Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2022 - березень
9 березня відповідно до указу президента України Володимира Зеленського закарпатському художникові Тиберію Сільваші було присуджено Національну премію України імені Тараса Шевченка за інсталяцію „Крила”.
9 березня українці по всьому світу вшановували день народження Тараса Шевченка. Наш край та місто Ужгород не стали винятком. Із цієї нагоди в обласному центрі Закарпаття, біля пам’ятника Кобзареві, що на площі Народній, влаштували концерт-мітинг. Спів заслуженого академічного Закарпатського народного хору чути було й на іншому березі Ужа. Там звучали „Молитва за Україну”, гімн, Шевченкові „Заповіт” і „Реве та стогне Дніпр широкий”… Читали й вірші. Також під час виступів нагадали про актуальність пророчих слів Кобзаря у час агресії Росії проти України. Вшанувала того дня пам’ять про Шевченка наша 128-ма бригада. Фото захисники розмістили на своїй офіційній сторінці у фейсбуці. Відзначення 208-ї річниці з дня народження Кобзаря в Ужгороді включало й поетичні читання „Відкритий мікрофон” (кожен охочий міг декламувати улюблені рядки з творчості поета), презентацію антології „Зоря Шевченка над Карпатами” та виступ академічного духового оркестру філармонії. А на площі Театральній тривала виставка робіт переможців обласного конкурсу мистецьких шкіл краю. Також в Ужгороді, біля обласної філармонії, відбувся виступ Академічного духового оркестру.
15 березня в Ужгороді, на набережній Незалежності, біля пам’ятника Августину Волошину, відзначили 83-тю річницю Карпатської України. В урочистостях брав участь Закарпатський народний хор, який виконав кілька композицій. Прозвучали знакові для Карпатської України пісні і поезія співця цієї Української незалежної держави, яка проіснувала хоч і нетривалий час, але є яскравою і героїчною сторінкою історії нашої держави. Серед виконаних композицій була „Ой, у лузі червона калина” та Державний гімн України.
У березні митці, артисти й колективи закладів культури Закарпаття підготували колективне звернення до міжнародної спільноти та всіх країн НАТО з проханням закрити небо над Україною. Представники сфери культури одними з перших в області долучилися до ініціативи, покликаної врятувати тисячі цивільних українців і захистити право наших дітей на життя. Загалом звернення підписали 15 підвідомчих колективів департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської ОВА.
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 березня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, почали плести маскувальні сітки наших захисників.
4 березня у Берегові відбувся імпровізований концерт на підтримку української армії та Берегівської територіальної оборони, евакуйованих з небезпечних регіонів жінок та дітей. Олександра Заріцька, солістка відомого українського гурту KAZKA, яка перебуває у Берегові, приєдналася до волонтерського руху в місті, де збирають допомогу, плетуть маскувальні сітки для армії, приймають евакуйованих. Співачка відразу погодилась взяти участь у концерті, що мав на меті підтримати всіх українців та їх захисників. Головним хітом концерту був гімн України. Його виконували всі присутні.
6 березня в Ужгороді, на залізничному вокзалі, відбувся патріотичний виступ Даніеля Семсічко, студента Ужгородського музичного фахового коледжу ім. Д. Є. Задора. Студент співав для вимушених переселенців.
9 березня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, вшанували творчість Тараса Григоровича Шевченка, яка зараз звучить наче пророцтво, яке, на жаль, стало реальністю. Серед порожньої глядацької зали, біля бетонно-залізної завіси, серед плетіння сіток для військових та у фоє, де раніше лунала музика і розмови глядачів перед початком вистави, залунали рядки Кобзаря.
10 березня закарпатський гурт „Brevis” заспівав пісню „Думи мої, думи мої” з нагоди Шевченківських днів, які відзначають 9 та 10 березня. Аранжування твору „Думи мої, думи мої” було написано 19 лютого 2014 року під час Революції Гідності на Майдані Незалежності.
11 березня в Ужгороді артисти філармонії під відкритим небом організували безкоштовний концерт патріотичних пісень аби підтримати жителів міста.
12 березня закарпатка та акторка обласного угорського драматичного театру, що діє в Берегові, Неллі Сюч стала Заслуженою артисткою Угорщини. Відзнаку отримала „як визнання високих мистецьких здібностей та досягнень і примноження угорських театральних цінностей”. В Будапешті відповідне свідоцтво закарпатці вручили міністр людських ресурсів Міклош Каслер та держсекретар цього ж відомства Естер Вітайош. Сценічну манеру Неллі Сюч, формування її ролей пронизує повна самовіддача, безмежна відданість театру, любов до глядача.
12 березня в Ужгороді, на малій сцені академічного музично-драматичного театру імені братів Шерегіїв для дітей тимчасово переміщених осіб провели терапію.
12 березня в Ужгороді академічний обласний театр ляльок „Бавка” представив малечі виставу „Жирафа і носоріг”. Лялькові вистави, інтерактивні ігри, майстер-класи – це все засоби психологічної арттерапії для діток, особливо для тих, хто приїхав з регіонів, у яких тривають військові дії. Лялькарі намагаються створити для малят прекрасний світ казки, у який можна поринути, зберегти у пам’яті та відволіктись від тривожних думок.
14 березня у селищах Поляна та Неліпино закарпатські лялькарі виступили з благодійними виставами перед дітьми тимчасово переміщених осіб внаслідок війни. Діткам показали виставу „Дід Кузьма та юрба”, створену у жанрі балаган-мюзиклу. Яскрава вистава золотого фонду театру брала участь у престижних міжнародних фестивалях в м. Кишинів (Молдова), м. Кошице (Словацька Республіка), м. Ужгород (Україна). А зараз весела музична постановка виконувала роль психологічної підтримки для дітлахів, у безтурботне дитинство яких жорстоко увірвалась війна.
15 березня у Мукачеві відомий український ромський співак, музикант, композитор й актор Петро Чорний заспівав для волонтерів хабу „Венеція”.
15 березня в Ужгороді для дітей вимушених переселенців актори обласного театру ляльок „Бавка” показали виставу „Жирафа і Носоріг”.
17 березня в Мукачеві, у студії звукозапису Палацу культури і мистецтв, українська співачка Наталія Могилевська записала пісню „Кажемо НІ, жахливій цій війні”. Наталя Могилевська записала у новому форматі всім відому пісню „Місяць”. Новий текст написав Юрій Рибчинський. Запис пісні зробив відомий український продюсер, аранжувальник, звукорежисер Вадим Лисиця.
17 березня актори Мукачівського драматичного театру влаштували для діток, які разом з рідними змушені були покинути рідні домівки через війну, цікаві анімаційні розваги, ігри та конкурси. Така творча ініціатива мукачівських театралів стала для дітей своєрідним зняттям стресу, який вони отримали у ці важкі дні.
19 березня у Берегові, на території колишнього маєтку графа Ґабора Бетлена, виступили актори Київського академічного театру юного глядача на Липках. Артистів та їх сім’ї, які втекли від російської агресії до Берегова, прихистив обласний угорський драматичний театр. Актори не хочуть сидіти без діла, тож долучилися до низки акцій для переселенців. Представники київської трупи підготували виступ для сімей з маленькими дітьми.
23 березня мукачівка Jane спільно з Vyshevsky записала пісню „Моя Земля” і опублікувала на своєму ютуб-каналі. Як стверджує Jane, композицію вона записала в паузах між волонтерством та інформаційною війною, адже наша мова, наша культура та наші пісні – це також зброя. "Своєю музикою ми маємо наповнювати серця Українців та надихати на життя, на боротьбу, на перемогу! Бо ми на нашій землі , правда на нашому боці, а любов до нашої України в наших серцях! Хочемо нашою роботою підтримати всіх! Наших Героїв, наш народ України та себе! Ми разом виборюємо справжню незалежність та свободу нашої України!", – зазначила виконавиця.
25 березня в Ужгороді академічний симфонічний оркестр обласної філармонії просто неба провів музичний захід „Разом до перемоги” на підтримку 128-ої окремої гірсько-штурмової бригади.
26 березня гурт „Марина і компанія” опублікував на своєму каналі в ютубі кліп на композицію „Як тебе сміли бомбити, Києве мій?”. Саме такий текст зародився в автора пісні в перші дні війни і вже за пару днів легендарний гімн української столиці отримав зовсім інше музичне наповнення. Пісню-присвяту столиці закарпатський гурт записав спільно з співаком Віталієм Лобачом. „Пісня – це зброя, яку не підірвати і не знищити. Зброя, яка робить ворога нікчемним і безсилим. В піснях наша єдність і підтримка, тверда воля і незламність перед ворогом”, – так прокоментувала пісню засновниця і вокалістка гурту Марина Полончак.
27 березня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась прем’єра вистави „Угода з ангелом”.
27 березня в Ужгороді, на пл. Євгена Фенцика, перед обласною філармонією, відбувся виступ „В єднанні наша сила” Заслуженого академічного Закарпатського народного хору на підтримку 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади.
29 березня в Ужгороді, на залізничному вокзалі, відбувся концерт, присвячений пам’яті загиблих українців у війні, що її розпочала рф. Незламний дух українців, які б’ються за життя та волю, підтримали українською піснею. У концерті взяли участь солісти Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора та народна артистка України Наталія Могилевська.
У березні на сайті Мукачівського драматичного театру презентували результати проєкту „Все Буде Україна”. Актори театру читали вірші Ліни Костенко „Боролись ми”, Тараса Шевченка „Монах”, „Щоб лани широкополі...”, Сергія Баранова „Вбивають людей...”, Світлани Пазиченко „Спасибі солдате”, Людмили Лєгостаєвої „Писала калина листи з України… та ін. Із серії робіт головного художника Мукачівського драматичного театру Сергія Кіреєва „Ін'єкція здорового глузду” на сайті театру були розміщені іллюстрації на антивоєнну тематику
У березні закарпатський гурт „БЕZ ОБМЕЖЕНЬ” на своєму ютуб-каналі презентував кліп на пісню „Вільні Люди” з кадрами війни. Кліп був знятий з відеорядом, де показали 31 гордість української нації.
У березні у Хусті, в обласному театрі драми та комедії, проводили безкоштовні тренінги для вимушених переселенців: вокал, хореографічний клас, арттерапію для дітей, художній цех, акторський тренінг, йогу та медитацію, танцювальний фітнес та ін. Волонтерський проєкт був створений для гостей міста, яким потрібне емоційне перезавантаження та психологічна підтримка.
У березні південноафриканський музикант The Kiffness (Девід Скотт) підтримав український народ у війні проти росії, записавши ремікс на українську народну пісню „Ой у лузі червона калина” у виконанні соліста „Бумбокс” Андрія Хливнюка, що долучився до територіальної оборони Києва.
У березні музикант Олексій Тулюк написав пісню „За Світлом” у підтримку захисників України. Олексій Тулюк – учасник відомого на Закарпатті гурту „Руснаки”. Цією піснею автор хотів висловити щиру вдячність всім захисникам України, які сміливо обороняють нас від російських окупантів.
У березні закарпатський гурт „Анця” представив пісню „No War”. Демоверсію пісні із закликом „Ні війні” півфіналістки цьогорічного нацвідбору Євробачення записали за два дні до початку війни.
У березні серед вимушених переселенців на Закарпатті опинились Олександра Заріцька (гурт „Kazka”), Олексій Дурнєв, Віктор Павлік та інші зірки. Закарпаття гостино прийняло в нелегкий час вимушених переселенців з усієї України. Серед тих, хто вимушено покинув свої домівки, чимало представників вітчизняного шоу-бізнесу. Олександра одна з перших прибула на Закарпаття та одразу долучилася до допомоги ЗСУ. У Берегові Олександра разом з місцевими жителями плела маскувальні сітки для військових. Відомий український комік та майстер сарказму Олексій Дурнєв, рідне місто якого Маріуполь, оселився в Мукачеві та створив телеграм канал „Боже, яке кончене” https://t.me/bozhejakekonchene. На каналі можна ще раз переконатися в зомбованості та нездатності до адекватного мислення громадян росії. Щоб продовжувати працювати, Олексій орендував знімальний павільйон на одному з місцевих телеканалів. Віктор та Катерина Павлік теж приїхали до Мукачева. Катерина активно займається волонтерством. А Віктор у стінах мукачівського Палацу культури і мистецтв записав нову патріотичну пісню. В мукачівському Палаці культури та мистецтв свою творчість записала і Наталя Могилевська. Пісня має назву „Кажемо НІ, жахливій війні”. Згодом піар-менеджер Могилевської зазначив, що пані Наталія була тут лише кілька днів, вона відвідала Юрія Рибчинського, написала новий текст пісні та зняла кадри для відеокліпу, який днями вийшов. До рідного Закарпаття повернулися учасники гурту „Без обмежень”. Ще на Закарпатті бачили капітана національної збірної по футболу Андрія П’ятова, співачку Олю Полякову, акторів „Дизель шоу” та інших українських зірок.
У березні закарпатський співак Олексій Тулюк презентував пісню-присвяту місту Маріуполю.У кліпі, який опублікував Олексій Tулюк на своєму ютуб-каналі, показані кадри наслідків нападу рашистів на Маріуполь. Пісня про Маріуполь – це розповідь про героїв нашого часу, які в умовах гуманітарної катастрофи, під щоденними нападами окупантів не здаються, а продовжують мужньо обороняти нашу землю.
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
4 березня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка перетворилася на артцентр для дітей-переселенців. Відбулась арттерапія від обласного академічного театру ляльок „Бавка”.
5 березня в Ужгороді обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка оголосила збір книг для вимушених переселенців та їхніх дітей, для яких Закарпаття стало тимчасовим прихистком. Також в обласній бібліотеці ініціювали акцію „Сподобалася книжка – візьми собі”. Небайдужі приносять видання, а з них у книгозбірні формують стелаж. Коли до Ужгорода прибула перша хвиля вимушених переселенців, то в бібліотеці одразу ж оголосили про збір україномовної літератури.
9 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований „Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2022 рік”.
9 березня в Ужгороді, в пресцентрі обласної державної адміністрації, з нагоди відзначення річниці з дня народження Кобзаря відбулась презентація антології „Зоря Шевченка над Карпатами”. Такі заходи нагадують кожному про те, що Україна може не лише гідно фізично боротися з ворогом, а й впевнено тримати культурний фронт. Антологія вмістила твори сучасних українських поетів Карпатського регіону та митців попередніх поколінь.
10 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відділ художньої літератури започаткував новий відеопроєкт „Мій Сковорода”. Проєкт створено з нагоди відзначення у 2022 році 300-річного ювілею великого українського мислителя-мудреця, педагога, філософа, поета, композитора, музиканта, культурно-освітнього подвижника Григорія Сковороди. В рамках проєкту відбулась розмова з завідувачкою кафедри української літератури УжНУ Оксаною Кузьмою.
11 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відділ художньої літератури продовжив цикл онлайн-зустрічей зі знаковими людьми краю. Гостем чергового ефіру був заслужений працівник культури України Іван Іванович Канюка.
13 березня в Угорщині, в Будапешті, закарпатський літератор Мігай Золтан Надь отримав Лавровий вінок Угорщини. Нагороду номінанту вручили міністр людських ресурсів Угорщини Міклош Каслер та держсекретар цього ж відомства Естер Вітайош. Лауреат престижних премій імені Аттіли Йожефа та Шандора Мароі, постійний член Академії мистецтв Угорщини, поет і письменник із Закарпаття Мігай Золтан Надь високу відзнаку отримав з нагоди чергової річниці угорської революції 1848-49 років, яку вшановують 15 березня.
15 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка до 70-річчя від дня народження Юрія Винничука була опублікована віртуальна виставка „Поезія, як стан душі”.
16 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка до 60-річчя від дня народження українського мовознавця, доктора філологічних наук Любомира Белея була опублікована віртуальна виставка „Українська нація і заповіт професора”.
18 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „П’ять письменників, заради яких варто читати сучасну українську літературу”. Виставка присвячена творчості Юрія Андруховича, Оксани Забужко, Марії Матіос, Юрія Винничука та Василя Шкляра.
19 березня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було опубліковано відео проєкту „Поетична середа”. Його присвятили 92-річчю Ліни Костенко. Ще в 2015 році, під час перших спроб росії розірвати нашу країну на шмаття, Ліна Василівна передавала в зону АТО гуманітарну допомогу й збірки поезій зі словами підтримки. На титулі однієї з книг поетеса написала від руки нині легендарні строфи про „маленького сірого чоловічка”, який накоїв чорної біди. І пророче попередила світ: „Куди ж ви дивитесь, народи?! Сьогодні ми, а завтра – ви”.
19 березня Закарпаття передало українським переселенцям у Словаччині українську літературу. Книжки попросило Посольство України у Словацькій Республіці. Літературу збирали Закарпатська обласна рада у співпраці з комунальними закладами ради – Закарпатською обласною бібліотекою для дітей та юнацтва та Закарпатською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Ф. Потушняка. Для недільної української школи, що у Братиславі, передано художню літературу. Це близько 360 примірників творів українських та іноземних класиків на різну тематику. Література призначена для дітей переселенців, які наразі перебувають у Словаччині.
29 березня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, пілотував новий проєкт – розмовний клуб із вивчення японської мови.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
6 березня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, провели заняття з гончарства „В атмосфері сонця і тиші”. На безкоштовний майстер-клас запросили сім’ї з дітьми. Працівники музею долучилися до всіх мистецьких організацій Ужгорода, які влаштовують подібні заходи як арттерапію, зокрема для тих, хто приїхав з інших областей України.
9 березня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, діти декламували вірші Тараса Шевченка. Захід приурочили 208-річниці дня народження Кобзаря. Захід провели біля хати з села Тибава Свалявського району. Ця хата нагадує садибу, хатинку, у якій народився, зростав Тарас Григорович Шевченко. На заході діти ужгородців та читачі обласної бібліотеки для дітей та юнацтва декламували пророчі вірші. Учасники події також співали пісні на слова Шевченка під акомпанемент бандуристки викладачки вокалу Ужгородського інституту культури і мистецтв Марії Мартинюк. Після декламування віршів, діти пішли до експозиційної зали музею. Там вони малювали малюнки на тему Шевченкових творів.
13 березня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся безкоштовний майстер-клас для дітей з виготовлення традиційної писанки-крапанки разом з майстринею, працівницею музею Вікторією Симкович. Майстер-клас об’єднав за спільною справою і закарпатців, і вимушених переселенців.
13 березня в Ужгороді студенти Закарпатської академії мистецтв створювали цифрові ілюстрації про війну. Викладачка Закарпатської академії мистецтв Дарина Задорожня у перші дні війни просто не знаходила собі місця. Вона та її студенти запитали себе: „Чим я зараз можу бути корисним для українського народу?” Пропустивши крізь серце біль, митці почали творити. Студенти академії створили цифрові ілюстрацій про війну. Цифрове мистецтво молодих художників націлене і на продаж. Зібрані кошти митці спрямують на потреби ЗСУ.
14 березня в Ужгороді, в обласному художньому музеї, запрацювала платформа для митців України „Під час війни”. Тут художники представляють публіці твори, обпалені суворим часом війни. Об’єднані спільною наснагою до звитяги, художники нашої Батьківщини демонструють емоційні моменти, щоб пам`ять зберегла їх.
14 березня скульптор з Ужгорода Михайло Колодко оригінально „послав” російський корабель в Угорщині. Скульптор з Ужгорода Михайло Колодко, відомий у світі своїми оригінальними міні скульптурками, створив ще один витвір. Цього разу в Угорщині, на „Московській набережній”.
16, 17 березня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького, відбувся майстер-клас з виготовлення будинків для синичок. Захід провели для дітей вимушених переселенців, які зараз живуть на Закарпатті, та ужгородців. У музеї дітям розповіли про птахів, котрі живуть на Закарпатті, навчили робити будиночки. Учасникам майстер-класу та їхнім батькам також провели екскурсію територією краєзнавчого музею.
19 березня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулась безкоштовна квест-екскурсія у формі гри разом із працівницею музею Тетяною Сологуб-Коцан.
20 березня в Ужгороді, у обласному музеї ім. Й. Бокшая, відкрилась виставка „Під час війни”. Кілька десятків робіт з актуальною тематикою збирали кілька тижнів. Нині їх вистачило, аби оформити три виставкові зали. Всі ці роботи збирали по всій Україні. Переважно виконані вони художниками, які стали вимушеними переселенцями, з різних куточків України. Митці переконані для працівників мистецтва така виставка вкрай необхідна. Адже мають можливість творити та бути потрібними. Наразі вхід на виставку безкоштовний. У музеї радо чекають на роботи всіх охочих художників. Як тільки заповнять всі виставкові зали проведуть аукціон продаж робіт. І 50% від мистецького заробітку планують пожертвувати на потреби ЗСУ.
21 березня в Ужгороді, у Боздошському парку, облили червоною фарбою і демонтували пам’ятний знак „300-річчю возз’єднання України з Росією”. Пам'ятний знак встановили в ужгородському парку ще у 1954 році.
22 березня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбулася виставка-продаж живописно-графічних робіт Владислава Ганзела. Закарпатський художник продає свої картини. У закладі закликають поціновувачів мистецтва долучатися до розпродажу. Кожну роботу митця можна придбати за 1000 гривень. Зібрані кошти будуть передані на потреби 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади.
23 березня в Ужгороді працівники обласного організаційно-методичного центру культури Наталія Стегура (завідувач народного етнографічного музею, заслужений майстер народної творчості України) та Олена Ваш (методист) провели черговий майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки для дітей вимушено переселених осіб. Це уже друге заняття у приміщенні Центру культури.
У березні на Закарпатті митці працювали на перемогу України. Наразі художники, які раніше працювали з металом, робили скульптурні композиції, нині виготовляють „їжаки” проти ворожої техніки. Арт-об'єкти сьогодні виглядають саме так. Митці працюють наразі безперервно, навіть вночі. 1500 дуже симпатичних „їжачків” відправлено на позиції наших військових, на фронт. Навіть відпрацьована технологія – „їжаки” роблять не з суцільної арматури, а з профільної квадратної труби (15х15, 20х20), яку загострюють на кінцівках. Таким чином ворожий колісний транспорт не поїде, якщо потрапить на цей наш мистецький витвір. Наразі у команді працюють митці із Закарпаття, Києва та Запоріжжя.
У березні в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, була розгорнута виставка із символічною назвою „Весна іде, красу несе…”. У виставкому залі свої твори репрезентували як живописці, так і майстри декоративно-прикладного мистецтва Срібної Землі. Серед них Аркадій Мухомед’янов, Юрій Мушак, Олена Гораль-Тріщук, Анастасія Мошкола, Тетяна Дрогобецька, Костянтин Ковган та інші. Митці надзвичайно різні й самобутні, зі своїм світобаченням, образотворчою мовою та улюбленою тематикою. Глядачі мали нагоду помилуватися живописом, графікою, різьбою по дереву, керамікою та витинанкою, а також ознайомитися із сучасними оригінальними техніками – колажем та нитяною графікою.
У березні в містечку Виноградів, на одному із фасадів будинку, вимушена переселенка з Харкова, художниця Анастасія Худякова створила великий патріотичний мурал. Для виноградівців це надзвичайний подарунок. Хай світлий образ України на цьому муралі принесе мир на нашу землю якнайшвидше, щоб ніякий варвар не смів нищити те, що ми створюємо своїми руками.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
6 березня Ужгородську кіношколу перетворили на творчий простір для переселенців. На початку грудня в Ужгороді відкрили кінопростір. Тут ліпили героїв коміксів, робили багато виробів власноруч, зустрічалися з цікавими людьми. А нині – повне переформатування роботи. Щоправда, творча складова залишилася незмінною. Гуртки з гончарства як метод антистресу, кінотерапія, а також заняття із психологами.
16 березня в Ужгороді діти створювали виставу у стилі „ляльковий театр”. Театральна студія „Провокатор” проводила для дітей майстер-класи. Його учасники впродовж трьох годин випробовують себе у ролі сценариста, режисера, актора та художника-декоратора. Діти самостійно придумують сюжет, створюють персонажів з фетру, розділяють ролі, репетирують і показують виставу батькам.
23 березня в Ужгороді, у „Студії щастя”, провели безкоштовний патріотичний і їстівний майстер-клас для дітей вимушених переселенців. Малеча розфарбувала для військових патріотичні пряники.
У березні в Ужгороді з початку війни волонтери створили декілька центрів, де родини вимушених переселенців з дітьми можуть отримати психологічну допомогу, відволіктися на творчі заняття. З дітьми ужгородці займаються музикою, керамікою та малюванням. Це майстерня „Маленький дім” (Мукачівська, 44), „Smagolino” (Слов’янська набережна, 13), обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка (проспект Свободи, 16).
У березні ужгородська флористка Юлія Дуб проводила для дітей вимушених переселенців безкоштовні майстер-класи і ділилася своїми знаннями. Діти розфарбовували горщики і висаджували сукуленти. Вони невибагливі і витривалі. Можуть довго обходитися без води, легко приживаються і пристосовуються до жорстких умов. Для багатьох дітей ці рослинки стали символічними.
У березні „Березинка” на Мукачівщині запросила туристів на масове цвітіння шафранів. Ось уже понад півстоліття улюбленим місцем для туристів є дендропарк „Березинка”. І, звичайно ж, туристи їдуть сюди намилуватись, зокрема, цвітінням шафрану (крокусу). Кожного року килим із квітів, що зачаровує своєю красою, розкидається на 20 гектарах дендропарку „Березинка”. Понад 50 тисяч лілових шафранів розпускаються буквально на очах. Ці чарівні келихоподібні квіти мають яскраве забарвлення від фіолетово-синього до білого.