Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2022 - червень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 червня у Берегівській римо-католицькій церкві, з благодійним концертом виступив Академічний камерний хор „CANTUS”, який відзначив тридцятирічний ювілей. Зібрані під час благодійного концерту „Exaudi” кошти були передані переселенцям, які стали втікачами від жахів війни.

2 червня у Мукачеві, в Палаці культури та мистецтв, театр „Чорний Квадрат” показав легку виставу на вічні теми „Медовий місяць для перемоги”. Частина коштів від продажу квитків була перерахована на медичні потреби ЗСУ.

2 червня творчі колективи Ужгорода долучилися до благодійного концерту „Миру і щастя всім дітям” на підтримку Збройних сил України. У програмі – вокальні й танцювальні номери, виступи солістів і колективів міста: „Зіраті-Зефірчик”, „Перлинка”, „Веселка”, виступи студентів Ужгородського музичного коледжу імені Дезидерія Задора тощо. Концерт доповнила вікторина, за правильні відповіді дітям дарували іграшки.Свято приурочили до Дня захисту дітей. Поки талановита молодь виступала на сцені площі Театральної, усі охочі могли долучитися благодійними внесками на підтримку захисників.

3 червня в Ужгороді, біля обласної філармонії відбувся благодійний концерт „Життя понад усе” для підтримки важкохворої Мар’яни Борисей. У програмі – виступи солістів та творчого колективу обласної філармонії: Мирослави Швах-Пекар (оперної та естрадної співачки), Анастасії Вишневської (солістки ансамблю „Закарпатські візерунки”), Камерно- інструментального ансамблю „Угорські мелодії” під керівництвом заслуженої артистки України Діани Гавати. А також: Олександра Ференцика (співака, соліста Заслуженого академічного Закарпатського народного хору), Іванни Білак (лауреатки міжнародних та всеукраїнських конкурсів).

5 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся вечір пам'яті Володимира Фраткіна „Я повернуся, буде перемога”. Віддати шану пам’яті загиблому воїну Володимиру Фраткіну та всім полеглим героям за Україну запросив заслужений артист України Олександр Садварій. Концерт Академічного симфонічного оркестру, диригент – заслужена артистка України Вікторія Свалявчик-Цанько; камерно-інструментальний ансамбль „Угорські мелодії”, керівник – заслужена артистка України Діана Гавата; заслужена артистка України Яна Садварій. У виконанні соліста О. Садварія та колективів прозвучали композиції „Спаси Всевишній Україну”,  „Дивлюсь я на небо”, „Коли усе цвіте”, „Погляд” та інші на слова та музику В. Поповича, Й. Вайди, В. Кобаля, Я. Садварій, М. Петренка тощо.

5 червня у Мукачівському римо-католицькому кафедральному соборі Святого Мартина відбувся благодійний концерт класичної та духовної музики „Oratio ad Matrem Dei„ („Молитва до Богородиці”) на підтримку 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.

5 червня в Ужгороді, на площі Театральній, продовжився благодійний марафон „128 – музика на шапку”. Ця музична акція, в якій беруть участь різноманітні вокальні та хореографічні колективи, розпочалася ще в травні та триває безстроково. Концертні заходи спрямовані на збір коштів для придбання спорядження для бійців 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Відкривав концерт колектив оркестру поліції Закарпаття. Музиканти виконали понад 10 музичних композицій.

6 червня в Ужгороді, біля драмтеатру, у рамках унікального проєкту „Рухайся! Живи!” для підтримки діток, що отримали важкі травми внаслідок повномасштабної збройної агресії, відбувся яскравий благодійний концерт студентів та викладачів Ужгородського інституту культури і мистецтв. Мета – допомогти малечі, яка потребує дороговартісного лікування та протезування.

8 червня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава „Князь Корятович”. Це сценічна версія подій часів володаря Мукачівського замку князя Федора Корятовича. Вистава занурила глядачів у середньовічний період древнього Мукачева. 50% коштів від вартості придбаних квитків перерахувались на потреби 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.

9 червня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт колективу „Con-Temp Trio”, який представив закарпатській публіці концертну програму з творів Й. Гайдна, Ф. Пуленка та В. Витвицького.Три яскраві особистості  − заслужена артистка України Діана Гавата (віолончель), Агнеса Бачинська (флейта), Катерина Гажо (фортепіано) − це артистки з однаковими мистецькими смаками та мріями, які вирішили поділитися своїм музичним досвідом і думками одна з одною, а надалі, і з майбутніми слухачами. За останні три століття для такого формату музикування  склався величезний музичний репертуар.

9 червня в Ужгороді для дітей переселенців проводять майстер-класи від іменитих закарпатських художників. Цикл майстер-класів від іменитих закарпатських художників для дітей вимушених переселенців розпочали в Ужгороді. Організували їх учасники благодійної освітньої ініціативи „Знання для тебе”. Кращі роботи від вихованців, а також лоти від митців згодом продадуть на благодійному аукціоні.

9 червня в Ужгороді, у ПАДІЮНі вихованці студії „Синтез” презентували комедію „Трюмо”.Трюмо, яке робить людей щасливими. Воно – на малій сцені ПАДІЮНу. У вихованців театральної студії „Синтез” – прем’єра. Комедію „Трюмо” театралам подарувала закарпатська письменниця Вікторія Андрусів. Це вже друга п’єса від авторки, яку успішно грають юні актори.

10 червня в Мукачівському драматичному театрі відбулись вистави: „Банкомат” та дитяча вистава „Пітер Пен і всі, всі, всі…” від Незалежного проекту „Театральна Біржа”.

10 червня в Мукачево, у Палаці культури і мистецтв відбувся концерт за участі Івана Наві, Анастасії Балог та Анни Тринчер.

12 червня у Мукачівському драматичному театрі відбулись:
музична казка „Лісові пригоди”, а ввечері соціальна драма „Тев’є- молочник”.

11 червня в Ужгороді, обласний музично-драматичний театр ім. братів Шерегіїв взяв участь у фестивалі „Мельпомена Таврії”. „Мельпомена Таврії”– один із найвідоміший українських театральних фестивалів, який проводиться з 1999 року. Щороку він відбувався на базі Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша. Через російську окупацію Херсону керівництво театру вирішило провести фестиваль у зміненому форматі. Він відбудеться з 10 по 19 червня, але учасники гратимуть вистави на своїх сценах. Цьогоріч до фестивалю долучився і Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв. „Шерегіївці” зіграли у суботу, на малій сцені останню прем’єру – моновиставу Н.Неждани „Отвєтка” у постановці заслуженого артиста України Михайла Фіщенка.

12 червня у обласній філармонії відбувся виступ академічного камерного оркестру на підтримку ЗСУ.  Лунала неймовірна музика Ф. Мендельсона, Х. Арріага та В. Теличка. Події сьогодення внесли в наше життя багато неспокою та тривоги. Для того, щоб заспокоїтися і оздоровити роботу серця і органів дихання артисти Академічного камерного оркестру філармонії подарували ритми наповнені утаємничими вібраціями та надзвичайною мелодійністю. 

17 червня у  приміщенні Закарпатського обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая. Відбувся концерт Музична містерія "EXAUDI" у виконанні камерного хору "CANTUS".

18 червня у Мукачівському драматичному театрі на глядачів чекає прем’єра від Незалежного проєкту „Театральна Біржа” – трагіфарс-концерт на дві дії «ORKESTR» французького драматурга Жан Мари Люсьен Пьера Ануя. Режисер-постановник вистави та керівник проекту народний артист України Лев Сомов.

19 червня  у Великій залі Закарпатської обласної філармонії відбувся концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору з програмою „Пісня над Карпатами”. До кожної річниці свого першого виступу Заслужений академічний Закарпатський народний хор під орудою художньої керівниці та головної диригентки Наталії Петій-Потапчук готує ексклюзивні концертні програми й артмоби. Як завжди, не обійшлося без кількох унікальних творів, що залишаються в репертуарі колективу з того історичного першого концерту, зокрема пісень в обробці Петра Милославського та закарпатського танцю „Дубкани-скакани” в постановці першого балетмейстера колективу В.Ангарова. Знамениту пісню „Верховино, світку ти наш” в обробці Д.Задора разом із народним артистом України Петром Матієм виконає учень Ужгородської ДМШ ім.П.І.Чайковського Іванко Кафланович (викладач – Світлана Глеба). Справжніми музичними шедеврами є й твори в обробці І.Мартона – „Ой, коли я руковав”, „Розпрягайте, хлопці, коні” та „Реве та стогне Дніпр широкий”. Старовинні закарпатські народні пісні 19 ст. зі збірника Василя Талапковича презентували заслужена артистка України Яна Садварій та Андрій Свид. Прикрасили програму сольними виступами також Наталія Мацко, Володимир Грник, Ольга Свида, Вікторія Тимко, Ольга Міщенко. Довершили програму яскраві закарпатські танці „Плавянський”, „Дробойка” та український „Гопак”.

22 червня Закарпатський муздрамтеатр на „Мельпомені Таврії” показав ”Отвєтку”.

Завершився 24-й театральний фестиваль „Мельпомена Таврії”,, в якому взяли участь представники 11 країн. Серед понад 60 театрів, які продемонстрували творчі набутки, був і Закарпатський академічний обласний український музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв.  „Мельпомена Таврії” ­– одне з найзнаковіших  явищ мистецького життя сучасної України. У дні фестивалю Херсон перетворювався на суцільний театральний майданчик, адже вистави відбувалися не тільки на сцені Херсонського академічного обласного муздрамтеатру імені М.Куліша, а на різних локаціях. Відкривалося дійство урочистою ходою центром міста учасників із різних куточків України та світу. 

На жаль, цього року через російську окупацію фестиваль змушений був змінити формат. Вистави відбувалися на „домашніх” сценах театрів у різних країнах. Президент фестивалю, народний артист України Олександр Книга запросив закарпатців взяти участь. До фестивальної програми театрали запропонували моновиставу Неди Неждани „Отвєтка”, присвячену оперному співакові Василеві Сліпаку, який загинув на російсько-українській війні. Гостями щорічного фестивалю в Ужгороді стали актори Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь), які віднедавна працюють у приміщеннях нашого театру. 

 25 червня в Мукачеві У Верхньому дворі Мукачівського замку „Паланок” відбулася вистава „Король Лір”: як ми шукали любов під час війни. Виставу за мотивами п’єси Вільяма Шекспіра „Король Лір” у древній фортеці представила театр-студія вимушених переселенців. Ця вистава про кохання, про те, коли його немає, і як це веде до загибелі…Актори театру – аматори, на Закарпаття приїхали з різних регіонів України, тікаючи від війни. Режисер-постановник вистави – В’ячеслав Єгоров.

28 червня в Ужгороді До Дня Конституції України просто неба відбувся концерт естрадно-духового оркестру обласної філармонії. Традиційно, цього дня  Закарпатська обласна філармонія, зокрема Академічний естрадно-духовий оркестр підготував концертну програму з нагоди відзначення Дня Конституції України. Керівник – народний артист України Володимир Співак. Ведуча – Ольга Донецька.

28 червня Благодійний концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору на підтримку Збройних Сил України відбувся на площі Театральній в Ужгороді. Знакові для української культури композиції, твори золотого фонду Закарпатського народного хору представили в програмі. Сольні виступи подарували народний артист України Петро Матій та заслужена артистка України Яна Садварій. Усі охочі могли долучитися коштами до збору на потреби 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади.

29 червня у Мукачеві відбувся благодійний концерт вимушено переселеної оперної співачки Альбіни Голенач та піаніста Мирослава Екмана. Публіці представили арії і романси світових та українських композиторів, а також авторські твори Мирослава Екмана.

У червні фронтмен гурту „Шосте Чуття” Михайло Бучковський присвятив трек своєму однокласнику Володимиру Градилю, який загинув на Сході, захищаючи Україну. „Шосте Чуття” активно продовжує займатися волонтерством, бере участь у благодійних концертах та заходах, де збирають кошти для наших ЗСУ.

У червні в Мукачево, у волонтерському хабі „Венеція”, відбувся черговий благодійний концерт на підтримку ЗСУ. Для волонтерів хабу та вимушених переселенців цього разу виступив колоритний гурт із закарпатського Виноградова – „Чаламада”. Попри дощ, музиканти відіграли повноцінний концерт, під час якого збирали кошти для потреб військовослужбовців Збройних сил України. Концерт пройшов широ, весело і на позитиві. Під час виступу прозвучали і найвідоміші пісні „Чаламади” – „Се мій варош”, „Кукуруздза, тингириця, мелай”, „Утки-качки”, а також „Діско”, „Біціглі”, „Солонина”, „Три звізди” та ін.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 червня в Ужгороді, в обласній універсальній, науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, до Дня захисту дітей, відбувся веселий бібліоквест та бульбашковий флешмоб для дітей 6-12 років. Двадцять діток з Києва, Житомира, Харкова та Ужгорода виконували різні завдання, а наприкінці малювали малюнки захисникам та ліпили патріотичні композиції. Кожен з учасників отримав приз!

1 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був розміщений  покажчик „Закарпаття на сторінках преси за І квартал 2022 р.”.

1 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка транслювалась поетична середа, присвячена пам’яті української поетеси, члена Національної спілки письменників України, Надії Панчук.

1 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка був опублікований віртуальний бібліографічний покажчик „Закарпаття на сторінках преси за І квартал 2022 р.”.

1 червня в Ужгороді, у відділі обслуговування обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відкрилась фотовиставка ужгородської поетеси, педагога, журналістки Ольги Тимофієвої „Життя в погляді”.

1 червня у Виноградівській публічній бібліотеці відбулась презентація книги споминів „Із стежок життя” відомого діяча українського руху в США, члена-кореспондента Української Вільної Академії Наук в США, почесного члена крайової „Просвіти” Йосипа Данка (1922-2022), який народився на Севлющині у селі Тросник.

1 червня в Ужгороді, в бібліотеці „Казка”, з нагоди Міжнародного дня захисту дітей, організували бібліопаті з різними тематичними локаціями для малечі. На свіжому повітрі, перед входом до бібліотеки, проводили веселі ігри, конкурси, вікторини, танцювальний батл, загадували загадки, із музичними сюрпризами виступили юні співаки Богданка Кулак та Гліб Нєвєров. Діяли локації: читальна зала під відкритим небом „Будь на хвилі: читай українське, сучасне, дитяче”, фотозона „Україна – це Я”, територія аквагриму, куточок „Творчої палітри” і навіть невеличкий „Бібліотечний мініпікнік” на траві. Дітлахи малювали крейдою на тротуарній плитці, смажили на патичках маршмелоу, збирали у ровесників автографи, отримували заохочувальні призи. Організатори нагородили активних учасників гуртка творчих дітей „Наші ручки роблять модні штучки”. Модерувати свято завідувачці „Казки” Аллі Петрішак допомагала клоунеса, а організувати його – громадська організація „Ти – особливий” й управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.

2 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка транслювалась п'ятихвилинка „На поетичному перехресті”. Касета 15. Надія Панчук, присвячена пам’яті української поетеси, члена Національної спілки письменників України, Надії Панчук.

6 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, з нагоди Дня журналіста, була опублікована віртуальна виставка „Журналіст – це не професія, а стиль життя”.

6 червня в Ужгороді, в обласній універсальній, науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбулася зустріч „В епіцентрі подій-журналіст” з журналісткою Мирославою Гараздій. На початку заходу було вшановано пам’ять журналістів та воїнів, що загинули за сто днів повномасштабної війни з росією. Ця зустріч проходила у режимі „запит–відповідь” та гібридному форматі, тобто онлайн і офлайн. Розмова велася в ключі розкриття особистості гості, її трудової практики та цікавих моментів з практичної журналістської роботи.

8 червня в Ужгороді, в обласній універсальній, науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка,  відбувся тренінг з медіаграмотності. В умовах воєнного стану дуже важливо зберігати інформаційну гігієну. Цій темі було присвячено навчання, яке відбулось в рамках проєкту „Вільно.Хаб”.

19 червня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована віртуальна виставка „Батько – засновник родини” (До міжнародного Дня батька).

28 червня в Ужгороді відбулася доброчинна книжкова акція "З книгою до перемоги"

акція пройшла за участю закарпатських письменників. В рамках програми можна було поспілкуватися з автором, придбати книжку з автографом, взяти участь в лотереї та багато інших сюрпризів. В благодійній акції брали участь письменники та їх твори: Василь Густі, Ірина Густі, Юрій Шип, Андрій та Наталія Дурунда, Марина Попович-Павлік, Оксана Андрейкович, Інна Магас, Настя Маргіта.

28 червня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася панельна дискусія "Основний Закон України в умовах війни" до Дня Конституції України. Учасниками були експерти: доктор юридичних наук, професор Михайло Савчин та доктор історичних наук, професор, письменник, журналіст Сергій Федака. Подія організована спільно з Департаментом культури, національностей та релігій Закарпатської ОВА.

У червні центральна міська бібліотека ім. В. Г. Бєлінського м. Харкова спільно з обласною універсальною науковою бібліотекою ім.Ф.Потушняка проводили спільний конкурс „Людина.Доля.Епоха. 6 номінацій : „Поезія”, „Проза. Малі жанри”. У рамках конкурсу проводились дистанційний огляд дитячої творчості „Світ у дитячих руках” для дітей віком від 7 до 17 років за двома віковими групами (7-11 років та 12-17 років) у номінаціях: „Література” різні жанри: поезія, проза, байки, есе, тощо „Образотворче мистецтво” графіка, живопис, фотографія, „Музичне мистецтво” фортепіано – солісти (Подаються два музични твори, один з яких твір українського композитора). Незалежне журі визначатиме переможців у кожній номінації.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 червня в ужгородському скансені відбулась програма заходів до міжнародного Дня захисту дітей. В програмі: майстер-клас з закарпатської традиційної іграшки для дітей та дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в сім’ях опікунів/піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, у тому числі з внутрішньо-переміщених сімей; квест для групи дітей з батьками зі внутрішньо переміщених сімей.  На території музею діяли: квестові екскурсії по експозиції скансену, майстер-класи з: виготовлення ляльки-мотанки – майстрині Марія Купарь, Олена Сігетій та Мая Коваленко виготовлення ляльок-ангелочків з глини – майстриня Людмила Губаль, виготовлення ляльки-мотанки з ниток – майстрині Олена Ваш та Наталія Стегура, виготовлення іграшки з ниток – майстриня Вікторія Симкович, ручного ткацтва – майстриня Тетяна Алахвардієва, розпису тарілок – майстриня Оксана Метзгер, малювання – художник-реставратор музею Віктор Андріанов. Відбулась ярмарка-продаж керамічних прикрас від Нелі Шандор та смаколиків від Люби Повідайчик та Тетяни Груш.

1 червня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Словацької Республіки, до Міжнародного дня захисту дітей, відкрили виставку з розпису на склі закарпатської художниці Вікторії Кузьми. На виставці було представлено близько 20 робіт талановитої мисткині. Також у межах заходу провели флешмоб, під час якого діти демонстрували свої малюнки.

1 червня в Мукачеві, у стінах Угорського дому ім. Мігая Мункачі, відкрилася благодійна виставка робіт художників та скульпторів, які втекли із зони бойових дій на Закарпаття, під назвою „Під час війни”, яку організували ГО „Про Арте Мункач” та Закарпатський обласний художній музей ім. Йосипа Бокшая. На експозиції були представлені 17 скульптур та 24 картини, які можна було придбати. Половину зібраної суми митці віддадуть на підтримку Збройних сил України.

1 червня в Ужгороді, пленер-виставку з нагоди Дня захисту дітей, організувала Ужгородська школа мистецтв. Комунальний заклад проводить акцію щорічно, залучаючи юних художників до змалювання краєвидів у центрі міста. Близько двох десятків дітей малювали пейзажі, старовинну архітектуру біля пішохідного мосту, який є дуже мальовничою локацією обласного центру Закарпаття. Майстер-клас майбутнім митцям провів заслужений художник України, викладач відділення образотворчого мистецтва Василь Вовчок.

1 червня в Ужгородському замку, до Міжнародного дня захисту дітей, відбувся концерт та майстер-клас для дітей. Провела його завідувачка відділу комплексного виховання палацу дітей та юнацтва „ПАДІЮН” Тетяна Кузьмінська. „Ми любимо нашу рідну Україну” — такою піснею розпочали свято до Дня захисту дітей вихованці фольклорного та вокального ансамблів Закарпатського палацу дітей та юнацтва „Падіюн”.

Загалом вихованці під час концерту виконали п'ять пісень. За словами Тетяни Кузьмінської, поробки та листівки, які діти зробили на майстер-класах, через волонтерів передадуть нашим військовим на фронт.

2 червня у Мукачівському драматичному театрі відбулося відкриття виставки творчих робіт київської художниці Лариси Рай „Золота колекція”. Мисткиня, поєднавши кілька технік, створила свою авторську, в якій є – масло і акрил, лесирування і мастихін, поталірування (декоративний розпис) і скульптура. Ключовою особливістю всіх робіт Лариси Рай – є символізм. Кожна робота має певний сенс, ідею і наповненість.

3 червня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка „Все, що я люблю”. Свої роботи для відвідувачів представила художниця Людмила Курта-Стегун. Під час експонування виставки можна було придбати живописні роботи художниці. Частина коштів від продажу була перерахована на потреби ЗСУ.

3 червня в Ужгороді, в обласному музеї ім. Йосипа Бокшая, відкрилася виставка „За п’ять хвилин до війни. За п’ять хвилин до перемоги” дитячих художніх робіт учасників дев’ятого Міжнародного дитячо-юнацького образотворчого конкурсу-пленеру „Срібний дзвін”.

 4-5 червня в Ужгороді, у скансені, відбулися заходи до Дня вшанування пам'яті загиблих у війні дітей. Музей запросив малечу на вихідні відволіктись від важких буднів та зануритись в атмосферу народного мистецтва та побуту.Для дітей відбулись: майстер-клас з гончарства; квест-екскурсія по експозиції ужгородського скансену; богослужіння в Шелестівській церкві Архангела Михаїла; молитва, присвячена вшануванню пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України; квест-екскурсія по експозиції ужгородського скансену.

7 червня в Ужгородському музеї народної архітектури та побуту відкрилась виставка робіт Людмили Курти-Стегун. На виставці представлено 21 роботу, що презентують творчість Людмили-Курти за останні два роки. Провідним мотивом у запропонованій експозиції є квіти. Квіти, як жінка – найдосконаліше творіння Природи. Також художниця представила ряд портретів, серед яких „Мама з дитиною”. Ця робота показує нам любов до життя, любов до дітей, любов до рідної землі. Кожна робота, представлена на виставці, спрямована на дарування радості людям, якої так сьогодні бракує нам всім.

8 червня в Ужгороді художники розмалювали паркан стадіону „Авангард”. Напроти транспортного під’їзду до стадіону знаходиться тематичний заклад „Маляр”. Його власники запропонували допомогу в покращенні естетичного вигляду загорожі головної спортивної споруди краю. Отож художники запропонували розмалювати цю загорожу в національно-патріотичних муралах.

22 червня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту. В Ужгороді відкрили виставку художніх робіт „Це моя земля, це моя країна – Україна! ”, на якій представили картини митців з різних областей України. Мистецький захід приурочили до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни.

На виставці представили 35 робіт 21 митця з різних областей України. Зокрема, це – Гейза Дьорке та Віра Грабар (Ужгород), Атілла Коприва (Мукачево), Олександр Шандор (Виноградів), Василь Дуб (Кострино); Віктор Стогнут та Андрій Шумський (Львів); Володимир Сандюк та Василь Красьоха (Івано-Франківськ); Микола Качур (Яремче); Єгор Дулін, Аліса Оніпченко, Микола Дьомін, Тетяна Очередько (Київ); Валерій Шматько та Костянтин Сугай (Харків); Ігор Василевський (Суми); Олександр Криушин (Полтава); Максим Кісільов (Олександрія); Олена Щукіна (Дніпро); Євген Черняковський (Одеса).

28 червня у Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького до Дня Конституції відкрито унікальну виставку творів мистецтва „Мальовниче Закарпаття”. Серед 20 картин, що представлені на виставці, роботи знаних майстрів пензля Антона Кашшая, Петкі Олександра, Василя Габди, Івана Ілька, Степана та Золтана Шолтесів, Володимира Микити та інших корифеїв образотворчого мистецтва Закарпаття. Особливістю експозиції є те, що вона зібрана з фондів музею, які почали формуватися ще у далекому 1946 році. За словами керівника музею Ольги Шумовської, виставка приурочена до Дня Конституції України і є символом культурного фронту, який нині тримають працівники мистецтва й культури. На подію запрошено близьких родичів митців, чиї картини презентовано і яких сьогодні вже немає серед нас. Були присутні й художники, які досі живуть і творять: Степан Шолтес та Володимир Микита. Останній, до слова, зізнався, що саме у приміщенні музею у 1961 році відбулася його перша виставка до 30-річчя, повідомляє пресслужба Закарпатської обласної ради.

29 червня у Мукачівському драматичному театрі відкрито благодійну виставку-продаж картин „Вернісаж”. У фойє Мукачівського драматичного театру урочисто відкрито  благодійну виставку-продаж картин мукачівських художників „Вернісаж”. Свої роботи до уваги поціновувачів образотворчого мистецтва представили Тетяна Рибар, Магдалина Басманова, Наталія Рибар, Антон Секереш, Віра Шітік та Марина Чопей. Виставка триватиме у Мукачівському драматичному театрі два тижні. Картини можна придбати, п'ятдесят відсотків від реалізації буде передано на потреби ЗСУ. 

У червні у Рахові відкрився унікальний авторський музей гуцульської різьби, який облаштував видатний закарпатський різьбяр, заслужений майстер народної творчості України Юрій Павлович. У музеї розміщені унікальні експонати: декоративні тарелі, ложки, ножі, трембіта і навіть рушниця, а також інша гуцульська атрибутика. Відвідувачі можуть споглядати понад сотню витворів мистецтва. В своїх роботах автор зображає традиції та звичаї гуцулів, тим самим увіковічує гуцульську культуру.

У червні в Мукачівському замку „Паланок” запрацювала Лабораторія 3D дизайну. Відвідувачі замку матимуть змогу самостійно обрати тип і дизайн сувеніру, і навіть взяти участь у процесі його об'ємного друку в стінах фортеці. Дітки поряд з вивченням сучасних цифрових технологій формотворення долучаться до пізнання історії краю та розвиватимуть навички креативного мислення. Опанування 3Д дизайну у стінах середньовічної фортеці додає процесу особливого колориту. Надруковані на 3D-принтері власноруч моделі відтворюватимуть різноманітні сцени з життя замку Паланок різних історичних епох і знайдуть своє місце в експозиціях Мукачівського історичного музею на існуючих макетах фортеці.

У червні  в Ужгороді створили новий мурал. Синичку з кетягом калини й колосками на тлі жовто-блакитного прапору – художники створили на стіні будинку, де колись було намальоване обличчя Лєніна. Це вже другий такий мурал в Ужгороді, раніше художники на іншому будинку намалювали дівчину, яка символізує Україну.

У червні  учасники творчого симпозіуму на Закарпатті подарували 6 вуличних скульптур угорським містам, які прихистили українських біженців. Закарпатський міжнародний скульптурний симпозіум, організований скульптором Петером Матлом із Мукачева та громадською організацією Pro Arte Munkács, проходив у мальовничому середовищі санаторію „Квітка полонини”. Скульптори виготовляли свої роботи з каменю і металу на вільну тему. Однак кожен із них передав свої емоції, спричинені війною.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

1 червня в Мукачево, у  Палаці культури і мистецтв, у Міжнародний день захисту дітей відбулось свято для наймолодших мукачівців  – „International Day for Protection of Children”. На святі відбулись: майстер-клас від „Fashion school” від Екатерина Чепак, флешмоб від Клубу спортивного танцю „Рондо”, виступ фокусника Cardini чемпіона по мікромагії.

1 червня в Мукачево, у парку „Центральний”, біля алеї сакур, відбулось свято  „День захисту дітей”. У програмі були: мотузковий парк, майстер-клас по вузлам та туризму, майстер-класи по футболу, інтерактивні локаціі, безкоштовні повітряні кульки, безкоштовні солодощі для діточок, чай, кава для батьків, змагання для татусів „Супер тато”.

1 червня в Ужгороді, до Міжнародного дня захисту дітей, провели свято для найменших. Захід відбувся за сприяння департаменту культури, національностей та релігій обласної військової адміністрації. Працівники екстрених служб розповіли про правила безпеки за надзвичайних ситуацій, показали спецтехніку і навіть дозволили усім охочим відчути себе справжніми медиками, рятувальниками, поліцейськими та ін. Також дітей розважали актори  обласного академiчного театру ляльок „БАВКА” та волонтери. 

1 червня в Ужгороді, у  „Сільпо”, на дитячій точці, до міжнародного Дня захисту дітей, ЮНІСЕФ організував активності для дітей. На дітей чекали: гігантська розмальовка про права дитини, яку діти розфарбували разом; аквагрим і блискітки; веселі активності та приємнощі; фотограф, щоб зберегти кожну посмішку.

1 червня в Ужгороді,  на набережній Незалежності, з нагоди Міжнародного дня захисту дітей, відбулася акція „Фото патріота”. На тлі прапора України кожен міг сфотографуватися і зробити благодійний внесок на підтримку Збройних сил України. Для цього весь день працювали кілька ужгородських фотографів, а організували акцію волонтери ГО „Рух підтримки закарпатських військових”. До речі, „Фото патріота” у День вишиванки, 19 травня, зібрало для захисників України понад 27 тисяч гривень за один день.

1 червня в Ужгороді, до Міжнародного дня захисту дітей, на набережній Незалежності розмальовували та складали карту-пазл України. Патріотичну акцію  зініціювало управління освіти міськради.  Команди, а це учні всіх ужгородських шкіл, а також перехожі, які охоче долучалися, отримали пазл-область і розмальовували його, як вважали за потрібне. Однак учасники мали орієнтуватися й у географії та історії України, символіці й особливостях регіонів. Пазли для сьогоднішньої акції виготовили люди з інвалідністю із інклюзивної майстерні „Паралельний світ”.

1 червня в Ужгороді, до Міжнародного дня захисту дітей, відбувся крос-похід у вигляді квесту. Початок літа та Всесвітній день дітей відзначили гуртківці Закарпатського центру туризму. У своїй стихії – на свіжому повітрі у парку, 18 команд взяло участь у туристичному крос-поході у вигляді квесту.  Вік учасників: від 6-ти років і старші. Географія: від Ужгорода до різних районів та громад області. Долучилися також і вимушені гості нашого краю.

4 червня в Берегові відбувся одинадцятий День талантів Закарпаття, який спільно організували Благодійний фонд „ҐЕНІУС”, Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство та Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ. На сцені виступили: учасники курсу навчання для піаністів „Музична магія” Бенце Шараді та Ченґе Деметер, учениця Бітівського ліцею Фанні Костю, переможниця конкурсу декламування, відтак народний ансамбль „Кокаш”, який посів друге місце на конкурсі виконавців народних пісень та музики, Емілія Туряниця, призерка Конкурсу виконавців народних пісень.

6 червня в Ужгороді, на площі Театральній, відбулася акція „Реквієм за дитячою мрією”.  Мета акції — вшанувати пам’ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії, та ще раз нагадати світу про війну в Україні. На площі створили імпровізований кінотеатр, його периметром розвісили фігурки янголів, на яких написали імена дітей, котрі загинули під час війни. На пустих кріслах розмістили м’які дитячі іграшки, а на екрані транслювали мультфільм без звуку. Білі кульки символізують дитячу невинну душу, порожній кінозал те, що більше немає дітей, які могли б дивитися мультик.

11 червня в Ужгороді, громадська організація „Щасливі діти” в рамках проєкту „Турбота: для тих, які тримають тил”, запросила волонтерів на зустріч-знайомство з плейбек-театром – творчим напрямом, що поєднує театр, психологію та роботу з групами і спільнотами.  Плейбек-театр – це імпровізаційний театр, в якому актори відтворюють на сцені в реальному часі історії, які розказують глядачі в залі. Зустріч пройшла в форматі майстер-класу, де кожен зміг себе спробувати як в ролі глядача, так і в ролі актора, розказати свою історію, взяти участь в тренінгових вправах, що розвивають емоційний інтелект, креативність, спонтанність і т.д. 

27 червня в Ужгороді, під час брифінгу у Закарпатській ОВА директорка Ужгородському інституті культури і мистецтв  Наталія Шетеля повідомила про нову спеціальність яку відкривають в освітньому закладі „Аудіовізуальне мистецтво та виробництво”. Інститут культури готуватиме спеціалістів із таких професій як телеоператор, монтажер, звукорежисер, режисер телебачення та кіно, асистент режисера, костюмер тощо. На нову спеціальність можуть вступити абітурієнти, які закінчили 9 клас. Уже розпочалася реєстрація електронних кабінетів. Подати документи можна з 30-го червня по 11-те липня. Безкоштовно отримати освіту за рахунок держави мають можливість 6 абітурієнтів. Для цього потрібно подати мотиваційний лист та пройти творчий конкурс. Нині триває робота над розширенням матеріально-технічної бази в Інституті, оскільки йдеться і про створення якісного конкурентоспроможного українського кіно.

У червні в Ужгороді, байкери Закарпаття влаштували громадський захід, на якому  зібрали майже 30 тис грн для потреб ЗСУ. Пригостити смаколиками та лимонадом, сфотографуватися, покатати. Саме так байкери Закарпаття збирали кошти для потреб Збройних сил України.

У червні на Закарпатті близько 40 тисяч марок „Русскій воєнний корабль… Всьо!” купили у поштових відділеннях області за тиждень.

У червні в Ужгороді встановили одразу два національні рекорди. У межах культурно-мистецької акції „Пишу, малюю для наших героїв!” в Ужгороді зібрали 2 811 дитячих листівок, малюнків та листів до захисників. Також учасники акції написали 50-метрового листа Президенту Володимирові Зеленському та українським воїнам зі словами вдячності за стійкість і незламність у боротьбі з РФ.

У червні у Берегові на території волонтерського центру (вул. Габора Бетлена, 1) щодня проводились різноманітні акції для дітей та дорослих. Зокрема і показ українських кінострічок та анімаційних фільмів. Заходи проходили у 600-річному підвалі колишнього палацу угорського графа Габора Бетлена, де нині розташований „Музей Берегівщини”. Цей палац – одна з найдавніших споруд міста Берегово. Збудований у 1629 році, про що свідчить пам'ятний знак на фасаді. А ще виникла ідея показувати тут українські фільми. Вже відбувся показ стрічок „Наші котики”, „Сторожева застава”, мультфільму „Клара та чарівний дракон” та інших. Також відбувається виставка „Повітряні акробати ночі” – про рідкісних кажанів та птахів Берегівщини.

У червні у Берегові завершився дитячий он-лайн конкурс „Твори за мир”. Загалом на заклик відгукнулися 27 дітей, які надіслали на конкурс різноманітні доробки. Їх було розміщено на сторінці товариства у соціальній мережі. Головною метою заходу було у нинішніх складних умовах спонукати здібних підлітків до спільної молитви за кращу долю України незалежно від національності, віросповідання, статі чи віку. Кожен мав змогу в онлайн режимі висловити свою позицію словом, малюнком, музикою чи креативною діяльністю. Усі учасники конкурсу отримали цінні подарунки.

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день