Співочі серця”, доповнені запальними новорічними танцями від хореографічного колективу „Паланок”.
26 грудня в Ужгороді, на площі Ш.Петефі, відбувся великий Різдвяний концерт учнів музичної школи.
27 грудня в Ужгороді, в римо-католицькому соборі Святого Георгія, відбувся дивовижний концерт-інсталяція „Під ангелами Різдва”, за участі артистів заслуженого академічного Закарпатського народного хору, солістів та оркестру. Концерт занурив всіх присутніх у неймовірну святкову атмосферу.
28 грудня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава Новорічно-різдвяної казки „Повелитель чорного лісу”.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 грудня в сан. Карпати Мукачівського району, в палаці графів Шенборнів, вперше відбувся літературний вечір за участі провідних письменників Карпатського регіону. Мирослав Дочинець, Михайло Трайста, письменниця-карпатознавець Марія Чумарна та Олександр Гаврош зібрались у бібліотеці палацу Шенборнів для того аби обговорити значення та вплив Карпатської літератури на сталий цивілізаційний розвиток Карпатського регіону у глобальному вимірі. Вперше письменники зустрілись у форматі дискусійної панелі та разом зі свідомими управлінцями краю, профільними громадськими об'єднаннями мали можливість обговорити та оцінити значення карпатської літератури для розвитку людства.
3-15 грудня в Ужгороді, у книгарні „Кобзар”, проходила акція для любителів книг „Письменник за прилавком”. Усі охочі могли поспілкуватися з закарпатськими авторами та придбати книги з їхніми автографами.
5 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась акція, приурочена Міжнародному дню волонтерів. Родзинкою зустрічі стало спілкування на ній виключно англійською мовою. Відбулись водночас гарна акція, цікава розмова та мовна практика.
5 грудня в Ужгороді, у кафе-музеї „Під замком”, відбулася презентація книги „Архітектура Ужгорода. Австро-угорська доба. 1867–1918”. Двомовне видання українською та угорською мовами містить матеріали досліджень, над якими впродовж двох років працювали дослідники історії архітектури Олег Олашин і Ліна Дегтярьова.
6 грудня в Ужгороді, у прес-центрі обласної державної адміністрації, до Дня святого Миколая за Григоріанським календарем презентували книги для дітей Петра Лизанця „Угорські народні казки Закарпаття” та Маргарити Меденці „Мудрий зайчик”.
9 грудня в Ужгороді, у відділі обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1 – 4 класів обласної бібліотеки для дітей та юнацтва відбулася презентація книги Оксани Фулитки „Вікусина парасолька”.
10 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся марафон написання листів-2019. Марафон — щорічна глобальна правозахисна подія, що проводиться напередодні Міжнародного дня прав людини та об'єднує мільйони небайдужих людей у всьому світі. Цього року марафон присвячений молоді, що змінює цей світ на краще і чиї права опинилися під загрозою.
10 грудня в Ужгороді, в обласній науковій бібліотеці імені Ф.Потушняка, відбулась зустріч із найвідомішим українським письменником Румунії Михайлом Гафією Трайстою. Пан Михайло є не тільки відомим літератором і журналістом, але й громадським діячем, активістом Союзу українців Румунії.
11 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до Дня захисту прав людини відбулася інформаційно-освітня зустріч на тему: „Реалізація та захист прав людини” за участю юриста Крістіана Фекийшгазі.
15 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір „Традиції заварювання чаю” до Міжнародного Дня чаю.
16 грудня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір пам’яті „І вам слава, сині гори...”, присвячений 110-ій річниці від дня народження Миколи Михайловича Бандусяка.
17 грудня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей, відбулося літературно-музичне свято „Перша зіронька горить, Миколай до нас спішить”.
18 грудня в Ужгороді, у прес-центрі обласної державної адміністрації, відбулася презентація книги закарпатського письменника Дмитра Кешелі „Весільна феєрія”.
19 грудня в Ужгороді відбулося оголошення щодо нагород традиційного щорічного літературного конкурсу „Книга на Миколая”, якому передувала святкова акція „Письменник за прилавком”, повідомив на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук Федір Шандор. Отож результати: „Краще художнє видання” – роман „Донос” Олександра Гавроша. „Найкраща книга есе” – „У пошуках варварів” Андрія Любки. Найкраща дитяча книга 2019 року – „Мандри та подвиги лицаря Горчика” Галини Малик.
19 грудня в Ужгороді, у бібліотеці на вул. 8 Березня, відбувся святковий вечір „Вірте в добру казку, діти”.
26 грудня у Мукачеві урочисто відкрили оновлену міську бібліотеку для дітей. Ця подія стала можливою завдяки реалізації проекту громадських ініціатив „Бібліотека дитячих мрій „Ч.І.З.” (Читаємо. Інформуємо. Забавляємо.).
У грудні викладачі УжНУ видали книгу про етнотолерантність у закарпатських медіа. Саме так уважають автори монографії „Закарпатські медіа крізь призму етнотолерантності”. Дослідження регіонального медіапростору здійснили представники кафедри журналістики УжНУ, зокрема професор Юрій Бідзіля, доценти Євген Соломін, Галина Шаповалова, Ярослава Шебештян та викладач Наталія Толочко. Уперше науковці поділилися з аудиторією напрацюваннями на ІІІ Міжнародній науковій конференції „Українські медіа в європейському інформаційно-комунікаційному просторі: історія, стан, перспективи”.
У грудні в Ужгороді, обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка підготувала і видала бібліографічний покажчик до 60-річчя відомого новеліста, літературознавця і письменника Василя Ґабора. Видання вийшло у серії „Культура краю в особах” і відкрило багатогранний та плідний світ науковця із Закарпаття.
У грудні в Ужгородській центральній міській бібліотеці, діяла благодійна виставка-розпродаж картин, основною метою якої була фінансова підтримка керамістки Тетяни Літус.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО
3 грудня у Києві, в музеї Шевченка, відкрилась виставка чотирьох художниць-викладачок Закарпатської академії мистецтв. „Чотири виміри” – така назва об’єднує творчість чотирьох художниць: Одарки Долгош/Сопко, Олени Кондратюк, Людмили Корж-Радько та Надії Пономаренко. Мисткині неодноразово представляли свою творчість, розгортаючи культурно-мистецькі проекти в Україні й за кордоном. Їхнє кредо – презентувати творчу індивідуальність на спільному експозиційному майданчику.
3 грудня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту відкрилася персональна виставка Павла Ковача. Роботи, що складатимуть експозицію, не є ретроспективою, хоча й виконані в різні роки, але об’єднані загальною концепцією – „Стіна”.
5 грудня у фойє Мукачівського драматичного театру відбулося урочисте відкриття персональної виставки живопису та графіки „Крокуючи життям” відомого закарпатського художника, члена Національної спілки архітекторів України, спілки професійних художників Закарпаття — Івана Івановчика.
6 грудня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, розпочався цикл різдвяно-новорічних свят „Зимова казка в Ужгородському замку”. Наразі для відвідувачів була відкрита цікава виставка, підготовлена співробітниками відділу історії, „У сяйві Різдва”.
17 грудня у Мукачівському замку „Паланок” відвідувачам провели екскурсію у незвичному форматі. Танці, ворожіння та закарпатська кухня. „Сватання Оленки” – театралізоване дійство, яке занурило гостей історичної локації в особливі традиції краю. В замку панувала особлива атмосфера, в яку занурилися всі присутні.
17 грудня в Берегові відбулося офіційне урочисте відкриття пам’ятника Ференцу Ракоці ІІ, лідеру національно-визвольної війни за незалежність Угорщини (1703-1711).
20 грудня в Ужгороді, у будинку, де мешкав і працював відомий закарпатський поет, письменник, археолог Федір Потушняк, урочисто відкрили меморіальну дошку на його честь. Автор меморіальної дошки – скульптор Богдан Корж.
23 грудня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття виставки „Ой радуйся, земле”. На виставці представили роботи керамістки Магдалини Пуглик-Белень та художниці Вікторії Грабар. Також свою колекцію народного вбрання представила Леся Мартинюк.
25 грудня в Мукачеві, з нагоди Різдва Христового, за григоріанським календарем, в стінах середньовічного замку Паланок влаштували святкове дійство.
26 грудня в арт-галереї „Ужгород” відбулось відкриття різдвяної виставки „Коли ясна звізда...” членів обласної організації Національної спілки художників України.
26 грудня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття мистецької виставки „Ким я є”. Команда ГО „Місто-сад” запросила відвідувачів побачити та відчути роботи митців на тему єдності та стереотипів. В рамках проекту були представлені індивідуальні історії українців, їхні традиції, побут та емоції.
26 грудня у Мукачеві відбулася перша виставка молодого художника Тимура Савченка. Митець малює картини у стилі поп-арту, кубізму та комізму.
У грудні, в Музеї української культури у м. Свидник (Словаччина), відбулось відкриття виставки „Дари Карпат”. Виставка представила відвідувачам музею світову культурну спадщину, що зберігалася століттями й була передана наступним поколінням у вигляді 22 детальних скульптурних виробів із дерева.Серед них – фігури Ладіслава Сиділа з Бардейова, різбярські компзиції на тему Різдва, портативні вертепи Андрія Гавули (1940) з Чабина.
У грудні в Києві, у державному університеті імені Грінченка, вихованиця художньої школи імені М. Мункачі Евеліна Сербін здобула почесне перше місце у VІ Всеукраїнському конкурсі образотворчого мистецтва. Мукачівка здобула перемогу у номінації „Живопис. Змішана техніка” у віковій категорії 14-15 років.
У грудні в Ужгороді, біля школи №3, відкрили міні-сульптурку президенту Чехословаччини міжвоєнного періоду Томашу Масарику. Скульптурка зроблена скульптором Романом Мурником та ковалем Степаном Руснаком.
У рамках грантової європейської Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства „Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020” буде відновлено історичний Соляний шлях.На реалізацію цієї програми буде виділено понад 380 тисяч євро грантових коштів. Що стосується закарпатської частини, то тут у першу чергу, будуть облагорожені території чотирьох замків, які стояли на Соляному шляху – Хустський, Королівський, Виноградівський, Квасівський та Вишківський. Гроші підуть на створення проектно-кошторисної документації на реставрацію замків, облагородження територій та встановлення пам'ятних дощок і скульптурок.
У грудні в ТОП-10 найкращих фотографій української частини найбільшого у світі міжнародного фотоконкурсу „Вікі любить пам’ятки” увійшли дві світлини із Закарпаття. Увійшла світлина церква Покрови Пресвятої Богородиці у селі Кострино Великоберезнянського району Закарпатської області. Автор фото — Андрій Мозоль. Також в десятку потрапив знімок руїн Угочанського замку (Головне фото). Це фото журі обрало і найкращим обласним фото Закарпаття. Світлину зробив Микола Кальченко.
КІНОМИСТЕЦТВО
17 грудня в Ужгороді відбувся допрем’єрний показ фільму „Мої думки тихі” в рамках промотуру Західною Україною. До речі, зйомки проводили і на Закарпатті, зокрема в обласному центрі. Глядачі змогли не тільки переглянути стрічку, а й перед тим поспілкуватися з акторами та знімальною групою на пресконференції. Режисер стрічки – молодий ужгородець Антоніо Лукіч – розповів про ідею зйомок і лейтмотив історії.
ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
11-12 грудня в Ужгороді відбувся фестиваль національних культур України на тему: „Україна поліетнічна та полірелігійна: приклад Закарпаття”. У рамках фестивалю відбулась низка цікавих та різноманітних заходів. Так, 11 грудня в Закарпатській ОДА пройшов Форум національних культур на теми: „Єдність різноманіття – запорука стійкого економічного розвитку. Закарпаття як унікальний приклад” та „Етноконфесійна ситуація в Україні та її особливості в Південно-Західному регіоні”. Участь у Форумі взяли Міністр культури, молоді і спорту України Володимир Бородянський, інші представники Міністерства культури, молоді і спорту України, керівництво Закарпатської ОДА, Закарпатської обласної ради, представники інших місцевих органів виконавчої влади, Експертних рад з питань етнополітики, з питань свободи совісті та діяльності релігійних організацій при Мінкультури України, громадських організацій національних спільнот Закарпаття, релігійних організацій області, науковці. Цього ж дня відбулися також літературні зустрічі, презентація нових видань проекту „Між Карпатами і Татрами” в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф.Потушняка; виставки сакрального мистецтва та In Memoria, Золтан Мичка (1949 – 2017) в Закарпатському обласному художньому музеї імені Й.Бокшая; виїзна екскурсія до центрів етноконфесійних спільнот Закарпаття. 12 грудня, для учасників фестивалю були організовані екскурсії до центрів культур національних меншин Закарпаття та представлено майстерню ремесел в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту. Також експонувались виставка робіт майстрів народної творчості, діяла колоритна фотозона з народними костюмами. Завершила фестиваль насичена та яскрава концертна програма в Закарпатському обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Євгена та Юрія-Августина Шерегіїв.
15 грудня в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся благодійний забіг до Дня Cвятого Миколая „Пробіжи – допоможи”. У такий простий спосіб спортсмени й любителі бігу щороку допомогають дітям-сиротам, які теж чекають на свого Миколая.
18 грудня в Ужгороді відбувся Парад Миколайчиків та запалення головної ялинки міста.
22 грудня євреї розпочали відзначати свято Хануки – свято чуда, свято перемоги у війні між святістю і нечистотою. В Ужгороді цього дня традиційно провели урочисту церемонію запалення менори біля колишньої головної синагоги міста, збудованої у неомавританському стилі, де нині розміщується Закарпатська обласна філармонія.
25 грудня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбувся перший фестиваль „Закарпатська коляда”. У заході взяли участь співочі колективи з різних районів Закарпаття. Гості куштували закарпатські страви і вина, а також слухали колядки.
У грудні артисти Ужгородського інституту культури і мистецтв взяли участь у Дні української культури в Румунії. Два творчі колективи інституту – вокальний ансамбль (керівник Мар’яна Матейко) та ансамбль народного танцю „Кольори Карпат” (керівник заслужений працівник культури України Михайло Шютів, педагог-репетитор Єлизавета Бабяк) разом з викладачами Мирославою Ліхтей, Марією Стойкою та Оксаною Шип брали участь у Дні української культури, який святкувала громада румунського села Мікула (Сату Маре) де компактно проживають етнічні українці.
У грудні мистецька акція „Різдвяна листівка з Ужгорода” стартувала в обласному центрі.
У грудні кондитер із Закарпаття Валентин Штефаньо створив до новорічних свят шоколадний шедевр-скульптуру „Сакура на снігу”.