Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - травень

8 травня в Ужгороді, на Пагорбі Слави, з нагоди Дня пам’яті та примирення встановили Дзвін перемоги. Він з’явився у межах проєкту меморіальних символів, який ініціював Президент Володимир Зеленський. Це один із чотирьох дзвонів всеукраїнського меморіалу. На Закарпатті – Дзвін перемоги, адже саме тут завершилося визволення нашої країни від ворожих окупантів. Він стане важливим елементом патріотизму, символом прагнення до перемоги і безмежної поваги до захисників.

24 травня згідно з рішенням „Асоціації діячів естрадного мистецтва України” за значний особистий внесок у розвиток українського естрадного мистецтва Валерію Рябчуку було присвоєно почесне звання „Заслужений артист естрадного мистецтва України”. Валерій Рябчук – відомий танцювальний тренер та танцюрист, керівник танцювального гуртка „Latino” (м. Рахів). Його вихованці ставали переможцями різних конкурсів. А сам Валерій неодноразово виборював призові місця на конкурсах різних рівнів.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

6 травня в Мукачеві, на центральній площі, до Дня піхоти відбулась концертна програма Мукачівського військового оркестру.

7 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава „Кавовий блюз – ліричний джаз і…” Автор інсценізації та режисер – Г. Реут.

8 травня в Ужгороді, в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, відбулась прем’єра пластичної казки П. Ревіцького „Пес, який зірвався з ланцюга” та закарпатської саги „Жменяки” за романом М. Томчанія.

9 травня в Ужгороді, на площі Театральній, відбувся концерт до Дня Матері. Своїми виступами потішили матусь колективи Ужгородського міського центру дозвілля (Будинку культури).

10 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, Закарпатський народний хор представив нову програму „Звідси гора, звідти друга”, що двічі переносилась через карантин. Назву програмі дала відома закарпатська народна пісня, музичну обробку якої свого часу здійснив Михайло Кречко, а кращими сольними виконавцями були незабутні Терезія Бартфай та Іван Опаленик. Після десятків років забуття ця перлина пісенного мистецтва знову прозвучала зі сцени. У супроводі хору її виконали заслужена артистка України Яна Садварій та Андрій Свид. Також своїми сольними виступами порадували глядачів народний артист України Петро Матій, Наталія Мацко, Володимир Гірник, Ольга Свида, Вікторія Тимко, Ольга Міщенко, Шандор Шрайнер (тарагот), Іван Вархол (сопілка) та ін. До програми ввійшли твори в обробках П. Милославського, І. Мартона, М. Попенка, В. Калинюка, Ф. Копинця, В. Волонтира, П. Пинзеника, а також в’язанки пісень, яскраві оркестрові номери. Керівник і головний диригент колективу – Наталія Петій-Потапчук. Програма була насичена такими колоритними різножанровими закарпатськими народними танцями й вокально-хореографічними композиціями, як „Раківчанка”, „Аркан”, „Карічка”, „Марамороський”, „Гопак”, а також фрагментами „Сіпаного”, „Раковецького”, „Доробойки”, „Увиванця”, об’єднаними в одну видовищну композицію.

11 травня в Ужгороді під час роботи профільної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури, духовності, молодіжної політики, фізкультури і спорту, національних меншин та інформаційної політики на звернення адміністрації та керівників творчих колективів Комунального закладу „Закарпатська обласна філармонія” обласної ради було розглянуто питання про надання статусу „академічний” творчим колективам філармонії: симфонічному, камерному та духовому оркестрам.

13 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт відомого соліста-флейтиста зі Львова Андрія Карпяка разом з камерним оркестром філармонії. Під час концерту виконали твори Й. С. Баха, А. Вівальді, Ф. К. Моцарта, Б. Фроляк та інших. Яскрава та насичена музичними інтерпретаціями концертна програма оркестру була приурочена Дню піхоти.

14-16 травня у Мукачеві відбувся четвертий Всеукраїнський відкритий фестиваль театрального мистецтва аматорських дитячих та молодіжних колективів „Імпреза над Латорицею”. Фестиваль попри всі складнощі згуртував на сцені Мукачівського драматичного театру 10 театрів з різних міст Закарпатської, Запорізької, Хмельницької та Івано-Франківської областей. Загалом до Мукачева на четверту „Імпрезу” завітали близько 150 юних театралів. Перегляд 12 конкурсних вистав відбувся на сцені Мукачівського драматичного театру.

14 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась міжнародна зустріч та відкриття Центру розвитку польсько-української культури. Майданчик для обміну культурним досвідом та досягненнями між Україною і Польщею вдалося реалізувати завдяки проєкту „Дві культури, одна Європа” у рамках Програми транскордонного співробітництва „Польща-Білорусь-Україна” 2014-2020 за фінансової підтримки Європейського Союзу. З нагоди відкриття Центру розвитку польсько-української культури Закарпатський муздрамтеатр показав низку вистав.

14 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава „Same time” американського драматурга та сценариста Бернарда Слейда, володаря премії „Оскар”, яка є класикою сучасної драматугії.

15 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Задуши мене в обіймах” – блискуча комедія турецького драматурга Азіза Несина.

16 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, показали виставу для дітей „День народження кота Леопольда”.

18 травня в Ужгороді, у обласній філармонії, зірка закарпатської сцени, оперна співачка Галина Гаврилко презентувала сольну концертну програму „Зоряна весна”. У програмі концерту прозвучали композиції з відомих кінофільмів та мультфільмів, популярні естрадні хіти. Долучилася до концерту і близька подруга Галини Гаврилко, лауреатка міжнародних та всеукраїнських конкурсів піаністка Ірина Горячко.

20 травня в Ужгороді, на площі Театральній, до Дня вишиванки відбувся концерт учнів Ужгородської дитячої школи мистецтв „А я іду по світу в вишиванці”.

21 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, зіграли кримінальну драму режисера Филіппа Лабро „Спадкоємець”.

22 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Крок від любові” – сценічна версія відомої драми М. Старицького „Циганка Аза”.

23 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Обережно жінки” за твором Андрія Курейчика та вистава для дітей „Одруження, або нові витівки Кощія”.

25 травня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Алгебра гармонії” солістки-органістки Закарпатської обласної філармонії Катерини Гажо. Артистка підкреслює важливість гармонії в повсякденному житті, вміння любити себе, насолоджуватися радістю життя.

28 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава за твором лауреата Нобелівської премії Даріо Фо „Я чекаю на тебе мій любий”.

29 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Про що плачуть верби” за мотивами п’єси І. Карпенка-Карого „Безталанна”.

29 травня на Закарпатті вже втретє відбувся інтерактивний перформенс „Пікнік з хором Cantus”. Виступи хору в такому форматі вже відбувалися у середньовічних винних підвалах, на руїнах Середнянського замку, в Палаці Плотені, Горянській ротонді тощо. Минулого року „Пікнік…” відбувався у Львові. Цього року впройшов екскурсійний тур пам’ятками історії Берегівщини.

30 травня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Вільні метелики” за твором Леонарда Герша та вистава для дітей „Брементські музиканти”.

У травні в Києві, у Палаці „Україна”, відбулося вручення нагород Національної музичної премії. Концерт транслювали наживо на телеканалі М1. Серед тих, хто вразив виступом на музичній премії була і юна закарпатка Alina Pash. Вона влаштувала на сцені Палацу „Україна” справжній шабаш, виконавши пісню „Bosorkanya”.

У травні Ужгородському музичному фаховому коледжу імені Дезидерія Задора виповнилось 75 років. Святковий концерт із нагоди ювілею цьогоріч провели в онлайн-режимі.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

5 травня на фейсбук-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась традиційна онлайн поетична середа з елементами ханамі – мистецтва милування квітами. Присвячена вона була цвітінню сакури в Ужгороді і віршам про весну.

7 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до Дня матері діяла виставка дитячих робіт „Сім’я. Материнство. Дитинство”. Експозицію представив головний координатор проєкту – настоятель протоієрей Василій (Алексій). Акцію зініціював сімейно-соціальний проєкт „Я хочу жити”, що діє при храмі Почаївської ікони в м. Ужгород, у співпраці з БФ „Таланти України”.

8 травня в Ужгороді, у Народному Домі „Просвіти”, відбулося засідання Ради Закарпатського крайового товариства „Просвіта” з нагоди 101 річниці з дня заснування найстарішої української організації області. Лауреатом просвітянської премії імені Августина Волошина у цьому році став відомий український історик Олексій Корсун. Завдяки науковцю з московських схронів ФСБ РФ було повернуто особисті речі Президента Карпатської України Августина Волошина та документи щодо долі тисяч закарпатців засуджених сталінським режимом. З-під пера О. М. Корсуна вийшло близько десятка ґрунтовних документальних праць, без яких уявити історіографію Закарпаття було б неможливо.

8 травня у Виноградові пройшла зустріч із відмінником освіти, авторкою багатьох поетичних збірок для дітей і дорослих, розробницею методичних видань Ольгою Тимофеєвою. Присутнім представили унікальну книжку „Скарби рідного краю”, яка вміщує досвід дошкільних закладів усього Закарпаття і стала навчально-методичним посібником для багатьох вишів України, одночасно була презентована творчість гості як фотохудожниці й поетеси.

9 травня на інтернет-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „В світі все починається з мами”, присвячена одному з найсвітліших і найрадісніших свят у році – Дню матері.

11 травня в Ужгороді, у дворі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, пройшла вулична акція „Капуркова книжка-8” спільно з волонтерською організацією „Барбос”.

13 травня в Ужгородській центральній міській бібліотеці відбувся творчий вечір „Володар мудрості народної” до 80-річчя видатного фольклориста, заслуженого діяча мистецтв України, мистецтвознавця, кандидата філологічних наук, педагога, бібліографа Івана Хланти.

14 травня на інтернет-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Покутський Наполеон слова” з нагоди 150 річчя від дня народження видатного українського письменника, неперевершеного майстра соціально-психологічної прози, новатора модерністської техніки письма, новеліста, тонкого спостерігача людської душі, гуманіста і просвітителя Василя Семеновича Стефаника.

14 травня в Ужгороді, у залі художнього музею імені Йосипа Бокшая, відбувся творчий вечір до 70-річчя відомого закарпатського поета, прозаїка, заслуженого працівника культури України, лауреата всеукраїнських та обласних літературних премій Василя Густі. Організували урочистості педагоги та учні Ужгородської спеціалізованої загальноосвітньої школи І ступеня №1 з поглибленим вивченням англійської мови Ужгородської міської ради. Молодь підготувала музичні виступи, зокрема виконували пісні на слова Василя Густі. Музичний подарунок презентували солістка Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Мирослава Копинець і керівник оркестру хору Михайло Бровді.

16 травня в Ужгородському інституті культури і мистецтв відбулось відзначення 150-річчя видатного українського письменника Василя Стефаника. Викладач, методист української літератури, керівник навчальної групи 1 курсу сп. „Сценічне мистецтво” та „Видовищно-театралізовані заходи” Андріана Зан провела цікавий урок-портрет, у центрі якого була творча постать видатного письменника, ювіляра Василя Стефаника.

17 травня в закарпатському с. Осої на Іршавщині встановили меморіальну дошку на честь видатного поета, прозаїка, перекладача Івана Петровція. Дошку встановили на фасаді школи рідного селі поета. Виготовив її художник Іван Зейкан.

18 травня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація нової книги Інни Магас „Промов своє ім’я”.

19 травня на інтернет-сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Культурний букет Закарпаття”, присвячена Всесвітньому дню культурного різноманіття в ім'я діалогу та розвитку.

20 травня, у День вишиванки, на інтернет сторінці обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка були опубліковані: віртуальна виставка  „І на тім рушникові...”, а також вишивана „Поетична онлайн-середа”.

21 травня поетеса та колишня бібліотекарка обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка Неля Остапів стала лауреаткою літературної премії імені Івана Чендея.

21 травня з нагоди Дня музеїв в Національному музеї літератури України відкрилася персональна літературно-мистецька виставка Олександра Гавроша „Музей пригод Олександра Гавроша”, присвячена 50-річчю відомого письменника, драматурга та журналіста з Ужгорода. Виставка проходить у рамках музейного арт-проєкту „З книжкової полиці”. Більша частина експозиції презентує його як письменника, що пише для дітей та підлітків. На виставці представлено підбірку книжок, яких в ужгородця вже понад сорок.

23 травня в ужгородському скансені в рамках артпроєкту „Барвистий вінок Закарпаття” відбулась презентація нових книг одного з найпопулярніших письменників Закарпаття Олександра Гавроша під назвою „Коли оживає музей”. Вперше на Закарпатті були представлені книги з серії Машина Часу: „Врятувати Тараса Шевченка”, „Героїчні канікули”, „Геніальне кохання” та „Музей пригод”.

27 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч з перекладачем Віктором Петровичем Мотруком, який презентував книгу Теофіля Ґотьє „Фантастичні оповідання” у власному перекладі.

27 травня у смт Середнє, в Школі естетичного виховання, відбувся обласний конкурс українського художнього слова імені Івана Ірлявського „Моя весна”. Конкурс проводився у номінаціях: „поезія”, „проза”, „гумор”, „власна творчість”. У конкурсі взяли участь учні та студенти навчально-мистецьких та освітніх закладів, учасники поетичних студій, аматорських театральних колективів, читці художнього слова закладів культури клубного типу області, автори-виконавці.

28 травня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація першої збірки віршів студентки УжНУ Мар’яни Олефір. Авторці 21 рік. Свою книгу вона назвала „Початок”.

У травні в Ужгороді вийшов перший номер „Культурологічних джерел” за 2021 рік. Традиційно вісник нараховує 80 сторінок. До нього увійшли 34 матеріали 20 авторів, які подано у восьми рубриках.

У травні в Ужгороді, в міській бібліотеці, презентували проєкт „#SmartLibrary”, спрямований на осучаснення бібліотек. Проєкт презентували для працівників Ужгородської міської централізованої бібліотечної системи. Про варіант осучаснення бібліотек, який уже впроваджується в Україні, а стартував, зокрема, у Дніпрі, розповіла одна з розробниць стартапу „SmartLibrary” Тетяна Чайка. За її словами, нинішнім завданням бібліотек є сучасні послуги читачам, врахування інклюзивних потреб користувачів, можливості замовити видання зі свого смартфону.

У травні відомий закарпатський письменник Олександр Гаврош видав книгу під назвою „Загадковий Духнович”, до 210-ї річниці з дня народження Олександра Духновича. Вона розрахована на широке коло читачів.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

4 травня у галереї „Ужгород” під час Великодньої виставки члени Закарпатської обласної організації Національної спілки художників України представили свої роботи. У експозиції був представлений живопис, скульптура, кераміка.

5 травня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Бокшая, до 110-річчя від дня народження народного художника України Андрія Коцки була представлена виставка його робіт „Невідомий Коцка”. Виставка об’єднала твори митця, які ніколи не експонувалися для загалу, адже знаходяться у приватних колекціях. Ініціатор виставки – відомий на Закарпатті колекціонер Юрій Небесник. У нього – найбільша колекція творів Коцки, якого він добре знав.

5 травня, у світлий Великодній період, в Ужгороді одна із локацій Закарпатського музею народної архітектури та побуту вбралася в десятки неповторних вишитих рушників. Колекцію своїх рукотворних робіт вперше на широкий загал представила мешканка с. Кострино, що на Великоберезнянщині, Ганна Беряк.

8 травня в Ужгороді на базі Обласного організаційно-методичного центру культури традиційно відбувся семінар-пленер „Травневий Ужгород”, у якому взяли участь 16 художників із різних куточків Закарпаття. Учасники семінару-пленеру працювали над етюдами на весняну тематику в історичному центрі Ужгорода. Художники-аматори мали гарну нагоду перейняти досвід від професійних митців Олександра Сидорука та Василя Вовчка, побачити їх у процесі творчої роботи. У рамках пленеру учасники також відвідали мистецький центр „Галерея Ілько”, поспілкувались із заслуженим художником України Іваном Ільком, ознайомилися з експозицією картин, розгорнутою в галереї.

9 травня Мукачівський центр дитячої та юнацької творчості привітав всіх мукачівців із святом Матері. В центрі міста була представлена неймовірна виставка творчих робіт талановитих вихованців відділу декоративно-прикладного та образотворчого мистецтва. Для всієї дітвори Мукачева був проведений цікавий майстер-клас із виготовлення брошки „Мак”.

12 травня в Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбулося відкриття виставки „Україно-квіткова краса”. На виставці були представлені робити Марини Чопей, Тетяни Остапенко, Лариси Бобалик. Глядачі мали можливість переглянути прекрасні полотна, на яких описується квітуча природа Закарпаття, чарівна весна, неймовірної краси мавки.

14 травня у картинній галереї Мукачівського історичного музею відбулося відкриття виставки сучасного українського іконопису „Величаємо” та виставки закарпатського народного одягу.

15 травня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відбулись урочистості з нагоди відзначення Дня музеїв. Тут зібралися працівники музею, представники влади, поціновувачі історичної спадщини. В рамках святкування відбулося відкриття „Карпатського виставкового центру Міжнародної федерації фотомистецтва”, фотовиставок „Грецька церква” та „Експедиція в природу”. Для дітей на заході провели виставу „Принцеса-стрибунка” академічного обласного театру „Бавка”. На території замку відбулися лицарські бої під середньовічну музику та концертна програма. Впродовж дня гості мали можливість відвідати виставку „Традиційна писанка Закарпаття поч. ХХ ст.” та оглянути постійнодіючі експозиції і виставки музею. Також можна було взяти участь у цікавому майстер-класі „Природнича майстерня”. О 21 годині там почалася вечірня програма. Відвідувачів запросили на „Ніч в Ужгородському замку”. Відбулася довгогочікувана подія – нічна театралізована екскурсія „У пошуках Білої Діви”. Були також сюрприз від кондитера Валентина Штефаньо та фаєршоу циркової артстудії „Dragonfly”.

16 травня в с. Довге Іршавського району, на території палацу графа Телекі, відбулася серія майстер-класів із гончарства, лозоплетіння, бісероплетіння, розпису по дереву, ткацтва та вишивки, ковальського мистецтва, виготовлення текстильних ляльок, розпису по тканині, вишиваних писанок. Окрім майстер-класів, можна було прогулятися територією палацу, дізнатися його унікальну історію, подивитися на закарпатські замки в мініатюрі. Довжанський палац – унікальна історична пам’ятка. Зовнішній вигляд споруди не змінився із ХVІII століття. Територія лише недавно стала доступною для відвідувачів. Нині палац перетворюється на новий туристичний бренд Закарпаття.

18 травня, у Міжнародний день музеїв, вхід до музею архітектури та побуту в Ужгороді був безкоштовним. Відвідувачі змогли не лише насолодитись прогулянкою музеєм, але й долучитись до програми святкування. Відбулась презентація мобільного додатку „COOL Museums”, розробленого в рамках реалізації грантового проєкту „Культурні зв’язки – культурна мобільність у прикордонному регіоні”, та відкриття виставок „За обріями часу…” та „Музика” художника-реставратора музею Віктора Андріанова. Також на території музею діяла ярмарка-продаж творів майстрів народного мистецтва.

18 трaвня до Міжнaродного дня музеїв в Мукaчівському історичному музеї провели День відкритих дверей.

18 травня у будинку-музеї села Великі Береги Берегівського району провели майстер-клас із гончарства. Для учнів Мужіївського ліцею ім. Яноша Гуняді практичне навчання провів скульптор, кераміст Ендре Гіді (молодший). Також дітей ознайомили і з будинком-музеєм та ботанічним садом, розташованим на його території.

20-30 травня у Мукачеві пройшов живописний пленер „Мукачівська весна – 2021”, приурочений святкуванню Дня міста. Відомі художники Закарпаття у різних локаціях Мукачева малювали архітектурні пам’ятки, пам’ятники, вулиці та сквери міста, представляючи на полотнах власні відчуття та настрій.

20 травня в Ужгороді, у скансені, у День вишиванки відбулася презентація нового курсу студії вишивки „Косиця”. Цього разу кураторки-майстрині Вікторія Співак та Галина Мунчак підготували для поціновувачів народної вишивки унікальний курс – „Сорочка для нього”.

20 травня в селі Кваси, що на Рахівщині, з нагоди відзначення Дня вишиванки відбулася презентація виставки традиційних гуцульських вишивок. На виставці учасники заходу ознайомилися з традиційним гуцульським орнаментом на одязі, рушниках, ліжниках та іншому. Гуцульські вишиванки є унікальним витвором мистецької душі українського народу. До них звертаються історики та етнографи, щоб глибше дослідити матеріально-духовні засади їх життя.

21 травня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, Віктор Адріанов презентував дві персональні виставки. Автор виставки з 2018-го року працює художником-реставратором у музеї. Власне, цикл графічних робіт „За обріями часу” присвячений Ужгородському скансену. Митець намагався зобразити впізнавані багатьом архітектурні об’єкти старого села із нового несподіваного ракурсу. Роботи з циклу „Музика”, які представлені в іншій виставковій залі музею, – авторська трансформація в художньому сенсі клавіатури фортепіано, нотного стану, – йдеться у анотації до виставки. Символічно, що відкриття виставок В. Адріанова співпало із Міжнародним днем музеїв.

23 травня в Ужгороді, на території музею народної архітектури та побуту, пройшла історична інсталяція „Барвистий вінок Закарпаття”. Відбулося справжнє свято культури, мистецтва та етнічних традицій краю. На святі об’єдналися всі громади та райони області. Артінсталяція пройшла у рамках Всеукраїнського культурного марафону „Не забуваючи минуле, погляд у майбутнє”, присвяченого 30-річчю незалежності та Міжнародному дню музеїв. Гості заходу могли ознайомитися з виставкою художника-реставратора ужгородського скансену Віктора Андріанова, ярмарком виробів майстрів народного декоративно-ужиткового мистецтва, майстер-класами з гончарства, ковальства, лозоплетіння, вибійки на тканині, різьби по дереву, декоративному розпису тарілок, виготовленню ляльок-мотанок, торбинок з домотканих доріжок, виробів з соленого тіста, свічок, іграшок-пташок, малювання пряників, оригамі. Одночасно на присутніх чекав виступ народних фольклорних ансамблів краю, Заслуженого академічного Закарпатського народного хору, народного фольклорного ансамблю „Маки” Ужгородського інституту культури та мистецтв та народного аматорського ансамблю народної пісні „Розмарія” обласного організаційно-методичного центру культури тощо.

25 травня  в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, відбулося відкриття ювілейної виставки творів Адальберта Ерделі, присвяченої 130-ій річниці з дня народження знаного художника-живописця, педагога, культурного діяча, одного з фундаторів закарпатської школи живопису. У виставкових залах представили близько сотні картин митця: портрети, натюрморти. Урочисте відкриття експозиції розпочали святковим концертом, який підготували, зокрема, студенти Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора.

25 травня у Львові, у Музеї народної архітектури та побуту ім. Шептицького, відкрилася виставка „Етнічна палітра Закарпаття в музейних збірках Ужгородського скансену”.

29 травня в Мукачеві, у замку Паланок, тривали святкування Дня міста. Для гостей працювали музейні експозиції та лучний тир. Кожен охочий міг спробувати себе у ролі ремісника: виготовити кошик, глечик, ляльку-мотанку чи виріб зі шкіри. Також на території замку працювала гастрономічна локація. Вже ввечері на гостей фортеці чекали театралізована екскурсія, цікава лекція про найвідоміші міфи замку та неймовірно захоплююче фаєршоу.

29 травня в Ужгороді, у внутрішньому дворику Генерального Консульства Словаччини, художник Франциск Ерфан презентував виставку живопису. Роботи написані у країнах Карпатського регіону: Словаччині, Румунії, Угорщині. Ідея організації камерних виставок просто неба виникла у генерального консула Павола Паніса. Оскільки під час пандемії коронавірусу складно проводити культурні заходи у приміщенні, то внутрішній дворик дипломатичної установи – чудова альтернатива для камерних виставок.

29 травня в селі Довге, на території палацу графа Телекі, майстри народних ремесел навчали унікальних технік, притаманних жителям Боржавської долини. У програмі було шість годин практичних завдань та цікавих розповідей від кращих майстрів області. Відбулися майстер-класи з гончарства, лозоплетіння, бісероплетіння, розпису по дереву, ткацтва та вишивки, ковальського мистецтва, виготовлення текстильних ляльок, розпису по тканині, вишиваних писанок.

30 травня в Мукачеві, в галереї Угорського дому ім. Мігая Мункачі відкрилася виставка картин Олександра Андялоші, приурочена до 70-річного ювілею митця. На ній представлені роботи, створені протягом останніх 20 років. Окрім традиційної графіки, малюнків тушшю та акварелей виставлені також картини, виконані в техніці „alla prima”.

30 травня руїни Квасівського замку, що в Берегівському районі, „екранізували”. Тепер відвідувачі можуть уявити собі, як він виглядав. Біля замків встановили екрани. В Україні на Закарпатті вперше встановлено подібні екрани. Зроблені вони для того, аби кожен хто відвідує руїни замків міг побачити з певного ракурсу як вони виглядали колись. Працювали над зображеннями історики-археологи УжНУ, зокрема Володимир Мойжес. Найкраще скомбінувати руїни із зображенням можна за допомогою камери смартфону, оскільки очима вловити потрібний ракурс майже неможливо. Туристи, місцеві мешканці та інші відвідувачі замків масово роблять фото цих екранів і виставляють їх в соціальні мережі.

У травні в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відкрили постійнодіючу виставку „Традиційна писанка українців Закарпаття”. Тут представлені писанки з фондових збірок музею, автентичні та відписані писанки ХХ ст.

У травні в Ужгороді студентам коледжу мистецтв ім. А. Ерделі влаштували традиційний мистецький пленер. Замість парт – етюдники або покривала, поряд – найвірніші друзі. Мета пленеру – творити та насолоджуватися процесом створення прекрасного.

У травні в селі Лисичево Хустського району на будівлі відомої кузні „Гамора” відкрили барельєф відомому словацькому письменнику Людовіту Штуру. Закарпатське село Лисичево для увіковічення письменника обрали не випадково. Тут за Чехословацької республіки жило багато словаків. Словаки у 1918-му приїхали до Лисичева на лісові промисли. Потім ще довгий час продовжували працювати на кузні „Гамора”. Фінансував цей культурний проєкт словацький уряд. Автор – скульптор Едуард Алексій.

КІНОМИСТЕЦТВО

12 травня, на ютуб-каналі відбулася прем'єра першого епізоду закарпатського серіалу документальних портретів „Кіно. Віно. Доміно.”

18-20 травня в Києві на VIIІ-му Міжнародному фестивалі історичного кіно „Поза часом” відбувся показ двох стрічок про Закарпаття В’ячеслава Бігуна. Фільм „Брат Іван” –це родинна історія сценариста фільму „Тіні забутих предків” Івана Чендея з Тячівщини. Фільм „Я – Тячів” – історичний кінонарис від імені Тячева з 77 кадрами сучасності. В’ячеслав Бігун – кінематографіст і вчений-юрист із Закарпаття, знаний такими фільмами, як „Серце мами Гонгадзе”, „Сильні духом”, „Як тебе не любити”. Він – автор близько 600 публікацій і 35 фільмів, які на осінь 2020 року здобули понад 65 нагород.

31 травня в Ужгороді, на Липовій алеї, відбувся вечірній показ прем’єри кінострічки „Невигадана історія. Леся Українка”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

5 травня у селі Колочава у рамках проєкту Асоціації Єврорегіон „Карпати – Україна” „Карпатська бджола – спільні заходи із збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні” відбувся Карпатський фестиваль меду. Свято продовжилося великим концертом та виставкою продуктів бджільництва.

11 травня у м. Хуст відбувся міжнародний пісенний фестиваль „Веселка над Тисою”.

13 травня в Берегові дистанційно був проведений відкритий фестиваль-конкурс дитячого та юнацького театрального мистецтва „Юні зірки Мельпомени”. Мета конкурсу – розвиток та популяризація дитячого та юнацького театрального мистецтва, покращення професійної і виконавської майстерності режисерів та акторів аматорських театральних колективів, обмін досвідом, встановлення творчих зв’язків. До конкурсу були запрошені аматорські театральні колективи клубних закладів культури, мистецьких шкіл та закладів освіти з усієї України. Вік учасників театральних колективів від 5 до 16 років. Конкурсанти заздалегідь подавали відеозаписи п’єс або завершеного уривка з вистави за різними жанрами, напрямками та стилями тривалістю від 15 до 30 хвилин.

16 травня в Ужгороді відбувся 1-й тур IX Всеукраїнського хорового конкурсу імені Миколи Леонтовича. Конкурс проводився за номінаціями „мішані”, „камерні”, „однорідні” та „дитячі” хори. Відрадно, що взяти участь у регіональному відборі зголосилося 9 колективів з різних куточків нашого краю. Переможцем журі одностайно визнано Мукачівський молодіжний хор (художній керівник і головний диригент – Ярослав Біличко). Його виступ підкупив усіх присутніх бездоганністю виконання, культурою звуку, креативністю, витонченістю прочитання конкурсних творів.

17 травня у Берегові з нагоди Дня міста встановили герб з підсвіткою. Місто відзначило своє 958-річчя. Локація стане популярною фотозоною для берегівчан та гостей нашого краю.

20 травня в Ужгороді з нагоди Дня вишиванки пройшов „Марш вишиванок”. Культурно-мистецька акція відбулась в рамках марафону „Не забуваючи минуле, погляд у майбутнє” з нагоди 30-и річчя Незалежності України. Від музею народної архітектури та побуту колона рухалася до площі А. Бачинського. Біля скверу ім. Марії Терезії у виконанні Заслуженого академічного Закарпатського народного хору звучав псалом „Благослови, душе моя, Господа”. На вулиці А. Волошина біля Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора учасників маршу привітав духовий оркестр коледжу. Після виступу учасники акції вирушили до площі Театральної. На площі Театральній розпочався „Парад вишиванок”, в якому взяли участь солісти та колективи КЗВО „Ужгородський інститут культури і мистецтв” ЗОР, Закарпатського академічного обласного театру ляльок, Закарпатського музею народної архітектури та побуту, Заслуженого академічного Закарпатського народного хору.

22 травня у селі Руське Поле Тячівської громади у будинку культури пройшов танцювальний фестиваль „Ритми Карпатських гір”.

23 травня в Мукачеві, у замку „Паланок”, пройшли святкування з нагоди Дня Мукачева та відзначення 1125 річниці із моменту першої згадки про місто. На території замку працювали різні розважальні локації. Також можна було з'їсти місцевих смаколиків, які готувались під час святкування.

23 травня в Ужгороді, в спорткомплексі „Юність”, відбувся благодійний бал. Провели його, аби допомогти двом сім’ям, яким потрібні гроші на лікування дітей. Під час заходу виступили, зокрема, танцювальні колективи та оркестр обласної філармонії. Виступ для благодійного балу підготували 30 студентів Ужгородського інституту культури та мистецтв.

23 травня у Тячеві відбувся фестиваль „Діалог з майстрами”. Присутні змогли взяти участь у художньому пленері та майстер-класах з образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва від майстрів мозаїки, гончарства, декоративного декупажу, портретистів, насолодитися чудовим концертом від учнів та викладачів дитячої школи мистецтв. До уваги глядачів була представлена виставка декоративно-ужиткового мистецтва та художня виставка робіт учнів школи мистецтв.

25 травня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відбувся фольклорний фестиваль-конкурс „Веселковий передзвін” учнів мистецьких шкіл області.

29-30 травня в Ужгороді, у Боздоському парку, відбулась насичена концертна програма з понад 70 виступами юних ужгородців, присвячена Міжнародному дню захисту дітей та Дню парків. На відвідувачів чекали показові виступи з різних видів спорту, виступи колективів Ужгородського міського центру дозвілля, Закарпатського осередку Національної хореографічної спілки України тощо.

30 травня в Ужгороді діти провели екскурсії містом для дітей. „Екскурсійні маршрути від дітей для дітей” організували до Міжнародного дня захисту дітей. Історію рідного міста пізнавали учні міських шкіл. Зібралися на площі Театральній і вже звідти вирушали за попередньо складеними маршрутами. Школярі розповідали своїм ровесникам цікаві історії із життя міста над Ужем: про історико-архітектурні пам’ятки, храми різних конфесій, історію чеського кварталу „Малий Галагов” та виникнення житлового району „Мала Прага”, відомих ужгородців, історію появи кожної міні-скульптури.

У травні талановита учениця Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона Іванна Тулюк здобула перемогу на міжнародному мистецькому фестивалі-конкурсі „Fest Music”. Дівчинка отримала срібло у своїй категорії у номінації „інструментальний жанр (фортепіано) ”.

У травні на Закарпатті нарешті почала квітнути Долина нарцисів. Саме через погодні умови цьогоріч Долина нарцисів цвіте трохи пізніше.

У травні в Одесі,відбулась конференція „Етногастрономічний туризм – драйвер розвитку туристичних дестинацій”, на якій йшлося про реалізацію унікального проєкту „Дорога вина та смаку Закарпаття”. У межах заходу керівництво Міністерства культури та інформаційної політики, представники виноробної галузі, українські та міжнародні експерти обговорили популяризацію винної справи у контексті розвитку етногастрономічного туризму в країні.


 

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день