Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2013 - січень

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
 
2-3 січня в м. Ужгород в обласному академічному театрі ляльок "Бавка" пройшли вистави новорічної інтермедії "Витівки відьмочки на Новорічному балу".
6 січня в с. Чинадієво Мукачівського району  у стінах середньовічного замку святого Міклоша відбувся концерт старовинної музики. Свій талант демонстрували київські виконавці - заслужена артистка України Тетяна Гавриленко, лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів Юлія Рисак і Оксана Антоненко. Звучала музика Генделя, Вівальді, Моцарта, Бартока, Леонтовича.
7 січня в м. Хуст в приміщенні районного Будинку культури пройшов святковий концерт "Різдвяна коляда".
8 січня в м. Ужгород у греко-католицькому Кафедральному соборі відбувся великий святковий різдвяний концерт.
8 січня у м. Виноградів у костелі Святого Франциска відбувся різдвяний концерт органної музики заслуженої артистки України Етелли Чуприк.
10 січня в м. Ужгород у римо-католицькому соборі св. Георгія пройшов ювілейний вечір різдвяної музики хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи (керівник - Володимир Волонтир). Цьогоріч хор відзначатиме своє 30-ти річчя. На концерті звучали українські колядки, світові різдвяні пісні в обробці В. Волонтира, твори українських та зарубіжних композиторів.
12 січня в м. Ужгород у міському прес-клубі відбулася прем'єрна презентація другого альбому гурту "Рокаш" - "Отава".
13 січня в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії відбулася святкова концертна програма заслуженного академічного Закарпатського народного хору "На старий Новий рік!".
13 січня в м. Ужгород у концертному залі палацу для дітей та юнацтва "Падіюн" відбулась шоу-програма "Під старий Новий рік".  
22 січня в м. Ужгород на сцені обласного музично-драматичного театру імені братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв виступили актори Берегівського обласного угорського театру з прем'єрою  вистави за п'єсою Вільяма Шекспіра "Буря".
24 січня в м. Ужгород в обласній філармонії пройшов концерт фортепіанної музики за участі Олега Рудницького (м. Львів) та камерного оркестру філармонії (керівник - Владислав Юрош). У програмі звучала музика  В. А. Моцарта, М. Мусоргського, К. Дебюссі.
25 січня в м. Ужгород у приміщенні обласної філармонії заслужений академічний Закарпатський народний хор виступив з новою концертною програмою "Бал у старому селі".  
25 січня в м. Ужгород у приміщенні обласного українського музично-драматичного театру імені братів А.-Ю. та Є. Шерегіїв відбувся ювілейний концерт гурту "Брати блюзу", присвячений 20-літтю його заснування.
27 січня в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії пройшов традиційний Різдвяний благодійний гала-концерт переможців фестивалю-конкурсу вертепів.
27 січня в м. Мукачево у міському Будинку культури відбувся великий концерт лауреатів міжнародних конкурсів скрипаля Остапа Шутко та віолончелістки Ольги Шутко зі Львова у супроводі  струнного оркестру під керівництвом Сергія Добоша.
29 січня в м. Ужгород у великому залі обласної філармонії пройшов концерт студентів Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського. У програмі звучали твори Ф. Ліста, Ф. Шопена, П. Чайковського, С. Рахманінова, О. Скрябіна.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

10 січня в м. Ужгород у бібліотеці-філії № 2 ЦМБС пройшов конкурс посівальників "Радуйся земле, коляда іде".
10 січня в м. Мукачево в читальній залі міської центральної бібліотеки ім. О. Духновича відбувся творчий вечір "Вежі його золотих літ", приурочений 90-річчю видатного краянина - Василя Пагирі.
17 січня в м. Ужгород у міському прес-клубі закарпатський письменник Мирослав Дочинець презентував свій новий роман "Горянин. Води Господніх русел", який є спробою продемонструвати всю красу і багатство, всю різноманітність рідного краю.
18 січня в м. Ужгород в обласній організації СПУ відбувся вечір спогадів "Портрет із пам'яті", присвячений 80-річчю від дня народження літературознавця Василя Попа. Саме завдяки діяльності університетської літстудії, яку він очолював, а також відгукам на твори письменників-початківців він відкрив для закарпатської літератури такі імена як Петро Скунць, Дмитро Кешеля, Василь Густі, Микола Матола, Дмитро Кремінь, Андрій Дурунда та багато інших.
24 січня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся вечір пам'яті "Невтомний трудар літературної ниви", присвячений 80-річчю літературознавця і педагога Василя Попа.
24 січня в м. Ужгород у прес-центрі газети "Неділя" пройшла презентація збірки казок "День казки". У збірку увійшли більш ніж 100 казок 34 авторів (серед яких 10 закарпатців). Тираж буде розповсюджено у школах та бібліотеках краю
27 січня в м. Ужгород в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературний вечір, присвячений 75-річчю від дня народження Володимира Висоцького.
У січні в м. Ужгород в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся поетичний вечір "Незламний лицар правди і свободи", присвячений 75-річчю від дня народження В. Стуса.
У січні в м. Ужгород у видавництві "Карпати" вийшла друком нова збірка лауреата Національної премії України імені Т. Шевченка Петра Мідянки "Ільмовий листочок". Збірку, до якої увійшли як нові твори, так і поезії попередніх років, а також сонети і цілий розділ есеїв поета, ілюстровано репродукціями полотен художника Антона Ковача. Фотографії належать подружжю Бедзірів - Наталії та Василеві. Автор передмови "Поетичний код Петра Мідянки" - літературознавець Наталія Бедзір.   
У січні в м. Ужгород у центральній дитячий бібліотеці діяла виставка дитячих робіт "Зимове мереживо" творчої групи "Весела палітра".

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

4 січня в Ужгороді у виставковій залі галереї галереї "Ужгород" відкрилась традиційна передріздвяна виставка живопису, графіки, декоративно-прикладного мистецтва, яка представляє тематичні композиції понад 40 митців - членів Закарпатської організації НСХУ та молодіжного об'єднання. У вернісажі взяв участь і президент Національної академії мистецтв України, ректор національної академії образотворчого мистецтва і архітектури України Андрій Чебикін, який представив графічну композицію у експозиції.
5 січня в м. Ужгород відбулась прем'єра фільму обласної держтелекомпанії "Портрет мамки". Стрічка розповідає про народного художника України Володимира Микиту та його творчість. У фільмі використано архівні матеріали, зокрема, зустрічі з матір'ю. Це їй колись син присвятив вірша, але мати вміла читати тільки латиною. Тому синові довелося придумати інший подарунок. Він намалював її портрет. Саме ця картина стала знаковою для творчого утвердження митця. Сценарист фільму - Дмитро Кешеля, режисер - Світлана Томорі, оператори - Володимир Дуда і Наталія Панько.
18 січня в м. Ужгород в обласному музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка живописних робіт народного художника України Івана Бровді. У трьох залах музею розмістились близько 80 картин майстра. Присутній на відкритті виставки начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба вручив митцю почесну грамоту Закарпатської обласної ради "За вагомий внесок у розвиток образотворчого мистецтва краю та з нагоди відкриття персональної виставки".
19-23 січня в м. Ужгород у приміщенні облдержадміністрації пройшла фотовиставка "Дерев'яні храми Закарпаття". Експозиція виставки складалася з понад 60 робіт унікальних дерев'яних народних архітектурних шедеврів, серед яких є номіновані до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
21 січня в м. Міжгір'я  відбулася звітньо-виборча конференція спілки художників "Карпатські кольори" Міжгірського району. Голова спілки - Василь Шиндра розповів про здобутки спілки та проблеми, які виникали в діяльності митців у 2012 році. Позитивом є вихід презентації робіт членів спілки на обласний та загальнодержавний рівень. У звітному періоді проведено 12 пленерів у різних куточках Міжгірщини. На 2013 рік заплановано велику кількість пленерів з охопленням географічно-художніх перлин Верховини та залученням великої кількості митців.
24 січня в м. Ужгород у галереї "Ужгород" відкрилась персональна виставка живопису Олександра Громового з нагоди 55-річчя митця. В експозиції було представлено понад 30 картин різних жанрів: пейзажі, натюрморти, портрети та абстрактні композиції, створені протягом 2012 року.
25 січня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту Творча група митців імені Міхая Мункачі презентувала свої мистецькі твори на виставці "Карпатіка Арт Експо". Відкриття експозиції присвячено Дню угорської культури. Свої роботи представили майже три десятки митців.
25 січня в Ужгороді відбувся ІІ фестиваль короткометражних фільмів "Міграція - спроба втечі чи право на краще життя?". Він став підсумковим етапом однойменного конкурсу короткометражних фільмів, організованого благодійною організацією "Комітет медичної допомоги в Закарпатті" спільно з Кіномайстернею Cinemahall в Ужгороді.
25 січня в Ужгороді в обласному Будинку культури профспілок відкрилася виставка робіт фотохудожників закарпатського осередку Спілки фотохудожників України "Карпатська осінь-2012", яка об'єднала понад 50 робіт, створених фотохудожниками під час двох минулорічних осінніх пленерів, що пройшли на Міжгірщині та на Виноградівщині. У виставці взяли участь як представники обласного осередку фотохудожників, так і їх словацькі колеги.
27 січня в м. Ужгород товариство "Словацьких митців Закарпаття ім. Енді Варгола" провело мистецьку акцію. В актовому залі школи № 4 з нагоди 20-річчя незалежності Словацької Республіки відбулася виставка творів членів товариства. В експозиції було представлено роботи Володимира Микити, Василя Сідака, Міхаела Пейтера, Івана Матіко, Анни Ландовської, Василя Сочки та Сергія Біби. Ініціативу товариства підтримала обласна культурно-освітня організація "Матіца словенска" на Закарпатті (голова Йосип Гайніш) та Центр словацької культури в Ужгороді.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ.
ТУРИЗМ


4 січня в м. Ужгород в обласній раді під головуванням керуючого справами виконавчого апарату обласної ради Михайла Поповича відбувся робочий семінар представників партнерських організацій та експертів, задіяних у транскордонному проекті Програми транскордонного співробітництва Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2007-2013 Європейського інструменту сусідства та партнерства "Туристичний маршрут до спільної релігійної та культурної спадщини". Учасників семінару було інформовано про стан реалізації проекту, а також обговорено концепцію розробки веб-сайту цього проекту, графік підготовки відеофільму та організації наукового симпозіуму з тематики проекту. Передбачається, що у другій половині січня група угорських тележурналістів, які працюють над підготовкою відеофільму, відзнімуть матеріали про церкви Закарпаття, включені до проекту.
8 січня в Ужгороді на пл. Театральній відбулася мистецька акція "Колядуємо усі, і дорослі і малі".
9 січня в м. Ужгород у концертному залі палацу для дітей та юнацтва "Падіюн" відбулося новорічно-різдвяне свято для ромських дітей "Романо Нейво берш" ("Ромський Новий рік"), яке організувало товариство музичної культури циган Закарпаття "Лаутарі". Проведення свята пройшло за підтримки облдержадміністрації, Ужгородської міської ради, Міжнародного фонду "Відродження" та обласної ради профспілок.
9 січня в м. Виноградів пройшло свято "Севлюські віншування", на якому звучали різдвяні виступи фолькльорних колективів Виноградівського району, колядки по-русинськи. Захід проведено за підтримки райдержадміністрації, районної організації науково-культурологічного товариства ім. О. Духновича. Колядникам та всім присутнім була презентована невеличка "Збірка колядок з різних куточків Виноградівщини", видання якої здійснено за сприяння депутата Верховної Ради України Івана Бушка.
10-12 січня в м. Ужгород у греко-католицькому Хрестовоздвиженському кафедральному соборі відбувся конкурс-фестиваль "Вертеп-2013".  
11 січня в м. Ужгород в приміщенні облдержадміністрації віншували словацькі колядники. Візит колядників відбувся за сприяння Генерального консула Словацької Республіки в Ужгороді Янки Бур'янової та Почесного консула України в Словацькій Республіці Станіслава Обіцкі. Делегація колядників також навідалася до українсько-словацької школи та Генерального консульства Словацької Республіки в Ужгороді.
11-12 січня в м. Мукачево в Російському драматичному театрі відбувся Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль-конкурс естрадної пісні "Різдвяна зіронька", в якому взяли участь144 конкурсанти з різних областей України.
12 січня в с. Дубове Тячівського району пройшов конкурс на найкращу різдвяну колядку "Віфлеємська зіронька".
12 січня в м. Мукачево пройшов традиційний вертепний фест. Для участі в ньому в місто з'їхалися більше 60 колективів з усього Закарпаття.
12 січня в с. Чинадієво Мукачівського району пройшов V фестиваль колядницьких груп та вертепів "Ходімо разом у Віфлеєм".
12-13 січня в м. Мукачево відбувся міжрегіональний семінар-навчання голів обласних профспілкових організацій профспілки працівників культури України, на якому розглядалося актуальне для галузі питання: "Соціально - правовий захист працівників культури на селі: реалії і перспективи".  До Мукачева з'їхалися понад 60 представників з різних регіонів країни. В роботі міжрегіонального семінару-навчанні взяв участь голова Федерації профспілок України Юрій Кулик, голова ЦК профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна. Учасниками семінару-навчання були також голова Закарпатської облпрофради Іван Король, голова обласної профспілкової організації працівників культури Наталія Товтин, начальник управління культури облдержадміністрації Юрій Глеба та ін. Учасники семінару-навчання ознайомилися з роботою сільських закладів культури Мукачівського, Виноградівського, Ужгородського, Тячівського районів, фольклорними традиціями національних меншин Закарпаття.
12-14 січня в м. Мукачево відбувся конкурс-фестиваль "Червене вино-2013", який відбувається вже 18 років поспіль. Уперше в рамках фестивалю пройшла Міжнародна туристична конференція "Виноробство - як складова сталого розвитку туризму Карпатського регіону".
14 січня в м. Іршава відбувся фестиваль вертепів та колядницьких колективів "Коляда 2013". У фестивалі взяли участь близько 15 народних колективів району, а також була представлена виставка вертепів.
14 січня в м. Хуст відбувся мистецький захід "На Василя".  
19 січня в м. Ужгород пройшла безкоштовна екскурсія площею  Шандора Петефі. Вона відбулася в рамках  всеміської акції "Безкоштовні екскурсії по Ужгороду".
20 січня в м. Ужгород  на території обласного музею народної архітектури та побуту вже третій рік поспіль пройшов обласний фестиваль колядницьких гуртів краю "Коляди в старому селі", на якому було представлено різдвяні традиції 12 районів Закарпаття. Під час свята був розгорнутий ярмарок-продаж творів народних умільців краю та відбулося фотографування усіх бажаючих в традиційному вбранні закарпатців. Фестиваль відбувся за підтримки облдержадміністрації та управління культури облдержадміністрації.
20 січня в с. Стеблівка Хустського району пройшов ІІІ-й районний фольклорний фестиваль "Салдобоський танець". У фестивалі прийняли участь фольклорні колективи сіл: Стеблівка, Драгово, Крайниково та с. Ольхівські Лази (Тячівський район). Свято відбулось за участі заступників голови райдержадміністрації Дмитра Маді та Михайла Поповича.
25 січня в м. Ужгород в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося урочисте відкриття Дня угорської культури. Організатори заходу - Товариство угорської інтелігенції Закарпаття та Центр підтримки угорської культури. З концертом виступив народний інструментальний ансамбль "БоржаВари" (керівник Шандор Ковач).
26 січня в с. Геча Берегівського району пройшов сьомий Міжнародний фестиваль різників свиней (по-закарпатськи - гентешів). Цей фестиваль, за оцінками експертів, є унікальним, адже дозволяє побачити давні національні традиції, пов'язані з ритуалом різання свиней та приготуванням м'ясних страв.
27 січня в Ужгороді в рамках  всеміської акції "Безкоштовні екскурсії по Ужгороду" пройшла екскурсія, яка розповіла цікаві факти про створення ужгородських міні-скульптур.
 

Новини

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день