Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2021 - вересень

23 вересня в Ужгороді, в Генеральному консульстві Угорщини, за вагомий внесок у популяризацію угорських оперет та народних пісень президент Угорщини Янош Адер нагородив Срібним хрестом Ордена „За заслуги” солістку Закарпатського камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”, уродженку Берегова Аніку Берланюк.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

3 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені відбулась прем’єра вистави „Готель між двох світів” Еріка-Емануеля Шмітта. 

3, 4 вересня у Берегові пройшов Міжнародний джазовий фестиваль. До Закарпаття приїхали найкращі джаз-музиканти чотирьох європейських країн. Поруч із колективами зі Словаччини, Угорщини, Чехії та Польщі виступив і закарпатський „Пап-джаз-квартет”.

4 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, зіграли виставу „Ідеальне весілля” Робіна Ховдона.

7 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась містична вистава „Той, що відчиняє двері” Неди Нежданої.

8 вересня на сцені Коломийського академічного обласного українського драматичного театру ім. І. Озаркевича в рамках XII Всеукраїнського театрального фестивалю „Коломийські представлення” показали дві вистави Мукачівського драматичного театру – дитячу виставу „Пригоди чаклунки Шиші” (Г. Лисенко) у постановці Тетяни Курти та виставу для дорослих Наталії Уварової „Шахрайки” у постановці Євгена Тищука.

10 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Круті віражі” Еріка Ассу.

10 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся концерт „Шедеври світової та вітчизняної музики” Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України.

10 вересня в Ужгороді,  на пл. Театральній, до Дня міста відбувся святковий концерт за участю гуртів „Чаламада”, „Вандор”, „Анця”, „Рокаш”.

10 вересня в Ужгороді,  на пл. Театральній, до Дня міста відбувся виступ духового оркестру ГУНП в Закарпатській області під керівництвом Віктора Гарагаля.

11 вересня в Ужгороді, просто неба на вулиці Августина Волошина, учні та викладачі музичної школи № 1 імені П.І.Чайковського під керівництвом Олени Охрим привітали концертом жителів та гостей Ужгорода з його 1128-ю річницею. 

12 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Про що плачуть верби” І. Карпенка-Карого та вистава для дітей „День народження кота Леопольда”.

12 вересня в Горянській Ротонді відбулась Святкова літургія та духовний концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору.

12 вересня в Ужгороді, у Боздоському парку, відбулось дитяче свято „Віта YOU, Ужгороде!!!”. На святі актори академічного обласного театру ляльок „Бавка” показали вистава, а також у програмі свята були виступи аніматорів та різноманітні майстер-класи.

12 вересня в Ужгороді, на площі Театральній, до Дня міста відбулась концертна програма естрадно-духового оркестру обласної філармонії.

12 вересня в Ужгороді, на площі Поштовій, відбувся концерт колективів „Дитяча Академія Танцю”, хореографічної школи „Джерельця Карпат” Середнянської селищної ради, зразкового художнього колективу України ансамблю танцю „Веселка”, танцювального колективу центру творчого розвитку дітей та дорослих „Зіраті-Зефірчик”, Падіюну, студії сучасного танцю „Бліц”.

13 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Наполеон і Жозефіна” Іржи Губача.

15 вересня у Мукачівському драматичному театрі відбувся творчий вечір „Життя складається з пісень” непересічної та талановитої людини, поета і композитора, співзасновника ММТСТІ „СТІмул” Дмитра Варги. Культурно-мистецька подія зібрала чимало творчих людей.

15 вересня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” у новому 41-у сезоні започаткував, окрім вже традиційних суботніх та недільних показів вистав, проведення вистави для сімейного перегляду. Їх можна побачити щосереди. Першою стала постановка вистави „Нова сукня для принцеси”.

16 вересня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбулося відкриття ювілейного 75-го концертного сезону. Для меломанів органної музики солістка-органістка філармонії Катерина Гажо презентувала концертну програму „Діалог століть”.

17 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Я чекаю на тебе, мій любий” Даріо Фо та Франка Раме.

17-23 вересня в Ужгороді до Дня міста відбувся Міжнародний фестиваль моновистав „Монологи над Ужем”. На сцені обласного музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв та лялькового театру ужгородці та гості міста мали унікальний шанс побачити 14 вражаючих театральних історій. Це були постановки з Дрогобича, Києва, Львова, Маріуполя та Івано-Франківська, з Румунії, Бразилії, Угорщини, Молдови та Вірменії. Уперше на фестивалі моновистави представили і закарпатські актори з Мукачева та Берегова. Моновистава вважається одним із найскладніших, але й найактуальніших театральних жанрів сучасного світу.

18 вересня в Швейцарії, у Цюріху, на фестивалі закарпатської музики виступив гурт „Hudaki Village Band”. Основу репертуару склали автентичні народні пісні та мелодії із закарпатських сіл. Учасники ансамблю – переважно аматори. Композиції гурт виконує без партитури, у традиційному стилі, без аранжування, електричних інструментів та спецефектів.

19 вересня в Ужгороді, в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась комедія „Здраствуйте, я ваша тітонька” та „Повелитель чорного лісу” Василя Шершуна.

19 вересня у Берегові, на міському стадіоні „Дружба”, відбувся концерт закарпатських угорських гуртів. Заключним акордом програми став виступ легендарної групи „EDDA” з Угорщини.

19 вересня в Берегові, у римо-католицькій церкві, виступив хор „Кантус”.

20 вересня в Ужгороді в рамках фестивалю „Монологи над Ужем” відбувся творчий вечір народного артиста України Євгена Нищука.

22 вересня в Ужгороді, у обласній філармонії, „концертно” презентували збірку поезій Мар'яни Гаврилко „Світла сила і любові”. Під час презентації авторських віршів прозвучали твори у виконанні симфонічного оркестру філармонії. Також глядачів порадувала своїм глибоким голосом сама господиня вечора − заслужена артистка України Мар’яна Гаврилко. У її виконанні прозвучали арії із опер Дж. Верді „Сицилійська вечірня”, В. Белліні „Норма”, Дж. Пуччіні „О mio babbino caro” та ін.

23-25 вересня у Перечині, Хусті та Ужгороді відбулись гала-концерти проєкту Закарпатського народного хору з талановитими дітьми краю „Зіркове майбутнє Срібної Землі”. Колектив започаткував проєкт у 2018 році. Його мета – залучення талановитих дітей краю до спільних виступів із Закарпатським народним хором на професійній сцені.

29 вересня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся фортепіанний концерт вихідців з Ужгорода, піаністів, представників двох музичних поколінь − Йожефа Ерміня та Ірини Шелельо. Музиканти в концерті представили програму романтичних, класичних та сучасних творів, особливе місце у якій займав жанр танцю.

30 вересня відбулася презентація кліпу „Пий до дна” гурту Рокаш. Відеографом кліпу виступив ужгородський митець Тимофій Шмайда. Кліп був знятий в період карантину. Зйомки відбувалися в Чинадіївському замку, а також на території підприємства „Перша закарпатська палинчарня”. Презентація проходила на місці зйомок – в „Першій закарпатській палинчарні”, де також відбулась невелика екскурсія.

У вересні Закарпатський народний хор представляв культуру України у Хорватії. Колектив повернувся з триденної закордонної поїздки, в якій перебував на запрошення Посольства України в Хорватії. Головною метою подорожі була участь хору в фестивалі творчості національних меншин Хорватії „Липовлянські зустрічі”. У містечку Липовляни (Сісацько-Мославінська жупанія, історична область Славонія) українці є найбільшою нацменшиною, а тамтешня українська діаспора наразі відзначає 120-у річницю переселення українців до Хорватії. Саме тому Україна стала країною-партнером цьогорічного заходу, а культуру нашої країни на високому рівні вже вдруге представляв Закарпатський народний хор.

У вересні закарпатська співачка Уляна Донецька презентувала кавер на відому народну пісню „Через поле широкоє”.

У вересні у Youtube з’явився новий кліп про місто Мукачево від талановитого вихованця Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона Тимофія Коробейнікова. Авторка віршів – мукачівська поетеса Тетяна Рибар, автор музики – відомий композитор і співак, викладач Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона Ігор Білик.

У вересні, у Києві, закарпатці здобули перемогу на чемпіонаті Європи з бальних танців. Ужгородка Вероніка Мешко у парі з Ерлом Вільямсоном здобули перемогу для України.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 вересня патріотична громада селища Верхні Ворота Мукачівського району, установила на сільській школі меморіальну дошку кавалеру ордена княгині Ольги ІІІ ст., поетесі Софії Малильо і присвоїла школі, в якій вона розпочала навчання, її ім'я.

8 вересня у Мукачівській міській бібліотеці до 110-річчя від дня народження архімандрита Василія Проніна було оформлено виставку „Промені духовності”. Тут були представлені друкована інформація, статті з періодичних видань, а також видання Василя Пагирі „Архімандрит о. Василій Пронін”. В книзі представлені цікаві фотографії, статті, спогади та інші архівні матеріали.

8 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, на фейсбук-сторінці відбулась традиційна поетична середа, присвячена віршам про осінь. Вірші читали Євгенія Напуда та Надія Яблонська.

10 вересня в Ужгороді, у бібліотеці-філії №1, до Дня міста для дітей відбулось музично-розважальне свято „Ужгороде мій, прийми уклін земний”.

10 вересня в Ужгороді, у бібліотеці-філії №2, до Дня міста відбулась розважально-пізнавальна програма „Ужгород – єдина родина”.

11 вересня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, у День українського кіно на сайті бібліотеки була опублікована віртуальна виставка” „Світ за кадром”, що присвячена світу кінематографії.

15 вересня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд фільму „Володар мух” за романом Вільяма Ґолдінґа.

16 вересня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги Павла Вольвача „20+1, або Земля мертвих”.

16 вересня в Ужгороді на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняк відбулась онлайн-зустріч зі Світланою Тодер, уродженкою Турянської долини, випускницею філологічного факультету УжНУ, педагогом-організатором Лінгвістичної гімназії ім. Т. Г. Шевченка, поетесою, успішним фінансовим консультантом.

16-19 вересня в Ужгороді відбувся масштабний традиційний літературно-мистецький фестиваль „Чендей Фест – 2021. У програмі фестивалю відбулось безліч цікавих заходів: авторські презентації, літературні зустрічі, тематичні вечори, „Письменницький майданчик”, екскурсії тощо. Також відбувся прем’єрний показ фільму Вячеслава Бігуна „Брат Іван”. На завершення фестивалю учасники піднялись на гору Ясенову (літній салаш родини Чендеїв, туристична локація), що на Тячівщині.

18 вересня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосифа Бокшая, ужгородська журналістка та письменниця Тетяна Літераті презентувала книгу „Втрачений Ужгород: міська управа”. Це четверта збірка із серії книг, присвячених Ужгороду. У новій книзі письменниці зібрані історії про 26-х мерів Ужгорода, які керували містом у різні періоди історії.

19 вересня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги Миколи Шанти „Паннонське чудовисько”. Модерував зустріч перекладач роману, письменник Андрій Любка.

21 вересня в Ужгороді, у науковій бібліотеці УжНУ, у межах третього традиційного Всеукраїнського культурно-мистецького фестивалю „Чендей-фест 2021” представили І том із серії „Епістолярна спадщина Івана Чендея”. Уклав видання відомий київський літературознавець Сидір Кіраль.

21 вересня в Ужгороді, в обласній державній адміністрації, презентували книгу прозаїка, драматурга, літературознавця Петра Ходанича „Втеча, або Тиха моя вітчизна”. За словами Петра Ходанича, книга написана по гарячих слідах того, що зараз відбувається на Сході нашої країни. У книзі представлено твори про крихкість миру, криваві події на Донбасі, про кухню російської псевдоінформації, яка викривлює події й людські душі. Це своєрідний дорожній нарис, філософська притча про пошук істини та переосмислення цінностей людьми.

23 вересня в Ужгороді, у Консульстві Словаччини, відбулась пресконференція присвячена Дням України в Кошице.

24 вересня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч з представниками закарпатської комікс-спільноти. Із гостями заходу зустрілися засновники комікс-проєкту „The Hit Comics”, автор YouTube-каналу „Batman Unknown” Олег Репецький та власники першого на Закарпатті комікс-шопу „FanBoys shop”, а також засновники видавництва „Варвар”.

25 вересня в Ужгородському національному університеті відбувся „круглий стіл” до 100-річчя офіційного візиту Томаша Масарика до міста „Роль європейського державника в історії регіону: до 100-річчя перших офіційних відвідин Президентом Томашем Масариком”. Захід відбувся у рамках VI міжнародної науково-практичної конференції „Формат розвитку відносин України та країн Центральної Європи у контексті спливу гібридної війни, виборчих процесів, прав національних меншин та пандемії COVID-19”. Кілька локацій працювали на факультеті суспільних наук, міжнародних економічних відносин.

26 вересня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги письменниці Олени Гураль про одного з найвидатніших українських танцівників балету ХХ століття „З любов’ю, Серж Лифар! Київ назавжди”.

27 вересня в Археологічному музеї УжНУ ім. Е. А. Балагурі презентували книгу проф. Д. Д. Данилюка „Закарпаття, наш рідний край”. Це навчальний посібник, підготовлений на основі досліджень відомих вчених і лекцій з краєзнавства, які автор читав для студентів істфаку УжНУ. У посібнику в науково-популярній формі висвітлюються основні етапи історичного розвитку Закарпаття від найдавніших часів до сьогодення з урахуванням найновіших досягнень історичної науки.

29 вересня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, напередодні Всеукраїнського дня бібліотек відбулася презентація книги Галини Новосад „У світі книг”. Модерував зустріч укладач збірки, письменник Андрій Любка.

30 вересня в Ужгороді, у обласній унеіверсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася лекція „Книжкова ілюстрація в закарпатських виданнях періоду ХХ століття” кандидатки мистецтвознавства, доцента кафедри дизайну Закарпатської академії мистецтв Долгош-Собко Одарки.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

 1 вересня в Ужгороді, у Генконсульстві Словачччини, відкрили виставку відомого закарпатського митця, члена Національної Спілки художників України Тараса Данилича. Корифей закарпатського образотворчого мистецтва презентував 15 картин у техніці олійного живопису. Серед них пейзажі, портрети, моменти сільського життя, релігійної тематики та натюрморти карпатських мотивів.

5 вересня в Ужгороді Спілка фотохудожників Закарпаття оголосила результати фотоконкурсу №1 „Українська світлина” організованого у рамках реалізації грантового проєкту Українського культурного фонду. У фотопроекті взяло участь 56 авторів, які на розгляд журі надіслали 569 фотографій. Серед переможців шестеро закарпатців – Євген Баккай, Леонід Закревський, Олександр Рокосовик, Володимир Татарський, Ярослав Дуленко, Юрій Крилівець. Виставка 50-ти кращих робіт була представлена в Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP).

8 вересня у галереї „Ужгород” відкрилася ретроспективна виставка робіт народного художника України Василя Скакандія. Понад пів сотні творів – акварелі, живопис, графіка – продемонстрували зріз творчості митця різних років.

9 вересня у Мукачівському історичному музеї „Паланок” відбулось відкриття виставки картин „Пастелі” Ірини Кравець.

9 вересня в Ужгороді, в обласному музеї ім. Й. Бокшая, в урочистій обстановці Президент Національної академії мистецтв України Чебикін А. В. вручив Велику Золоту медаль Закарпатській організації Національної спілки художників України за видатні творчі досягнення та з нагоди 75-ї річниці від дня заснування.

12 вересня  в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури і побуту, відкрилася виставка живопису хуждожниці-гримерниці академічного обласного українського музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв Світлани Кремінь. В експозиції під назвою „Не сезон” представлені 33 картини, виконані олійними фарбами за останні три роки.

12-19 вересня на Закарпатті, на базі санаторію „Квітка Полонини”, відбувся 4 карпатський міжнародний скульптурний симпозіум під назвою „Нове дихання”. В ньому взяли участь 7 скульпторів з різних країн світу. Скульптори працювали над своїми творіннями, які потім передадуть громадам області. Участь у заході взяли сім скульпторів: Олександр Ефтімовський з Македонії, Таня Премінгер з Ізраїлю, Мерт Каан Бурназ з Туреччини, Саїд Ахмаді з Ірану, Йорг Ван Дейле з Бельгії, Кирил Кроголєв з Білорусі та Олег Путрашик з України.

14 вересня в Ужгороді Ната Попова та Романа Пилипа представили спільну виставку кераміки й архітектурного пейзажу „Люди й місто”, присвячену 1128-й річниці міста на Ужем. Кераміка Нати Попової та архітектурний пейзаж Романа Пилипа – це збалансований арт-тандем, джерелом натхнення якого є Ужгород, в якому народилися митці, живуть та творять. Результат творчого задуму „Люди і місто” автори втілили в одній із нових кав’ярень Ужгорода.

15 вересня в Ужгородському замку Спілки фотохудожників та краєзнавців Закарпаття спільно із обласним краєзнавчим музеєм презентували 50 найкращих фото в рамках проєкту „Українська фотографічна платформа. Акумулятор українського фотомистецтва”.

16 вересня в Ужгороді, у приміщенні Угорського дому ім. М. Мункачі, відбулася виставка творів (графіка, малюнок, письмові твори) одного з основоположників закарпатської школи живопису Адальберта Ерделі.

16 вересня у селищі Середнє відкрили меморіальну дошку відомому словацькому фольклористу Мілану Ліхарду, який на початку ХХ століття працював на теренах Закарпаття. Він зробив великий внесок у збереження культури словаків, що компактно проживають в селах нашого краю. Дошку розмістили на будівлі Школи мистецтв, що розташована у центрі села.

18 вересня у селі Нижня Апша, що на Тячівщині, колишній лікар-стоматолог, голова обласної спілки румун Закарпаття „Дачія”, дослідник та автор багатьох видань Іон Ботош створив унікальний музей. Потрапивши сюди, відвідувачі поринають в атмосферу давнього Мараморошу, та мають нагоду уявити, як жили мешканці цього регіону у різні історичні періоди.

18 вересня в урочищі Ділок, що на Рахівщині, відбулось відкриття пам’ятника вівчарю. Автором скульптури став Петро Жуланов. Памятник встановлено за кошти членів громадської організації „Гомор”, а завдяки співпраці громадської організації та Великобичківської селищної ради вдалось організувати урочистості. У рамках концертної програми виступили народний самодіяльний ансамбль пісні і танцю „Лісоруб”, оркестр „Бичківські музики” Великобичківської мистецької школи, дитячий фольклорно-етнографічний колектив Ясінянської школи мистецтв.

20-23 вересня в Мукачеві відбулася акція „Мукачівський антураж”, у рамках якої місцеві студенти та учні розмальовували бетонну стіну на набережній біля парку імені Андрія Кузьменка. Участь у заході взяли 32 юних художників з Мукачівської художньої школи ім. М. Мункачі, Закарпатської академії мистецтв та художньої школи „Ром Арт”. Кожен заклад створив по дві роботи: одну на міську тематику, а другу у вигляді декоративного орнаменту.

21 вересня в Берегові нові грані творчості Йосипа Гарані відкрились на виставці його полотен. Експозицію презентували у виставковому залі Міхая Мункачі, що діє при консульстві Угорщини. Картини для широких оглядин представив знаний в регіоні колекціонер і шанувальник мистецтва Ласло Ковач. Більшість з них із власного зібрання.

21 вересня у селі Четфолво Берегівського району товариство угорської культури Закарпаття з нагоди дня народження Іштвана Сечені встановило пам’ятник угорському політику і письменнику.

22 вересня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка „Я і моя Україна”, присвячена пам'яті наших славних краян та приурочена до 30-ої річниці Незалежності України.

26 вересня в Ужгороді, в мікрорайоні Горяни, відкрили й освятили мініскульптурку Горянської ротонди. Це 49-та скульптура в обласному центрі Закарпаття. Зробили мініскульптурку з бронзи за пожертви вірян скульптор Роман Мурник та коваль Степан Руснак.

27 вересня в Хусті презентували проєкт „Віртуальний музей гастрономічної спадщини „Вітрина Закарпаття”. Також відбулося пілотне тестування елементів етногастрономічних туристичних продуктів створених на засадах сталості гастрономічних локацій у пілотних ТГ. Віртуальний музей „Вітрина Закарпаття” міститиме базу даних елементів гастрономічної спадщини, що дозволить зберегти традиції приготування їжі різних етнічних груп та сприятиме промоції гастрономічного туризму в нашого краю.

27 вересня у Виноградові, у виставковій залі „Імпасто”, відкрилася персональна виставка живопису виноградівського художника Владислава Беланінец. Це перша презентація творчості молодого художника. Експозицію склали пейзажі та жанрові роботи.

28 вересня на Ужгородщині близько 30-ти дітей малювали на пленері Середнянський замок. Пленер влаштували на Закарпатті для вихованців трьох шкіл мистецтв. Зокрема, з Ужгорода, селища Середнє та села Великі Лучки. Учні разом із вчителями малювали Середнянський замок.

30 вересня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая, назустріч Дню художника, закарпатські митці представили виставку „Осінь-2021”, де представили живопис та скульптуру. Друга частина виставки розмістилася в арт-галереї „Ужгород”, де експонуються графіка та декоративно-прикладне мистецтво.

У вересні в Мукачеві було створено перший мурал. Художник Тиберій Йонаш та учні художньої школи „Ром Арт” завершили роботу над муралом, який прикрашатиме будинок у центральній частині Мукачева.

У вересні у Словаччині, у Свиднику, у музеї української культури, пройшов День народних традицій зі змаганням у приготуванні вареників. Було підготовлено та роздано 7000. Про веселу атмосферу подбали: народний ансамбль „Руменок” з України, співачка Галина, грою на губній гармошці потішив Йозеф Копча, а підсумував святкову програму виступ гурту „Чендеш”. У рамках свята на відвідувачів чекали: презентація зразків ремісничого виробництва, фольклорне пасмо, виставка Земля годувальниця, продаж продуктів бджільництва, дитячий майданчик, їзда на коні, частування у корчмі.

У вересні відомий дослідник Михайло Сирохман розказав про втрачені та збережені церкви Закарпаття на відкритих лекціях. На Закарпатті триває проєкт „Втрачені церкви Закарпаття”. Лекції проводить мистецтвознавець, викладач Закарпатької академії мистецтв Михайло Сирохман. Дерев'яним церквам науковець присвятив понад 40 років польових та архівних розвідок. І наразі готує вже нову книгу.

У вересні п’ятдесяту міні-скульптурку презентували в Ужгороді. Цього разу у бронзі зобразили торт „Ужгород”, якому в цьому році виповнилося 10 років.

У вересні у Мукачеві відбувся живописний пленер „Етюди осені”. Участь у мистецькому пленері взяли 10 художників. Художники зображували на своїх полотнах місто над Латорицею та його відомі туристичні локації.

У вересні в Ужгороді кандидат історичних наук, доктор філософії, професор-завідувач кафедри міжнародної політики Ужгородського університету Ален Панов представив нове видання – „Перша книжка про Ужгород”. Тираж видання – 500 примірників. Дослідник на базі книги планує провести серію семінарів-лекцій із вчителями-істориками міста, гідами, туризмознавцями.

КІНОМИСТЕЦТВО

10 вересня в Ужгороді, на площі біля філармонії (під каштанами), напередодні Дня українського кіно всіх охочих запросили переглянути фільм „Білий птах з чорною ознакою” режисера Юрія Іллєнка.

20 вересня закарпатець В’ячеслав Бігун здобув другу нагороду XVІ Міжнародного фестивалю „Кінокімерія” за фільм „Я – Тячів”. Це історичний кінонарис від імені закарпатського міста Тячева з 77 кадрами сучасності. У вересні це місто на березі Тиси відзначає 692 річницю першої згадки.

У вересні на Закарпатті з’явилася освітня програма та нова спеціальність на базі Ужгородського інституту культури і мистецтв для підготовки фахівців, зокрема й у галузі кінематографії, – „Аудіовізуальне мистецтво та виробництво”. Ще на початку року було розпочато пошук можливих шляхів підтримки та розвитку закарпатського кінопродукту та краян, які прагнуть розвивати саме цей напрямок мистецтва, вчитися знімати кіно, робити професійний монтаж, режисуру, професійне освітлення та звук тощо.

У вересні першу серію проєкту „Маєтки Закарпаття” опублікували в соцмережах. У 12-хвилинному відеоролику автори розповідають про палац скрипаля Нандора Плотені, який знаходиться у селі Великі Лази на Ужгородщині. За словами авторки Мирослави Вербищук, це грантовий проєкт від Українського культурного фонду, який триває чотири місяці. Проєкт „Маєтки Закарпаття” складається з п'яти серій. У кожній – розповідь про будинки та їх власників: музикантів, акторів, політичних та громадських діячів, котрі жили в Закарпатській області в 19-20 століттях.

У вересні режисер Антоніо Лукіч, який родом із Закарпаття, зняв своє друге повнометражне кіно. Антоніо Лукіч – автор фільму „Мої думки тихі”, що став чи не головною історією успіху нового українського кіно. Друга повнометражна стрічка Лукіча має назву „Люксембург, Люксембург”. Це історія про братів-близнюків, які вирушають на пошуки батька. Фільм знімали в Україні та Люксембурзі, а прем’єру стрічки з учасниками гурту „Курган & Agregat” планують на 2022 рік.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

10-12 вересня місто над Ужем святкувало свою 1128-у річницю. Головна концертна сцена була на площі Поштовій. Там виступали яскраві закарпатські гурти „Чаламада”, „Вандор”, „Анця”, „Рокаш”. Традиційна головна подія – урочисте міське Віче. У місті працювали гастрономічні локації, „солодка вуличка” та ярмарок генд-мейду. Відбулись локації для дітей дошкільного віку: „Творимо й дивуємо” (нетрадиційні техніки малювання), „Дива паперові” (нетрадиційні техніки з паперу), „Іграшка своїми руками”, спортивні зони: „Все для розваг”, фотозона та „Ритмічні долоньки”. Відбувся майстер-клас із малювання „Місто, в якому я живу” від дитячої професійної студії Петра Свалявчика Традиційно було і багато спортивних активностей, зокрема на набережній Незалежності, Кубок мера з футболу. Співочі, танцювальні і мистецькі таланти показали дітки на різних локаціях. Концерт вихованців закладів освіти міста „Все тепло у світі дарують наші діти” та гра з дерев’яними пазлами „Кліматичні дії”. Екскурсоводи провели цікаві безкоштовні екскурсії Ужгородом.

14 вересня у Львові, на території Комплексу колишнього палацу Потоцьких, відбулася презентація артпроєкту закарпатських митців „За місцевим часом”. Митці представили твори живопису, скульптури, графіки та проводили лекції.

18-19 вересня Тячів святкував 692-у річницю з часу першої письмової згадки про місто. Для тячівців та гостей містечка підготували насичену та яскраву програму: парад вишиванок, чимало спортивних, культурних заходів, конкурсів та шоу, а також гала-концерт.

19 вересня в Ужгороді, на площі Театральній, до Дня міста, відбувся обласний турнір „Юніор стронгмен – Козацькі розваги” та обласний турнір „Карпатський ведмідь” із богатирського багатоборства.

19 вересня в Ужгородському замку громадська організація „Про Культура Субкарпатіка” вчетверте організувала „БерченiФест”. Фестиваль, присвячений пам’яті графа Міклоша Берчені, головного графа повіту Унг, та його дружині Крістіні Чакі. Різноманіттям програм організатори заходу намагалися відтворити атмосферу XVIII століття. Заняття рукоділлям, народна музика та традиційні вистави дали можливість для відпочинку як дорослим, так і дітям. Крім того, охочих чекав ярмарок та смачні страви. Завершальним акордом фестивалю став виступ угорcького альтернативного гурту „Honeybeast” та показ театру вогню „Fire Life”.

19 вересня в селі Дерцен Мукачівської міської територіальної громади пройшов фестиваль угорського народного мистецтва. Нинішній фестиваль – ювілейний, він 30-й за ліком. Досі він проходив різних містах та селах області – Берегові, Мукачеві, Ужгороді, Пийтерфолві, Вишкові, Есені, Великій Доброні, інших. Нинішній фест відбувся в мукачівському Дерцені. У фесті взяли участь народні художні танцювальні колективи, вокальні ансамблі, хори, солісти, гурти та оркестри тощо.

19 вересня в Ужгороді на пл. Євгена Фенцика відбулись два видовищні силові турніри – „Юніор Стронґмен” та „Карпатський ведмідь”.

19 вересня в Тячеві, на території вуличного молодіжного центру у „Містечку майстрів”, відбувся конкурс „Національний костюм” – 2021.

19 вересня у Перечині відбувся „Perechin FOLK fest”. На площі Народній були проведені майстер-класи із лозоплетіння та гончарства, конкурс „Міні-міс Лемківчаночка”. Вихованці та працівники дошкільних закладів Перечинської територіальної громади підготували виставку із осінніх дарів природи. У концертній програмі взяло участь понад десять фольклорних колективів Закарпаття. Ввечері публіку розважав гурт „Чаламада”. Для відвідувачів фестивалю діяли атракціони, кухня просто неба. Можна було посмакувати боґрачем, шашликом, печеною картоплею, лавашем, гуркою, придбати сувеніри.

19 вересня в Ужгороді, на площі Театральній, відбулись турніри найсильніших „Юніор стронгмен – Козацькі розваги” та „Карпатський ведмідь” з богатирського багатоборства.

19 вересня в Ужгороді, у старому селі Музею архітектури і побуту, уп’яте святкували День Другетів. Під час святкування відбувалась реконструкція лицарських боїв, різноманітні майстер-класи, тематичні лекції, ярмарок народних ремесел, частування смаколиками. Франко-італійська родина Другетів має історичне значення – саме з них почався Ужгород. І Другет-фест саме мав на меті нагадати про родоначальників міста та їх внесок у його розквіт.

21 вересня в Ужгороді, на базі готелю-ранчо „Золота гора”, вперше на Закарпатті відбувся міжнародний фестиваль-конкурс національних меншин „Золото Карпат”. Фінальний гала-концерт зібрав вісьмох фіналістів та зіркових гостей фестивалю.

21 вересня село Імстичово Білківської громади відзначило 670-річницю від дня заснування. Для імстичівлян та гостей свята підготували ярмарок та запальний концерт закарпатських зірок та народних колективів.

25 вересня в с. Мужієво відбувся перший гастрономічний та винний фестиваль Берегівської територіальної громади. Подія, присвячена збору винограду, привабила чимало гостей, у тому числі туристів з інших областей України. 

26 вересня у Тячеві відзначили традиційне угорське національне свято врожаю „Сюреті-бал”. Місцева угорська громада майстерно відтворила звичаї та обрядові дійства, пов’язані з давніми традиціями святкування. 

29-30 вересня в Ужгороді, у обласній адміністрації, в межах туристичного тижня на Закарпатті пройшла дводенна конференція туристичних ініціатив „Сталий туризм Українських Карпат”.

У вересні народний ансамбль народного танцю „Кольори Карпат” та народний ансамбль народних інструментів „Маки” Ужгородського інституту культури і мистецтв взяли участь у Міжнародному фольклорному фестивалі „AdiFolk de Catalunya – 2021” в Іспанії.

У вересні вихованки Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Мартона, юні вокалістки Вікторія Кривляк та Даніела Шваб взяли участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі молодих виконавців естрадної пісні „Вернісаж. ЕнергоФест”, що проходив у місті Нетішин на Хмельниччині.

У вересні у Синевирській громаді туристам пропонуватимуть дізнаватися про горян шляхом участі в тематичних майстер-класах. Вони зможуть спробувати виготовити вироби з вовни, зварити справжній токан, навчитись робити дранку або приготувати пасхальну страву з яєць, як це робили горяни навколо Синевиру. Нові туристичні продукти розробляються на території Синевирської громади, їх планують представити гостям, що відвідують Закарпатську область та Національний природний парк Синевир зокрема. Цьому сприятиме реалізація проєкту „Інтерпретаційна культурно-пізнавальна мандрівка „Синевир. Горяни” за підтримки Українського культурного фонду.

У вересні талановитий вихованець VI класу відділу народних інструментів Мукачівської дитячої школи мистецтв ім С. Мартона Мирослав Лавкай (викладач – Маріанна Монцоль) став лауреатом І ступеня у Міжнародному фестивалі-конкурсі „Творчий міст Україна-Грузія”.


 

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день