Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2022 - серпень

 

23 серпня в Ужгороді, на площі Богдана Хмельницького, з нагоди Дня Державного Прапора, відбулось урочисте підняття найбільшого в краї стягу. Присутні, серед яких керівництво Закарпаття та Ужгорода, депутати Закарпатської обласної та Ужгородської міської рад, працівники Ужгородської міської ради, представники правоохоронних та силових структур, військові, громадськість, хвилиною мовчання вшанували всіх, хто загинув від збройної агресії російських окупантів. Після цього під державний гімн відбулося підняття прапора України.

24 серпня в Ужгороді День Незалежності України відзначили світанковою молитвою за Україну від Заслуженого академічного Закарпатського народного хору під керівництвом заслуженої працівниці культури України Наталії Петій-Потапчук.  Урочистості до 31-річчя держави відбулися на площі Богдана Хмельницького біля найвищого в Закарпатті державного прапора.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

10 серпня в Мукачеві, у  Палаці культури і мистецтв,  відбувся благодійний концерт „Молитва за Україну” за участі заслуженої артистки України Олени Білоконь, яка є представником Міжнародного благодійного фонду „Незламна українська нація” на мистецькому фронті для збору коштів для ЗСУ. У благодійному концерті також взяли участь молоді, талановиті артисти Мукачева. 

11 серпня на Закарпатті та в регіоні Сату-Маре стартував проєкт „Розвиток транскордонної культури: відреставровані театри міст Сату-Маре та Ужгород”. Серед завдань проєкту – проведення комплексу інфраструктурних заходів, направлених на повне оновлення сцени Північного театру м. Сату-Маре та Малої сцени Закарпатського облмуздрамеатру, а також оновлення відповідної професійної звукової та освітлювальної сценічної техніки, закупівля транспортних засобів для перевезення артистів. Основною метою проєкту є розвиток транскордонного туристичного потенціалу румунсько-українського прикордонного простору шляхом вдосконалення культурної пропозиції для населення, яке проживає у регіонах Сату-Маре та Закарпатській області. Кульмінацією на завершення проєкту має стати проведення спільних культурних заходів та фестивалів між колективами та артистами Північного театру м. Сату-Маре та обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. братів Шерегіїв, почергові візити до обох відновлених закладів культури.

11 серпня у Тячеві відбувся концерт заслуженої артистки України Олени Білоконь, яка приїхала у закарпатське місто у рамках концертного туру по Україні „Молитва за Україну”.

12 серпня в Ужгороді, на площі Театральній (під каштанами), до Дня молоді в Україні відбувся концерт АРТ-батальйону Ужгородського інституту культури і мистецтв „Молодь вражає”.

17 серпня в Мукачеві, у приміщенні Палацу культури і мистецтв, відбувся концерт відомої співачки Христини Соловій у рамках туру „Українська лють”. Співачка виконала хіти воєнного часу „Українська лють”, „Я твоя зброя” та вже золоті шлягери „Тримай”, „Хто як не ти” та інші.

21 серпня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв, в день народження відомого українського поета Дмитра Кременя відбувся театрально-мистецький перфоманс „Танець блукаючого вогню” (режисер – Василь Шершун). Театральна посвята викликала цікавість у творчому середовищі, так що на малій сцені довелося доставляти чимало стільців. На прем’єру завітала родина Дмитра Кременя, його друзі, колеги з Ужгорода. 

21 серпня в Ужгороді обласний академічний театр ляльок „Бавка” гостинно відкрив свій 42 театральний сезон знаковою виставою золотого фонду — закарпатським ляльковим мюзиклом „Цирк   Івана  Сили”  за п'єсою Олександра Гавроша.  Спектакль присвячений уродженцю села Білки, найсильнішому чоловікові XX століття, засновникові закарпатської школи силових мистецтв Іванові Фірцаку (Кротону). Вистава „Цирк   Івана  Сили”  про те, що на шляху до будь-якої мети перед людиною виникають перепони. Але все можна подолати, якщо вірити у власну силу та наполегливо працювати. До відкриття сезону закарпатські лялькарі приготували для глядачів сюрпризи. На сторінках театру  в соцмережах «Інстаграм» та «Фейсбук» проводився розіграш запрошень. У неділю перед виставою діток розважали костюмовані персонажі, казкові фотозони для пам'ятних кадрів.

23 серпня в Ужгороді, в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася вистава „Чоловік моєї дружини”. Глядачі завжди радіють появі по-справжньому яскравих комедій. „Чоловік моєї дружини” – саме та комедія, яка змусила глядачів забути про все.

23 серпня заслужений академічний Закарпатський народний хор презентував відеокліп на пісню „Свята Україна”. Прем'єру нового відеокліпу колектив приурочив до головного державного свята країни – Дня Незалежності України. Музика Ігоря Білика, вірші Лариси Бегун.  Художній керівник – Наталія Петій-Потапчук. Солісти: Яна Садварій, Ольга Свида, Андрій Свид.  Відеокліп: Юрій Павлишинець, Валентин Швець (Формат медіа). Аранжування – Андрій Мильчук.  Звукозапис: Геннадій Девятов. Використано відео від Окремої 128 гірсько-штурмової Закарпатської бригади.

23 серпня у Мукачеві, у Палаці культури і мистецтв, відбувся благодійний концерт гурту «Brevis vocal group». Концерт присвятили до Дня Незалежності України. На концерті прозвучала українська народна та сучасна музика в авторському аранжуванні гурту. Концерт відбувся на підтримку ЗСУ, 105 батальйону, 63 механізованої бригади.

25 серпня в Ужгороді обласна філармонія запросила глядачів на „Музичні вечори під каштанами”. Заходи проходили для підтримки ЗСУ. Відбувся концерт камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”. Керівник – заслужена артистка України Діана Гавата.

26 серпня в Ужгороді в рамках проєкту обласної філармонії „Музичні вечори під каштанами” відбувся концерт Академічного симфонічного оркестру філармонії. Диригент – заслужена артистка України Вікторія Свалявчик-Цанько.

26-28 серпня Закарпатський народний хор втретє відвідав „Липовлянські зустрічі” в Хорватії, де брав участь у фестивалі національних меншин „Липовлянські зустрічі” („Lipovljanski susreti”). 28 серпня, у велике свято Успіння Пресвятої Богородиці, в Липовлянському Парафіяльному храмі св.Йосифа за участі Закарпатського народного хору відбулася Меса на підтримку України. Разом з о. Томиславом Павловичем за мир в Україні молився о. Микола Ступ’як – настоятель церкви св.Анни в Липовлянах, найстарішої української греко-католицької церкви Хорватії. Після богослужіння артисти хору виконали кілька духовних і світських творів, кожен з яких викликав щирий відгук у серцях присутніх.

27 серпня в Ужгороді в рамках проєкту обласної філармонії „Музичні вечори під каштанами”. Відбувся концерт Академічного естрадно-духового оркестру філармонії. Керівник – народний артист України Володимир Співак.

28 серпня у центрі Ужгорода відбувся драйвовий і натхненний концерт Заслуженого академічного зразково-показового оркестру Збройних сил України (начальник оркестру-художній керівник полковник Ігор Биковський).

31 серпня в Ужгороді презентували документальну виставу „Не моя історія. Незалежність”. Це вже друга спільна робота театральної студії „Провокатор” та Творчих волонтерів Ужгорода. Проєкт здійснюють за підтримки Всеукраїнської ініціативи „Активна громада”. Сім реальних історій від сімох реальних людей – митців Закарпаття. Лишень вустами акторів – професійних та аматорів.

Мукачівський драматичний театр половину заробітку за 4 місяці переказав українській армії. За цей час в театрі зіграли рекордні 130 вистав, підготували 4 прем’єри. Щоби допомогти захисникам, наполегливо працював весь колектив, щодня показували вистави для маленьких глядачів. Про те, що 50% заробленого перерахують на потреби наших бійців, вирішили одразу. В результаті за цей час вдалося зібрати близько 260 тисяч гривень, половину з яких вони переказали ЗСУ. Тепер театр пішов на канікули, вони триватимуть місяць, після чого розпочнеться підготовка до нового театрального сезону. У серпні театру виповнюється 75 років.

У серпні Мукачівський хор хлопчиків та юнаків продовжив концертне турне Францією в рамках 33 Міжнародного молодіжного музичного фестивалю „Eurochestries Charente Maritime”. Хор виступив у муніципалітеті Луле́ (Loulay) з черговою сольною концертною програмою.

У серпні закарпатець Михайло Карпенко презентував пісню, присвячену загиблому на війні Роману Жуку. Відеороботу на зворушливу композицію „Доле, моя доле” Михайло Карпенко опублікував на YouTube-каналі „Наша файта”. Співак зазначив, що пісню він присвятив волонтеру та співзасновнику проєкту „Chysto.de” Роману Жуку та всім закарпатським воїнам, які загинули за нашу свободу.

У серпні закарпатець присвятив пісню 15 батальйону 128-ї бригади „Вперті та нескорені”. Пісня написана за співавторства двох закарпатських митців: музиканта Василя Полажинця (Edenizhusta) та письменника і поета Василя Густі. Кліп до пісні вже готується, а сам трек вже активно розбирають радіостанції.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

4 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, провели арттерапію: заняття з виготовлення іграшок з фетру для дітей та їхніх батьків. Долучилося понад 30 учасників: як містяни, так і вимушені переселенці. Майстер-клас провели в рамках проєкту „ТатоХаб”. Такі заходи планують проводити і надалі – в сьогоденних реаліях творча робота допомагає відволіктись, зняти стрес та адаптуватись, а також, добре провести час в родинному колі і знайти нових друзів. Майстер-клас провела волонтерка Катерина Сміян.

10 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка опубліковано  віртуальну виставку „Джон Голсуорсі – класик британської літератури”.

11 серпня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, пройшла відкрита лекція про бойові дії на Закарпатті в роки Першої світової війни. Хронологія Першої світової війни на Закарпатті, історична пам’ять, перспективи розвитку туризму – так вибудував свою відкриту лекцію краєзнавець, військовий історик із Харкова Антон Бондарєв.

15 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка була опублікована  віртуальна виставка „Геній із підвальної комірчини”, присвячена 60-річчю письменника Олеся Ульненка.

16 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка було представлено  віртуальну виставку „Поетичні identiti Юрка Іздрика”, присвячена 60-річчю від дня народження українського митця.

16 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася зустріч з Віталієм Глаголою. Захід відбудеться за сприяння Департаменту культури, національностей та релігій Закарпатської ОВА. Говорили про волонтерство, батьківство та захист інтересів Ужгорода.

18 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги Тані П’янкової „Вік Червоних мурах”. Таня П’янкова (1985 р. н) – письменниця, поетка, членкиня НСПУ. Авторка 7 книг поезії та прози.

22 серпня на сайті обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулась онлайн-зустріч в рамках проєкту „Книга на часі” з Олександрою Гаркушею, відомою в місті видавчинею, художницею.

25 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка вдруге відбулася жіноча зустріч „Пишаюся ЗСУ”. Це – захід, який проводять жінки (дружини, матері, сестри, доньки, онуки, племінниці, подруги, наречені), щоб підтримати одна одну та захисників і захисниць Збройних сил України. Подія відбулася в рамках співпраці з ГО „Мегасоціум” та проєктом #ВільноХаб, що реалізується Закарпатською ОУНБ ім. Ф. Потушняка.

26 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся „сеанс” казкотерапії для дітей та дорослих. Закарпатець Олександр Гаврош – письменник, журналіст, драматург, за творами якого знято український дитячий художній фільм „Іван Сила” – запросив усіх охочих на сімейний захід, який дозволив поринути у казковий світ. Акція відбулася в рамках проєкту TATOhub в Ужгороді, що реалізується ГО „Клуб рибалок України – Юей Фішинг Клуб у рамках програми ООН з відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та проєкту „трамплін до рівності” що імплементується UNFPA Україна у партнерстві з Офісом Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України за фінансової підтримки Швеції.

30 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась зустріч з авторами першого видавництва коміксів серед Карпат „VARVAR PUBLISHING” – Артемом та Ілоною Варгаліонок Під час візиту відбулась презентація коміксу „Каратель MAX.Том 1” (18+), знайомство з засновниками видавництва, дружня розмова про їх сімейну справу та співпрацю з MARVEL.

31 серпня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулась музично-поетична презентація збірки „Роман зі світлом” голоса Українського радіо Романа Коляди. Поціновувачі поринули у поетично-музичний світ мистецького перфомансу.

У серпні в Ужгороді, обласна універсальна наукова бібліотека імені Ф. Потушняка, почала готувати книжку споминів про Петра Скунця. Цього року виповнилося 80 років з дня народження закарпатського відомого поета та громадського діяча Петра Скунця (1942-2007). У бібліотеці працюють над збірником спогадів, нарисів та бібліографії „Петро Скунць у колі сучасників”. Це третя книжка в серії про наших земляків – Шевченківських лауреатів. Особливістю цього  видання є розкриття постаті відомого митця через коло людей, що його оточували – колег, друзів, родину.  Так що, окрім споминів про славетного ювіляра, тут буде великий розділ нарисів самого Петра Скунця про своїх сучасників. Адже він був одним із кращих закарпатських публіцистів свого часу.

У серпні в Ужгороді визначили претендентів на премію імені Петра Скунця. Оскільки книга  Марини Попович-Павлік „Люстерко. Поезії”, яку висували в номінації „Художня література”, не здобула достатньо голосів, ухвалили рішення дві премії дати в номінації „Краєзнавча література”. Переможцями конкурсу стали  книги Михайла Сирохмана „Втрачені церкви Закарпаття” та Павла Федаки „Закарпатська „Просвіта” у постатях її діячів (1920 – 2020)”. У номінації  „Альбомне видання” перемога за виданням „Малярство. Театр”  Ігоря Панейка, яке випустило видавництво Олександри Гаркуші. Цього року на премію висунули загалом 6 видань. Премія імені Петра Скунця заснована Ужгородською міською радою для заохочення сучасних авторів до написання творів, присвячених видатним ужгородцям, Ужгороду, Закарпаттю, їхній історії та сучасності, для популяризації новітньої української літератури, розвитку українського письменництва, відкриття нових талантів.

У серпні закарпатський письменник-ром став стипендіантом міжнародного ПЕН-клубу. Прозаїк Микола Бурмек-Дюрі із села Великі Ком’яти Закарпатської області потрапив у програму міжнародної творчої спільноти ПЕН-клуб, яка фінансує творчі проєкти талановитих письменників. „ПЕН-клуб” – міжнародна неурядова організація, яка об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів. Був створений з метою сприяння дружбі й інтелектуальній співпраці письменників.

Закарпатська авторка Оксана Гуляш допомагає дітям переживати війну за допомогою аудіоказок. Пише дитячі казки на воєнну тематику. Жінка працює в Управлінні інформаційної діяльності Закарпатської облдержадміністрації.  На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в колі колег виникла ідея створити аудіокнижки за написаними нею раніше історіями. Тепер Оксана створює аудіоказки, щоб заспокоїти дітей і зрозумілою мовою пояснити їм про війну.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

6 серпня в Ужгороді,  біля обласного художнього музею (Жупанатська, 3), відбулося відкриття фотовиставки „Закарпаття і війна. Фотохроніки”, яку організував Ужгородський прес-клуб . 50 світлин відомих закарпатських фоторепортерів та фотографів, які з перших днів війни фіксували події в області, розмістили на мальовничій кам’яній стіні обласного художнього музею ім. Й. Бокшая.

9 серпня в Ужгороді, у залах обласного художнього музею ім. Йосипа Бокшая, відкрили благодійну виставку-продаж „Мистецтво перемоги”. Представили дві сотні картин відомих закарпатських та українських митців, усі зібрані кошти спрямували на підтримку ЗСУ та створення Музею науки Малої академії наук України в Ужгороді.

10 cерпня у Рокосові на Хустщині відбувся художній пленер та благодійний аукціон „Мистецтво – найпотужніша зброя”. Діти, значна частина яких – переселенці, намалювали свої картини, потім благодійники придбали їх на аукціоні, а далі організатори заходу – ЗОБФ „Срібний Дзвін” – передали зібрані кошти на потреби ЗСУ. Нинішній пленер має велику відмінність від тих заходів, в яких беруть участь професіонали. Тут є своя унікальна родзинка. У пленері взяли участь 32 маленькі художники. В тому числі – 8 дітей-сиріт з Чернігівської області, а також 5 дітей переселенців із Кривого Рогу і Харкова. І ще – 19 місцевих діток. Під час творчого процесу їм допомагав порадами художник із Хуста Валерій Дьордяк – голова народного об’єднання художників, голова об’єднання „Митець Верховини”.

12 серпня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрили ювілейну виставку картин до 75-річчя художника Шандора Балога (акварель, пастель, олія).

12 серпня в Ужгороді, в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая, з нагоди 30-річчя становлення дипломатичних відносин між В’єтнамом та Україною відкрили Всеукраїнську художню виставку, де представлені роботи 50-ти українських художників, які за допомогою образотворчого мистецтва   намагалися максимально розкрити культуру В’єтнаму та України. 

14 серпня в селі Дерцен відбулася нічна „зоряна” екскурсія.
Разом з Максом Адаменком всі охочі спостерігали метеорний потік Персеїди.
Щороку Земля перетинає хвіст комети Свіфта-Татла. Комета наближується з Землею лише раз на 135 років. Крайній раз це відбулося у 1992 році. А наступний раз буде у 2126 році. Щороку потік стає слабшим, адже комета віддаляється.
Найкраще спостерігати з Дерценського пагорбу, де встановлений найвищий хрест в Україні.

17 серпня у Мукачівському історичному музеї «Паланок» в рамках реалізації проєкту „Спільно. Твоя підтримка поруч” ГО Культурна платформа Закарпаття в партнерстві з дитячим фондом ООН UNICEF Ukraine для дітей організували
цікавий і надзвичайно пізнавальний захід до Дня археолога. Учасникам підготували програму, яка поєднала в собі театралізовану екскурсію, відвідування музейних кімнат та смарт-музею. А також організували проведення справжніх „розкопок” у рові, де діти шукали „скарби” на території, закритій для звичайних відвідувачів.
Команда юних археологів зустрілась також із сучасним „володарем замку” – директором музею, Михайлом Белеканичем. Почули багато цікавого про історію замку та одного з найвідоміших археологів Закарпаття Тиводара Легоцького від Беати Столяренко. Від бібліотекарки Мукачівської міської бібліотеки для дітей Алли Товтин дізналися легенду про Федора Корятовича та Змія-дракона. Потім діти приступили до творчості. У Ремісничій мануфактурі „Паланок” виготовили добрих кольорових Драконів з фетру з майстринею з Харкова Оленою Стебльовою.

19 серпня у Мукачеві, в Палаці культури й мистецтв, відкрили фотовиставку „Закарпаття і війна. Фотохроніки”, 50 фотографій – така кількість експозиції виставки. Авторами світлин є фотографи та фоторепортери Закарпатської області.
Тема виставки – життя Закарпаття під час війни.

19 серпня вперше в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, відбулася презентація унікального благодійного артпроєкту „Намолене небо”. Він був започаткований головою благодійної організації „Карпатський мистецький фонд” Ігорем Іванківим разом із художниками з різних областей України. Створити цей проєкт організаторів надихнули роботи відомого львівського іконописця і реставратора Лева Скопа, які він створює на старих ґонтах з церкви Святого Юра в Дрогобичі.  Спочатку проєкт налічував 30 робіт, а на сьогоднішній день на виставці представлено вже 70 чудових картин, виконаних на дерев'яних дощечках, які раніше були фрагментами покрівлі Струківської церкви XVI століття у Ясінях, що на Закарпатті. Митці, роботи яких є на виставці, в різних техніках і в різній релігійній, духовній тематиці оформили дощечки з ґонту, чим дали культурній пам'ятці нове життя. У своїх картинах художники намагались розповісти цілі історії.

19 серпня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту,  відкрили всеукраїнську виставку „Натхненні лялькою”. Виставка вже четвертий рік поспіль проводиться в музеї з нагоди Дня Незалежності України. На виставці представлено 160 робіт понад 40 майстринь із різних регіонів України. Джерелом для створення значної кількості ляльок став навчально-методичний посібник „Українська народна лялька. Історія зберігання і вивчення, регіональні відмінності”, який видали Олександр Найден та Марина Дяченко.

21 серпня в Ужгороді обласний краєзнавчий музей ім. Т. Легоцького у співпраці з Інститутом еколого-релігійних студій та Зоологічним музеєм УжНУ презентував виставку про Іштвана Лаудона – педагога, натураліста, вченого, ботаніка-аматора, засновника саду екзотичних рослин. 20-го серпня виповнилось 160 років з дня народження науковця. Виставка складається із 4-ох розділів, які інформують нас про життя, навчання, роботу, подорожі Лаудона, наукові інтереси (зокрема ботаніку), а також про дендропарк Лаудона, який знаходиться по вулиці Ференца Ракоці в Ужгороді.

23-24 серпня в Ужгороді, у скансені, до до Дня українського прапора та Дня Незалежності України відбулася низка заходів: 23 серпня – відкриття благодійної виставки-продажу „Життя всупереч” на потреби фронту (медичної евакуації). Куратори виставки – Київська творча група „Ок!”, Наталія Ребрик та Оксана Гаврош. Співорганізатори – Закарпатський музей народної архітектури та побуту та Малоберезнянський монастир св. Миколая оо. Василіян. 24 серпня – виставка з фондових зібрань музею „Вишиванка – код нації”, де експонувались традиційні народні сорочки етнографічних груп українців Закарпаття – долинян, гуцулів, бойків і лемків. Впродовж двох днів на території музею діяли майстер-класи для дітей по малюнку на текстилі та виготовленню плетених браслетів від майстринь Тетяни Пилипенко та Наталії Комарницької. Організатори – музей та компанія „Діва-Есмеральда”, що спеціалізується на виготовленні сувенірної продукції патріотичного напрямку. Також відбувся майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки від майстрині з Харкова Олени Селезньової.

24  серпня в галереї „Ужгород” традиційно до Дня Незалежності відкрилася виставка художніх робіт закарпатських митців. Було представлено 50 живописних полотен і скульптур від 40 авторів-членів Закарпатського відділення Спілки художників України. Тематика довільна, однак усі митці подали роботи, просякнуті любов’ю до Батьківщини, тривогою за Україну, рефлексіями, пов’язаними з емоційним станом під час війни.

24  серпня в Ужгороді, в стінах закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості, організували виставку творчих робіт професійних художників, митців та креативної молоді „Закарпаття моє. Ужгород і ужгородці”, присвячену 31-й річниці Незалежності України. Тут відвідувачі мали змогу побачити керамічні вироби, макети старовинних храмів, вишиті рушники та різноманітні витвори мистецтва.

24  серпня в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького до Дня Незалежності України відбулося спецпогашення нової патріотичної поштової марки „Вільні. Незламні. Непереможні”. На ній зображено українського захисника, Донецький академічний обласний драматичний театр (м. Маріуполь), дитячий візочок з Вінниці, залізничний вокзал Краматорська – саме з цього міста родом автор ескізів – дизайнер Антон Хрупін.

24  серпня у Хустській міській галереї з нагоди святкування Дня Незалежності, відкрилася виставка народного творчого об’єднання „Митець верховини” під назвою „Війна очима художників”. Долучилися до виставки Понад 30 художників з усіх куточків Закарпаття представили чимало неповторних робіт на тему війни.

26 серпня у санаторному комплексі „Деренівська Купіль” пройшов благодійний захід на підтримку ЗСУ. У мистецькому пасажі комплексу відбулася виставка-продаж картин і скульптур Володимира Микити, Людмили Корж-Радько, Володимира Павлишина та Богдана Коржа. 10% з усієї суми від проданих картин та скульптур перерахували армії. На заході працював ярмарок-дегустація крафтової гастрономії від локальних виробників, анімація для дітей, а ввечері – музична програма. Виступали «TamerlanAlena», «SHUMEI, LAUD» та кавер-гурт «Fusion Room».

26 серпня у центрі Мукачеві стартувала благодійна виставка-продаж робіт вихованців міського Центру дитячої та юнацької творчості. На виставці-розпродаж представлені роботи дітей відділу декоративно-прикладного мистецтва „З Україною в серці, в думках і мріях”.

26 серпня у Виноградові, у художній галереї ім. Імре Ревеса, відкрилася виставка художниці з села Неветленфолу Анетти Курендаш „Мистецтво обіймає нас”. На полотнах молодої мисткині – пейзажі та натюрморти, а також роботи, виконані в дусі імпресіонізму та кубізму, абстракції.

28 серпня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відбувся культурно-мистецький проєкт „Жива спадщина” задля збереження традиційної культури Закарпаття, ознайомлення із нематеріальною культурною спадщиною нашого краю та різнобічної підтримки майстрів народних ремесел. До участі залучено 12 територіальних громад Закарпаття. В рамках проєкту  майстри демонстрували й розповідали кожен, зокрема, про своє ремесло. Шанувальники народної пісні та танців побачили й почули виступи самобутніх та славних колективів, а також окремих виконавців. Серед них унікальний народний аматорський фольклорний колектив с. Пацканьово „Газдині” та зразковий аматорський колектив „Сколомийка”.

29 серпня в Ужгороді, у Карпатському виставковому центрі Міжнародної федерації фотомистецтва (FIAP), Спілка фотохудожників Закарпаття та Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Тиводара Легоцького з нагоди 31-ї річниці Незалежності України представили фотовиставку „Замки України. 27 яв”. Експозиція відкриває глядачеві розмаїття фортифікаційних споруд та їх руїн як хранителів  древньої  історії України. Участь у заході взяли чотири українські фотографи: Сергій Зисько, Олександр Ковшун (EFIAP/s), Володимир Пилип’юк, Володимир Ньорба.

31 серпня в Мукачеві, в Угорському домі ім. Мігая Мункачі, відбулося відкриття виставки „Пензлем за мир”. На експозиції представили пленарні роботи учасників Товариства мистецтва та культури Карпатського регіону.

У серпні у Мукачеві, з нагоди державних свят створювали орнамент на бруківці. У Палаці культури та мистецтв до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України відбулася мистецька акція, метою якої було створення орнаменту, який постійно нагадуватиме, що ми – українці, що ми – незалежні.  Молоді художники намалювали геометричний орнамент із домінуючими кольорами закарпатської вишивки. Жовтий колір є символом меду і пшениці, благополуччя, достатку, багатства, радості і життя. А зелений – колір, карпатських гір, захисту від лиха, стихій, біди. Він асоціюється з молодістю, красою, безтурботністю і весною. Він наче „міст” між гарячим червоним і холодним синім, тому виступає кольором надії, злагоди, миру і спокою. 

У серпні в Ужгороді вийшло друком музейне видання „Колекція ікон Закарпатського музею народної архітектури та побуту”. Видання є продовженням серії публікацій обласного музею народної архітектури та побуту, що знайомлять шанувальників мистецтва зі своїми збірками. Альбом містить фотоілюстрації взірців народного іконопису ХVІІ – першої половини ХХ ст., що були поширені на теренах Закарпаття. Тут представлені різновиди ікон, техніки їх виконання, ареал побутування. Серед них: ікони, написані на дереві, металі, склі, папері (літографія), на полотні. Завдяки іконописній збірці всі охочі мають змогу не просто ознайомитися з цим видом мистецтва, а й простежити його розвиток, зміни, тенденції та віяння того чи іншого періоду на теренах Карпатського регіону. 

У серпні в Ужгороді, у обласному краєзнавчому музеї ім. Т. Легоцького, тривала виставка-продаж робіт юних митців-учасників пленеру Екоартпроєкту „Срібний дзвін”. Ціну встановлював покупець. Кожна робота наповнена світлими емоціями, хвилюваннями та прагненням наблизити перемогу.

У серпні у Рахові місцевий митець створив мурал. Українка з голубом у руках, справжній закарпатський гуцул та напис „Я люблю Рахів”. Саме такі малюнки на одній з будівель у Рахові зображає художник Павло Маринець. Це вже не перший малюнок у місті авторства митця.

У серпні на Закарпатті розігрували розписаний шолом та художній альбом Володимира Микити з його приватної колекції, щоб зібрати гроші для військових. Для участі в лотереї потрібно внести 111 гривень. Всі зібрані гроші передадуть на фронт через громадську організацію „Рух підтримки закарпатських військових”. Шолом, який розігрувався, призначався котромусь воїну ІІ світової війни. Кілька місяців тому сотню таких передали в Україну як гумдопомогу. Нашим бійцям такі шоломи, звісно, не згодяться. Тому художники із Закарпаття, Львова та Києва забрали їх у свої майстерні, попрацювали та перетворили на мистецькі об’єкти. Автори саме цього шолому: випускниці Ужгородської школи мистецтв Мешко Катерина, Радченко Вероніка, Костєв Ніколета. Художня книга в руках відомого живописця Володимира Микити – особливо цінна у його колекції і вже раритет.

КІНОМИСТЕЦТВО

20 серпня Мукачівська молодіжна рада організувала кіноперегляд просто неба. Показали мультфільм „Пінгвіни Мадагаскару”.

27 серпня в Мукачеві відбувся кіноперегляд просто неба, цього разу – на екологічну тематику. Організатори кінопоказу, громадська організація «Let’s do it Ukraine», запустили серію кінопереглядів просто неба в рамках всеукраїнського проєкту „Чисті пляжі разом!”, який покликаний сформувати культуру правильного поводження з відходами серед відпочиваючих та вивести пляжі й зони відпочинку України до рівня світових екологічних стандартів.

Новий фільм закарпатця Антоніо Лукіча „Люксембург, Люксембург” покажуть на Міжнародному кінофестивалі в Торонто (TIFF). Стрічку відібрано до програми „Сучасне світове кіно” (Contemporary World Cinema). „Люксембург, Люксембург” став одним з п'яти переможців програми підтримки міжнародної промоції українських фільмів „proMOTION”, започаткованої Українським інститутом. „Люксембург, Люксембург” – це друга повнометражна стрічка українського режисера Антоніо Лукіча, відомого за комедією „Мої думки тихі”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

4-7 серпня в Ужгороді відбувся проєкт „Місто-люди” для дітей ВПО. Дві групи дітей віком від 10 до 14 років взяли участь у соціальному артпроєкті, присвяченому темі міста та взаємодії людини і простору. За три дні пропрацювали з дітьми три теми: автопортрет, безпечне місце, структура міста. Учасники спробували себе в різних графічних техніках, працювали з об'ємом, а також створили серію композицій у віртуальній реальності. На фінальному заході діти презентували свої проєкти, а гості виставки змогли помалювати у віртуальній реальності. Учасниками були діти з тимчасово переміщених сімей для створення середовища, в якому вони могли б через творчість прожити переживання на тему дому та свого міста, а також знайти нових друзів у новому місті та відчути себе його частиною.

5 серпня в Ужгороді, на базі обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, у рамках проєкту „Tatohub” відбулась психологічна зустріч «Де ж взяти сили на рух вперед?». Про це розповідала Олена Пітух – сімейний психолог, травмофокусований терапевт, коуч дітей батьків та підлітків. На заході багато спілкувались про наші страхи у сьогоднішніх умовах. Приховані і ні. Психолог розповіла, як їх витягувати з себе та як пропрацювати. Учасники дізнались, що може бути нашим ресурсом зараз та давати сили.

8 серпня у Берегові відбулося урочисте відкриття табору народного танцю. Тут протягом п’яти днів школярів з різних куточків Закарпаття навчали новим елементам угорського народного танцю та музики, після чого вони представили виступи на звітному концерті. Організаторами навчання виступили благодійний фонд „Геніус” та „Дім традицій”. Такий табір проводять вже не вперше. Цьогоріч до участі в таборі зареєстрували 163 дитини з 37 населених пунктів Закарпаття.

12 серпня у Мукачеві, з нагоди святкування Дня молоді підготували узагальнену програму подій для молоді та за участі молоді: майстер-клас „Малюємо домашнього улюбленця”, розважально-пізнавальна програма „Від вінілових платівок до мр3”, квест, дитяче розважальне шоу, велозаїзд „Вільні люди”, сольний стендап-концерт „Жартую” від резидента проєкту „Підпільний стендап” Антона Тимошенко, кіно під відкритим небом – перегляд фільму „Мої думки тихі”  та інші заходи.

14 серпня в Ужгороді, у Боздоському парку, відбулося „Бограч-party” в рамках проєкту «TATOhub». У програмі на усіх присутніх чекали рухливі ігри для дітей та батьків, сімейне малювання, спортивні та командні розваги та частування бограчем від тата Артура. Проєкт «TATOhub» в Ужгороді, Хмельницькому, Тернополі реалізується ГО „Клуб рибалок України – Юей Фішинг Клуб” у рамках програми ООН з відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та проєкту „Трамплін до рівності”, що імплементується UNFPA Україна у партнерстві з Офісом Віцепрем’єрки з питань Європейської та Євроатлантичної інтеграції України за фінансової підтримки Швеції.

15 серпня в Ужгороді відбувся фестиваль повітряних зміїв. Сімейне свято організувала на галявині біля підвісного моста громадська організація „Довкілля Для Дозвілля”. «Вільний вітер-вільна Україна» – під таким гаслом організували фестиваль повітряних зміїв в Ужгороді. Локацію для свята обрали невипадково – велику галявину біля підвісного моста, аби було де розігнатися та зловити вітер. Гостям сімейного свята не тільки розказали, а й показали, як правильно запускати повітряного змія. Крім повітряних зміїв, відбулись різні майстер-класи, конкурси, аквагрим, аніматори. Гарний настрій та позитивні емоції отримали усі відвідувачі. Здебільшого – це сім’ї.

21-24 серпня відбувся ІІ Всеукраїнський національний двотуровий фестиваль мистецтв „БУМ Фест” (Більше Українського Мистецтва), на якому учні відділу народних інструментів Мукачівської школи мистецтв імені Степана Мартона здобули призові місця. Лауреат І ступеня — квартет гітаристів у складі: Лавкай Мирослав, Смужаниця Сергій, Ковач Станіслав, Гуменюк Яна (викладачка Маріанна Монцоль). Лауреат І ступеня — Лінтур Максим, баян (викладачка Тетяна Бабіля). Подяками за високий професіоналізм, майстерну педагогічну підготовку, розвиток високого інтелектуального, культурного, морального, творчого та духовного рівня вихованців і створення якісної навчальної роботи були нагороджені викладачки Маріанна Монцоль та Тетяна Бабіля. 

23 серпня в Ужгороді,  на набережній Незалежності, «Рух підтримки закарпатських військових» провів благодійну акцію „Фото патріота”. Фотографи-волонтери робили світлини всім охочим за гроші для потреб ЗСУ.

24 серпня у селі Вільшинки на Ужгородщині, на День Незалежності зафіксували новий рекорд України — найвищу в країні гойдалку. Її висота — 9 метрів 45 сантиметрів. За словами Лани Вєтрової, керівниці Національного реєстру Книги рекордів України, тут потрібна була абсолютна точність, тому що це рекорд, який перебиває попередній, у Буковелі. З її слів, заміри були дуже точними, ані лазером, ані спеціальною формулою за довжиною тіні не послуговувались. Скористалися 11-метровою драбиною, що дало можливість виміряти висоту конструкції абсолютно точно. Гойдалка знаходиться на території комплексу відпочинку „Vdoma. Шале у Карпатах”, атракцію задумав власник, Євген Молнар. Гойдалка збудована з суцільного дерева, з бука, і розташована на висоті 649 метрів над рівнем моря.

24 серпня у Тячеві відбулось традиційне мистецько-патріотичне дійство „Кольорові барви України” . Захід проводять щороку до Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності. Представили ряд виробів як сучасних тячівських мисткинь, так і майстринь 19-20 століття. Мета виставки – відродження, збереження традиційної культури виготовлення вишиваних рушників. 

27 серпня в Ужгороді відбувся патріотичний забіг „Шаную воїнів, біжу за героїв України”. Це щорічний захід для вшанування пам’яті загиблих захисників і захисниць, який дає можливість пробігти за тих, хто загинув, обороняючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність країни, а також продемонструвати вдячність і підтримку рідним та близьким наших Героїв.

27 серпня в Ужгороді до Дня Незалежності України відбувся традиційний велозаїзд Big City Ride.

28 серпня у Тячеві, на площі Поштовій, працювала „Творча майстерня”. Мистецьке свято організувала  та реалізувала  організація  „People in Need Slovakia” в партнерстві з „Sign of Hope”  та від імені Федерального міністерства закордонних  справ Німеччини, а також за підтримки Тячівської міської ради. Творча майстерня складалася з 6 локацій: аквагрим, національний пряник, намалюй своє місто, розмальовки, малюнок на асфальті, Ми з України. 30 пряників, 50 розмальованих дітлахів та дорослих, 10 картин та майже вся розмальована площа крейдою назвами міст – результат майстрів та учасників.

У серпні в Ужгороді Центр гуманітарної допомоги „Совине гніздо”, започаткував навчання в цікавій ігровій формі для дітей-переселенців. Зокрема, розпочали з уроків початкових рівнів словацької, англійської та німецької мов для дітей 10-12 років. Спробувати свої сили можна було і в програмуванні, зокрема на уроці практичного скретч-програмування для дітей і підлітків. Для дошкільнят провели пізнавальний урок про довкілля. Насамперед із терапевтичною метою організували й урок малювання: діти 6-9 років малювали свої мрії фарбами, олівцями та фломастерами – серед барв здебільшого використовували сині та жовті. Для дітей мають бути відокремлені зони, виставки фотографії та художньої творчості, сцена для реалізації та виступів творчих центрів Падіюн, Блітц, Сінема Спейс та ін. І все це безкоштовно.

У серпні в Ужгороді створили арт-простір для реалізації задумів „Скандальна „Стрілка”. Майданчик розмістили на набережній. Цей артпростір – це майданчик для мрій, який надаватиме можливості для реалізації потенціалу центрів творчості, дітей та підлітків, театрів переселенців, фото та відео операторів, художників, діячів культури та мистецтв, а також для фізичного та особистісного розвитку діточок. Цього ж дня на юних хористів чекала цікава екскурсійна програма до музею старих автомобілів Planty.

У серпні Мукачівські музиканти перемогли на міжнародному фестивалі-конкурсі. Учні фортепіанного відділу Мукачівськоі школи мистецтв імені Степана Мартона отримали почесні нагороди на ІІІ Міжнародному фестивалі-конкурсі „Гармонія талантів”.

 

 


 

 

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день