Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2021 - квітень
До Міжнародного дня театру президент Володимир Зеленський відзначив державною нагородою актора із Закарпаття. Звання „Заслужений артист України” отримав актор театру і кіно, артист Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв Олександр Мавріц.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
8 квітня було представлено спільну роботу звукорежисера Геннадія Девятова, відеографа Тимофія Шмайди та композитора Дмитра Фесенка „The Last Machine Of Future”. Це новий індустріальний витвір трьох закарпатців. Деякі зйомки кліпу відбувалися на маневровому локомотиві ЧМЄ3 в м. Чоп. Композиція створювалася з допомогою металобрухту, залізних цистерн і т. д.
16 квітня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулося урочисте відкриття великої сцени театру, яка перебувала на тривалому ремонті. За кошти уряду Угорщини було оновлено планшет сцени, відремонтовано механізм поворотного кола, встановлено нове звукове та світлове обладнання. На сцені виступили актори та оркестр. Уперше, після двомісячного ремонту велика сцена театру запрацювала. Це найбільший концертний майданчик у нашій області. Глядацька зала театру розрахована на 794 глядача. Те обладнання, яке придбали та інсталювали, дозволяє проводити на сцені театру театральні, музично-концертні дійства будь-якого формату. Окрім заміни звуко- та світлотехнічних засобів, відремонтували поворотне коло сцени та її підлогу.
17-18 квітня в Ужгороді обласний академічний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв після місячної перерви, пов’язаної з карантином, відновив покази вистав. На малій сцені відбувся показ американської драми Б. Слейда „Same time, next year”.
17 квітня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, глядачам представили казку-імпровізацію „Бонжур, Катрусю!”за мотивами твору Шарля Перро „Червона шапочка”. Прем'єра вистави відбулася в грудні минулого року, але через карантин її не встигли побачити юні ужгородці.
18 квітня в Ужгороді, в обласному академічному театрі ляльок „Бавка”, відбулась прем'єра ювілейної вистави-концерту „Театр. Лялька. Метаморфози”.
18 квітня Ужгородський панк-рок гурт „Гніт” випустив свій єдиний і останній альбом під назвою „Сьогодні”. Музиканти грають досить важку музику і пишуть тексти виключно українською про виклики сьогодення, в тому числі про політику.
20 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, звучала музика Й. Гайдна у виконанні музикантів тріо „Con-Temp-Trio” − Агнеси Бачинської (флейта), Екатерини Гажо (орган, клавесин, фортепіано), Діани Гавати (віолончель).
22 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма від естрадно-духового оркестру. Керівник – народний артист України Володимир Співак. Програма концерту – ліричні мелодії на слова та музику сучасних композиторів, а також весняна атмосфера, яку створили харизматичні виконавці, що вже давно підкорили публіку своєю майстерністю, – Галина Гаврилко, Михайло Подкопаєв, Мар’яна Матейко.
24-25 квітня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся показ французької комедії Еріка Ассу „Круті віражі”.
25 квітня в Ужгороді, в обласній філармонії, симфонічний оркестр в рамках мистецької акції „Sunday performance” запросив всіх на музику віденських класиків − Й. Гайдна, Людвіга ван Бетховена, В. А. Моцарта.
25 квітня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава-комедія української драматургині Наталії Уварової – „Шахрайки”. Ролі у виставі зіграв зірковий склад Мукачівського театру всіх поколінь: від народної артистки України Лідії Пирогової і до молодого поповнення акторів театру.
У квітні четвертий всеукраїнський театральний фестиваль-премія ГРА оприлюднив лонг-лист номінантів. До нього з 89 заявок експерти відібрали 30 вистав. До списку потрапила і вистава угорського театру із м. Берегове. „Це дитя” – п'єса сучасного французького драматурга Жоеля Помру, адаптував та поставив її також режисер Олег Мельничук. Прем'єра відбулася 28 жовтня 2020 року у Берегові.
У квітні у Мукачівському палаці культури відзняли новий кліп. Виконавці відомих закарпатських гуртів знову об'єдналися в музичний проєкт під назвою „KARANTINOZ”, та створили музичну композицію під назвою „Разом”. „KARANTINOZ” – це експериментальний музичний проєкт, метою якого є створення музичних треків на дистанції та використання новітні технології сьогодення для їх звукозапису. А також, щоб знаходити шляхи розвитку в музичній сфері навіть в період карантинних обмежень.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 квітня у Берегові до Дня угорської поезії учні старших класів розклеїли сотню уривків з улюблених віршів. Для цього створили спеціальну спільноту в мережі Facebook, де будь-хто може приєднатися до цікавої акції. Таким чином вони заохочували інших цікавитися літературою та поезією. Школярі використали цитати з віршів класичних угорських поетів та сучасних авторів із Закарпаття – Єви Фінти, Ласло Варі Фабіана, Ніколетт Коприви та інших.
2 квітня в Ужгороді обласна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка розпочала цикл онлайн-зустрічей з сучасними закарпатськими письменниками та медійними особистостями. Гостем цього дня був письменник Андрій Любка. https://youtu.be/obpG9IsSK3U
4 квітня на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка до Міжнародного дня Інтернету була підготовлена та опублікована віртуальна виставка „Творці віртуального простору”. Виставка для всіх і кожного, хто любить поюзати на просторах всесвітньої мережі.
7, 14 квітня на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки імені Ф. Потушняка відбулись віртуальні #поетичні_середи: кулінарно-поетична середа з елементами ворожби та присвячена „білим” віршам.
16 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Федора Потушняка, запрацювала виставка до століття чеського коміксу „Тим часом в іншому місці”. Виставка представляє чеську творчість у всій багатогранності її форм та історичних взаємозв’язках. Виставка тематично спрямована на взаємне міжкультурне натхнення і представляє свого роду серію розповідей про сучасний чеський комікс та його „перше століття”.
20 квітня в Ужгороді, у краєзнавчому відділі „Карпатика” наукової бібліотеки УжНУ, відкрилася виставка „Зіллюся із серцем народу” до 140-річчя від дня народження Марійки Підгірянки. Без її творів не обходилася жодна читанка. Це постать, яка влилася в шкільництво Закарпаття лише на 10 років, але проторувала освітню стежину на багато десятиліть наперед. Зокрема, пропагувала новітні на той час методи навчання.
21 квітня на фейсбук-сторінках обласної універсальної наукової бібліотеки імені Федора Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Нема за книгу ліпшого фрегату”, присвячена Всесвітньому дню книги та авторського права.
22 квітня в Ужгороді, в обласній бібліотеці імені Федора Потушняка, відбувся літературний вечір „На бистрині творчого життя” до 80-річчя від дня народження Івана Хланти.
26 квітня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Федора Потушняка, відбулася презентація книги Михайла Фатули „Чорнобильський щоденник” за участі ліквідатора аварії на ЧАЕС Володомира Шовкошитного. Також буде презентовано нове видання книги Володимира Шовкошитного „Чорнобиль: я бачив” та нові гучні видання видавництва „Український пріоритет”.
У квітні Тячівська публічна бібліотека отримала 400 бестселерів від „Українського інституту книги”. Серед них як художня література українських і зарубіжних авторів сучасності та класиків, так і нон-фікшн, література на історичну тематику. Нещодавно Центральна бібліотечна система Тячівщини перейшла з районного підпорядкування на рівень територіальної громади. У права засновника закладу увійшла Тячівська міська рада. Тож з 16 квітня книгозбірня називається вже по-новому – комунальний заклад „Публічна бібліотека Тячівської міської ради”.
У квітні в Ужгородській бібліотеці для дітей „Казка” тривав конкурс дитячої творчості, присвячений великоднім традиціям родини. Другий рік поспіль – онлайн.
У квітні на Закарпатті побачив світ новий роман у притчах Дмитра Кешелі „Птахи кольорових снів”. Це розповідь про уже відомого із попередніх книг письменника Дмитрика – дитину, яка живе у душі кожного з нас і тих, хто до глибоких літ зумів зберегти у собі дитину. Проілюструвала книгу видавчиня Олександра Гаркуша. Книгу активно замовляють шанувальники творчості Кешелі з усієї України.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
6 квітня в Ужгороді урочисто відкрили виставку „Повітряні акробати ночі”, присвячену кажанам. Експозицію символічно розмістили у єпископській Резиденції Мукачівської греко-католицької єпархії, адже більшість цих ссавців живуть на горищах храмів, бо там їх ніхто не турбує.
7 квітня в ужгородському „Видавництві Олександри Гаркуші” створили новий альбом „Монистята на білиньку шию...”. Автор-упорядник – Василь Коцан. Видання містить кольорові фотоілюстрації традиційних народних, а також авторських прикрас із бісеру. Текстову та альбомну частину супроводжують світлини кінця ХІХ – середини ХХ ст., що демонструють жінок в традиційному народному вбранні, до комлекту якого входять прикраси з бісеру.
7 квітня у арт-галереї „Ужгород” відкрилася 15-та обласна виставка „Графічне Закарпаття – 2021”. Традиційно свої роботи представили як досвідчені митці, так і студенти Ужгородського коледжу мистецтв ім. А. Ерделі та Закарпатської академії мистецтв. Було представлено понад 40 графічних робіт 33-ох авторів. Побачити графічні роботи закарпатських митців можна і у соцмережах.
13 квітня юні вихованці Тячівської ДШМ взяли участь у Всеукраїнському дитячому дистанційному художньому пленері „Простори рідної землі”, присвяченому 30-й річниці Незалежності України та 10-річчю галереї „Єлисаветград” (м. Кропивницький). Пленер проводився з метою підтримки дитячої художньої творчості та вихованню любові до рідної країни.
18 квітня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулась яскрава подія – фестиваль „Весняний буйноцвіт у скансені”. На гостей чекала насичена программа:
– Видавництво „Гражда” й Іван Ребрик, „Втрачений Ужгород” і Тетяна Літераті, Видавництво „О. Гаркуші”: унікальні книги;
– Лекція Федора Шандора в Старій школі і Відкрита Кузня;
– секрети стародавніх ковалів;
– Майстер-клас з воскового писанкарства Людмили Губаль;
– Майстер-клас з великоднього розмалювання пряників Любові Керецман;
– Майстер-клас з гончарства Йосипа Гайзлера;
– Майстер-клас з виготовлення пташок з ниток Вікторії Кольки-Симкович;
– вокальна й танцювальна програма від фольклорного ансамблю „Марічка” (Оноківці);
– Хор „Зелена гілка” з Великої Доброні – українські та угорські пісні;
– Винарня „Муска” з колекцією найкращих закарпатських вин;
– Мед і продукти з пасіки від Михайла Фегера;
– Сушлики, пастили, цілющі сиропи і „Дари мольфарів” від Любові Повідайчик
Гості мали можливість скуштувати весняний зелений борщ та інші закарпатські смаколики від учасників.
18 квітня у м. Берегове, у Консульстві Угощини, відкрили виставку робіт закарпатського художника Владислава Габди. На виставці можна побачити роботи митця, у яких він однаково брав натхненя як із традиції закарпатської художньої школи, так із сучасних міжнародних образотворчих напрямків.
21 квітня в Ужгородському обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького експонувалась фотовиставка „Магія Боржавських полонин”. До експозиції ввійшли 45 фото вісьмох членів Спілки фотохудожників Закарпаття та двох польських колег- фотохудожників. Боржавські полонини – не тільки велич, не лише найчарівніший гірський хребет, це – „хребет” закарпатця і нашої загірської (чи передгірської) Вітчизни. Адже, життєдайні потічки Боржавської полонини живлять ріки десяти з тринадцяти районів Закарпаття (за попереднім адміністративно-територіальним устроєм) – Воловецького, Міжгірського, Свалявського, Іршавського, Хустського, Мукачівського, Виноградівського, Берегівського, Ужгородського та Перечинського районів Закарпатської області.
22 квітня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка „Світ писанки”, що у передвеликодні дні вже сьомий рік поспіль тішить наших краян та гостей міста. Її мета – популяризація та розвиток писанкарських традицій на Закарпатті, ознайомлення з різновидами розпису писанки, відтворення її автентичних зразків, звернення уваги і пошани до українських народних традицій та звичаїв. На виставці представили близько 500 писанок. Роботи представили майстрині із Закарпаття та інших областей України. На виставці є мальованки, дряпанки, крапанки, мотанки.
22 квітня в Ужгороді, в Палаці дитячої та юнацької творчості, відбувся весняний мистецький захід „Барви великодніх свят”. Відбувся костюмований міні-концерт, облаштували пасхальну експозицію та влаштували майстер-класи з писанкарства. Крім традиційний технік, майстер-класи провели і за сучасними методиками. Це і писанки з глини, тканини, паперу, круп тощо.
23 квітня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулось урочисте відкриття виставки сучасного українського іконопису „Величаємо”, приурочене Великоднім святам. На виставці були представлені ікони іконописної майстерні собору св. Юра та іконописної школи-майстерні Патріаршого дому, що у Львові,а також доробок студентів і викладачів Львівської Національної Академії мистецтв.
23 квітня в Мукачівському замку Паланок відкрили виставку „Неприборкана енергія”. Авторкою десятків полотен стала ужгородка Оксана Брензович, успішна бізнес-вумен та мама трьох доньок. „Неприборкана енергія” – це жіночий внутрішній світ, яскравий та ніжний, загадковий та надихаючий. Художниця не обмежилась тільки фарбами на полотні. Разом з власницею шоу-руму Альоною Загоруйко вона випустила серію хусток, що передають кольоровий світ „неприборканої енергії”, а ще невелику підбірку білих віршів разом з Тетяною Морською.
26 квітня в Ужгородському пресклубі представники „Агентства регіонального розвитку Закарпаття” презентували календар на 2022 рік, в якому вміщені світлини, зроблені в рамках проєкту „Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат”.
28 квітня в рамках Міжнародного відбіркового чемпіонату в категорії IBV International 2021 презентували першу колекцію нового українського бренду аксесуарів і одягу „Марципанка”. Засновники бренду – мукачівки Наталія Рибар та Вікторія Швардак. Його основа – дизайнерський принт, на котрий нанесено зображення Святого Мартина, Ілони Зріні, замку „Паланок”, міської ратуші та знакових квітів Закарпаття: сакури, едельвейсу та магнолії. В основі філософії бренду – красива, ніжна, як квітка, солодка і сильна духом жінка.
30 квітня до Великодня в Ужгороді закарпатська туристична рада провела мистецьку акцію і презентувала незвичайні писанки біля міні-скульптурки Енді Уорхолу на площі Жупанатській. Вже сьомий рік поспіль студенти УжНУ готують писанки у стилі поп-арт і збираються біля міні-скульптурки.
У Мукачеві незабаром з'явиться нова мистецька локація – Угорський дім ім. Мігая Мункачі. Старовинну будівлю, де колись існував Австро-Угорський банк, перетворять в Угорський дім імені Мігая Мункачі – культурний центр з галереєю, залом для масових заходів, автентичним угорським рестораном і не тільки. Проєкт втілюють за підтримки Угорщини.
У квітні ужгородська майстриня Марина Федчик зробила ляльку-янгола для інфекціоніста Степана Карабіньоша, який вилікував її від коронавірусної хвороби. Відома в Ужгороді лялькарка каже, що давно мала ідею зробити текстильну ляльку на тему боротьби лікарів з пандемією. Втілила задум протягом останніх тижнів, коли сама хворіла на коронавірус під час третьої хвилі. Очі – це єдине, що бачать їхні пацієнти, тому в моєї ляльки прикрите обличчя, як у лікарів. Серце – це те, що лікарі віддають кожному своєму пацієнту.
У квітні голова Закарпатської ОДА Анатолій Полосков погодив перелік об’єктів сакральної спадщини Закарпаття, які можуть включити до президентської програми „Велика реставрація”. Це спільна позиція керівництва Закарпатської облдержадміністрації та обласної ради. Вона спрямована на відновлення об’єктів культурно-історичної спадщини області та розширення туристичних магнітів краю. Відповідні матеріали уже надіслали на розгляд профільному міністерству. До пропонованого переліку увійшли шість пам’яток сакральної архітектури Закарпаття:
– церква Успіння Пресвятої Богородиці та дзвіниця в с. Новоселиця Берегівського району;
– церква Святого Миколи в с. Середнє Водяне Тячівського району;
– церква Святого Миколи в с. Колодне Тячівського району;
– церква св. Параскеви в с. Олександрівка Хустського району;
– дзвіниця церкви св. Миколи в с. Сокирниця Хустського району;
– церква Успіння Пресвятої Богородиці в с. Ділове Рахівського району.
Цей надважливий пілотний проєкт у сфері культури передбачає не лише реставрацію та збереження пам’яток, а й включає комплекс заходів щодо безбар’єрного доступу для всіх відвідувачів.
У квітні Мукачівський замок „Паланок” внесли до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
У квітні у селі Черна на Виноградівщині, у музеї при сільському будинку культури, за часи пандемії набрали дві групи у гурток із ткацтва, де виготовляють сувенірну продукцію та розпочали виробництво гунь – традиційного плечового одягу із овечої вовни. Це не просто музей, а музей-майстерня, де кожен може прийти й навчитися чи вишивати, чи ткати, чи співати народних пісень. Ще кілька років тому в музеї поставили кросна (ткацький верстат). Зараз там діють дві групи ткацтва – заняття відвідують діти та дорослі. Ще до пандемії майстри виготовляли сувенірну продукцію – ткані тайстрини та килими, їх продавали на виставках та фестивалях. Але пандемія усе це перекреслила, то члени майстри вирішили рухатися ще в одному напрямку і розпочали виробництво гунь – традиційного верхнього плечового одягу.
У квітні в Ужгороді в обласному центрі зайнятості експонувалася виставка світлин Віталія Марківа. Фотовиставка, присвячена старшому сержанту Віталію Марківу, військовослужбовцю оперативного батальйону імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького. Більшість з 64 світлин, представлених на виставці, з особистого архіву національного гвардійця, деякі – надали друзі та колеги.
У квітні 10 закарпатських художників взяли участь у пленері в Ужгороді. Картини писали біля греко-католицького Кафедрального собору та в скансені, розповів організатор Володимир Мишанич. За його словами, такий пленер в Ужгороді провели вдесяте. Мета цього пленеру – дати можливість познайомитися професійним художникам й аматорам, налагодити якісь творчі зв’язки для подальшої співпраці.
У квітні у Мукачеві, у центральному парку, учні дитячої художньої школи ім. М. Мункачі та приватної художньої школи „Ром-Арт” розмальовували великі макети великодніх писанок.
У квітні великодню експозицію розгорнули в Ужгороді на площі Народній. Участь у ній взяли 32 творчі колективи із закладів профтехосвіти та шкіл-інтернатів із усієї області. Кожен створив свою цнікальну композицію із атрибутами Великодня, які демонструють українську традиції від давнини до сьогодення.
У квітні у селі Іза Хустського району, відомому на всю Україну ремеслом лозоплетіння, сплели велетенский кошик. На роботу, приурочену до Великодня, майстри витратили два місяці.
КІНОМИСТЕЦТВО
1 квітня стало відомо, що знята на Закарпатті зіркова комедія „Мої думки тихі” отримає продовження. Один з найуспішніших фільмів українського прокату „Мої думки тихі” матиме продовження. Фільм – повнометражний дебют Антоніо Лукіча, режисера родом з Ужгорода. У прокаті у січні 2020 року фільм зібрав аудиторію у 120 тисяч глядачів. На Міжнародному кінофестивалі у Карлових Варах „Мої думки тихі” удостоїлись Спеціальної премії журі. Українська прем’єра відбулася в рамках Одеського міжнародного кінофестивалю, де фільм отримав приз глядацьких симпатій, премію FIPRESCI за найкращий український фільм, премію за найкращу акторську роботу (Ірма Вітовська) та спеціальну згадку журі (Андрій Лідаговський). Стрічку було відзначено чотирма преміями „Золота Дзиґа” від Української кіноакадемії: за найкращі фільм, жіночу роль, сценарій та повнометражний дебют (премія „Відкриття року”).
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
8 квітня в Ужгороді до Міжнародного дня ромів влаштували Боґрач-фест.
11 квітня на честь 720-ої річниці (1301 рік) приходу династії Другетів до Угорщини в Ужгороді було відкрито перший тематичний вело-пішохідний маршрут „Шлях Другетів”.
13 квітня на Закарпатті створили мапу цвітіння сакур, на якій позначені міста Закарпаття й дати, коли за попереднім прогнозом припадатиме цвітіння сакур. Розробник карти – закарпатський гід Максим Адаменко. За його словами, зазвичай цвітіння сакури на Закарпатті припадало на травневі свята. Але останніми роками цей період щороку зміщується до середини квітня.
14 квітня на 7 туристичних об'єктах Закарпаття можна здійснити віртуальні подорожі онлайн. Туристичні об’єкти Закарпаття увійшли до проєкту „Автентична Україна”. Проєкт „Автентична Україна” – це унікальна можливість подорожувати не виходячи з дому, котра до того ж особливо актуальна сьогодні. Завдяки цифровим інноваціям туристи з різних куточків планети і країни можуть мандрувати Закарпаттям у будь-який час просто у своєму гаджеті. У вільному доступі сім віртуальних турів оригінальними локаціями нашого краю. В онлайн-режимі можна відвідати винну дегустаційну залу в Ужгороді, ресторан посеред виноградників у Берегові, першу закарпатську палинчарню та побувати у традиційному ресторані в Мукачеві. Для віртуальної подорожі доступний і Національний музей народної архітектури та побуту в обласному центрі. До проєкту увійшли об’єкти культурної спадщини Закарпаття, які занесені до світової спадщини ЮНЕСКО. Йдеться про церкву Вознесіння Господнього у с. Ясіня Рахівського району та церкву святого Архангела Михаїла в с. Ужок, що на Великоберезнянщині. На офіційному сайті також можна дізнатися про гастрономічні родзинки різних регіонів України, про побут і хобі місцевих жителів.
16 квітня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, відкрилась виставка творів народного художника України Юрія Герца, присвячена 90-річчю від дня народження. Представлені на ній роботи об’єднує тема – Закарпаття.
16 квітня в Ужгороді, в інклюзивній кондитерській „Фіолєтово”, відкрилася виставка-продаж графіки „Об’єднані папером”. Роботи представили 9 молодих закарпатських художників-графіків: Бабіта Аліса, Білей Ганна, Довганич Оксана, Дурдинець Юрій, Есенова Олександра, Кіш Наталія, Михайлова-Вашкович Катерина, Тодерюк Андрій, Широніна Вікторія. Автори не обмежували себе темою та технікою за те, об’єднує їх – папір. Частину отриманих коштів організатори спрямують на розвиток інклюзивної кондитерської.
22 квітня талановита вихованка Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона, юна скрипалька Евніка Лавкай, здобула 2 місце на міжнародному конкурсі „RACCONTO DI PRIMAVERA” (Італія, Равенна).
23-25 квітня в Ужгороді відбувся фестиваль „Дні сакури”. Пройшов він на двох локаціях міста: поблизу історико-культурного комплексу „Совине гніздо” та на території Боздоського парку, де пройшов весняний ярмарок. На весняному ярмарку свою продукцію – м’ясні вироби, мед, сири, вина, напої та багато іншого – продавали закарпатські крафтові виробники. Також облаштували фудкорт із закарпатськими стравами та відбулися івенти й атракціони для дітей та дорослих. В межах роботи фудкорту наварили 400 літрів бограч-гуляшу та запекли бичка на вертелі. Масово сакури розквітнули з 20 квітня. Для туристів, котрі приїхали на Закарпаття, підготували екскурсії.
26-30 квітня в Ужгородському інституті культури і мистецтв з нагоди Міжнародного дня танцю пройшов тиждень циклової комісії хореографічних дисциплін. В рамках заходу була опублікована віртуальна книжкова виставка „Мистецтво руху”; відбувся семінар-практикум „Методика вивчення народно-сценічного танцю в рамках програми початкової мистецької освіти”, міжнародна студентська Арт-асамблея „Етнічний ренесанс через призму сучасного хореографічного мистецтва Закарпаття”, День професії хореограф „Практичні заняття з професійної підготовки фахівця хореографії”, презентація хореографічної екранізації кіноперфоманс „Я маю в серці те, що не вмирає” за творами Лесі Українки та презентація інтерактивної вебкарти туристичних об’єктів Закарпаття мовою сучасного хореографічного мистецтва.
27 квітня Ужгородська дитяча музична школа вдруге провела Відкритий конкурс юних піаністів ім. Маріанни Валковської.
27 квітня поштовий штемпель „Ужгород – місто сакур” та марку із зображенням квітів японського дерева офіційно запустили в обіг. Це перший штемпель постійної дії в Ужгороді. Також найближчим часом виготовлять поштовий конверт.
Передвеликодній благодійний ярмарок влаштували на площі Театральній в Ужгороді. За словами організаторки Олени Логвіненко впродовж трьох днів ужгородцям та гостям міста пропонуватимуть вироби, виготовлені в межах проєкту „Золоті серця Закарпаття”. Випічку, цукерки та інші вироби для благодійного ярмарку підготували вихованці інклюзивної кондитерської.
У квітні на Свалявщині вперше стартував тематичний веломаршрут під назвою „Шлях Венеліна-Гуци”. Веломаршрут веде від Сваляви до Тибави. Маршрут було урочисто відкрито місцевими меценатами Мирославою, Павлом Ганинцем та міський головою Юрієм Григою. Під час веломаршруту екскурсію провів президент Закарпатської туристичної організації Федір Шандор. Він розповів учасникам заходу (а це 117 малих та дорослих любителів велоспорту), чому саме таку назву отримав велошлях. Адже Юрій Гуца-Венелін – відомий у світі історик, філолог, етнограф, фольклорист та медик.