Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2020 - січень
22 січня Закарпаття разом з усією країною відзначило День Соборності України. Офіційні урочистості розпочалися в Ужгороді на площі Народній, де керівники області і міста, обласних установ, дипломати і громадськість поклали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку, а Закарпатський народний хор виконав „Молитву за Україну”. Відтак під дріб барабанщиків, мелодій у виконанні оркестру стартувала хода зі 100-метровим українським прапором до пам’ятника Президенту Карпатської України Августину Волошину на набережній Незалежності, де також відбулося покладання квітів і прозвучав Гімн України. Далі колона рушила до пішохідного мосту, аби сполучити прапором два береги Ужа.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
2 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась святкова вистава М.Гончарова „Дві Снігуроньки та один Новий рік”.
3 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась незвичайна, музична казка „Трям-трям” привіт!
3 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулись вистави для дітей: „Холодне серце” та Є.Шварца „У полоні Снігової королеви”.
4 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Веселий фокусник”.
4 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава Хави Ейзель Валаамової „Країна До, Ре, Мі”.
5 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава для дітей „Незвичайні пригоди мишки”.
5 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава за твором М.Томчанія „Жменяки” та Різдвяна феєрія О.Гавроша „Коли звізда ясна…”.
6 січня в Кошицях (Словаччина), в Клубі Регіональної ради СРУСР, Український народний хор „Карпати” колядками та віншуваннями вже дев’ятнадцятий раз відсвяткував на традиційному „Святому вечорі з Карпатами” Різдво Христове за Юліянським календарем.
8 січня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбулось Вертепне дійство „Христос Родився! Всім Возвіщаєм!”, в якому взяли участь понад десяток творчих колективів. Народні та зразкові колективи, представники міських шкіл стартували від Ужгородської дитячої школи №1 ім. П.І. Чайковського і ходою, співаючи колядки, пройшли до сцени на площі Театральній.
8 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „Принцеса без горошини”.
9 січня у Мукачеві, у греко-католицькому Успенському соборі, відбувся різдвяний концерт хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи.
9 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Всі миші люблять сир”.
9 січня в Ужгороді, на пл. Театральній, відбулась загальноукраїнська акція виконання колядки „Нова радість стала”.
10 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Правда про курочку Рябу”.
10 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся новий концерт „Puer Natus” камерного хору „Кантус”.
11 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась музична казка „Веселий фокусник” та показ детективної мелодрами „Кішки-мишки” за п'єсою відомого українського драматурга Олександра Морданя.
11 січня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся традиційний фестиваль „Коляди у старому селі”.
11 січня у м. Кошиці (Словаччина), заслужений академічний Закарпатський народний хор взяв участь у традиційному Новорічному балі русинів-українців „Маланчин вечір”. Свято відбулося у залі „Сполоченського павільйону”. Наші артисти розпочали його колядками, віншуванням, закарпатськими піснями й українським гопаком. А тоді запросили учасників вечора до першого вальсу.
12 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулись вистави: „Бешкетниця Грилоталпа” за мотивами відомої казки „Ріпка” та трагікомедія „З Днем народження, Генріх” О. Степанова.
13 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся святковий концерт „На Старий Новий рік” заслуженого академічного Закарпатського народного хору. Зі сцени лунали колядки, народні пісні і танці, глядачам представили яскраві сольні й ансамблеві номери, віншуючи щасливий новий рік.
13 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Незвичайні пригоди Мишки”.
14 січня у Мукачівському драматичному театрі відбулась дитяча вистава „Лісові пригоди”.
14 січня у Нижньому Селищі, Хустського району, Закарпатський народний хор виступив на „Колядованя Хустецької долини”, де разом із церковними хорами Нижнього Селища, Копашнева та Нанкова прославляв народження Христа.
15 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась прем’єра вистави „Кавовий джаз – ліричний блюз і…”. Автор інсценізації та режисер дійства – Гала Реут, яка досі працювала в Одеському академічному театрі музичної комедії імені М.Водяного.
15 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, Академічний камерний хор Cantus презентував різдвяний концерт „Puer Natus”.
16 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась феєрична концертна програма симфонічного оркестру „THE POLAR EXPRESS”.
21 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, з нагоди Дня Соборності України, відбулась концертна програма естрадно-духового оркестру. Програму концерту з нагоди свята склали композиції української національно-патріотичної тематики на слова та музику сучасних композиторів.
21 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт естрадно-духового оркестру з нагоди Дня Соборності України. Програму концерту склали композиції української національно-патріотичної тематики на слова та музику сучасних композиторів.
22 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, Закарпатський народний хор виступив із тематичною програмою перед учнями Ужгородської спеціалізованої загальноосвітньої школи І ступеня №1, а пізніше взяв участь в урочистостях з нагоди 101-ої річниці Акта Злуки УНР та ЗНР на площі Народній.
23 січня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма камерного оркестру.
25 січня в Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „Чайка” за однойменним твором Антона Чехова.
26 січня закарпатський гурт „Чаламада” представив новий музичний альбом „Піціцько”.У назви є два пояснення: оскільки в альбом увійшло лише 5 пісень, не так багато і для зв’язку з попереднім альбомом „Пушлисьме”.
27 січня в Ужгороді, в академічному обласному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась моновистава в стилі стендап „Про що мовчать чоловіки” з Дмитром Танковичем.
31 січня в Ужгороді, на сцені Ужгородського інституту культури і мистецтв, відбувся безкоштовний показ вистави, в якій взяли участь студенти четвертого курсу. Для показу обрали казку польської авторки Маліни Пшесьлюги з назвою „Пан Лампа”.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
12 січня в Ужгородській центральній міській бібліотеці відбулась незвичайна та цікава презентація другої збірки віршів ужгородської поетеси, учасниці народного фольклорно-етнографічного ансамблю „Ужгород” Марини Попович-Павлік. Книга віршів „Коні мої нековані” – друга в літературній біографії ужгородської поетеси.
13 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулась презентація виставки текстильних новорічних листівок Ірини Лукашенко. Серед багатьох видів прикладної творчості існує такий вид рукоділля, як печворк, клаптикове шиття. Понад 150 клаптикових листівок з текстилю представила майстриня, яка займається клаптиковим шиттям і колекціонує текстильні листівки 15 років.
16 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка, відбулась творча зустріч з письменником та літературознавцем Василем Ґабором. До 60-річчя відомого пресознавця, новеліста та упорядника серії „Приватна колекція” літературної аґенції „Піраміда” Василя Ґабора Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка підготувала бібліографічний покажчик. Видання вийшло у серії „Культура краю в особах” і відкрило багатогранний та плідний світ науковця із Закарпаття.
17 січня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, відбулась презентація книжки закарпатського письменника-казкаря, журналіста, Василя Васильовича Шкірі „Житіє Зайчика-контрабандиста”.
20 січня у Перечинській центральній районній бібліотеці відбулась зустріч із закарпатським письменником Андрієм Любкою. Присутні мали змогу придбати книги Андрія Любки з автографом.
28 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книги „Справа Василя Стуса”, укладеної відомим істориком і тележурналвстом Вахтангом Кіпіані. У книжці зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом „Секретно”.
28 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, у відділі документів іноземними мовами, відкрилася виставка графіки Шандора Балога.
30 січня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась вулична акція „Капуркова книжка 4”, під час якої принесли 120 книг для обміну.
У січні першу премію ім. Михайла Лучкая отримав Олександр Гаврош за книгу „Різдвяна історія ослика Хвостика” – книга про життя Греко-Католицької єпархії, хоча і казка.
У січні на Закарпатті вийшов у світ черговий номер щоквартального вісника „Культурологічні джерела”. До роботи над виданням долучилося 25 авторів – науковців, письменників, журналістів, культурологів та студентів – усіх, хто працюють на ниві культури. Серед них як постійні автори, так і ті, що тільки починають свій шлях у журналістиці чи науковій діяльності.
У січні закарпатець, учасник АТО, Анатолій Молнар презентував в Ужгороді збірку віршів „Future”. У збірці – 73 вірші. Книга про людей, емоції та переживання.
У січні в Ужгородській центральній міській бібліотеці відкрилася виставка малюнків вихованців зразкової студії „Золота палітра”, керівником якої є вчителька малювання УСЗОШ№ 2 Наталія Хухра.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА ПРОСВІТНИЦТВО
3 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту відкрилась виставка живописних робіт „Зимовий настрій”. На виставці 10 митців з різних куточків Закарпаття представили понад 40 робіт.
15 січня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбувся день селфі, всесвітня акція, яка щорічно відбувається у третю середу січня.
15 січня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відкрилася виставка творів народного художника України В’ячеслава Приходька, присвячена 80-річчю від дня народження митця.
20 січня в галереї „Ужгород” відбулося урочисте відкриття експозиції творів, виконаних учнями мистецьких шкіл області.
23 січня в Ужгороді, в обласній організації НСПУ, у „Народному літературному музеї Закарпаття” відбувся вечір-пам’яті письменника Юрія Мейгеша (1925–1999).
25 січня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури і побуту, урочисто відкрилася одинадцята за рахунком виставка робіт митців – членів творчого об’єднання ім. Мігая Мункачі „Карпатика Арт експо”. На експозиції, презентованій у рамках Днів угорської культури на Закарпатті, представлено понад сім десятків різножанрових робіт – живопис, графіка, скульптура, різьба по дереву – двадцяти відомих закарпатських митців – Петра Шолтеса, Михайла Беленя, Магди Пуглик-Белень, Миколи Шете, Олександра Балога, Олександра Цанька, Володимира Лезу та інших.
25 січня в галереї „Ужгород” відкрилась спільна виставка робіт батька й сина Михайла та Віталія Кінчів „Родинний вернісаж” й одразу ж привернулала до себе увагу мистецьким рівнем автора полотен та різьбярських робіт митців.
25 січня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури і побуту, відзначили День святої Тетяни. Для відвідувачів музею влаштували вільну дегустацію та майстер-клас із ковальства.
30 січня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, виставку натюрмортів презентувала Андрея Павук. Художниця представила на виставці натюрморти із квітами та ляльками родом з дитинства.
31 січня у Мукачево завітав 19-й Арт-караван Дружби дітей-художників із зони АТО, з метою допомогти тим, чиє дитинство зруйноване війною. На арт-реабілітацію до Закарпаття завітали 15 дітей-художників зі Сходу України.У рамках проекту юні гості відвідали місто над Латорицею, побачили визначні його пам’ятки. Також на них чекає майстер-клас з дітьми-художниками міста Мукачева й поїздка до інших закарпатських міст. В рамках благодійного проекту було створено фільм та виставку картин „Закарпаття очами дітей”.
У січні на Воловеччині, у с. Гукливе, розпочали відновлення унікальної пам'ятки сакральної архітектури – Церкви Святого Духа. Церква датується 18 сторіччям, і є найдавнішою бароковою церквою на Закарпатті. Сьогодні активно проводяться роботи зі збереження цього шедевру верховинської деревяної сакральної архітектури.
У січні в Ужгороді, в обласній державній адміністрації, відбулося засідання робочої групи щодо включення архітектурного комплексу „Малий Галагов” до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.
КІНОМИСТЕЦТВО
14 січня в Києві, у кінотеатрі „Київська Русь”, з успіхом пройшла прем'єра фільму „Мої думки тихі” – повнометражного дебюту режисера родом із Закарпаття Антоніо Лукіча. Стрічку також знімали на Закарпатті, зокрема в Ужгороді, де вже відбувся допрем'єрний показ.
ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1-2 січня у м. Берегові відбувся фестиваль-конкурс дитячої та юнацької творчості „Pectoral of Talents”, у якому, серед багатьох учасників з України та Європейських країн брали участь і вихованці дитячих шкіл мистецтв міста Мукачева.
8 січня у селі Косівська Поляна, на Рахівщині, вже втретє відбувся районний фестиваль „Гуцульські бетлегеми”, що зібрав чимало місцевих поціновувачів та туристів.
9-14 січня в Мукачеві, в Парку Центральний, пройшов найбільший винний фестиваль країни „Червене вино”. Розважали гостей колядницькі колективи, кращі закарпатські гурти, були організовані анімаційні-та фотозони, проводились сімейні ігри з подарунками, інтерактивні конкурси з „дорослими” призами-винами від переможців попередніх фестивалів „Червене вино”.
11 січня в Ужгородському скансені відбувся фестиваль „Коляди в старому селі”, в якому прийняли участь колядницькі гурти з усього Закарпаття.
12 січня в смт. Великий Бичків, Рахівського району, пройшов ХV Різдвяний фестиваль бетлегемів і коляди. Участь у заході взяли колядники з усіх сіл майбутньої Великобичківської ОТГ.
16-19 січня в м. Мукачево пройшов всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль- конкурс естрадної пісні „Різдвяна зіронька”. Всеукраїнський конкурс збирає юні таланти з усієї України в місті над Латорицею вже 23 рік поспіль.
25 січня в Ужгороді відбувся фестиваль щедрівок та колядок „Різдвяна радість – 2020”.
25 січня у селі Геча, Берегівського району, відбувся унікальний для України кулінарний фестиваль майстерності команд різників (гентешів) та кухарів, який зібрав учасників не тільки з України, а й інших європейських країн. Скуштувати смачні страви зі свіжини з’їхалися туристи з різних куточків України.
26 січня у м. Іршава, в районному будинку культури, відбувся традиційний фестиваль „Різдвяний Благовіст”, присвячений Різдву Христовому, Новоліттю та Богоявленню.
У січні були визначені 52 місця Закарпаття, де потрібно заселитися правильним селфістам. Назвав їх головний туризмознавець Закарпаття Федір Шандор. І наголосив, що у туристів є можливість зробити: селфі, релфі, белфі, мамфі, дакфейс-селфі, ліфтлук у правильних закарпатських селфі-зонах.