Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - серпень

У серпні присвоїли звання лауреата „Почесної відзнаки Ужгородської міської ради” у номінації „Діяльність у сфері музичної культури, театрального мистецтва, народної творчості, музейної і бібліотечної справи” заслуженій діячці мистецтв України, головній художниці Закарпатського академічного обласного українського музично-драматичного театру братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв, викладачці Ужгородського інституту культури і мистецтв Еммі Зайцевій.

23 серпня в Ужгороді, на площі Богдана Хмельницького, підняли прапор України (7,5 на 5 метрів) на найвищий флагшток на Закарпатті (заввишки 30 метрів). Його піднімали під гімн України, який транслювали з географічного центру України – села Мар’янівка Черкаської області.

24 серпня в Ужгороді відбулась святкова хода. Сотні містян вирушили із жовто-блакитним стягом центральною площею міста до пам’ятника Кирилу і Мефодію, де відбулося подальше святкове дійство.

У серпні на Закарпатті, на найвищій точці Боржавського хребта (вершина гори Великий Верх) на висоті 1598 метрів встановили флагшток та підняли прапор України.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 серпня в Ужгороді, у внутрішньому дворику Ужгородського замку, були представлені вистави обласного академічного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв, а саме „Князь Корятович” за твором Олександра Гавроша у постановці Євгена Тищука та „Балада про дівчинку Агнешку та двох лицарів-суперників” за п'єсою Світлани Новицької у постановці Тетяни Курти.

14 серпня у рамках святкування Дня Незалежності України у Львові, на „Арені Львів”, на гала-концерті проєкту Ukrainian Song Project/Українська пісня 2021 виступив закарпатський гурт „Анця”. Пісня „Дримба” відомого гурту з Мукачева здобула перемогу п’ятого, ювілейного проєкту Ukrainian Song Project/Українська пісня 2021. Яскрава і колоритна пісня та незвичні образи учасниць гурту підкорили серця глядачів і зіркове журі конкурсу.

15 серпня в Мукачеві, у Кафедральному соборі святого Мартина, відбувся концерт XXIII Мукачівського музичного табору. Під час концерту виконували твори Моцарта, Гайдна, Фаркаша та інших композиторів. Виступили камерний ансамбль та хор.

16-20 серпня в Ужгороді, на площі Театральній, у рамках Всеукраїнської культурно-мистецької акції „Музика Просто Неба до Дня Незалежності України” творчі колективи обласної філармонії презентували серію концертних заходів під відкритим небом „Вечори під каштанами”.

21 серпня гурт Hudaki виступив у Цюриху (Швейцарія) на фестивалі закарпатської музики Hudaki Village Band.

22 серпня в Чинадіївському замку „Sent Miklosh” Мукачівський драматичний театр презентував дві історичні вистави в рамках показів вистав у середньовічних замках Закарпаття, присвячених 30-річчю незалежності України. Глядачам показали „Баладу про дівчинку Агнешку та двох лицарів-суперників” та виставу „Князь Корятович”.

23 серпня в Ужгороді, на площі Театральній, до Дня прапора та 30-річчя незалежності України відбувся святковий концерт кращих колективів м. Ужгород „Ти у мене єдина!”.

23 серпня в Ужгороді, на площі Б. Хмельницького, до Дня державного прапора України відбувся концерт духового оркестру обласної філармонії.

23 серпня в Ужгороді до Дня державного прапора України біля парадного входу академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв відбувся святковий концерт за участі артистів.

23 серпня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „У нашім раї на землі” Т. Шевченко.

23 серпня в Ужгороді, у художньому музеї ім. Бокшая, відбувся концерт Академічного камерного хору „Кантус” до відзначення 620-ї річниці пам’ятки духовної культури Закарпаття „Королівського Євангелія” (1401 р.).

23 серпня в Ужгороді, на набережній Незалежності, відбувся артпроєкт „Вільний мікрофон” – форум українських пісень.

24 серпня в Ужгороді, на Київській набережній, перед академічним обласним українським музично-драматичним театром ім. братів Шерегіїв, о 6-тій годині ранку з нагоди Дня Незaлежності Укрaїни за участі зaслуженого aкaдемічного Зaкaрпaтського народного хору відбулась екуменічна „Молитва зa Укрaїну”. Цього року до мистецько-пaтріотичної aкції долучилися мистецькі колективи крaю, a гостем події стaв відомий укрaїнський гурт „Курінець” з Донеччини.

28 серпня в Ужгороді, у відремонтованій і оснащеній найновішим акустичним обладнанням великій залі ректорату УжНУ, відбувся концерт Академічного камерного хору „Cantus” у супроводі симфонічного оркестру „Fest Orchestra” (м. Львів), присвячений 30-ій річниці незалежності України.

29 серпня в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, із прем’єри екоказки актори розпочали 41-й сезон. Вистава мала назву „Нова сукня для принцеси” і порушує проблему мізерності людини, яка здатна глобально нашкодити навколишньому середовищу.

У серпні у Хусті, у міському парку, з неймовірним концертом виступив естрадно-духовий оркестр обласної філармонії. Такий захід провели вперше, аби залучати містян до подібних форм відпочинку та зацікавити класичною музикою.

У серпні Ужгородський гурт „4исла” презентував новий відеокліп на пісню „Мгновения”. За словами музикантів, пісня народилася дуже швидко, вистачило всього декілька репетицій від перших нарисів до повноцінного студійного запису.

У серпні Мукачівський драматичний театр у рамках реалізації проєкту „Мандрівка Замками Закарпаття” показав вистави з лицарськими боями у замках.

У серпні прибули дипломи з міжнародного театрального онлайн-фесту „ТЕАТР.NET-PROFI”, в якому Закарпатський обласний театр драми та комедії взяв участь з виставою О. Гавроша „Легенда про Пинтю” (режисер-постановник В. Давидюк).

У серпні у Будинку культури селища Вилок представили виставу „Доброньських троянд для Жажі”, яка представляє епізод із життя відомої угорської актриси і співачки Шарі Федак. Вистава створена з ініціативи Об’єднання „Закарпатський народний інститут”, мета якого берегти та популяризувати традиції й культурні цінності угорського народу.

У серпні закарпатка Alina Pash разом з співачкою Тіною Кароль презентували у Ютубі спільний трек реліз пісні „Дотики”. Сингл ввійшов у новий альбом Тіни Кароль „Молода кров”, який зірка записала спільно з молодими виконавцями сучасної естради. „Дотики” наповнені якісним звучанням бітів, характерним речитативом самої Pash і гітарним соло з переходом на етномотиви.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

3 серпня у Тячівській бібліотеці для дітей відбувся І-й етап Всеукраїнського конкурсу „Лідер читання”. Ініціатива має на меті розвивати інтелектуальний потенціал дітей, заохочувати дітей і підлітків до систематичного читання та підвищення ролі книги серед дітей. 20 юних читців, які є активними користувачами бібліотек громади, змагалися за звання „Лідер читання Тячівської ТГ”.

3 серпня у Мукачеві, у центральній бібліотеці, презентували музично-поетичний перформанс дуету „Інша тиша”. Це творчий тандем поетеси Катерини Волошиної (Voloshka) та музиканта-мультиінструменталіста і композитора Сергія Радзецького. Митці представили свій новий альбом „Потяг”. Проєкт „Інша тиша” – це своєрідний поетичний театр.

3 серпня в Ужгороді були названі імена лауреатів Ужгородської міської премії імені Петра Скунця. У номінації „художня література” переміг Василь Кузан із книгою „Три по сто”; у номінації „краєзнавча література” – Людвиг Філіп із книгою „Ужгород. Рідне місто моє”; у номінації „альбомне видання” – Леся Приймич із книгою „Живопис”.

6 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація другої книги короткої прози Тараса Ващука „Приблуди”. Життя маленької людини, відірваної від Батьківщини, або ж боротьба за місце під сонцем між різними національностями – про це та інше розповів уродженець Франківщини, журналіст Тарас Ващук.

16 серпня в Ужгороді, у парафіяльному будинку Свято-Преображенської греко-католицької церкви, де відбуваються творчі заняття осіб з інвалідністю та апробація текстів, відбулася презентація проєкту „Казки Закарпаття. Легка мова”, що здійснюється за підтримки Українського культурного фонду. Підсумком проєкту, що реалізовується у рамках програми „Інклюзивне мистецтво”, стали п’ять кольорових книжок легкою мовою, орієнтовані на тих, хто має труднощі з читанням.

18 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась презентація книжки професора Сергія Федаки „Хроніка Закарпаття у Незалежній Україні”. Ця книга фактично стала продовженням першої частини, яка охопила хронологію Закарпаття у 1991–2016 роках. Загалом дві книги вмістили близько 3500 тисяч дат із соціального, культурного, політичного та економічного життя Закарпаття часів незалежності України.

18 серпня в Ужгороді, у обласній державній адміністрації, відбулась презентація книги Іллі Шманька „Не зрікаючись любові до України. Життєпис Юрія Бадзя”. Поява книги – знакова подія до святкування 30-річчя незалежності України. Юрій Бадзьо – дисидент, останній політв'язень СРСР, громадсько-політичний діяч, український літературознавець та публіцист.

19 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся музично-поетичний вечір з нагоди 30-річчя незалежності України.

19 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася творча зустріч з Уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кременем. Крім іншого Тарас презентував книжку свого батька Дмитра Кременя „З днів шалених”, яка умістила ранню лірику та вірші „закарпатського циклу” нашого визначного земляка і лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка.

21 серпня у селі Суха Довжанської ОТГ, що на Закарпатті, відбулось відкриття меморіальної дошки великому українцю та відомому закарпатцю, лауреату Національної премії імені Т. Г. Шевченка Дмитрові Кременю. Дошку було встановлено на будинку школи, у якій вчився Дмитро Дмитрович, і яка тепер стала гімназією імені Дмитра Кременя.

21 серпня в Ужгороді, у філіалі обласного художнього музею ім. Й. Бокшая „Народному музеї літератури Закарпаття”, відбулась книжково-документальна виставка „На шляху до Незалежності”, присвячена 30-річчю незалежності України. На виставці широко представлені книги, які вийшли у роки незалежності, зокрема у рубриках „Клич гуцульської республіки”, „Живе Карпатська Україна”, „І зорі, і терня” та інші.

26 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч-презентація нової книжки Миколи Мушинки „Зібрані твори. Т. 2. Володимир Гнатюк”.

29 серпня на сайті Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Живі, поки пам’ятаємо”, присвячена вшанованню пам’яті захисників, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

30 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація чергового тому книжки Сергія Федаки із серії „Літописна історія”.

У серпні в Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, відбулась презентація путівника-довідника „Закарпаття угорськими очима”. Книжка знайомить читача з туристичними об’єктами, історичними пам’ятками та гастрономією краю. Цей путівник – всеохоплююче видання про туристичну сферу Закарпаття, котре з достатньою точністю представляє туристичні пам’ятки. У жовтні путівник буде виданий українською мовою.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 серпня в Ужгородському замку в рамках святкування 30-ї річниці незалежності України відкрили оновлену виставку годинників з фондів музею. Зараз виставка складається з 101 експоната, серед яких вироби західно-, східноєвропейських та російських майстрів XVIII-XX ст. На виставці експонуються сонячні, пісочні, механічні та електронні годинники з багатьох країн світу, зокрема США, Швейцарія, Німеччина, Англія та ін. Також представлені вироби таких відомих фірм як „Генрі Мозер”, „Хронос”, „Зеніт” та інші.

1 серпня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, розпочалась реалізація проєкту „Мандрівка Замками Закарпаття” в рамках святкової програми Всеукраїнського культурного марафону „Не забуваючи минуле, погляд у майбутнє” до 30-річчя незалежності України. Відбулася презентація фотографічно-краєзнавчого проєкту „Закарпаття. Моя мала Батьківщина”, а також Театралізований шоу-показ „Графиня” в колаборації Закарпатської школи моделей „A’STAR” та українського бренду MaryLu. Відтак для відвідувачів та гостей музею у внутрішньому дворику Ужгородського замку представили виставу Мукачівського драматичного театру „Балада про дівчинку Агнешку та двох лицарів-суперників” за п'єсою Світлани Новицької у постановці Тетяни Курти. Гості свята мали можливість зануритися у таємничий світ середньовіччя, та побачити захоплюючі бої лицарів, приміряти на себе могутні лицарські обладунки, відчути міць справжньої зброї і познайомитися зі особливостями життя лицарів.Опісля гостей свята запросили на концертну програму до внутрішнього дворику замку. Насамкінець на відвідувачів чекала вистава Мукачівського драматичного театру „Князь Корятович” за твором Олександра Гавроша у постановці Євгена Тищука.

2 серпня у Берегово, в угорському інституті ім. Ференца Ракоці ІІ, відбулося офіційне відкриття вже одинадцятого традиційного мистецького табору. Дитячий табір, організований Благодійним фондом „Геніус”, працював для діток, які люблять мистецтво, зокрема малювання, графіку, живопис. Діти робили вироби з пап’є-маше, гравюри на дереві, ганчіркові ляльки, мали можливість ознайомитися з технікою малювання гратаж, створенням скульптур, а також гончарством. Теми лекцій-презентацій стосувалися ювілеїв 2021-го.

8 серпня в Мукачівському історичному музеї замку „Паланок” в рамках святкування 30-го Дня Незалежності України відбувся показ вистав мукачівського драматичного театру , майстер-класи ремісників, а також концертна програма. „Мандрівка замками Закарпаття”.

11 серпня у м. Ужгород, у Генеральному консульстві Угорщини, відбулось відкриття персональної виставки мукачівського художника та педагога Аттіли Копріви. Його творами вже захоплювалася публіка любителів мистецтва не тільки України та Угорщини, а й багатьох інших європейських країн. У 2015 році він став володарем премії „Bonis Bona – За талант нації”. Митець втілює власні почуття, індивідуальність і насамперед багату, барвисту культуру Закарпаття у свої життєві картини.

17 серпня в Берегові, в центрі культури та дозвілля Берегівської міської ради, розпочала роботу пересувна виставка ткацтва та вишивки. Мистецький захід проводився в рамках відзначення 30-ої річниці незалежності України. Понад 100 робіт, представлених на експозиції, демонструють народну творчість, талант та унікальність майстринь Берегівщини. На виставці представлені роботи виконані в техніці перебірно-човникове ткацтво, в’язання гачком, вишивка хрестиком, вишивка гладдю та ін.

18 серпня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, з нагоди 30- ї річниці незалежності України відбулося відкриття обласної виставки робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва „Дивосвіт Закарпаття”. На виставці було репрезентовано ткацтво, вишивка, кераміка, різьба по дереву, коренепластика та інші види мистецтва. Участь взяли відомі майстри нашого краю. Серед них заслужений майстер народної творчості України Ірина Церковник, Марія Купарь, Надія Вербищук, Марія Дуркот, Ганна Маринець, Іляна Войнарович, Даринка Габор, Андрій Пузакулич, Василь Сочка та багато інших.

19 серпня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відбулося відкриття ІІІ Всеукраїнської виставки „Натхненні лялькою”, присвяченої 30-річчю незалежності України. На виставці було представлено понад 120 ляльок різних авторів та технік виконання з різних куточків України.

19 cерпня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва до 30-річчя незалежності України „Тобі, Україно моя”. Майже 200 робіт майстрів вишивки й витинанки представлено на виставці. Роботи для виставки надіслали 22 майстри майже з усіх районів Закарпатської області. Майстри хотіли висвітлити етнічні групи, зокрема лемків, бойків, гуцулів. Також було представлено румунське та угорське мистецтво.

20 серпня у Великому Березному, на стіні місцевої музичної школи встановили меморіальну дошку Йосифу Базелу (1932 – 2013), знаному закарпатському композитору, віолончелісту й педагогу, лауреату обласної премії ім. Д. Задора. Автором роботи, а заодно й меценатом, є відомий скульптор Михайло Белень. Композитор був учителем Євгена Станковича.

23 серпня в Ужгороді до річниці незалежності України показали „Королівське Євангеліє” 1401 року. 620-ту річницю рукописної пам’ятки відзначили в музеї Йосипа Бокшая. За словами кандидатки мистецтвознавства Одарки Долгош-Сопко, рукописну пам’ятку, яка датується 1401 роком, науковці відтворили у факсимільному виданні у 2015 році.

24 серпня в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва, з нагоди 30-ї річниці проголошення незалежності України відбулося відкриття фотовиставки „Це – моя Україна” пам'яті видатного українського фотохудожника, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Василя Пилип'юка. Експозиція налічує 57 світлин і триватиме до 15 вересня 2021 року.

25 серпня у Мукачівському замку „Паланок” презентували виставку творчих робіт учасників Міжнародного дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва „Срібний Дзвін”. Виставка присвячена 30-річчю незалежності України і мала назву „Я і моя Україна”.

27 cерпня в аеропорту „Ужгород” відкрили виставку картин „Аеропорт. Перезавантаження”. Виставка складається з 10 робіт. Участь узяло 6 авторів.

У серпні в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая, відбулось відкриття виставки „У барвистім вінку незалежної України”. Виставку із такою назвою відкрили до славних ювілейних дат – 75-річчя обласного музею, 75-річчя обласної організації Національної спілки художників України та 30-річчя незалежності України.

У серпні в Ужгороді, на Пагорбі Слави, встановили елемент всеукраїнського меморіалу – Дзвін перемоги. Концепт включає конструкцію з металу у вигляді половини арки та дзвін із карбуванням „Слава Україні – Героям слава”. Ініціативу реалізували у межах проєкту меморіальних символів, який ініціював Президент України Володимир Зеленський. Чотири дзвони – дзвони пам’яті, перемоги, миру та єдності – встановили в різних куточках України, зокрема й на Закарпатті.

У серпні стало відомо, що на Закарпатті встановлять 7 артінсталяцій відомих художників. Проєкт масштабують на території Ставненської ТГ. У місцях, де писали картини корифеї Закарпатської школи живопису, встановлять 7 артінсталяцій у вигляді мольбертів з інтеграцією у доповнену реальність. Інсталяції встановлять у межах проєкту, що є продовженням першого культурного маршруту в Україні „Шлях закарпатського живопису”. У межах розвитку „Шляху” заплановано розробку 10 окремих мап шляхами кожного з художників, що створили закарпатський живописний феномен: Адальберта Ерделі, Йосипа Бокшая, Золтана Шолтеса, Гаврила Глюка, Ернеста Контратовича, Антона Кашшая, Василя Габди, Андрія Коцки, Івана Шутєва, Івана Ілька. Мапи будуть розміщені в сільських школах, центрах надання культурних послуг у громадах та найбільших санаторіях Закарпаття. А спеціальні дороговкази спрямовуватимуть до основних локацій „Шляху”. Спеціально для проєкту закарпатський ресторатор Віктор Михайлов розробить та представить громадськості меню улюблених страв закарпатських художників, яким вони надавали перевагу у подорожах краєм. Для прихильників гастротуризму на початку осені буде проведено серію артпікніків, де вони зможуть скуштувати ці страви.

На Закарпатті доступні 3D-тури дерев’яними церквами. Храми України та Польщі можна оглянути онлайн. 3D-тури підготували в межах програми „Дерев’яні церкви – приховані скарби спільного туристичного регіону Карпат”. Це безкоштовні віртуальні екскурсії українськими та польськими дерев’яними храмами. Поступово 3D-тури доповнюватимуть фотоекскурсіями храмами Закарпаття.

У серпні стало відомо, що замок „Паланок” внесуть до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Також у Мукачеві реалізують проєкт „Хроніки замку Паланок”. Замок Паланок – це унікальна пам’ятка культури національного значення з багатою на події історією. У проєкті #хроніки_замку_паланок завдяки поєднанню сучасних інтерактивних і цифрових технологій та цікавого історичного контенту буде створено сучасний багатофункціональний інтерактивний простір для представлення історії унікальної пам’ятки, просвітницької та навчальної діяльності, реалізації творчих проєктів та активного дозвілля мешканців громади. Це допоможе перетворити відвідувача з пасивного споглядача на активного учасника експозиції.

КІНОМИСТЕЦТВО

23 серпня в Ужгороді, у відкритому офісі парку Малий Галагов, відбувся „Вечір кіно”, на якому пройшов показ одного з найкращих фільмів в історії українського кіно „Тіні забутих предків”. Захід пройшов в рамках Всеукраїнського культурного марафону „Не забуваючи минуле, погляд у майбутнє”, присвяченого 30-річчю незалежності України.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

9 серпня на Закарпатті відбулася презентація проєкту національної співпраці „Віртуальний музей гастрономічної спадщини „Вітрина Закарпаття”, що реалізується за підтримки Українського культурного фонду та розповсюджується на територію Закарпатської та Одеської областей і м. Київ. Проєкт покликаний здійснити розбудову інструментів захисту регіональної нематеріальної культурної спадщини шляхом зацифрування гастрономічної спадщини та створення віртуального музею „Вітрина Закарпаття”, як компоненту онлайн-хабу НКС Закарпаття. Задля збереження обрядових традицій приготування їжі різних етнічних груп ресурс інтегруватиме створені за європейськими вимогами бази даних елементів гастрономічної спадщини, а на їх основі будуть розроблені три досьє елементів нематеріальної культурної спадщини в Закарпатській та Одеській областях.

10 серпня у селі Солочин, на базі санаторію „Квітка полонини” відбувся перший етногастрономічний фестиваль „Дорога вина та смаку Закарпаття”. Окрім дегустації локальних продуктів гості фесту змогли ознайомитися із історією та культурною спадщиною краю. Щодо страв, які представили відвідувачам, то це були крафтові сири, вина та інші делікатеси. Для дітей підготували окрему програму. Малеча змогла покататися на конях та змайструвати щось власними руками під час майстер-класів. 

19 серпня в Мукачеві пройшов XVIII Міжнародний фестиваль юних талантів „Рекітське сузір’я”, який вдруге проводився онлайн. Він зібрав школярів та студентів не тільки з України, але й зарубіжжя, зокрема США, Польщі, Чехії, Франції, Азербайджану, Туреччини й навіть далекої Гани. У 13 номінаціях змагалося понад 500 конкурасантів.

20-24 серпня у Мукачеві, у парку „Центральний”, пройшов фестиваль „Варишське пиво”, на якому були представлені 15 крафтових пивоварень Закарпаття. На фестивалі відбулись концерти, турніри та забави. Тематичну пісню до фестивалю „Варишське пиво” виконав гурт „Рокаш”. 

22 серпня у Мукачеві, у парку „Центральний”, відбувся яскравий фестиваль національних культур „В родині єдиній”. Угорці, румуни, словаки та роми продемонструвавли гостям насичену культурним різноманіттям концертну програму.

22 серпня в Ужгороді, на площі Євгена Фенцика, відбувся молодіжний волонтерський фестиваль „Серце до серця”. Волонтери, студенти, активне учнівство, вокалісти та бенди згуртувалися для створення насиченої програми, у якій була музика й танці, вокальні номери, воркшопи і майстер-класи для дорослих та малечі, а також закарпатські смаколики та фаєршоу.

25-29 серпня Синевирська селищна рада провела тренінг, орієнтований на розкриття історико-культурного потенціалу громади та розвитку нових туристичних продуктів. Участь у тренінгу в рамках проєкту “Інтерпретаційна культурно-пізнавальна мандрівка „Синевир. Горяни” взяли місцеві екскурсоводи, працівники закладів культури громади, працівники національного природного парку „Синевир”, майстрині та представники громадських організацій.

28 серпня у селі Геча Берегівського району відбувся ХІ фестиваль сливового леквару.

28 серпня на Берегівщині, у бункері, де зберігались ядерні ракети, провели вінілову вечірку „Круглий звук” від Олексія Уманського. У бункері Гут колись зберігались ядерні ракети, що могли летіти в бік Європи. Після Будапештського меморандуму (1994) ракети забрали, а колишнє військове містечко майже зникло. Також раніше тут співав хор „Кантус”.

29 серпня на Берегівщині, у с. Геча, пройшов колоритний Сливовий фестиваль. На цьому заході можна було побачити весь процес приготування традиційного для краю сливового повидла – леквару. Крім власне самого повидла, гості свята мали змогу скуштувати наїдки з його додаванням, а також страви угорської кухні. Крім гастрономічної складової організатори Сливового фестивалю у Гечі підготували культурно-розважальну програмута змагання з футболу.

30 серпня в ужгородському аеропорту провели фестиваль повітряних зміїв, під час якого діти змогли навчитися запускати повітряних зміїв.

У серпні на Закарпатті презентували культурно-туристичний маршрут „Гуцульські сирні плаї”. Це проєкт програми „Культура. Туризм. Регіони” Українського культурного фонду. Його реалізовують спільно двома асоціаціями виробників традиційних гуцульських сирів – гуцульської овечої бринзи та гуцульської коров’ячої бринзи. „Гуцульські сирні плаї” – це мережа маршрутів гipcькими cтежкaми, кожен з яких веде на полонини в гості дo гyцyлiв i знaйoмить зi cтoлiтнiми тpaдицiями cиpoвapiння, вiвчapcтвa i cкoтapcтвa в Kapпaтax. До культурного туристичного маршруту залучили 13 локацій Закарпаття та Іванофранківщини. На Закарпатті це будуть 4 полонинські господарства Рахівщини, які є сертифікованими виробниками овечої бринзи. Крім них, увійде музей гуцульської бриндзі, що на Рахівщині, та ще кілька локацій. Кожна локація розташована доволі глибоко в горах і неподалік промаркованих пішохідних туристичних маршрутів.

У серпні у селі Велика Добронь завершив роботу дитячий табір театрального мистецтва, який Благодійний фонд „Геніус” організував вже вшосте. Змістовне дозвілля для дітей, які цікавляться акторською грою, провели на базі Центру професійного навчання. Учасники мали можливість познайомитися із секретами акторства, сценічного руху, а також вдосконалити навички риторики і комунікації. Протягом п’яти днів роботи табору діти підготували виставу, яка висвітлювала питання, які їх цікавлять.

У серпні на Закарпатті побудували шлях, що веде на озеро Синевир. Це серпантинна дорога, що з’єднує Воловецький та Пилипецький перевали. Траса Нижні Ворота – Воловець – Міжгір’я – одна з найбільш високогірних доріг в Україні. Відтепер туристи зможуть з комфортом їздити до популярного Національного природного парку Синевир.

У серпні всеукраїнський благодійний фонд ,,Злагода‘” за підтримки уряду, Міністерства освіти та науки та Міністерства культури Республіки Болгарія надіслав Ужгородському інституту культури і мистецтв нагоророди за участь у професійному багатожанровому Міжнародному фестивалі-конкурсі ,,Viva Stars Of Arts’’, який відбувся у місті Запоріжжя. Ніку Береш, талановиту студентку 2-го курсу спеціальності ,,Музичне мистецтво” (клас викладача-методиста Мирослави Ліхтей) визнано лауреатом 1-ої преміі у 6-ій віковій категорії у номінації ,,Інструментальний жанр” (соло фортепіано).

Центром мистецьких та творчих заходів на Закарпатті незабаром може стати не лише Ужгород, а й наближені до нього території. Два роки тому такий мистецький простір почали створювати на території СК «Деренівська Купіль». Наприкінці цього літа у мистецьких залах та майданчиках „Арт-ДК” відбулася перша серія об’єднаних однією ідеєю заходів. Тут облаштували камерні галереї, виставкові зали, а площу довкола перетворили на майданчик для виступів музичних гуртів, простір для спілкування. До Дня Незалежності України впродовж кількох днів в „Арт-ДК” відбулися кілька подій: діджей сет на вінілах „Круглий звук” від Олексія Уманського, емоційний концерт молодого закарпатського кавер-гурту „Fusion Room”; захоплюючий виступ ансамблю народної музики „Гудацька Тайстра” та колективу народного танцю „Лідер денс” з програмою „Любіть Україну”. „Арт-ДК” – мистецька локація, яка у своїй діяльності інтегрує сучасне експериментальне та традиційне закарпатське мистецтво.

У серпні юні гітаристи з Мукачева отримали гран-прі Міжнародного фестивалю-конкурсу „AUGUST FEST”, який пройшов у м. Харків. Участь у конкурсі взяли талановиті вихованці відділу народних інструментів Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона.

Закарпатські майстрині хочуть офіційно запатентувати медяник як автентичну гастрономічну візитівку Великого Бичкова (Рахівщина). Гастрономічною візитівкою селища є традиційний кондитерський виріб – медяник. Він є невід’ємним атрибутом весільних обрядів. Подейкують, що вперше цей виріб згадується у записах початку двадцятого століття. Таємну рецептуру досі тримають в секреті. За легендою, її перейняли від австрійських кулінарів.

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день